Pinnalistat

Moni PPLY:n toimialueelle retkeilevä lintuharrastaja kerää innokkaasti pinnoja eli tietyllä alueella ja tiettynä aikana havaitsemiaan lintulajeja. Periaatteena on, että jokaisesta havaitusta lajista saa pinnan. Näillä sivuilla esitellään pohjoispohjalaisten lintuharrastajien tärkeimmät pinnat sekä useimmin kerätyt listat. PPLY:n alueella kerätyimpiä pinnoja ovat mm. elikset ja PPLY-pinnat sekä eräät kuntapinnat. Aktiivisella ja pidempiaikaisella retkeilyllä sekä uusien lajien bongaamisella voi havaita PPLY:n alueella jopa yli 300 lintulajia. Jopa yhden vuoden aikana alueella voi havaita yli 250 lintulajia.

Ilmoita pinnasi osoitteeseen pinnalistat.pply@gmail.com. Kaikki pinnallistat ovat tervetulleita, eikä listan kärkipään tuloksia kannata liikaa tuijottaa. Bongariliitto kerää jäsentensä kautta runsaasti erilaisia pinnalistoja, mutta kaikki yhdistyksen jäsenet eivät kuulu Bongariliittoon, joten siksi myös PPLY tarjoaa jäsenilleen mahdollisuuden lajimäärien esittämiseen nettisivuillaan.

Pinnalistojen päivitys on ollut keskeytyksissä muutaman vuoden. Listat on kopsittu pääosin vuoden 2016 vanhojen sivujen varmistuksilta. Pinnat on päivitetty vuonna 2014 ellei toisin mainita.

Pinnalistoja

Mitkä havainnot lasketaan pinnoiksi?

Periaatteena on, että jokaisesta havaitusta lajista saa yhden pinnan. Joistakin lajeista täytyy kuitenkin tehdä ilmoitus valtakunnalliselle rariteettikomitealle (RK) tai paikalliselle aluerariteettikomitealle (ARK). RK:n ja ARK:n lajilistoille kuuluvista lajeista saa laskea virallisen pinnan vasta kun havainto on hyväksytty RK/ARK:n toimesta. Näille listoille kelpuutetaan kuitenkin myös vielä tarkastamaton havainto, jonka yleinen mielipide on tulkinnut oikeaksi. Lista tarkastettavista lajeista ja hyväksytyistä havainnoista löytyy molempien komiteoiden kotisivuilta.

PPLY:n alueelta ilmoitettavat pinnat lasketaan PPLY:n lajilistan mukaan. Tarhakarkulaisista ei pinnoja lasketa.


PPLY-pinnat


Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen havaintojenkeruualueella havaittujen lintulajien määrä.

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Petri Lampila32613.10.2014
2Harri Taavetti32513.10.2014
3Toni Eskelinen32513.10.2014
4Juha Markkola32413.10.2014
5Sami Timonen32013.10.2014
6Jouni Pursiainen31813.10.2014
7Esa Hohtola31613.10.2014
8Veli-Pekka Viklund31613.10.2014
9Aappo Luukkonen31613.10.2014
10Heikki Tuohimaa30913.10.2014
11Ville Suorsa30813.10.2014
12Juhani Karvonen30813.10.2014
13Tapani Tapio30513.10.2014
14Teemu Fyrstén29613.10.2014
15Tuomo Jaakkonen29513.10.2014
16Markus Keskitalo29413.10.2014
17Janne Aalto29213.10.2014
18Jouni Meski28813.10.2014
19Antti Pesola28513.10.2014
20Pekka Järvelä28613.10.2014
21Teemu Saarenpää28413.10.2014
22Vesa Heikkilä28213.10.2014
23Mikko Ala-Kojola28013.10.2014
24Pekka Ruuska27913.10.2014
25Pauli-Pekka Österberg27613.10.2014
26Pirkka Aalto27713.10.2014
27Pekka Suorsa27613.10.2014
28Juha Sjöholm27113.10.2014
29Markku Leppäjärvi26813.10.2014
30Ilkka Ruuska26613.10.2014
31Kalle Hiekkanen26313.10.2014
32William Velmala25913.10.2014
33Kari Haataja24913.10.2014
34Esa Aalto24713.10.2014
35Jarkko Alatalo14013.10.2014


PPLY-spontaanit


Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen alueella spontaanisti havaittujen lintulajien määrä.

 NimiPinnatPäivitysHuom
1.Harri Taavetti283
1.Juha Markkola283
3.Heikki Tuohimaa276
4.Petri Lampila276
5.Ville Suorsa258
6.Markus Keskitalo255
7.Esa Hohtola251
8.Aappo Luukkonen250
9.Janne Aalto249
10.Jouni Pursiainen248
11.Juha Sjöholm247
12.Pirkka Aalto242
13.Jouni Meski240
14.Pekka Ruuska235
15.Esa Aalto228
16.Ilkka Ruuska228


PPLY:n vuodarit


Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen alueella yhden vuoden aikana havaittujen lintulajien määrä.

#NimiPinnatVuosiSelite
1Reijo Kylmänen2552010Ei lumi- tai tiibetinhanhea
2Heikki Tuohimaa2522007
3Reijo Kylmänen2522009Ei lumi- tai tiibetinhanhea
4Tapani Tapio2502007
5Kari Rannikko2492007
6Petri Lampila2482003Alunperin 256 jossa Kuusamosta 8
7Reijo Kylmänen2452020kesken 22.9.2020
8Markus Keskitalo2442003
9Antti Pesola2422003
10Heikki Tuohimaa2412006
11Tapani Tapio2412020kesken 22.9.2020
12Tapani Tapio2402003
13Harri Taavetti2311998
14Kari Rannikko2302006
15Seppo Rajaniemi2292003
16Pekka Järvelä2282008
17Jouni Meski2271999
18Juhani Karvonen2272007
19Teemu Fyrstén2242004
20Kalle Hiekkanen2242012Huhtikuusta lähtien
21Pekka Suorsa2222003
22Juha Sjöholm2222004
23Jouni Majuri2222007
24Ville Suorsa2202003
25Pekka Ruuska2162005
26Ari Leinonen2162007ekopinnoja
27Esa Aalto2162009ekopinnoja 211
28Ilkka Ruuska2152005
29Teemu Saarenpää2122005
30Markku Leppäjärvi2092004


Pinna päivässä PPLY:n alueella


Pinna päivässä -keräilyn tarkoituksena on selvitä mahdollisimman pitkälle vuotta niin, että jokaiselle päivälle on pinna. 1.1. on oltava kasassa vähintään yksi, 2.1. kaksi, … helmikuun ekana 32, etc. pinnaa. Pinnoja voi kerätä ennakkoon. Jos ekaekana saa 31 lajia voi periaatteessa levätä koko lopun tammikuusta ja seuraavan kerran on pakko lähteä retkelle ja saada uusi pinna helmikuun ekana. Jos taas tammikuun ekana ei ole yhtään pinnaa ei kisaan pääse mukaan ollenkaan. Karkausvuonna kuten 2020 on kerättävä yksi laji enemmän kuin normivuotena pysyäkseen pinnalla helmikuun jälkeen.

PPLY:n alueella kriittinen piste on maalis-huhtikuun vaihde. Pinnoja on oltava tuolloin kasassa riittävästi, jotta muuttolintujen reippaampi aalto pelastaa jatkon. Tämä ei ole mahdollista läheskään joka vuosi.

#NimiPvmPinnatSelite
1Reijo Kylmänen31.08.2020244
2Tapani Tapio28.08.2007240lajit
3Kari Rannikko27.08.2007239
4Tapani Tapio27.08.2020240
5Heikki Tuohimaa23.08.2007235
6Esa Aalto03.04.200993

Pinna päivässä Eko

#NimiPvmPinnatHuom
1Tapani Tapio26.08.2020239lajit
2Esa Aalto03.04.200993

Paikkapinnat

Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen alueen eri paikoissa havaittujen lintulajien määrä.

Hirvineva, Liminka

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Markus Keskitalo131
2Pirkka Aalto125
3Petri Lampila121
4Esa Aalto6
___

Jätäri, Oulun jätevedenpuhdistamo

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Ville Suorsa196
2Pekka Suorsa173
3Esa Aalto155

Liminganlahti

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Harri Taavetti24523.09.2020
2Juha Markkola235
3Janne Aalto229
4Pirkka Aalto222
5Mikko Ala-Kojola212
6Esa Aalto186
___

Surnia

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Heikki Tuohimaa287
2Harri Taavetti28623.09.2020
3Ville Suorsa223
4Esa Aalto190

Tauvo

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Harri Taavetti22123.09.2020
2Juha Markkola199
3Ville Suorsa180
4William Velmala179
5Esa Aalto156
___

Ulkokrunni

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Harri Taavetti190
2Ville Suorsa181
3Petri Lampila168
4Markus Keskitalo129
5Juhani Karvonen126
6Esa Aalto116

Hiastinlahti

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Jouko Tuominen121
___

Pihapinnat

 NimiPinnatPihan paikkaPäivitysHuom
1.Jouni ja Saana Meski193HAU Kello
2.Juha Markkola182HAI Patelanselkä
3.Jouni Pursiainen161OUL Karinkanta
4.Harri Taavetti160HAU Kello
4.Jouni Pursiainen160OUL Pateniemi
6.Juha Markkola136OUL Mustasuo
7.Jukka Piirainen114KEM Linnakangas
8.Ville ja Pekka Suorsa111OUL Taskila
9.Juhani Karvonen122OUL Kaakkuri
10.Esa Aalto113HAU Kello
11.Jarkko Alatalo65RAA Lasikangas
12.Esa Aalto55OUL Linnanmaa

Sekalaiset

Perinnerakentaminen

Havaittu hirsirakentamisen, rakennusrestauroinnin yms. perinteisen rakentamisen aikana.

 NimiPinnatPäivitysHuom
1Antti Rönkä12623.09.2020

Perinnerakentaminen

Elikset


Suomessa elämän aikana havaittujen lintulajien määrä. Listalla on nykyisten pplyläisten lisäksi myös entisiä pplyläisiä. Valtakunnan kärki löytyy Bongariliiton sivuilta. Pinnat on päivitetty vuonna 2014 ellei toisin mainita.

#NimiPinnatPäivitys
1Paavo Liimatta397
2Jouni Pursiainen385
3Kari Rannikko381
4Markus Keskitalo379
5Kari Haataja372
6Antti Pesola365
7Janne Aalto361
8Harri Taavetti346
9Petri Lampila343
10Jukka Piirainen339
11Sami Timonen336
12Tapani Tapio33422.09.2020
13Esa Hohtola332
14Juhani Karvonen331
15Aappo Luukkonen329
16Pirkka Aalto326
17Juha Markkola326
18Ville Suorsa321
19Heikki Tuohimaa316
20Mikko Ala-Kojola323
21Jukka Österberg319
22Teemu Saarenpää317
23Pekka Järvelä314
24Pauli-Pekka Österberg311
25Vesa Heikkilä311
26Tuomo Jaakkonen309
27Jouko Tuominen303
28Jouni Meski302
29Pekka Suorsa294
30Markku Leppäjärvi287
31Esa Aalto273
32Seppo Rajaniemi264
33Jarkko Alatalo174

Pinnavuosista

Vuonna 2010 pinnankerääjien mielenkiinto kohdistui alueen ensimmäisiin sepelsieppoihin (Ficalb), joita bongattiin ahkerasti. Ensimmäinen havainto lajista tehtiin Hailuodon Mäntyniemessä 16.5. ja heti perään löytyi toinen lintu Siikajoen Säärenperästä 18.5. Pinnalistoille on lisätty ahkeran staijaamisen tuloksena myös alueella varsin harvinainen kyhmyhaahka (Somspe) sekä jokavuotinen mutta harvalukuinen läpimuuttaja jääkuikka (Gavada). Myös sepelrastas (Turtor) ja idänuunilintu (Phydes) ovat kartuttaneet PPLY-pinnaajien listoja. Ennätyksellisen yölaulajakesän ansiosta monen lintuharrastajan listoille lisättiin pinnat mm. kultarinnasta (Hipict), luhtakerttusesta (Acrris) ja viitasirkkalinnusta (Locflu). Vuoden toinen PPLY-pinna löytyi 17.6. Lumijoen Puhkiavanperältä, kun pohjoiskarjalainen linturetkiseurue löysi Liminganlahdella lennelleen hietatiiran (Gelnil). Lintu oli vasta maamme kolmas ja ensimmäinen bongattavissa ollut, joten sitä kävikin katsomassa hyvin runsaslukuinen bongarijoukko aina eteläisintä Suomea myöten. Linnun huhuttiin olleen paikalla ainakin pari viikkoa ennen kuin se tuli lintuharrastajien tietoisuuteen, joiden ilona se viihtyi Liminganlahdella aina heinäkuun alkuun saakka. Seuraava paljon bongattu pinna oli PPLY:n neljäs, mutta vasta ensimmäinen bongattavissa ollut pikkukiljukotka (Aqupom), joka löytyi heinäkuun alussa Utajärveltä ja viihtyi samalla paikalla ainakin viikonpäivät. Syksyn ehdoton tähtilaji oli viitatiainen (Parpal), joka rynnisti Suomeen ennätysmäisen runsaana. PPLY:n kautta aikain ensimmäinen viitatiaishavainto tehtiin lokakuussa, mutta myöhemmin lintuja löytyi useita ja osa niistä jäi ruokinnoille aina vuoden 2011 puolelle saakka. Laji löysikin tiensä lähes jokaisen PPLY-bongarin pinnalistoille. Marraskuussa Kempeleenlahdella havaittiin vuosien tauon jälkeen hetken paikalla viivähtänyt  tunturipöllö (Bubsca), joka tarjosi odotetun paikon muutamalle.

 

Vuonna 2009 PPLY-pinnojen kerääjiä liikutti touko-kesäkuun vaihteessa Lumijoella ja Tyrnävällä piipahtanut PPLY:n toinen, ensimmäinen bongattavana ollut, neitokurki (Gruvir). Keväällä bongattiin myös Oulun liejukanaa (Galchl) sekä Haukiputaan ja Oulun mustaleppälintuja (Phooch). Seuraavia enemmän bongattuja uusia pinnoja olivat vasta syyskuun lopussa Siikajoen Tauvon lintuaseman verkoista poimittu taigakirvinen (Anthod) sekä Haukiputaan Kiviniemessä lokakuun puolivälissä viihtynyt pikkukajava (Ristri). Lokakuun 18. löytyi PPLY:n alueelta pitkästä aikaa Suomenpinna, kun Veijo Nissilän Hailuodon Tömpästä löytämä kurmitsa määritettiin maamme ensimmäiseksi amerikankurmitsaksi (Pludom). Amerikankurmitsa viihtyi paikalla viikon päivät, jolloin sitä ehdittiin bongata ympäri Suomea satojen harrastajien voimin. Niin ikään lokakuun puolivälissä Kiimingin keskustasta löytyi paikalla jo pidempään viihtynyt harjalintu (Upuepo), mitä käytiin myös bongaamassa ahkerasti.

 

Vuonna 2008 PPLY-pinnaajia juoksutti etenkin vuoden ainoa bongattavissa ollut PPLY-pinna, toukokuussa Oulunsalosta löytynyt ruokosirkkalintu (Loclus). Myös Oulussa sähkölankoihin törmännyt suula (Sulbas) oli uusi PPLY-pinna, mutta tästä lajista pinnan sai vain yksi kärkibongari.
Toukokuussa Iin Ulkokrunnista löytynyt PPLY:n kolmas mustakaulauikku (Podnig) oli pinna parille onnekkaalle saarelaiselle. Kesäkuun bongatuimpia lajeja olivat pitkästä aikaa PPLY:n alueella bongattavana ollut harmaasirkku (Embcal) Tyrnävällä. Pikkusieppo (Ficpar) ilmestyi jälleen laulamaan Haukiputaan metsiin ja tarjosi muutamalle bongarille paikon viime vuodesta. Kesäkuussa bongattiin innokkaasti myös Oulun punakottaraista (Sturos) ja Muhoksella pesineitä virtavästäräkkejä (Motcin). Syksyllä muutama nopea pinnamies ehti kuittaamaan listoilleen Siikajoen Tauvosta löytyneen palsasirrin (Calmel). Iin Ulkokrunnissa muutaman päivän paikallisena ollut, PPLY:n toinen, taigakirvinen (Anthod) oli pinna muutamalla onnekkaalle miehittäjälle. Myös Ulkokrunnissa muuttanut etelänkiisla (Uriaal) oli pinna yhdelle kärkibongarille. Loppusyksystä bongaajien mielenkiinto kohdistui Oulun jätärille, mistä löytyi lokakuun lopuilla mustapäätasku (Saxtor) ja marraskuun alussa alueen kolmas nunnatasku (Oenple). Plesa viihdytti bongaajia reilun viikon ajan, ja lopulta lintu sai renkaan jalkaansa. Lokakuun alussa muutama onnekas pinnamies sai listoilleen Suomessa erittäin harvoin elävänä tavatun keijulajin (Oceanodroma sp.). Toinen pitkään paikalla viihtynyt ja paljon bongattu laji oli Utajärveltä löytynyt ja viikon paikalla pysynyt nuori tiiralokki (Larsab). Tästä tuli hyvä paikko neljän vuoden takaiselle Hailuodon linnulle. Loka-marraskuun vaihteessa Oulun kaatopaikalla piipahtanut kattohaikara (Ciccic) tuotti pinnan muutamalle listaajalle. Vuoden aikana PPLY-pinnojen kerääjät saivat listoilleen, usein spontaanisti löydettyjä, vaikeasti bongattavia jääkuikkia (Gavada), leveäpyrstökihuja (Stepom) ja riuttatiiroja (Stesan).

 

Vuoden 2007 ensimmäinen bongareihin vipinää saanut laji oli Oulun ensimmäinen ja PPLY:n kolmas mustakaularastas (Turrufatr), todella komea vanha koiraslintu. Lintuharrastajien tietoon tämä tuli vasta helmikuun lopuilla vaikka se oli havaittu paikalla jo tammikuun puolessa välissä. Lintu pysyi aloillaan aina 13.3. asti. Seuraava bongareita juoksuttanut laji oli 13.4. Hailuodosta löytynyt lumihanhi (Anscae); havainto oli alueen kahdeskymmenes, mutta ensimmäinen sitten 1998. Huhtikuun loppu oli bongareille hyvin kiireinen kun roppakaupalla rarisorsia eksyi PPLY:n alueelle: amerikantavi (Anacar) Hailuotoon ja Lumijoelle, punapäänarsku (Netruf) Hailuotoon ja vielä mandariinisorsa (Aixgal) Lumijoelle. Toukokuun toisena päivänä Hailuodosta löytyi kevään ensimmäinen PPLY-pinna, amerikantukkasotka (Aytcol), joka aiheutti bongauspaineita monelle. Samana päivänä Hailuodossa oli mahdollista nähdä yhdellä retkellä amerikantukkasotka, amerikantavi, punapäänarsku ja lumihanhi!! Raripitoisen kevään seuraava yllättäjä oli ruostepääsky (Hirdau), joita löytyi 9.5. peräti kaksi lintua Limingan vedenpuhdistamolta – pitkästä aikaa bongattavana PPLY:n alueella. Oulusta löytyi toukokuun 12. päivänä mandariinisorsa, joka tarjosi hyvän paikon muutamalle ”pinnaajalle” – liekkö Lumijoella aiemmin havaittu lintu. PPLY:n kevätrallin (26.-27.5.) aikaan rallaajat saivat uusina pinnoina listoilleen Pyhäjoen Yppäristä löytyneen mustaotsalepinkäisen (Lanmin) ja Oulaisten Irvassa laulaneen viitasirkkalinnun (Locflu). Heti seuraavaksi, 28.5., bongattiin ahkerasti Oulun Pyykösjärveltä löytynyttä juhlapukuista isovesipääskyä (Phaful). Touko- kesäkuun vaihteessa Oulussa ja Haukiputaalla laulaneista pikkusiepoista (Ficpar) sai moni kaivatun PPLY-pinnan. Syys-lokakuun vaihteessa bongarit kävivät poitsaamassa PPLY:n alueella harvinaisesta valkoselkätikasta (Denleu) pinnan Oulunsalon Nenännokalta. Heti perään (6.10.) alueen kolmas arotasku (Oenisa) löytyi Siikajoen Tauvosta.

 

Vuoden 2006 ensimmäinen PPLY-pinnankerääjien bongaama laji oli Oulun jätevedenpuhdistamolla yhden iltapäivän 2.4. viihtynyt tunturihaukka (Falrus), laji toi myös muutoksia kärkipäähän. Ehkä hieman yllättäen kärkipään pinnamiehet saivat Tyrnävällä 27.4. soidintaneesta heinäkurpasta (Galmed) uuden lajin. Myös 30.4. Siikajoen Varessäikältä löytynyt läntinen mustapäätasku (Saxtor) kiinnosti bongareita. PPLY:n ensimmäinen bongattavana ollut pilkkaniska (Melper) oleskeli päivän ajan Siikajoen Kaasan edustalla 10.5., moni kävikin katsomassa tämän hienon linnun. Mehiläissyöjän (Merapi) väriloistoa saatiin tänäkin vuonna ihailla PPLY:n alueella, nyt paikallinen lintu viihtyi puolisen vuorokautta Siikajoen Sääressä kevätrallin aikaan 27.-28.5. Kevätrallin aikoihin Oulun ja Tyrnävän välillä seikkaili rarikotka, joka määritettiin lopulta 3kv arokotkaksi (Aqunip). ”Nipa” oli vasta PPLY:n kolmas havainto lajista, jonka molemmat aiemmat havainnot ovat Kuusamosta vuosilta 1988 ja 2000. Kesäkuun puolivälissä PPLY:n alueella oli bongattavana alueen kolmas rastaskerttunen (Acraru) Oulunsalon Akionlahdella 14.-18.6. sekä kattohaikara (Ciccic) Muhoksen Karhuperällä 18.-19.6. Molemmista lajeista haettiin innokkaasti uusia aluepinnoja. Hiljainen rarisyksy antoi liikettä pinnankerääjiin vasta 11.11. alkaen kun Oulaisista löytyi uusi PPLY-pinna, mäntysirkku (Embleu). Lintua bongattiin ahkerasti, mutta tällaisen nuoren naaraslinnun kohdalla pinnat jäävät odottamaan RK:n päätöstä. Itsenäisyyspäivänä 6.12. löytyi Oulun Jätäriltä paikallisena sinitiaisparvessa liikkunut valkopäätiainen (Parcya), joka aiheutti bongareissa liikettä. Lintu viihtyi paikalla aina vuoden 2007 puolelle saakka, ja sitä bongattiin ulkomailta asti.

 

Vuonna 2005 PPLY-pinnaajien listaa kartutti alueen kolmas bongattavissa ollut punakaulahanhi (Braruf) Limingan ja Tyrnävän pelloilla sekä Lumijoella 13.4-7.5. Bongattavana oli myös amerikantavi (Anacar) Hailuodon Patelanselällä 30.4.-2.5. sekä PPLY:n neljäs grönlanninlokki (Largla) Oulun jätevedenpuhdistamolla 6.5. PPLY:n pinnakärki tasoittui entisestään, kun onnekas arktikastaijari havaitsi kuningaskalastajan (Alcatt) Siikajoen Kaasalla 14.5. Lisää säihkyviä värejä tarjosi Taivalkosken Jurmun kylällä bongattavana viihtynyt mehiläissyöjä (Merapi) 19.-20.5. Vuoden ensimmäinen PPLY-pinna, punapyrstölepinkäinen (Lanisa), keräsi suuren joukon bongareita Kempeleen Vihiluotoon 24.5. Hailuodossa kesäkuun alussa, 1.-2.6., viihtynyt naaraspukuinen isovesipääsky (Phaful) tarjosi pinnan muutamalle bongarille. Yölaulajavuosi on ollut tähän asti todella hyvä Pohjois-Pohjanmaalla: alkukesästä paljon bongattuja lajeja ovat olleet mm. luhtakerttunen (Acrris) Oulaisissa, useammat viitakerttuset (Acrdum) eri puolilla sekä vasta PPLY:n kuudes viitasirkkalintu (Locflu) Merijärvellä. Moni harrastaja sai pinnan myös Oulunsalossa laulaneesta nuoresta koiras kuhankeittäjästä (Oriori). Hyvä paikko viime vuodelta tuli myös Limingan Virkkulassa 17.6. piipahtaneesta jalohaikarasta (Egralb). Syksyn pikkurareista pinnankerääjät lisäsivät listoilleen mm. taigauunilintuja (Phyino) eri puolilta sekä tunturihaukan (Falrus) Hailuodosta. Raahen Ankkurinnokalta (Takaranta) löytyi 7.11. odotettu PPLY-pinna, kashmirinuunilintu (Phyhum), joka oli paikalla bongattavana usean päivän ajan (11.11. asti). Humei myös otettiin kiinni ja rengastettiin määrityksen varmistamiseksi. Toinen uusi PPLY-pinna viikon sisällä löytyi 13.11. Lumijoen Varjakasta, kun siellä oli paikallinen mongoliankirvinen (Antgod). Godari nähtiin paikalla viimeisen kerran 12.11. Vielä vuoden viimeisinä päivinä (27.12.) Raahen Pitkäkarista löydettiin jälleen uusi PPLY-pinna, ruostesiipirastas (Turnaueun). Tämänkin lajin kävivät kaikki kärkibongarit hoitamassa listoilleen.

 

Vuonna 2004 löytyi kolme uutta PPLY-pinnaa, jotka aiheuttivat muutoksia pinnankerääjien listoilla: sinisiipitavi (Anadis) Lumijoen Puhkiavanperällä 4.5., pikkukiuru (Calens) Hailuodon Keskiniemessä 25.-29.9. sekä balkaninuunilintu (Phyori) Siikajoen Kaasalla 9.10. Muita paljon bongattuja lajeja olivat mm. pikkukultarinnat (Hipcal) kesäkuussa Kuusamon Vähäjärvellä ja Moisasensuolla, viirusirkkalintu (Loclan) Tyrnävän Keskikylällä 17.-20.7., nunnatasku (Oenple) Hailuodon Isomatalalla 15.-17.9. sekä tiiralokki (Larsab) Hailuodon Marjaniemessä 13.-14.11. Muita pinnankerääjien uusia lajeja vuonna 2004 olivat mm. kattohaikara (Ciccic), mandariinisorsa (Aixgal), keltahemppo (Serser), etelänkiisla (Uriaal), virtavästäräkki (Motcin), punajalkahaukka (Falves), haarahaukka (Milmig), ruostepääsky (Hirdau) sekä siperiankurmitsa (Pluful).