PPLY:n harvinaisuushavainnot

Päivitetty 3.4.2017 10:03

Harvinaisuusluetteloihin on koottu kaikki valtakunnallisen Rariteettikomitean (RK) sekä PPLY:n aluerariteettikomitean (ARK) hyväksymät Pohjois-Pohjanmaan lintutieteellisen yhdistyksen toimialueella tehdyt harvinaisuushavainnot.

Mukana on myös jonkin verran vanhoja, ennen RK:n ja ARK:n perustamista tehtyjä yleisesti luottettavina pidettyjä ja julkaistuja havaintoja. Pääasiallisina kirjallisuuslähteinä ovat näiden vanhojen havaintojen kohdalla olleet Pohjolan linnut värikuvina (PLV) ja Kuusamon linnusto kautta aikojen (KLKA) -kirjat, vanhat Aureolat (A) sekä Oulun luonnonystäväin yhdistyksen (OLY) julkaisut. Nämä vanhat havainnot on tekstissä merkitty kursiivilla.

PPLY:n ARK-lajilista on vaihdellut vuosien varrella, ja esim. muutamat lintulajit on välillä pudotettu pois tarkastettavien lajien listalta ja ne on myöhemmin palautettu takaisin listalle. Tällaisista lajeista on selvyyden vuoksi otettu mukaan myös näinä ”välivuosina” tehdyt ja Aureolan vuosiraporteissa julkaistut havainnot. Tällaiset havainnot on merkitty tähdellä (*).

VINKKI! Paina Ctrl + F etsiäksesi jotain lajia, paikkaa, henkilöä tai muuta sanaa havainnoista.

 

Kyhmyjoutsen (Cygnus olor)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1977: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1m (Seppo Neuvonen, Arvo Ohtonen)
  • 1983: 18.09. ja 25.09. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola)

 

Pikkujoutsen (Cygnus columbianus)

ARK-laji vuoden 1992 loppuun asti.

  • 1909: Oulu (PLV)
  • 1973: 02.05. Kempele, Myllyoja 1m (Martti Nikkinen ym.)
  • 1975: 03.–04.05. Liminganlahti 4 (Kari Haataja, Tuomo Turpeenniemi)
  • 1976: 23.04. Liminka, poikakoti 1m (Antti Rönkä)
  • 1977: 26.04. Kempele, IBB 1m (Ilari Kaarto)
  • 1979: 01.05. Kempele, Liminganlahti 2ad m (Harri Hongell)
  • 1979: 14.10. Hailuoto, Haaralammenkarit 11ad 3juv (Kari Haataja, Merja Vuorinen)
  • 1980: 05.05. Liminka, Hirvaslahti 2ad (Kari Haataja)
  • 1981: 17.04. Pudasjärvi, Iinattijärvi 2ad (Valto Kukka)
  • 1981: 12.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Kari Haataja, Kari Rannikko)
  • 1983: 10.05. Siikajoki, Tauvo 1ad (Tuomas Lukkarinen, Pertti Uusivuori)
  • 1983: 12.10. Siikajoki, Tauvo 1ad (Ari Vienonen, A.Hakkarainen)
  • 1984: 15.04. Oulu, Oritkari ää (Kyösti Karjalahti)
  • 1984: 24.04. Liminka, Tupos 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1984: 29.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 +2kv (Toni Eskelin, Sanna Ojalammi, Heikki Pakkala, Pekka Räinä)
  • 1984: 01.05. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1984: 20.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 +2kv (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1985: 11.–19.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 2kv (Jorma Pessa, Matti Tynjälä ym.)
  • 1985: 23.05. Lumijoki, Sannanlahti 2 2kv (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1985: 24.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 2kv (Toni Eskelin)
  • 1985: 12.10. Hailuoto, Huikku 1 +1kv (Jukka Pönni, Petri Cavander)
  • 1987: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 2 +2kv (Juha Markkola, Jukka Piispanen, Ilari Kaarto)
  • 1987: 17.09. Siikajoki, Tauvo 1 2kv (Toni Eskelin)
  • 1988: 30.04. Siikajoki, Tauvo 2ad NE (Jukka Jantunen, Jari Heikkinen, Panu Kuokkanen)
  • 1988: 08.05. Siikajoki, Tauvo, Munahieta 1 +2kv (Juha Markkola, Petteri Polojärvi)
  • 1988: 11.05. Siikajoki, Säärenperä, länsinokka Savilahden suulla 1 +2kv (Juha Markkola)
  • 1988: 15.10. Hailuoto, Tömppä 1 2kv (Juha Markkola)
  • 1988: 30.10. Hailuoto, Itänenä 1 +2kv (Toni Eskelin, Ari Kakko)
  • 1989: 27.04. Hailuoto, Viinikanlahti 1 (Sami Timonen, Ilari Kaarto, Esko Strömmer)
  • 1990: 12.–13.04. Liminka, Rantakylä 2ad (Pirkka Aalto, Jyrki Mäkelä)
  • 1990: 02.10. Lumijoki, Puhkiavanperä 2ad 1juv (Jorma Pessa)
  • 1991: 11.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1ad N (Jukka Hauru)
  • 1991: 12.05. Siikajoki, Säärenperän Savilahti 2ad 3 2kv (Toivo Kirkkomäki)
  • 1991: 15.05. Hailuoto, Tömppä 1 +2kv (Juha Markkola)
  • 1991: 18.05. Siikajoki, Niitynmaanranta 1ad (Jukka Jantunen)
  • 1991: 25.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Pirkka Aalto, Juha Markkola, Teemu Fyrstén ym.)
  • 1991: 25.05. Oulunsalo, Kylänpuolenlahti 1ad (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1991: 21.10. Siikajoki, Säärenperä 2ad 2 1kv (Toni Eskelin)
  • 1991: 06.11. Raahe, Siniluodonlahti 1ad (Reijo Kylmänen, Pekka Kärenaho)
  • 1992: 01.05. Pattijoki, Mikonkari 2ad (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius ym.)
  • 1992: 01.–04.05. Pyhäjoki, Harmi 1juv (Kari Varpenius)
  • 1992: 04.05. Pyhäjoki, Harmi 1ad (Kari Varpenius)
  • 1992: 05.05. Pattijoki, Pattijokisuu 2ad N (Kari Varpenius)
  • 1992: 06.–07.05. Lumijoki, Sannanlahti 6ad 1juv (Pirkka Aalto, Arvo Ohtonen, Samuel Kallionpää)
  • 1992: 07.05. Lumijoki, Säärenhieta 1ad (Pirkka Aalto)
  • 1992: 08.05. Hailuoto, Tömppä 1ad (Juha Markkola, Seppo Haapala)
  • 1992: 11.05. Lumijoki, Karvonlahti 2ad (Jorma Pessa)
  • 1992: 12.05. Liminka, Rusilankanavan suu 4ad 3juv (Pirkka Aalto)
  • 1992: 17.–18.05. Hailuoto, Riisinnokka–Päärninperä 1ad (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1992: 17. ja 20.05. Lumijoki, Karvonlahti 2ad (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Anitta Sääskilahti)
  • 1992: 19.05. Oulunsalo, Letto 2ad (Veli-Pekka Viklund)
  • 1992: 20.05. Lumijoki, Sannanlahti 2ad (Pirkka Aalto)
  • 1992: 20.05. Oulunsalo, Kylänpuolenlahti 4ad (Toivo Kirkkomäki, Jouni Haataja, Samuli Kirkkomäki)
  • 1992: 27.05. Kempele, Letto 2ad (Pirkka Aalto)
  • 1992: 31.05. Oulunsalo, Kylänpuolenlahti 3ad (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1992: 03.10. Hailuoto, Ojakylänlahti 2ad (Toni Eskelin, Jyrki Mäkelä, Sami Timonen)

 

Lyhytnokkahanhi (Anser brachyrhynchus)

RK-laji vuoden 1990 loppuun asti.

  • 1950 ja 60–l: 26.04.–27.05. Perämeren rannikolla viitisen kertaa (Törnroos) (PLV) esim.
  • 1954: 23.05. Hailuoto, Vesa 1 (Juhani Mikola) (OLY)
  • 1955: 27.05. Siikajoki, Tauvo 9 (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1975: 30.04. Oulunsalo, Letonväylä 2 (Harri Hongell)
  • 1976: 07.05. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1978: 02.05. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1978: 06.05. Pattijoki, Kotiranta 2 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio, Markku Sipilä)
  • 1979: 13.05. Lumijoki, kk 2 (Matti Kapanen, Tuomo Eronen, Veijo Turunen, Kari Varonen)
  • 1980: 05.05. Liminka 1 (Kari Haataja)
  • 1980: 07.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Timo Karjalainen, Jussi Niskanen)
  • 1980: 09.–11.05. Kempele 1 (Heikki Karhu ym.)
  • 1980: 15.05. Liminka 1 (Matti Tynjälä, Annikki Mattila)
  • 1981: 10.05. Utajärvi, Särkijärvi 2 (Esko Männikkö)
  • 1981: 15.05. Liminka 2 (Heikki Pakkala)
  • 1981: 16.05. Pattijoki, Kotiranta 3 (Ilkka Ala-Vainio, Kyösti Karjalahti)
  • 1982: 08.05. Hailuoto, Huikku 1 (Juhani Hannila ym.)
  • 1983: 14.–15.05. Lumijoki 1 (Jarmo Komi, Petri Hottola)
  • 1984: 27.04. Liminka, Tupos 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin, Pekka Räinä)
  • 1984: 29.04. Liminka, Rantakylä 1 (Arvo Ohtonen, Raimo Heikkinen, Jouni Ruuskanen)
  • 1984: 01.05. Oulunsalo, Niskaoja 1 (Arvo Ohtonen, Raimo Heikkinen)
  • 1985: 06.05. Kempele, Sipola 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1985: 06.05. Tyrnävä, Ritokorpi 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1985: 06.05. Tyrnävä, Murto 4+2 (Arvo Ohtonen)
  • 1985: 06.05. Liminka, Rantakylä 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1985: 09.05. Liminka, Virkkula 1 (Jorma Pessa, Pekka Räinä)
  • 1985: 12.05. Siikajoki, Säärenperä 1 (Jorma Pessa, Pasi Männistö, Jukka Pessa)
  • 1985: 28.05. Siikajoki, Tauvo 3 (Lasse Kosonen, Pekka Lintula)
  • 1986: 27.04.–03.05. Liminka 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1986: 05.05. Liminka, Virkkula 1ad (Toivo Kirkkomäki)
  • 1986: 10.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv (Pekka Suhonen, Tuija Sorsa)
  • 1986: 10.05. Lumijoki 1 (Hannu Koskinen, Timo Palomäki, Jukka Pessa)
  • 1986: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Jorma Pessa ym.)
  • 1986: 10.05. Liminka, Lumijoki 1 (Pekka Alho ym.)
  • 1986: 11.05. Lumijoki, Hirvaslahti 4 (Jorma Pessa)
  • 1986: 11.05. Oulu, Oritkari 2 (Kyösti Karjalahti)
  • 1986: 11.05. Liminka, Temmesjokivarsi 1 (Hannu Koskinen, Timo Palomäki, Jukka Pessa)
  • 1986: 14.05. Liminka, Peräojan suisto 1 (Jorma Pessa)
  • 1987: 20.04. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Kari Salonen)
  • 1987: 21.04. Liminka, Tupos 1 (Jorma Pessa)
  • 1987: 22.04. Liminka, Parras 3 (Jorma Pessa)
  • 1987: 23.04. Kempele, Isoaukea 1 (Jorma Pessa, Eija Nikkilä)
  • 1987: 23.04. Liminka, Tupos 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1987: 24.04. Liminka, Ängeslevä 2 (Jorma Pessa, Eija Nikkilä, Jukka Pessa)
  • 1987: 24.04. Liminka, Ritokorpi 1 (Jorma Pessa, Eija Nikkilä, Jukka Pessa)
  • 1987: 25.04. Tyrnävä, Murto 1 (Hannu Koskinen, Timo Palomäki)
  • 1987: 25.04. Tyrnävä, Murto 1 (Jorma Pessa, Eija Nikkilä, Jukka Pessa)
  • 1987: 25.04. Tyrnävä, Ritokorpi ja Murto 2+1+1 (Arvo Ohtonen, Ilari Kaarto, Jukka Piispanen)
  • 1987: 26.04. Liminka, Ritokorpi 2 (Jorma Pessa, Eija Nikkilä, Jukka Pessa)
  • 1987: 27.04. Liminka, Tupos 1+2 (Arvo Ohtonen, Toivo Kirkkomäki)
  • 1987: 28.04. Tyrnävä, Ritokorpi–Liminka, Tupos 1+1+2+1 (Arvo Ohtonen)
  • 1987: 29.04. Tyrnävä, Murto 1 (Jorma Pessa)
  • 1987: 30.04. Liminka, Rajakorpi 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 30.04. Liminka, Ritokorpi 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 30.04. Liminka, Rantakylä 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 30.04. Tyrnävä, Murto 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 30.04. Liminka, Rantakylä 1 (Toni Eskelin, Jorma Pessa)
  • 1987: 01.05. Liminka, Tupos 1 (Pirkka Aalto, Samuel Kallionpää, Petro Pynnönen, Jyrki Pynnönen)
  • 1987: 02.05. Hailuoto, Ruohokari 1 E (Juha Markkola, Annamari Markkola, Esko Strömmer)
  • 1987: 03.05. Oulu, Kempeleenlahti 1 (Toni Eskelin, Sanna Ojalammi)
  • 1987: 03.05. Tyrnävä, Ritokorpi 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1987: 05.05. Liminka, Rantakylä 3 (Arvo Ohtonen)
  • 1987: 05.05. Liminka, Virkkula 1 (Jorma Pessa)
  • 1987: 05.05. Liminka, kirkonkylä 2 (Kari Salonen)
  • 1987: 06.05. Siikajoki, Merikylänlahti 1 (Toni Eskelin, Juha Repo)
  • 1987: 07.05. Liminka, Virkkula 1 (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 09.05. Kempele, Liminganlahti 1 (Hannu Klemola, Tom Lindblom, Vesa Partanen ym.)
  • 1988: 29.04. Liminka, Luhasto 1 (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä)
  • 1988: 30.04. Tyrnävä, Jokisilta 2 (Timo Karjalainen)
  • 1988: 02.05. Tyrnävä, Murto 1 (Timo Karjalainen)
  • 1988: 02.05. Tyrnävä, Murto 1+1+1 (Arvo Ohtonen)
  • 1988: 02.05. Tyrnävä, Ojakylä 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1988: 02.05. Tyrnävä, Ritokorpi 3 (Arvo Ohtonen)
  • 1988: 03.05. Liminka, kirkonkylä–Virkkula 2 (Jari Peltomäki)
  • 1988: 04.05. Liminka, kirkonkylä–Virkkula 3 (Jari Peltomäki)
  • 1988: 04.05. Tyrnävä, Jokisilta 1 (Timo Karjalainen)
  • 1988: 04.05. Liminka, Ängesleväjoen varsi 2 (Reijo Kylmänen)
  • 1988: 05.05. Liminka 7 (Jari Peltomäki, Jari Kostet, Tapio Kostet)
  • 1989: 16.04. Tyrnävä, Rajakorpi 3–4 (Arvo Ohtonen, Ari Kakko)
  • 1989: 22.04. Liminka, Ängesleväjoen varsi 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1989: 22.04. Liminka, Temmesjoen penkkatie 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1989: 22.04. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Mikko Ojanen ym.)
  • 1989: 23.04. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1989: 23.04. Liminka, Temmesjokivarsi 1 (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 1989: 23.04. Liminka, Ängesleväjoen varsi 1 (Toni Eskelin, Maria Kanko)
  • 1989: 23.04. Liminka, kirkonkylä 1 (Hannu Koskinen, Timo Palomäki)
  • 1989: 26.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 (Sampsa Cairenius, Olli Vesikko)
  • 1989: 26.04. Tyrnävä, Ritokorpi 1 (Sampsa Cairenius, Olli Vesikko)
  • 1989: 26.04. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Sampsa Cairenius, Olli Vesikko)
  • 1989: 28.04. Siikajoki, Säärenperä 1 (Arvo Ohtonen, Ari Kakko, Juha Markkola)
  • 1989: 28.04. Siikajoki, Säärenperän länsinokka 1 (Juha Markkola)
  • 1989: 07.05. Lumijoki, Sannanlahti 1NE (Pekka Suhonen, Hannu Kettunen)
  • 1989: 11.05. Hailuoto, Ulkokarvo 1 (Toni Eskelin)
  • 1990: 14.04. Pattijoki, Pöllä 2N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1990: 14.04. Siikajoki, Tauvo 1 (Mikko Ojanen, Petteri Polojärvi, Teemu Fyrstén)
  • 1990: 15.04. Liminka, Selkämaa 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1990: 17.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1990: 19.04. Lumijoki 1 (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1990: 19.04. Liminka, kirkonkylän pellot 1 (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1990: 22.04. Kempele, Vikiö 1 (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Ilari Kaarto)
  • 1990: 23.04. Liminka, Rantakylä 2 (Marko Timisjärvi)
  • 1990: 23.04. Liminka, Virkkula 1 (Reijo Kylmänen, Jyrki Mäkelä)
  • 1990: 24.04. Liminka, kirkonkylä 2 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Reijo Kylmänen ym.)
  • 1990: 24.04. Liminka, Rantakylä 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1990: 24.04. Liminka, Rantakylä 2 (Reijo Kylmänen)
  • 1990: 25.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1990: 28.04. Lumijoki, Sannanlahti 2 (Ulla Matturi)
  • 1990: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Heikki Pakkala, Tapio Koskela)

 

Tundrahanhi (Anser albifrons)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1853: Oulu (PLV)
  • 1954: 24.05. Hailuoto, Hiidenniemi 1 (J.Mikola) (OLY, PLV)
  • 1956: Kempele (PLV)
  • 1967: 29.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Jyrki Savolainen, Juhani Vuorinen)
  • 1967: 31.08. Siikajoki, Tauvo 3 (Martti Lagerström)
  • 1974: 03.05. Liminganlahti 1 (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä)
  • 1974: 05.10. Hailuoto, Potti 80m (Antti Rönkä)
  • 1975: 30.04. Liminganlahti 2 (Harri Hongell)
  • 1975: 20.09. Siikajoki, Tauvo 24m (Arto Vuorjoki)
  • 1975: 04.10. Siikajoki, Tauvo 2m (Arto Vuorjoki)
  • 1976: 02.05. Kempele, Isoaukea 1 (Matti Tynjälä)
  • 1976: 13.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Antti Rönkä, Matti Tynjälä)
  • 1976: 15.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Antti Rönkä)
  • 1977: 07.05. Liminganlahti 2 (Juha Markkola)
  • 1977: 22.05. Liminganlahti 1 (Antti Rönkä)
  • 1978: 29.04. Kempele, Isoaukea 1 (Mikko Ojanen)
  • 1978: 14.05. Lumijoki, kk 2 (Visa Rauste, Matti Kapanen)
  • 1978: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1m (Pekka Rusanen)
  • 1978: 29.04. Kempele, Isoaukea 1ad (Mikko Ojanen)
  • 1978: 14.05. Lumijoki, kk 2 2kv (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1979: 01.05. Kempele, Liminganlahti 1 2kv m (Harri Hongell)
  • 1979: 06.05. Kempele, Liminganlahti 3ad m (Kari Haataja, Arvo Ohtonen)
  • 1979: 06.05. Kempele, Liminganlahti 1ad m (Kari Haataja, Arvo Ohtonen)
  • 1979: 13.05. Lumijoki, kk 2 (Matti Kapanen, Tuomo Eronen, Veijo Turunen, Kari Varonen)
  • 1979: 15.05. Hailuoto, Isomatala 2m (Arvo Ohtonen)
  • 1979: 17.05. Lumijoki, Kari 1ad (Esko Strömmer, K.Mikkola ym.)
  • 1980: 05.05. Liminka, Temmesjoki 1ad (Kari Haataja)
  • 1980: 11.–12.05. Siikajoki, Tauvo 18 (Kari Haataja, Matti Tynjälä, Ilari Kaarto)
  • 1980: 12.05. Liminka, Temmesjoki 2ad (Kari Haataja, Matti Tynjälä)
  • 1980: 15.05. Liminka, Temmesjoki 3ad (Matti Tynjälä, Annikki Mattila)
  • 1981: 26.04. Temmes 2–3 kv (Heikki Pakkala, Juha Rantaharju)
  • 1981: 10.05. Siikajoki, Tauvo 2ad (Petri Hottola)
  • 1981: 12.05. Oulunsalo, Letto 1 (Jukka Ihanus)
  • 1981: 14.05. Lumijoki, Kari 17ad (Kari Haataja, Kari Rannikko, Antti Rönkä, Seppo Keränen)
  • 1981: 15.05. Siikajoki, Tauvo 11ad (Petri Hottola)
  • 1981: 17.05. Lumijoki, Sannanlahti 5ad (Heikki Pakkala, Arvo Ohtonen, Seppo Eskonen)
  • 1981: 17.05. Lumijoki, Kari 5ad (Ilari Kaarto, Tuomo Turpeenniemi)+-
  • 1981: 27.10. Hailuoto, Tömppä 33 SW (Juha Markkola)
  • 1982: 13.05. Hailuoto, Tömppä 3ad (Juha Markkola)
  • 1982: 02.10. Siikajoki, Tauvo n.10 (Matti Tynjälä)
  • 1983: 05.05. Siikajoki, Tauvo 3 2kv (Jari Heikkinen, Heikki Pakkala)
  • 1983: 14.05. Lumijoki, Kari 9 (Kari Haataja, Kari Rannikko, Ilari Kaarto, Matti Tynjälä)
  • 1983: 14.05. Lumijoki, Sannanlahti 2 (Kari Haataja, Kari Rannikko, Ilari Kaarto, Matti Tynjälä)
  • 1983: 15.05. Lumijoki, Liminganlahti 4ad (Veli-Pekka Viklund)
  • 1983: 15.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 2kv (Juha Markkola, Antti Rönkä, Esko Strömmer)
  • 1983: 20.05. Hailuoto, Rautaletto 2m (Juha Markkola)

 

Kiljuhanhi (Anser erythropus)

RK-laji vuoden 1986 (Raahe–Oulu rannikkoalueella vuoden 1984/85) loppuun asti.

  • 1880: Hailuoto ”valtavia laumoja” (Sandman) (PLV)
  • 1913: Hailuoto ”kymmeniä tuhansia” (Merikallio) (PLV)
  • 1960-luvulla Hailuoto ”keväin ja syksyin vain kymmeniä” (Törnroos) (PLV)
  • 1967: 14.05. Siikajoki, Tauvo 16m (Arto Rinttilä)
  • 1967: 28.–31.08. Siikajoki, Tauvo 7 (Jyrki Savolainen, Martti Lagerström)
  • 1969: 17.05. Siikajoki, Tauvo 9
  • 1969: 09.09. Siikajoki, Tauvo 5 (Jyrki Savolainen, Juhani Vuorinen)
  • 1973: 19.05. Lumijoki 4–5 (Elja Herva)
  • 1975: 15.–16.05. Kempele, Liminganlahti 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1976: 08.05. Lumijoki 1p (Kari Haataja, Tuomo Turpeenniemi)
  • 1976: 12.05. Lumijoki, kk 12p, lisäksi ilmeisiä 50 (Karno Mikkola, Pekka Puhjo, Vesa Salonen)
  • 1976: 12.05. Siikajoki, Tauvo 4 (Arvo Ohtonen)
  • 1976: 01.–02.08. Siikajoki, Tauvo 5ad (Heikki Parviainen, Martti Lagerström)
  • 1977: 15.05. Hailuoto, Tömppä 9 (Matti Tynjälä)
  • 1977: 15.05. Lumijoki 6–8 (Elja Herva)
  • 1978: 13.05. Liminka, Hirvasniemi 1 2kv (Heikki Pakkala, Niko Leikola, Tuomas Manninen)
  • 1978: 13.05. Siikajoki, Tauvo 33m (Matti Tynjälä, Matti Kapanen, Visa Rauste ym.)
  • 1978: 14.05. Lumijoki, kk 17+2 (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1978: 13.09. Siikajoki, Tauvo 8ad 13juv (Pekka Rusanen, Matti Tynjälä)
  • 1979: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 7 (Sakari Kauppinen, Aarno Salminen, Juha Vasankari)
  • 1979: 13.05. Lumijoki, kk 14 (Matti Kapanen, Tuomo Eronen, Veijo Turunen, Kari Varonen)
  • 1979: 13.05. Lumijoki, Sannanlahti 15 (Matti Tynjälä, Arvo Ohtonen)
  • 1979: 16.–17.05. Lumijoki, kk 71 (60+9+2) (Visa Rauste, Matti Lammin-Soila, Karno Mikkola)
  • 1979: 17.05. Siikajoki, Tauvo 8 (Matti Tynjälä)
  • 1980: 04.05. Liminka 1 +2kv (Heikki Parviainen, Timo Havimo, Hannu Virtanen)
  • 1980: 11.05. Lumijoki 2 (Matti Kapanen ym.)
  • 1980: 13.–15.05. Lumijoki 6 (Visa Rauste, Sakari Kauppinen, Karno Mikkola ym.)
  • 1981: 09.05. Lumijoki 1 (Heikki Pakkala)
  • 1981: 09.05. Hailuoto Tömppä 3 +2kv (Juha Markkola, Annamari Markkola, Eero Vierikko)
  • 1981: 13.05. Lumijoki 60+10 (Arvo Ohtonen)
  • 1981: 14.–15.05. Lumijoki 31+2 (Kari Haataja, Markku Huhta-Koivisto ym.)
  • 1981: 15.05. Siikajoki, Tauvo 2+3 (Petri Hottola, Matti Tynjälä ym.)
  • 1981: 15.05. Lumijoki 2 (Arvo Ohtonen, Seppo Eskonen)
  • 1981: 16.05. Lumijoki 2+2+7+9 (Petri Hottola, Markku Huhta-Koivisto ym.)
  • 1981: 17.05. Lumijoki 6+1 (Arvo Ohtonen, Ilari Kaarto, Tommi Turpeenniemi)
  • 1982: 10.05. Lumijoki 5 (Jukka Ihanus, Raimo Heikkinen, Arvo Ohtonen)
  • 1982: 13.05. Hailuoto, Tömppä 2 (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1982: 15.05. Lumijoki 7 (Petri Hottola ym.)
  • 1982: 15.05. Lumijoki 9 (Kari Haataja ym.)
  • 1982: 19.05. Lumijoki 5 (Petri Hottola ym.)
  • 1983: 14.05. Lumijoki 13 (Jarmo Komi ym.)
  • 1983: 15.05. Lumijoki 19 (Jari Heikkinen, Heikki Pakkala)
  • 1983: 15.–16.05. Lumijoki 2 (Ismo Glad, Mauri Leivo, Heikki Pönkkä ym.)
  • 1983: 16.05. Siikajoki, Tauvo 11 (Petri Hottola, Mauri Leivo, Heikki Pönkkä ym.)
  • 1983: 16.05. Hailuoto, Tömppä 6p (Juha Markkola, Hannu Salonen, Esko Strömmer)
  • 1984: 10.05. Liminka, Virkkulanranta 2ad (Paavo Liimatta)
  • 1984: 10.05. Lumijoki, Kari 14 (Esa Hohtola, Matti Tynjälä)
  • 1984: 11.05. Lumijoki, Kari 4 (Toni Eskelin, Arvo Ohtonen)
  • 1984: 12.05. Liminka, Virkkula 12 (Veli-Pekka Viklund)
  • 1984: 12.05. Liminka, Virkkula 2 (Pekka Suhonen, Markku Nurminen, Timo R. Laine)
  • 1984: 13.05. Lumijoki, Kari 11 (Toni Eskelin, Esko Pasanen, Jorma Pessa)

 

Tundrahanhi / kiljuhanhi (Anser albifrons/erythropus)

ARK-lajipari vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1978: 16.05. Kempele, Liminganlahti 1m (Harri Hongell)
  • 1980: 02.05. Siikajoki, Tauvo 1ad m (Kari Haataja)
  • 1980: 05.05. Liminka, Temmesjoki 1 2kv (Kari Haataja)
  • 1983: 20.05. Hailuoto, Syökari 6m (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1983: 23.05. Hailuoto, Syökari 2m (Juha Markkola)

 

Lumihanhi (Anser caerulescens)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1954: 26.05. Oulunsalo 2ad (Ilppo Kangas) (PLV)
  • 1954: 27.05. Hailuoto 1juv (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1954: 28.05. Oulunsalo 1juv (Ilppo Kangas) (OLY, PLV)
  • 1972: 11.06. Hailuoto, Huilunnokka 3ad p (Heikki Karhu)
  • 1987: 18.–26.04. Liminka, Temmesjokivarsi, Penkkatie 2p (Juha Markkola, Jaakko Lumme, Ulla-Maija Lumme)
  • 1987: 25.04. Liminka, Temmesjokivarsi 2 sinihanhea (Jari Kostet, Tapio Kostet)
  • 1987: 28.04. Tyrnävä, Peräoja 1 (Tapani Numminen, Annika Forsten, Björn Söderholm)
  • 1987: 28.–30.04. Tyrnävä, Murto 1 (Jorma Pessa)
  • 1987: 29.04. Hailuoto: Kirkkosalmi 1W (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1987: 25.07. Ii, Pohjois-Ii, Ulkokrunni, Liekolahti 1 ad (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä)
  • 1987: 12.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Panu Kuokkanen, Timo Pulliainen)
  • 1988: 30.04. Tyrnävä, Ritokorpi 1 (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Reijo Kylmänen ym.)
  • 1988: 30.04. Liminka, Liminganlahti 1 (Esa Hohtola)
  • 1989: 16.04. Lumijoki, Kari 1 (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen, Sari Runtti)
  • 1989: 24.04. Raahe, Pitkäkari 1 (Kari Varpenius)
  • 1989: 30.04. Siikajoki, Tauvo 2 (Mikko Ojanen)
  • 1989: 30.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto)
  • 1989: 30.04. Liminka, Selkämaa–Letto 1 (Jari Kostet)
  • 1996: 15.–20.10. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +1kv (Jari & Ulla Peltomäki, Pekka Peussa ym.)
  • 1998: 27.10. Pudasjärvi, Iinattiniemi 1 +1kv (Ilkka Mikkola, ilm. Jari Peltomäki)
  • 2012: 19.04. Pyhäjoki, Yppärin pellot 2p (Jouni Majuri)
  • 2012: 20.04. Siikajoki, Tauvo, Tauvon lintuasema 2m (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2012: 20.04. Siikajoki, Karinkanta 2p (v) (Timo Lahti)
  • 2012: 20.–21.04. Tyrnävä, Jokisilta – Parras 2p (v) (Timo Lahti)
    • Em. neljä havaintoa koskevat samoja yksilöitä.
  • 2014: 09.05. Ii Laitakari 2 ad (Kalle Simonen)
  • 2015: 11.05. Hailuoto, Potti 1 (v) (Lasse Koskinen, Pentti Koskinen, Eero Heinonen)

 

Lumihanhi (Anser caerulescens atlanticus)

  • 2007: 13.04.–02.05. Hailuoto, eri puolilla mm. Kopsa/Rytijärvi–Kirkkosalmi–Patelanselkä 1k (Juha Markkola, Jussi Holmi, Hanna Pulkkinen, Markku Niiranen, Veijo Nissilä ym.)
  • 2015: 09.-16.05. Hailuoto, Kirkkosalmen lintutorni, +2kv, v (Juho Karvosenoja, Juha Markkola, Mika Soppela, Veijo Nissilä)

 

Kanadanhanhi (Branta canadensis)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1955: Hailuoto Suomen ensimmäinen havainto (PLV)
  • 1976: 19.04. Kempele, IBB 1m (Ilari Kaarto, Matti Tynjälä ym.)
  • 1976: 01.08. Hailuoto, Pöllä 1 (G.Olioso)
  • 1978: 29.04.–01.05. Haukipudas, Kraaseli 3 (Timo Karjalainen, Esko Kaappola, Jouko Kortetjärvi)
  • 1978: 13.08. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola, Annamari Piipponen, Annikki Mattila)
  • 1979: 17.05. Siikajoki, Tauvo 2m (Matti Tynjälä)
  • 1980: 15.05. Liminka, Tupos 1 (Matti Tynjälä, Annikki Mattila)
  • 1982: 12.-13.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Juha Markkola)
  • 1982: 13.05. Hailuoto, Tömppä, Tömpänkuljun eteläpuoli 3 (Juha Markkola)
  • 1982: 22.05. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka (Arto Keskinen, Ari Veijalainen, Timo Wegelius, Jukka Lehtimäki)
  • 1982: kesäkuu–03.09. Pudasjärvi, Iinattijärvi 2 (Olli Näyhä)
  • 1983: 22.–23.04. Hailuoto, kirkonkylä, Merkkiletto Viinikanlahden NE-puolella 1 (Hannu Salonen, Antti Rönkä, Juha Markkola, Eero Vierikko)
  • 1983: 14.05. Hailuoto, Tömppä 1 (Hannu Salonen, Juha Markkola, Esko Strömmer)

 

Valkoposkihanhi (Branta leucopsis)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1954: Oulun seutu 150m (Törnroos) (PLV)
  • 1955: 29.05. Hailuoto, Valtosenkari 4 (Verner Tuukkanen) (OLY)
  • 1969: 17.05. Siikajoki, Tauvo 1 (A)
  • 1973: 04.05. Liminganlahti 4 (Matti Tynjälä)
  • 1973: 21.08. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen, Heikki Parviainen)
  • 1977: 20.05. Siikajoki, Tauvo 2m (Arto Vuorjoki)
  • 1978: 28.04. Kempele, Isoaukea n.15 (Harri Hongell)
  • 1978: 01.05. Kempele, Liminganlahti 2 (Harri Hongell, Jouni Ruuskanen ym.)
  • 1980: 12.05. Kempele, Isoaukea 2 (Esko Strömmer)
  • 1980: 26.–27.05. Siikajoki, Tauvo 29 (Kari Haataja ym.)
  • 1982: 02.-05.06. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Juha Markkola)
  • 1982: 02.10. Hailuoto, Pökönnokka 6 (Juha Markkola)
  • 1983: 25.04. Oulunsalo, Letto 1 (Arto Vuorjoki)
  • 1983: 28.04. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Ilari Kaarto, Arvo Ohtonen)
  • 1983: 01.05. Liminka, kirkonkylä 1 (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Jouni Ruuskanen)
  • 1983: 05.06. Hailuoto, kirkonkylä 1 (Juha Markkola, Eino Merilä)

 

Sepelhanhi (Branta bernicla)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1910: 18.06. Oulu n.20 (Merikallio) (PLV)
  • 1910: Oulu ja Haukipudas 4 pientä parvea (Merikallio) (PLV)
  • 1938: Hailuoto (OLY)
  • 1954: Perämeren rannikolla 20 000m (Törnroos) (PLV)
  • 1954: 30.05. Hailuoto, Krekko 7 (V.J.Tönkyrä) (OLY)
  • 1965: 08.08. Siikajoki, Tauvo (A)
  • 1965: 15.08. Siikajoki, Tauvo (A)
  • 1966: Siikajoki, Tauvo 3m (Erkki Kaartinen)
  • 1974: 20.05. Hailuoto, Marjaniemi 6+3+5m (Tuomo Turpeenniemi)
  • 1974: 22.05. Hailuoto, Marjaniemi 60m (M.Raitio)
  • 1975: 26.05. Hailuoto, Rautakallio 6m (Ilari Kaarto, Antti Rönkä)
  • 1977: 14.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Ilari Kaarto, Juha Markkola)
  • 1979: 11.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1981: 27.05. Siikajoki, Tauvo 3 ad (Petri Hottola)
  • 1981: 20.08. Hailuoto, Vesankarit 1 ad n (Juha Markkola)
  • 1981: 25.10. Siikajoki, Tauvo 1 (Kari Haataja)
  • 1982: 02.10. Hailuoto, Itänenä n. 430 (Juha Markkola)
  • 1983: syyskuun loppu Hailuoto, Pökönnokka 2 +1kv ammuttu (ilm. Juha Markkola)
  • 1983: 16.10. Siikajoki, Tauvo 5p (Arto Vuorjoki, Unto Vuopala, Veijo Törnroos)

 

Sepelhanhi (Branta bernicla hrota)

RK-alalaji vuoden 1993 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-alalaji.

  • 1990: 31.07.–13.08. Hailuoto, Pökönnokka 1 +1kv (Pirkka Aalto, Jyrki Mäkelä, Sami Timonen ym.)
  • 1990: 11.08. Hailuoto, Pökönnokka 1 +1kv (Harri Kontkanen, Ari Parviainen)
  • 1999: 06.–08.08. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Juha Markkola, Janne Aalto, Jukka Hauru)
  • 2004: 28.05. Ylikiiminki, Hirvisuo 1SW (Juha Markkola, Seppo Rytkönen ym.)

 

Punakaulahanhi (Branta ruficollis)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1984: 09.–17.11. Haukipudas, Kiviniemi 1 1kv (Paavo & Antti Vehkaperä ym.)
  • 1992: 02.05. Hailuoto, kirkonkylä, Rytijärvi 1 (Eino Merilä, Marjatta Merilä)
  • 1994: 29.04.–06.05. Siikajoki, Karinkanta 1 (Jari Peltomäki, Jorma Knuutinen, Matti Knuutinen, Ulla Peltomäki ym.)
  • 2005: 13.04.–07.05. Liminka, Temmesjokisuu – Tyrnävä, Ängeslevä – Lumijoki, Sannanlahti–Karvonlahti 1p (Jouko Tuominen ym.)

 

Ruostesorsa (Tadorna ferruginea)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1930: 15.08. Haukipudas, Kello 1 ammuttu (Merikallio) (PLV)
  • 1949: kesä Taivalkoski 1 ammuttu (PLV)
  • 1951: 19.08. Kempele 1 (R., J. ja T. Mannermaa) (PLV)
  • 1958: 23.05. Kempele 1 (Siira) (PLV)
  • 1963: kesä Kempele 1 (Järvinen) (PLV)
  • 1970: 08.07. Oulu, Öljysatama 4p (Bo & Kjell Granberg, Per-Olov Fröding)
  • 1970: 01.08. Siikajoki, Tauvo 2m (Heikki Parviainen)
  • 1977: 08.05. Raahe, Someronlahti 1n (Kyösti Karjalahti ym.)
  • 1977: 23.05. Oulu, Kempeleenlahti 1n (Jukka Vääräniemi, Ilari Kaarto)
  • 1977: 24.05. Liminka, Liminganlahti 1 (Marcus Wikman, Pertti Kalinainen, Matti K. Pirkola)
  • 1977: 02.–09.06. Siikajoki, Tauvo 1k (Arvo Ohtonen, Seppo Neuvonen, Veijo Törnroos)
  • 1977: 11.06.–n.15.07. Oulu, Öljysatama 1k (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1981: 27. ja 29.05. Hailuoto, Huikku 1 (Jorma Halonen ym.)
  • 1981: 13.06. Liminka, Rantakylä 2 (Timo Lahti)
  • 1990: 19.07. Siikajoki, Tauvo 2 (Ari Leinonen, Pekka Malmi, Petteri Polojärvi)
  • 1992: 25.–26.05. Liminka, Virkkula–Lumijoki, Pitkänokka 1 (Pirkka Aalto, Jari Peltomäki, Ulla Matturi ym.)
  • 1994: 12.–16.06. Oulunsalo, Keskipiiri 1k (Pirkka Aalto)
  • 1994: 13.–15.07. Hailuoto, Pökönnokka 6 (Sami Timonen)
  • 1994: 16.–17.07. Siikajoki, Tauvo 7 (Matti Tynjälä, Heikki Pakkala, Matti Salo)
  • 1994: 19.07. Pattijoki, Säikänoja 2 lähti N (Jukka Hauru)
  • 1995: 01.08. Hailuoto, Pöllä 1 (Jari Helstola, Raija Manninen)
  • 1995: 20.08. Pattijoki, Yrjänä 1 (Heikki Tuohimaa, Harri Taavetti, Kari Varpenius)
  • 1997: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Arvo Ohtonen, Jukka Piispanen, Esko Strömmer)
  • 1997: 28.–29.05. Kempele, Nenä kn (Markus Keskitalo, Satu Käsmä, Petri Lampila ym.)
  • 1997: 31.05.–12.06. Lumijoki, Sannanlahti kn (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1997: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Riikka Kaartinen, Annikki Tynjälä)
  • 1997: 16.06. Haukipudas, Kraaseli 1 (Leena Väisänen, Erkki Väisänen)
  • 1997: 25.–28.06. Oulu, Hietasaari 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 1998: 24.04. Tyrnävä, Murto 1S (Sami Timonen, Ari Kakko)
  • 1998: 25.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Hanna Soikkeli)
  • 1999: 16.05. Liminka, Virkkula 2 (Janne Koskinen, Heikki Helin)
  • 1999: 16.05. Lumijoki, Sannanlahti 2 (Aappo Luukkonen, Juhani Karvonen)
  • 2000: 19.04. Lumijoki, Sannanlahti 2 SE (Janne Aalto, Jouni Meski)
  • 2000: 12.06. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Esko Sarkanen, Mauri Sarkanen)
  • 2000: 20.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Sami Timonen, Kari Koivula, Aappo Luukkonen)
  • 2001: 21.04. Liminka, Tupos 1SW (Aappo Luukkonen)
  • 2001: 21.04. Liminka Virkkulan pellot 1 (ARK)
  • 2001: 25.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1k (Jouni Meski)
  • 2001: 27.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 (Janne Aalto, Markku Hukkanen)
  • 2001: 21.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1SW (Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 15.07. Hailuoto, Virpiniemi 1 (Antti Rönkä)
  • 2001: 21.07. Siikajoki, Kaasa 1W (Tomi Muukkonen)
  • 2002: 20.04. Tyrnävä, Murto 1k (Harri Taavetti, Max Berljin)
  • 2002: 23.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Janne Aalto ym.)
  • 2002: 24.05.–05.06. Pattijoki, Pöllä 1 (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius ym.)
  • 2003: 03.05. Lumijoki, Sannanlahti 1k p (Sami Timonen ym.)
  • 2003: 19.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Esko & Mauri Sarkanen)
  • 2003: 24.–29.05. Oulunsalo, Nenännokka 1k (Harri Taavetti, Teemu Fyrstén)
  • 2003: 17.06. Hailuoto, Ojakylä 1 k p (Juha Karvosenoja, Juha Markkola, Pekka Peussa, Ilkka Lehmus, Anneli Lehmus)
  • 2014: 14.07. Oulainen Ahonperä Piurukkaneva (Riku Rantala, Markku Hukkanen)
  • 2016: 01.06. Pyhäjoki, Yppäri, 1m W (Jouni Majuri)
  • 2016: 23.-24.07. Hailuoto Keskiniemi-Haaralampinkari 1p (Hannu Kianen, Riitta Kianen, Juha Markkola, Hannu Luotonen, Veli-Pekka Honkanen, Arto Niemi, Pekka Lankinen)

 

Mandariinisorsa (Aix galericulata)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1993: 04.05. alkaen Taivalkoski, Jokijärvi 2jp k (Pertti Mattila)
  • 2004: 21.04. Hailuoto, Kirkkosalmi kn p (Veijo Nissilä, Asko Mattila)
  • 2007: 26.04. Lumijoki, Varjakka 1 ad k (Tapani Tapio, Jukka Pekkala, Juha Markkola, Kari Rannikko ym.)
  • 2007: 04.–21.05. Oulu, Karjasilta 1 ad k (Reijo Pantsar, Hanne Ruotsalainen, Tapani Tapio, Ville Suorsa ym.)
  • 2007: 10.–15.05. Taivalkoski, Korvuanjärven pohjoispuoli 2k p (Kalevi Hirvonen, Tarmo Moilanen)
  • 2007: 22.05. Haukipudas, Kello, Rapakari 1 k p (Jouni Meski)
  • 2012: 28.04.–04.06. Lumijoki, Sannanlahti, torni k (v) (Hanna Aalto, Janne Aalto ym.)
  • 2012: 13.–15.05. Utajärvi, Murronkylä 2k (v) (Toni Aitta)
  • 2015: 10.05. Oulu, Yli-Ii, Pahkakoski 1 k (v) (Petri Lampila)

 

Amerikanhaapana (Anas americana)

RK-laji.

  • 1988: 30.05.–12.06. Liminka, Virkkula–Lumijoki, Sannanlahti 1jp k (Kari Haataja, Esko Strömmer, Jorma Pessa ym.)
  • 1991: 17.–23.06. Liminka, Virkkula 1jp k (Hannu Friman, Ari Linna, Tapani Missonen ym.)
  • 1993: 17.06. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1 k (Toni Eskelin)
  • 1994: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1jp k (Kari Varpenius)
  • 1994: 24.06. Liminka, Virkkula 1 +2kv vp k (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 1996: 14.06. Liminka, Virkkula 1k (Dick Forsman ym.)
  • 1998: 16.–18.05. Oulunsalo, Papinkari 1k (Mika & Aarne Ohtonen, Kari Lindblom, Jari Nummelin ym.)
  • 2003: 07.05. Siikajoki, Karinkanta 1jp k (Juha Sjöholm, Minna Takalo)
  • 2003: 17.05. Siikajoki, Sääri, venesatama 1jp k (Juhani Karvonen, Antti Pesola, Olli Karhu ym.)
  • 2003: 24.05.–07.06. Hailuoto, Pöllänlahti 1jp k (v) (Juha Markkola, Markku Leppäjärvi, Teemu Fyrstén, Juhani Törmi ym.)
  • 2003: 09.06.–01.07. Hailuoto, Patelanselkä 1jp k (Juha Markkola, Hannu & Marita Maula, Ilkka Sahi ym.)
    • Vuoden 2003 havaintojen on tulkittu koskevan yhtä ja samaa yksilöä.
  • 2004: 30.04. Pyhäjoki, Takaranta 1jp k (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2004: 06.–07.05. Hailuoto, Pökönnokka 1jp k (Juha Markkola, Veijo Nissilä ym.)
  • 2013: 06.–07.09. Liminka Virkkula +1kv vp k (v) (Petri Lampila, Päivi Kääriäinen)
  • 2014: 18.4. Raahe Tiirannokka k (v) (Jouni Majuri ym)

 

Harmaasorsa (Anas strepera)

ARK-laji vuoden 1989 loppuun asti.

  • 1967: 31.05. Siikajoki, Säikänlahti kn (Mikko Ojanen) (A)
  • 1973: 28.–29.04. Kempele, Myllyoja 1k (Arvo Ohtonen, Sauli Savisalo, Matti Tynjälä)
  • 1976: 29.05. Hailuoto, Hietaniemi kn (Juha Markkola)
  • 1977: 10.06. Hailuoto 1 (Pentti Vikberg)
  • 1978: 28.05. Hailuoto, Isomatala kn (Juha Markkola)
  • 1979: 12.05. Liminka, Hirvaslahti 4k (Matti Kapanen, Tuomo Eronen, Veijo Turunen, Kari Varonen)
  • 1980: 26.05. Siikajoki, Kaasa kn m (Kari Haataja, Ilari Kaarto)
  • 1981: 16.05. Siikajoki, Tauvo 1k (Matti Tynjälä, Petri Hottola, Martin Helin)
  • 1981: 27.05. Oulunsalo, Salmioja kn (Kari Haataja, Kari Rannikko)
  • 1982: 14.05. Hailuoto, Hailuoto, Pökönnokka, länsilaita kn (Juha Markkola)
  • 1982: 14.05. Hailuoto, Riisinnokka 1k (Juha Markkola)
  • 1983: 31.07. Oulu, Oritkari 2n-puk (Kyösti Karjalahti, Unto Vuopala)
  • 1984: 12.05. Lumijoki, Sannanlahti 1k (Toni Eskelin, Esko Pasanen, Jorma Pessa)
  • 1984: 20.05. Oulunsalo, Akionlahti 1k (Veli-Pekka Viklund)
  • 1984: 27.05. Oulunsalo, Niskaoja 1k (Arvo Ohtonen)
  • 1986: 31.05. Oulu, Kempeleenlahti kn (Esa Hohtola, Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä)
  • 1986: 27.08. Oulu, Jätäri 1 (Panu Kuokkanen)
  • 1987: 16.05. Liminka, Virkkula kn (Asko Rokala, Henrik Lindholm)
  • 1987: 19.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1k (Henrik Lindholm, Toni Eskelin, Asko Rokala)
  • 1987: 20.05. Kempele, Salmioja kn (Henrik Lindholm, Toni Eskelin, Asko Rokala)
  • 1987: 21.05. Kuivaniemi, Oijärvi kn (Pekka Räinä, Seppo Pakarinen)
  • 1987: 23.05. Oulunsalo, Koivukari kn (Toni Eskelin, Seppo Huttunen, Kari Salonen)
  • 1987: 23.05. Liminka, Virkkula 1k (Toni Eskelin, Seppo Huttunen, Kari Salonen)
  • 1988: 30.04. Siikajoki, Tauvo kn (Panu Kuokkanen, Jari Heikkinen, Jukka Jantunen)
  • 1988: 11.05. Raahe, Paskalahti 1k (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén, Panu Kuokkanen, Petteri Polojärvi)
  • 1988: 11.05. Siikajoki, Kaasa kn (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén, Petteri Polojärvi)
  • 1988: 28.05. Lumijoki, Sannanlahti kn (Timo Karjalainen, Jari Heikkinen)
  • 1988: VI–VII Siikajoki, Säärenperä kn (Toivo Kirkkomäki, Vesa Harju)
  • 1988: 01.07. Liminka, Virkkula 1n (Panu Kuokkanen, Jari Heikkinen)
  • 1989: 16.04. Liminka, Virkkula kn (Sami Timonen)
  • 1989: 18.–23.04. Liminka, Virkkula 1k (Sami Timonen)
  • 1989: 09.05. Hailuoto, Kirkkosalmi kn (Toni Eskelin)
  • 1989: 12.05. Oulunsalo, Kylänpuolenlahti kn (Mikko Ojanen)
  • 1989: 19.05. Siikajoki, Säärenperä 1k (Toni Eskelin)
  • 1989: 21.05. Hailuoto, Patela 1k (Sami Timonen)
  • 1989: 22.–28.05. Oulunsalo, Letto kn (Pirkka Aalto, Samuel Kallionpää, Panu Kuokkanen)
  • 1989: 20.08. Liminka, Virkkula 1n ammuttu (Panu Kuokkanen, Jorma Pessa)

 

Amerikantavi (Anas carolinensis)

RK-laji 31.12.2011 asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1998: 30.04.–06.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1k (Heikki Tuohimaa, Harri Taavetti ym.)
  • 1999: 25.04. Lumijoki, Sannanlahti 1k (Jukka Hauru)
  • 2001: 06.–07.05. Lumijoki, Sannanlahti 1jp k (Petri Lampila, Jari Peltomäki, Kari Varpenius ym.)
  • 2004: 28.04. Rantsila, Kurunneva 1jp k (Reijo Kylmänen)
  • 2004: 17.05. Lumijoki, Sannanlahti 1jp k (William Velmala, Juha Sjöholm)
  • 2005: 30.04.–02.05. Hailuoto, Kirkkosalmen Patelanselkä 1jp k (Juha Markkola, Maija Aalto, Veijo Nissilä, Petri Piisilä ym.)
  • 2006: 04.05. Lumijoki, Sannanlahti 1jp k (Petri Niemelä ym.)
  • 2007: 21.04.–02.05. Hailuoto Patelanselkä k jp (Juha Markkola, Veijo Nissilä, Hannu Kianen, Riitta Kianen, Ari Kakko ym.)
  • 2011: 21.05. Haukipudas, Rapakari 1 k jp (Hanna-Riikka Ruhanen, Esa Aalto)
  • 2011: 11.06.-02.07. Hailuoto Patelanselkä 1 k p (Juha Markkola, Maija Aalto, Elias Holmi, Taneli Asikainen, Pekka Roine ym.)
  • 2015: 08.-10.05. Hailuoto, Kirkkosalmen lintutorni, 1k, v (Petri Hottola, Juha Markkola, Juho Karvosenoja, Mika Soppela, Veli-Pekka Honkanen)

Tavi x amerikantavi -risteymä (Anas crecca x carolinensis)

RK-laji 31.12.2011 asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2015: 25.04. Liminka, Hirvineva, 1k, v (Petri Lampila)
  • 2015: 03.05. Hailuoto, Patelanselkä, 1k, v (Juha Markkola, Maija Aalto, Pekka Hanni)

Sinisiipitavi (Anas discors)

RK-laji.

  • 2004: 04.05. Lumijoki, Puhkiavanperä 1jp k (William Velmala, Ari Leinonen ym.)

 

Punapäänarsku (Netta rufina)

RK-laji.

  • 1982: 11.04. Oulu, Tuira 1jp k (Jukka Ihanus, Juhani Valtanen)
  • 1991: 25.05.–16.07. Oulunsalo, Koivukari 1k (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen, Kari Varpenius ym.)
  • 1992: 07.05. Ruukki, Lisko 1n (Harri Taavetti ym.)
  • 1992: 28.06.–n.04.07. Siikajoki, Säikänlahti 1n (Jukka Hauru, Harri Taavetti ym.)
  • 1996: 06.–12.06. Liminka, Virkkula 1k (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1999: 29.04.–03.05. Oulunsalo, Vihiluoto 1k (Toni Eskelin, Ilari Kaarto ym.)
  • 2007: 23.–24.04. Raahe Pattijokisuu–Hakotauri k jp (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius ym.)
  • 2007: 25.04. Hailuoto Kirkkosalmi k jp (v) (Vesa Heikkilä, Juha Tuomi, Timo Lahti ym.)
  • 2007: 29.04.–02.05. Hailuoto Viinikanlahti k jp (Juha Markkola, Veijo Nissilä ym.)
    • Hailuodon havainnot koskevat todennäköisesti samaa yksilöä.
  • 2015: 23.05. Siikajoki, Merikylänlahti 4k (v) (Pietari Kinnunen, Tuure Kinnunen)
  • 2015: 27.04. Lumijoki, Sannalahden lintutorni ad k (Mauri Kallio)

 

Amerikantukkasotka (Aythya collaris)

RK-laji.

  • 2007: 02.–14.05. Hailuoto, Viinikanlahti 1k (Osmo Heikkala, Juhani Karvonen, Harri Taavetti, Mikko Ala-Kojola ym.)

 

Haahka (Somateria mollissima)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1800–luvulla: pesivänä Hailuodon ja Pyhäjoen edustalla (PLV)
  • 1907: Ii, Selkäletto 3 pesää (PLV)
  • 1912 saakka: Haukipudas, saaristo pesivänä (Merikallio) (PLV)
  • 1946: 11.05. Haukipudas kn (Rautkari) (PLV)
  • 1946: 19.05.–14.06. Ii, Krunnit 3k2n (Salkio) (PLV)
  • 1947: 14.06. Hailuoto, Vähähärkönen 3k3n N (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1972: 11.06. Hailuoto, Huilu 20k m (Heikki Karhu)
  • 1974: 26.05. Siikajoki, Tauvo 2m (Matti Tynjälä, Sauli Savisalo, Veijo Törnroos)
  • 1976: 23.05. Oulunsalo, Riuttu 2 (Juha Markkola, Annikki Mattila)
  • 1978: 19.05. Siikajoki, Tauvo 7n+1n+5n m (Kari Haataja, Heikki Pakkala)
  • 1978: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1n m (Kari Haataja, Tuomas Manninen, Niko Leikola)
  • 1979: 06.05. Liminka, Hirvaslahti 1k (Kari Haataja, Arvo Ohtonen)
  • 1979: 07.06. Siikajoki, Kaasannokka 1k2n m (Heikki Parviainen, Ilari Kaarto, E.Mikkola)
  • 1979: Siikajoki, Kaasa 2n (Arvo Ohtonen, Matti Rekilä)
  • 1981: 20.05. Oulunsalo, Riutunkari 4n (Kari Rannikko, Esko Strömmer)
  • 1981: 20.05. Ii, Ulkokrunni 1k2n (Matti Tynjälä, Jari Mikola, Kari Koivula, Juha Valkama)
  • 1982: 20.09. Oulunsalo, Riuttu 1 kuollut (?)
  • 1983: 14.05. Siikajoki, Tauvo 1k3n m (Arto Vuorjoki, R.Koskela, Veijo Törnroos)

 

Kyhmyhaahka (Somateria spectabilis)

RK-laji.

  • 1954: 23.–29.05. Hailuoto, Pöllä–Marjaniemi kn (Risto Valjakka, H.Åkerblom) (OLY, PLV)
  • 1978: 19.05. Siikajoki, Tauvo 1jp k + 1n m (Heikki Pakkala, Kari Haataja)
  • 1985: 05.–16.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 n-puk (Jorma Pessa, Toni Eskelin)
  • 1987: 04.12. Raahe, Lapaluoto 1n (Ari Kakko, Toni Eskelin)
  • 1988: 21.05. Siikajoki, Kaasa 1n m (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Matti Tuohimaa)
  • 1989: 29.04.* Pattijoki, Yrjänä 1 (Ilpo Aapola, Pekka Parvinen)
  • 1989: 19.05. Pattijoki, Mikonkari 1ad k (Jukka Hauru)
  • 1989: 23.05.* Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Matti Rekilä)
  • 1990: 05.05. Pattijoki, Pöllä 2n (Jukka Jantunen, Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 11.05. Pyhäjoki, Suni 1jp k NW (Kari Varpenius)
  • 1992: 04.05. Siikajoki, Kaasa 1jp k N (Kari Varpenius)
  • 1994: 22.05. Siikajoki, Kaasa 1jp k N (Kari Varpenius)
  • 1995: 18.04. Raahe, Lännennokka 1jp k m (Kari Varpenius)
  • 2000: 18.05. Siikajoki, Kaasa 1 +2kv k (Heikki Tuohimaa, Jussi Tuohimaa)
  • 2007: 04.11. Hailuoto, Marjaniemi 2 1kv (William Velmala, Juha Markkola)
  • 2007: 12.11. ja 28.11. Raahe, Kakkosen ympäristö 1 1kv (Heikki Tuohimaa, Tapani Tapio)
  • 2010: 22.05. Ii, Ulkokrunni, Länsikari 1/ S (Ville Suorsa, Juhani Karvonen)
  • 2010: 26.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1k jp (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén)
  • 2010: 08.11. Oulu, Oritkari 1 1kv k p (Erkki Sarviaho, Tapani Tapio, Reijo Kylmänen, Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)

 

Allihaahka (Polysticta stelleri)

ARK tarkasti kaikki havainnot vuoden 1987 ja naaraspukuiset linnut vuoden 1991 loppuun asti.

  • 1975: 05.09. Hailuoto, Vesanniitty 1ad k ammuttu (eläinmuseo)
  • 1979: 19.05. Siikajoki, Kaasannokka 3n (Esko Strömmer, Ilari Kaarto, Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1979: 24.05. Siikajoki, Säikänlahti 1n (Esko Strömmer)
  • 1979: 10.06. Ii, Ulkokrunni 1 2kv k ja 3 n-puk (Timo Karjalainen)
  • 1979: 06.07. Ii, Tyni 8 2kv (Timo Karjalainen, Esko Rajala, Arvo Ohtonen)
  • 1980: 29.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k (Kari Haataja)
  • 1983: 01.01. Oulu, Tuira, Oulujoen yläkanava n-puk (Juha Markkola, Annamari Markkola, Antti Rönkä, Raija Rönkä)
  • 1983: 15.05. Siikajoki, Tauvo 2n m (Kari Haataja, Kari Rannikko, Ilari Kaarto, Matti Tynjälä)
  • 1984: 02.06. Hailuoto, Kengänperä 1k4n (Juha Markkola)
  • 1985: 23.06. Ii, Ulkokrunni 1k (Jorma Pessa, Mikko Ovaska, Pekka Räinä)
  • 1986: 08.06. Hailuoto, Pökönnokka 1 2kv k (Juha Markkola, Merja Ylönen)
  • 1986: 10.07. Hailuoto, Isomatalan länsireuna 1 n (Juha Markkola, Merja Ylönen)
  • 1986: 02.11. Hailuoto, Huikun laiturista hiukan SE 1 n-puk (Juha Markkola)
  • 1987: 21.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 +2kv koiras (Juha Markkola)
  • 1987: 26.05. Hailuoto, Pöllän Kuivasäikkä 1 +2kv koiras (Juha Markkola)
  • 1989: 07.05. Haukipudas, Vittakangas 1n (Panu Kuokkanen, Timo Karjalainen ym.)
  • 1989: 15.10. Hailuoto, Marjaniemi 1vp k (Jukka Jantunen, Matti Niemelä)
  • 1990: 19.10. Siikajoki, Kaasa 1n (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 11.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1n N (Jukka Hauru)
  • 1991: 19.10. Pyhäjoki, Elävisluoto 1vp k (Toivo Kirkkomäki)

 

Pilkkaniska (Melanitta perspicillata)

RK-laji.

  • 1981: 27.–28.05. Ii, Ulkokrunni 1jp k (Matti Tynjälä, Kari Koivula, Jari Mikola, Juha Valkama)
  • 1982: 19.05. Siikajoki, Kaasa 1jp k NE (Jouko Törnqvist, Juhani Hoviseppä, Kari Korhonen, Arvo Ohtonen)
  • 1995: 17.05. Siikajoki, Kaasa 1ad k N (Harri Taavetti)
  • 1998: 18.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 +2kv k N/ENE (Heikki Tuohimaa)
  • 1998: 19.05. Pattijoki, Yrjänä 1 +2kv k lähti N (Heikki Tuohimaa, Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 2006: 09.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv k, sama kuin Siikajoella (Reijo Kylmänen)
  • 2006: 10.05. Siikajoki, Tauvon kalasatama 1 +2kv k, sama kuin Pyhäjoella (Reijo Kylmänen, Petri Lampila ym.)

 

Kuparisorsa (Oxyura jamaicensis)

RK-laji.

  • 1989: 08.07. Siikajoki, Säikänlahti 1k (Teemu Fyrstén, Petteri Polojärvi)
  • 2000: 30.06.–02.07. Hailuoto, Kirkkosalmi 1jp k (Juha Markkola, Seppo Haapala ym.)
  • 2002: 26.05.–22.07. Ylikiiminki, Jolosjärvi 2; 1k 1 n-puk (Janne Aalto, Erkki Sarviaho, Aappo Luukkonen, Antti Pesola ym.)
  • 2002: 25.07. Haukipudas Alakyläntien soramontut k (v) (ilm. PPLY ARK)
  • 2002: 31.07.–21.09. Siikajoki, Tauvo, Säikänlahti 1jp k (Harri Taavetti, Kaisa Nurmi ym.)
  • 2003: 19.04.–26.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 3k (Juha Markkola ym.)
  • 2003: 04.06.–02.08. Utajärvi, Ahmasjärvi 2k (Seppo Rajaniemi, M. Kurtti ym.)
  • 2004: 28.–29.05. Haapavesi, Ainali 1jp k (Juha Sjöholm, Heikki Tuohimaa, Sami Timonen ym.)

 

Viiriäinen (Coturnix coturnix)

ARK-laji vuoden 2001 loppuun asti

  • Hailuodosta on kaksi havaintoa ennen vuotta 1938 (Sandman, Pease) (OLY)
  • 1983: 27.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Matti Tynjälä, Jari Heikkinen)
  • 1984: 22.07. Hailuoto, Pökönnokka 1Ä (Juha Markkola, Urpo Kramsu, Jukka Piispanen)
  • 1986: 18.06. Haukipudas, Kotakari Eeranletto 1 k Ä (Juha Markkola, Ilari Kaarto)
  • 1987: 01.07. Liminka, Virkkula 1Ä (Toni Eskelin)
  • 1988: 05.–27.07. Hailuoto, Koivukylä 2 k + 1 tn. n (Juha Markkola, Eino Merilä)
  • 1988: 19.07. Lumijoki, Kari 1Ä (Panu Kuokkanen, Reijo Kylmänen, Mikko Ojanen ym.)
  • 1989: 06.–13.08. Oulu, Äimärautio 1Ä (Ari Kakko, Kyösti Karjalahti, Timo Karjalainen, Panu Kuokkanen)
  • 1991: 11.–30.06. Oulunsalo, Leppänenä–Riuttu 1Ä (Pirkka Aalto)
  • 1991: 11.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä, r (Ari Kakko)
  • 1991: 01.–04.07. Hailuoto, Järventausta 1Ä (Eino Merilä)
  • 1991: 03.07. Hailuoto, Pölläntie 1Ä (Petteri Polojärvi)
  • 1991: 02.08. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Jukka Hauru)
  • 1992: 11.06. Muhos, Kankaannokka 1Ä (Ari Kakko, Arvo Ohtonen)
  • 1993: 08.–13.06. Lumijoki, Lumijokisuisto – Liminka, Virkkula 1Ä (Jorma Pessa, Jukka Pessa, Arvo Ohtonen)
  • 1995: 05.06. alkaen Lumijoki, Kari 1Ä (Pirkka Aalto)
  • 1995: 17.–18.06. Haukipudas, Kello 1Ä (Toivo Kirkkomäki)
  • 1995: 06.07. Piippola, Kortteinen 1Ä (Jouni Ruuskanen, Kauko Valtanen)
  • 1996: 29.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Sami Timonen, Petri Suorsa, Jutta Tschierske)
  • 1996: 26.06. Lumijoki, Varjakan th. 1Ä (Petri Nikupaavo, Jukka Piirainen, Kari Kinnunen)
  • 1997: 17.05.–18.05. Siikajoki, Tauvon lintuasema Ä (Matti Tynjälä, Sami Timonen, Petri Suorsa)
  • 1998: 31.05. Lumijoki, Varjakka 1Ä (Petri Lampila, Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen)
  • 2000: 08.06. Raahe, Kultalanperä 1Ä (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2000: 26.06. Muhos, Soson pellot 1Ä (Sami Timonen)
  • 2001: 27.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Paavo Liimatta, Anja Liimatta)

 

Amerikanjääkuikka (Gavia immer)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1971: 02.08. Hailuoto, Marjaniemi 1ad kuollut (Steen Christensen, David Boertman, Hans Meilstrup)
  • 1995: 06.05. Raahe, Tasku 1jp NNW (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1997: 21.11. Pyhäjoki, Ulkoharmi 1tp (Harri Taavetti, Kari Varpenius)
  • 1999: 19.05. Siikajoki, Kaasa 1jp N (Jukka Hauru, Jouni Meski)
  • 1999: 10.10. Oulu, Taskila–Hietasaari 1 1kv (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2000: 25.05. Hailuoto, Marjaniemi 1jp +2kv N/NE (Aappo Luukkonen ym.)
  • 2016: 23.10. Hailuoto, Virpiniemi 1 +1kv p (Juha Markkola)

 

Jääkuikka (Gavia adamsii)

RK: –1980 kaikki tarkastetaan. 1981–1985 ei tark. juhlapukuisia 01.05.-15.06. 1986– ei tark. Siitä lähtien ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1962: 09.12. Pyhäjoki 1kv elävänä kiinni (Oulun yliopisto)
  • 1974: 15.06. Yli-Ii kuollut (eläinmuseo)
  • 1980: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1jp m (Juhani Hannila, Jukka Ylikarjula)
  • 1988: 12.05. Siikajoki, Kaasa 2ad m (Kari Varpenius, Ilkka Ala-Vainio, Jukka Hauru)
  • 1988: 13.05. Siikajoki, Kaasa 1m (Jari Heikkinen)
  • 1991: 12.05. Siikajoki, Kaasa 2jp N (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1991: 19.05. Pattijoki, Yrjänä 1vp lähti W (Heikki Tuohimaa)
  • 1991: 22.05. Siikajoki, Kaasa 1jp N (Kari Varpenius)
  • 1992: 05.05. Siikajoki, Kaasa 1jp NNW (Kari Varpenius)
  • 1993: 10.05. Raahe, Tasku 1jp S (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1993: 15.09. Pattijoki, Yrjänä 1juv/tp (Kari Varpenius, Reijo Kylmänen)
  • 1993: 24.09. Raahe, Tasku 1juv/tp (Jukka Hauru)
  • 1994: 15.05. Siikajoki, Kaasa 1jp NE (Kari Varpenius)
  • 1994: 17.05. Siikajoki, Kaasa 1 +2kv NE (Toni Eskelin, Sami Timonen)
  • 1994: 23.05. Pattijoki, Mikonkari 1jp SW (Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 20.05. Siikajoki, Kaasa 1jp NE (Jouni Pursiainen, Sami Timonen)
  • 1995: 21.05. Siikajoki, Kaasa 1jp N (Sami Timonen, Jouni Pursiainen, Arvo Ohtonen, Antti Rönkä ym.)
  • 1995: 22.05. Siikajoki, Kaasa 1jp N (Jukka Hauru)
  • 1995: 29.05. Hailuoto, Marjaniemi 1jp N (Markku Loippo)
  • 1995: 04.06. Raahe, Tasku 2jp (1+1) N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1996: 19.05. Siikajoki, Tauvo ks 1 jp NE (Jouni Pursiainen)

 

Pikku-uikku (Tachybaptus ruficollis)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1953: 21.07. Hailuoto, Keskiniemi (Ilppo Kangas) (OLY, PLV)
  • 1954: 01.–15.06. Hailuoto, Mäntylammet kn (Ilppo Kangas, Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1955: 10.06. Hailuoto, Mäntylammet (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1957: 16.06. Siikajoki, Säikänlahti (Merikallio) (PLV)
  • 1972: 30.11.–XII.1972 Oulu Tuiran uimala 1 (monet)
  • 1973: 11.10.–XII Oulu, Tuiran uimala 1 (monet)
  • 1974: 02.11. Oulu, Tuiran uimala 1 (Antti Rönkä, Sauli Savisalo)
  • 1980: 27.09. Siikajoki, Tauvo 1ad tp (Kari Haataja, Matti Tynjälä, Ilari Kaarto)
  • 1980: 25.–27.10. Oulu, Korvensuora–Tuira 1 (Matti Tynjälä ym.)
  • 1982: 26.08. Siikajoki, Säikänlahti 1ad (Arto Vuorjoki)
  • 1985: 15.–31.12. Oulu, Alakanava 1tp (Jorma Pessa ym.)
  • 1988: 04.11. Oulu, Alakanava 1tp (Panu Kuokkanen)
  • 1989: 24.09. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1991: 04.01.–IV loppu Raahe, Lapaluoto 1tp (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 03.11. Raahe, Kylmäniemi 1tp (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 06.12. Oulu, Alakanava 1tp (Ilari Kaarto ym.)
  • 1992: 01.–26.01. Raahe, Lapaluoto 1 (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1992: 02.–20.01. Oulu, Tuira–Laanila 1 (Ari Kakko, Arvo Ohtonen, Kari Rannikko ym.)
  • 1992: 20.10.–1993: 01.04. Oulu, Hartaanselkä-Laanila 1 (Ari Kakko ym.)
    • syksyn 1992 ja kevään 1993 havainnot Oulusta tulkittu tehdyksi samasta yksilöstä
  • 1992: 20.10. Oulu, Hartaanselkä 1 (Ari Kakko)
  • 1992: 29.11. Oulu, Laanila 1 (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen)
  • 1993: 01.01.–03.03. Oulu, Kemiran sula 1 (Toni Eskelin ym.)
  • 1993: VIII loppu–03.10. Raahe, Aittalahti 1 +1kv (Jukka Hauru, Raimo Elfving, Kari Varpenius)
  • 1993: 17.10.–n.25.10. Pattijoki, Mikonkari 2tp (Heikki Tuohimaa ym.)
  • 1993: 31.10. Oulu, Kemiran sula 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1993: 06.11. Hailuoto, Pöllänlahti 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1994: 01.01.–20.04. Oulu, Kemiran sula 1 (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen, Paul Segersvärd)
  • 1994: n.06.01.–II Raahe, Lapaluoto 1tp (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1994: 25.05. ja 06.07. Pyhäntä, Kivijärvi 1ad (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 19.10.–31.12. Oulu Kemiran sula 1 (Jorma Pessa ym.)
  • 1994: 13.11.–XII Kestilä–Oulu, Alakanava 1r (Jorma Pessa, Minna Kurkinen)
  • 1995: 01.01.–02.04. Oulu, Kemiran sula 1 (Toni Eskelin, Pirkka Aalto ym.)
  • 1996: 05.01.–30.03. Oulu, Kemiran altaat ja putken suu 1 (Pirkka Aalto, Arvo Ohtonen, Jukka Piispanen ym.)

 

Mustakaulauikku (Podiceps nigricollis)

RK-laji

  • 1936: Hailuoto kn (Pease) (PLV)
  • 1952: 20.06. Hailuoto kn (Jouko Siira, Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 2008: 25.05 Ii Ulkokrunni 1jp p (v) (Ville Suorsa, Heikki Tuohimaa)
  • 2012: 08.05. Siikajoki Merikylänlahti (v) (Kari Koivula, Reijo Kylmänen, Jari Peltomäki, Esa Mäkelä, Juha Mäkelä)
  • 2014: 17.5. Ii Laitakari jp S (Jouni Pursiainen)

 

Myrskylintu (Fulmarus glacialis)

RK-laji

  • 1948: 24.03. Oulu, saaristo 1 kuollut (A.Hellemaa) (OLY, PLV)
  • 1982: 25.07. Ii, Ulkokrunni 1 kuollut (Annikki Tynjälä, Helinä Patana, Ilkka Vatanen)

 

Myrskykeiju (Oceanodroma leucorhoa)

RK-laji

  • 1974: 05.10. Oulu, Sanginjoki 1 (Arvi Kassinen, Olavi Koskinen, Ahti Väyrynen, ilm. Pirkka Aalto)

 

Suula (Morus bassanus)

RK-laji

  • 2008: 01.06. Oulu, Sanginsuu Syväjärventie 1 kuoli, tallennettiin Oulun Eläinmuseolle (Esa Hohtola)

 

Pelikaani (Pelecanus onocrotalus)

RK-laji

  • 1925: 07.05. Pyhäjoki 1 ammuttu (Helsingin yliopisto) (PLV)

 

Silkkihaikara (Egretta garzetta)

RK-laji

  • 1983: n. 20.10. Hailuoto 1 ammuttu (ilm. Toni Eskelin)
  • 1995: 26.09. Liminka, Virkkula 1 (Jari Peltomäki, Harri Liusvaara, Antti Ollila ym.)
  • 1997: 11.–12.06. Liminka, Virkkula 1 (Pekka Saikko ym.)
  • 1998: 10.–14.05. Liminka, Temmesjoen suu – Lumijoki, Puhkiavanperä ja Sannanlahti 1 (Jari Korhonen, Jari & Ulla Peltomäki, Timo Tuuri ym.)
  • 1998: 17.05. Oulunsalo, Kylänpäänlahti 1 (Ari Kakko, Jukka Hauru, Esa Hohtola, Mikko Hurme ym.)
  • 1999: 19.05.–12.06. Oulu, Hietasaari 1 (Ari Rajasärkkä ym.)

 

Jalohaikara (Egretta alba)

RK-laji vuoden 1996 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1980: 25.05. Siikajoki, Säikänlahti ja Siikajokisuu 1 (Olli Näyhä, Ari Lavinto ym.)
  • 1982: 10.05. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio, Paavo Hartikka)
  • 1986: 11.05. Pudasjärvi/Ylikiiminki, Hirvisuo 1 (Ari Savola, Anne Sillanpää, Virpi Sillanpää)
  • 1993: 23.04. Oulu, Mäntylä 1 (Toni Eskelin)
  • 1999: 13.–17.05. Liminka, Virkkula ja Temmesjokisuu 1 (Ari Rajasärkkä ym.)
  • 1999: 02.06. Oulu, Kempeleenlahden pohjukka 1 (Harri Taavetti, Jeff Price ym.)
  • 1999: 24.12. Haukipudas, Kiiminkijoki, Kurkelansaari 1 (Timo Hätälä, ilm. Pekka Rahko)
  • 2004: 08.08. Raahe Yrjänä p (v) (ilm. ARK)
  • 2005: 17.–19.06. Liminka, Virkkula 1p (Teppo Mutanen ym.)
  • 2006: 30.04. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1p (Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 20.12.-12.01.07 Raahe, Kuljunlahti 1p (v) (ARK)
  • 2007: 28.05. Liminka, Temmesjokisuu 1p (William Velmala)
  • 2007: 06.06. Oulunsalo, Vihiluoto 1p (Petri Lampila, Brian Small, Simon Scarth)
  • 2007: 06.–08.06. Oulunsalo, Kempele ja Oulu Kempeleenlahti 1p (Petri Lampila, Brian Small, Simon Scarth ym.)
  • 2007: 15.09. Raahe, Yrjänä 1 (Seppo Pudas, Marja Maarala)
  • 2009: 08.04. Oulu, Hartaanselkä 1p (v) (Ilkka Kärkkäinen)
  • 2009: 11.–13.04. Taivalkoski, Koitila 1p (v) (Kalevi Hirvonen, Unto Laitala)
  • 2009: 22.04. Ii (Kuivaniemi), Pohjoisrannan pellot 1m NW (Ville Suorsa, Harri Taavetti)
  • 2009: 16.05. Pyhäjoki, Elävisluodon Ojansuunlahti 1p (v) (Reijo Kylmänen, Jouni Majuri, Tero Kotajärvi, Sampo Junttila)
  • 2010: 15.05. Siikajoki Tauvon ks 1 S (Teemu Fyrstén, Esa Aalto)
  • 2010: 16.05. Pyhäjoki, Parhalahden pohjukka 1p (v) (Kari Rissanen). Tulkitaan samaksi kuin edellä.
  • 2011: 15.05. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 jp W, S (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2011: 20.05. Pudasjärvi, Sotkajärvi, lintutorni 1 jp p (v) (Petri Lampila, Heikki Holmström)
  • 2012: 13.05. Haukipudas, Hekkalanlahti jp p (v) (Harry Nyström, Teppo Komulainen, Pekka Järvelä, Marja Järvelä)
  • 2012: 07.–12.09. Pyhäjoki, Etelänkylä 1kv kiert (v) (Jaakko Koistinen, Jouni Majuri, Kari Varpenius, Reijo Kylmänen)
  • 2013: 06.06. Oulu, Pyykösjärvi 1 (Jyrki Mäntylä)
  • 2014: 20.04. Kuusamo, Keski-Kitka, Takkuniemi 1 m NE (Tuomas Väyrynen)
  • 2014: 25.05. Pyhäjoki, Takaranta 1 p (Tuomas Väyrynen)
  • 2015: 08.05. Yli-Ii Iso Isteri 1 (v) (ARK)
  • 2015: 09.05. Haapavesi, Ainali, lintutorni 1 (v) (Jori Jernfors, Juha Heikkilä, Timo Hannula)
  • 2015: 08.05. Oulu, Kiiminki Kotajärvi 1 (v) (ARK)
  • 2015: 09.–10.05. Oulu, Pyykösjärvi 1 (v) (Jyrki Mäntylä, Panu Bruun)
  • 2015: 09.–10.11. Pyhäjoki Pirttikoski 1 (v) (Kalle Hiekkanen)
  • 2015: 19.–20.11. Oulu, Haukipudas, Haapajärvi (v) (ARK)
  • 2016: 29.03. Muhos, Laukan silta, 1p, v (Jarmo Veijola, Teemu Saarenpää, Veli-Pekka Honkanen, Pekka Lankinen)
  • 2016: 03.04. Muhos, Muhoslampi, 1p, v (Teemu Saarenpää)
  • 2016: 10.04. Hailuoto, Kirkkosalmen torni, 1p, v (Esa Borén, Marjo Mattila, Veli-Pekka Honkanen)
  • 2016: 30.04. Pyhäjoki, Suni, 1 NNE, v (Vesa Heikkilä, Veli-Pekka Honkanen, Tero Kotajärvi, Teemu Saarenpää, Juhani Suni)
  • 2016: 30.04. Liminka, Hirvilampi, 1p (Tuula Keränen, Raimo Kantola, Hannele Kantola, Jorma Niemi)
  • 2016: 07.05. Ii, Hiastinlahti, 1p, (Pauli Jussila, Jouko Tuominen, Ilkka Kärkkäinen, Esa Turpeinen, Jukka Sassi)
  • 2016: 23.-27.05. Siikajoki, Säikänlahti, 1p, v (Pekka Majuri)
  • 2016: 28.05. Liminka, Virkkula, 1p, (Veli-Pekka Rannila)

 

Harmaahaikara (Ardea cinerea)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1914: Piippola (Haanpää) (PLV)
  • 1916: V Ii (Merikallio) (PLV)
  • 1934: 04.05. Ii, Olhava (PLV)
  • 1965: 28.–31.05. Siikajoki, Säikänlahti 1 (Olavi Joensuu ym.) (A)
  • 1973: 09.05. Hailuoto, Huikunnokka 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1974: 07.04. Kempele, Myllyoja 1m (Arvo Ohtonen, Heikki Karhu ym.)
  • 1974: 11.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Martti Lagerström)
  • 1975: 13.04. Oulu, Syväsatama 1 (J.Mäntynen)
  • 1975: 03.05. Liminganlahti 1 (Juha Markkola)
  • 1976: 17.10. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen, Tuomo Turpeenniemi)
  • 1977: 24.07.–07.08. Siikajoki, Tauvo 3juv (Heikki Parviainen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 17.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Heikki Pakkala)
  • 1980: 20.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1980: 06.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä ym.)

 

Harmaa-/ruskohaikara (Ardea cinerea/purpurea)

ARK-lajipari vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1983: 15.06. Oulu, Kontinkangas 1m (Annamari Markkola, Juha Markkola)

 

Mustahaikara (Ciconia nigra)

ARK-laji

  • 1950: Liminka (PLV)
  • 1976: 21.05. Hailuoto, Pöllä 1 (H. Salonen)
  • 1994: 21.–22.05. Siikajoki, Ulkonokka–Siikajokisuu 1ad (Jukka Hauru, Erkki Lehtovirta, Kyösti Karjalahti ym.)
  • 1996: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Christer Casagrande, Erkki Lehtovirta)
  • 2003: 09.06. Liminka, Virkkula 1 (Aappo Luukkonen, Jorma Pessa, Markku Mikkola-Roos)

 

Kattohaikara (Ciconia ciconia)

ARK-laji vuoden 2004 loppuun asti.

  • 1932: 02.05. Vihanti, Alpua (A.Hellemaa) (OLY, PLV)
  • 1978: 11.06. Haapajärvi 1 (E.Snicker)
  • 1979: 22.–23.09. Lumijoki, Sannanlahti 1 (eläinmuseo)
  • 1981: 24.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Esa Hohtola, Kimmo Martiskainen)
  • 1984: 25.–26.04. Hailuoto, Mäntyniemi 1 (Juhani Ranta-Suomela, Eila Ranta-Suomela, ilm. Juha Markkola)
  • 1985: 29.05.* Raahe 2m
  • 1989: VII* Tyrnävä 1
  • 1992: 17.07. Taivalkoski, Kirkonkylä 1 (Pentti Järvinen)
  • 1993: 04.–05.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa)
  • 1993: 07.05. Pattijoki, Pöllä 1 (Jukka Hauru)
  • 1993: 10.05. Haukipudas, Martinniemi 2 (Ari Rajasärkkä, Antti Paasivaara, Helmi Kuittinen, Jyrki Mäkelä)
  • 1995: 20.05. Ylikiiminki, Vesala 1 (Jouni Pursiainen, Jari Wilenius ym.)
  • 1995: 31.05. Muhos, Kirkonkylä 2 (Panu Kuokkanen, Satu Salminen)
  • 1996: 29.04. Oulu, Kempeleenlahti 1 (Sami Timonen, Toni Eskelin, Jorma Pessa, Jyrki Vedenpää)
  • 1999: 22.05. Muhos, Hyrkäs 1 (Aimo Nieminen)
  • 1999: 22.–23.05. Utajärvi, Utoslahti 1 (v) (Heino Tapio). Vuoden 1999 havainnot koskevat samaa lintua.
  • 2000: 02.06. Pattijoki, Venesatama 2 (Paavo Liimatta, Hannu Kormano)
  • 2000: 07.06. Taivalkoski, Koviojärvi 1 (Jouni Lamminmäki, Risto Sulkava, Jani Suua)
  • 2002: 29.–30.04. Oulainen, Piipsjärvi 1 (Eira & Hannu Rautiola, ilm. Riku Rantala)
  • 2002: 12.06. Ruukki, Revonlahti 1 (Jari Peltomäki, Jari Wilenius, Mike Mockler, Larry Dalziel)
  • 2002: 13.–14.10. Ylikiiminki, Juopuli 1 (Pirjo Holappa, Tauno Marttila, perhe Mäkelä)
  • 2004: 05.05. Kuivaniemi, Luola-aapa 5p (Tanja Röytiö)
  • 2004: 05.05. Pyhäjoki, Parhalahti Kalasatama 1S (Harri Taavetti)
  • 2004: 06.05. Oulu, Karinkanta 5S (Markku Leppäjärvi)
  • 2004: 25.05. Taivalkoski, Metsäkylä 1 (Seppo Seppänen)

 

Valkoinen haikara (ard/bub/egr/ardcin)

ARK-laji

  • 2012: 11.04. Oulainen, Nikkari, Vanhamaja SSW (Vesa Heikkilä)

 

Pronssi-iibis (Plegadis falcinellus)

RK-laji

  • 1995: 14.–21.09. Lumijoki, Sannanlahti a39p (Timo Karjalainen, Jari Peltomäki, Jouni Pursiainen ym.)
  • 1995: 16.09. Pattijoki, Yrjänä a10S (Markus Keskitalo, Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen)
  • 1995: 23.09. Pattijoki, Yrjänä 3 (Heikki Tuohimaa)

 

Kapustahaikara (Platalea leucorodia)

RK-laji

  • 1995: 06.–19.08. Hailuoto Pökönnokka 1 2kv (Esko Strömmer, Hannu Kettunen, Seppo Aro ym.)
  • 1998: 18.–25.09. Siikajoki, Tauvo 2 (Janne Kilpimaa, Martti Mikkola, Mikko Ojanen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1998: 27.09.–07.10. Ii, Tangonsaari 1 (Jari Wilenius, Tapio Savilaakso, Jouni Pursiainen ym.)
  • 1998: 24.–25.10. Hailuoto, Pöllä 1 (Leila Nygren, ilm. Esa Hohtola)
  • 1998: 25.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Petri Lampila, Satu Käsmä)
  • 1999: 13.04. Raahe 1 2kv löydetty kuolleena rannalta (Tarja Kyllönen, ilm. Tuomo Jaakkonen)

 

Haarahaukka (Milvus migrans)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1952: 05.08. Hailuoto, Mäntylammet (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1952: 06.08. Hailuoto, Hannuslammet (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1952: 30.08. Haukipudas SSE (Rautkari) (PLV)
  • 1953: Hailuoto, Mäntylammet pesä (K.Lehto, J.Tönkyrä) (OLY, PLV)
  • 1955: 10.06. Hailuoto, Mäntylammet (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1956: 30.04. Liminka (Lahdenperä) (PLV)
  • 1967: 14.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arto Rinttilä, Eino Merilä) (A)
  • 1974: 11.05. Lumijoki, Sannanlahti 1m (Juha Markkola, Matti Tynjälä)
  • 1976: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Matti Tynjälä)
  • 1977: 28.04. Oulu, Kempeleenlahti 1m (Harri Hongell)
  • 1977: 03.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen)
  • 1984: 08.06. Oulu, Nokkala 1ad (Toivo Kirkkomäki)
  • 1985: 05.05. Oulu, Höyhtyä 1 (Annamari Markkola, Juha Markkola)
  • 1986: 25.04. Utajärvi, Kirkonkylä 1 (Timo Karjalainen)
  • 1986: 12.05. Hailuoto, Syökari 1 N (Juha Markkola)
  • 1987: 21.04. Siikajoki, Tauvo 1 (Jari Heikkinen, Juha Repo)
  • 1987: 01.05. Oulunsalo, Letto 1 (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 1987: 16.05. Kempele, Koivukari 1N (Asko Rokala, Henrik Lindholm)
  • 1987: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1m (Panu Kuokkanen, Heikki Pakkala)
  • 1987: 08.07. Pudasjärvi, Palovaara 1ad (Toivo Kirkkomäki)
  • 1988: 08.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Heikki Tuohimaa, Matti Tuohimaa)
  • 1988: 14.08. Kempele, Koskela 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 1989: 01.05. Ii, Vesisuo 1ad (Toivo Kirkkomäki, Samuli Kirkkomäki)
  • 1989: 28.05. Siikajoki, Merikylänlahti 1 (Ari Kakko, Jari Heikkinen, Timo Karjalainen)
  • 1989: 09.06. Hailuoto, Hanhisjärvi 1 (Juha Markkola, Hans Colliander)
  • 1990: 16.07. Kuivaniemi, Isokangas 1ad (Kimmo Lahti)
  • 1990: 05.08. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Jari Peltomäki, Timo Lehtonen)
  • 1992: 20.04. Pyhäjoki, Parhalahti 1N (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1992: 29.04. Liminka, Rajakorpi 1 (Jorma Pessa)
  • 1992: 01.05. Hailuoto, Ulkokarvo 1 (Toivo Kirkkomäki, Samuli Kirkkomäki)
  • 1992: 04.05. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Ari Kakko)
  • 1992: 20.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Risto Karvonen)
  • 1992: 08.–09.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Ari Kakko)
  • 1992: 07.08. Hailuoto, Ojakylä 1 (Seppo Haapala)
  • 1993: 24.04. Hailuoto, Kirkkosalmi 1N (Juha Markkola, Teppo Mutanen, Heikki Pöykkö)
  • 1993: 23.05. Hailuoto, Tömppä 1N (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen, Juha Markkola)
  • 1993: 20.08. Haapavesi, Haaponeva 1 (Jorma Pessa, Jukka Pessa)
  • 1994: 06.07. Liminka, Virkkula 1 (Pirkka Aalto)
  • 1994: 11.07. Lumijoki, Sannanlahti 1ad (Jukka Hauru, Merja Ryytty)
  • 1995: 08.05. Oulu, Kempeleenlahti 1 (Esa Hohtola)
  • 1995: 05.06. Siikajoki, Kirkonkylä 1N (Jari Peltomäki, Juha Ollila)
  • 1996: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1ad NE (Pirkka Aalto, Ari Kakko, Sami Timonen ym.)
  • 1996: 17.07. Utajärvi, Juorkuna 1ad (Toivo Kirkkomäki)
  • 1997: 23.04. Liminka, Virkkula 1SE (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki, Tuomo Puutio, Harri Taavetti)
  • 1997: 08.05. Siikajoki, Tauvon lintuasema (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä)
  • 1997: 12.–16.05. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1 (Jouni Pursiainen ym.)
  • 1998: 02.05. Siikajoki, Tauvon lintuasema (Mikko Ojanen)
  • 1998: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv (Janne Aalto, Janne Kilpimaa, Hanna Soikkeli)
  • 1999: 15.06. Raahe, Kultalanlahti 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 2000: 19.04. Liminka, Virkkula ja Rantakylä 1 2kv (Sami Timonen, Arsi Liimatta)
  • 2000: 26.07. Liminka, Virkkula 1ad SW (Harri Taavetti)
  • 2000: 11.08. Liminka, Hirvineva 1ad SE (Markus Keskitalo)
  • 2000: 27.08. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Harri Taavetti)
  • 2001: 25.–26.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 (Heikki Tuohimaa, Jaakko Koistinen, Jouni Meski, Kari Varpenius)
  • 2001: 09.06. Liminka, Virkkula 1 2kv (Aappo Luukkonen, Jarno Saarinen)
  • 2003: 20.04. Siikajoki, Tauvo 1ad N aseman tornista (Petri Lampila, Mikko Ojanen)
  • 2003: 18.05. Hailuoto, Piekkolankari 1N (Juha Sjöholm, Minna Takalo)
  • 2004: 21.04. Liminka, Virkkula 1ad W (Markus Keskitalo, Esa Aalto)
  • 2004: 25.04. Siikajoki, Tauvo 1N (Eino Mikkonen)
  • 2004: 03.05. Lumijoki, Säärenperä 1ad NNE (Tuomas Väyrynen, Tuomo Jaakkonen)
  • 2004: 28.05. Haukipudas, Tuiranhovi–Nurmeskangas 1N (Ville Suorsa, Juhani Karvonen)
  • 2005: 05.05. Liminka, Temmesjokisuu 1SW (William Velmala, Juha Sjöholm, Sami Timonen)
  • 2005: 05.05. Oulu, Äimärautio 1NE (Jouni Pursiainen)
  • 2005: 10.05. Kempele, Sarkkiranta 1N (Jouko Tuominen)
  • 2005: 14.05. Lumijoki, Säärenperä 1N (Pekka Ruuska, Ilkka Ruuska)
  • 2005: 20.08. Oulainen, Irvanperä 1 (Vesa Heikkilä)
  • 2006: 15.04. Siikajoki, Alhonmäki 1 (Jukka Piispanen, Sami Timonen, Väinö Raappana)
  • 2006: 06.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Juha Markkola)
  • 2006: 26.05. Raahe, valtatie-8 1S (Toni Uusimäki)
  • 2006: 27.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 NE (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa, Tuomo Jaakkonen)
  • 2006: 09.–12.06. Liminka, Hirvineva 1 (Reijo Kylmänen, Martin McGill, Ilkka ja Pekka Ruuska ym.)

 

Isohaarahaukka (Milvus milvus)

RK-laji

  • 1955: 02.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Törnroos) (PLV)
  • 1967: 27.08. Siikajoki, Tauvo 1m (Jyrki Savolainen, Juhani Vuorinen) (A)
  • 2011: 28.04. Raahe Ketunperä 1 2kv (Aappo Luukkonen, Juha Kiiski)
  • 2011: 28.04. Siikajoki Alhonmäki 1 NE (Vesa Heikkilä)
  • 2011: 28.04. Raahe, Pattijoki, Keskilahti 1N (Ville Suorsa)
    • Em. kolme havaintoa koskevat samaa yksilöä.

 

Merikotka (Haliaeetus albicilla)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1870–luku: Hailuoto pesi (PLV)
  • 1880–1890–luvuilla kanta romahti Perämerellä (PLV)
  • 1940: Ii, Olhava (OLY)
  • 1949: II Yli-Ii (Hellemaa) (PLV)
  • 1949: VI Haapavesi, Ainali (Hellemaa) (PLV)
  • 1953: 10.06. Hailuoto, Keskiniemi 1juv (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1953: 15.06. Hailuoto, Piekkolankari 1juv (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1954: 24.09. Hailuoto, Matikanniemi 1 (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1971: 31.08. Siikajoki, Tauvo 1juv (Martti Lagerström)
  • 1972: 15.10. Hailuoto 1juv m (Antti Rönkä, Martti Nikkinen)
  • 1974: 03.–04.05. Liminganlahti 1juv (monet)
  • 1974: 05.05. Temmes, nelostie 1 (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1974: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1juv (Martti Lagerström)
  • 1974: 07.11. Oulu, Syväsatama 1juv m (Matti Tynjälä)
  • 1975: 01.05. Hailuoto, Potti 1 (Martti Nikkinen ym.)
  • 1975: 19.08. Hailuoto, Hanhinen 1juv m (S.Sulkava, P.Rajala)
  • 1975: 05.09. Hailuoto, Pöllä 1juv (Antti Rönkä)
  • 1975: 07.09. Siikajoki, Tauvo 1juv (Arto Vuorjoki)
  • 1975: 04.10. Hailuoto 1juv (E.Rajala)
  • 1977: 28.04. Siikajoki, Tauvo 1m (Esko Strömmer)
  • 1977: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1m (Seppo Neuvonen, Arvo Ohtonen, Annamari Piipponen)
  • 1977: 08.10. Hailuoto, Vesanniityt 1 (Arvo Ohtonen, E.Elomaa)
  • 1977: 12.10. Siikajoki, Tauvo 1 (Juha Markkola, Matti Tynjälä)
  • 1978: 23.04. Siikajoki, Tauvo 1juv m (monet)
  • 1978: 06.05. Siikajoki, Tauvo 1subad (Kari Haataja, Ilari Kaarto)
  • 1978: 10.09. Siikajoki, Tauvo 1m (Pekka Rusanen)
  • 1978: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Pekka Rusanen, Merja Vuorinen)
  • 1978: 30.10. Hailuoto, Kiimisuo 1juv (Antti Rönkä)
  • 1979: 14.04. Haukipudas, Kalime 1subad m (Timo Karjalainen, E.Kaappola, J.Kortetjärvi)
  • 1979: 25.04. Siikajoki, Tauvo 1subad m (Matti Tynjälä)
  • 1979: 04.05. Siikajoki, Tauvo 1subad m (Matti Tynjälä)
  • 1980: 19.04. Siikajoki, Tauvo 1ad m (Kari Haataja, Ilari Kaarto, Timo Karjalainen)
  • 1980: 26.04. Liminka, Liminganlahti 1ad (Veli-Pekka Viklund)
  • 1980: 23.05. Lumijoki, Sannanlahti 1juv/subad (Kari Haataja, Jouni Ruuskanen)
  • 1980: 25.05. Liminka, Liminganlahti 1juv/subad (Veli-Pekka Viklund)
  • 1980: 07.08. Siikajoki, Tauvo 1ad (A.Jokinen, Matti Tynjälä)
  • 1981: 29.03. Oulu, Rusko 1 (Kari Rannikko, Antti Karlin, Esa Hohtola)
  • 1981: 15.04. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1981: 26.04. Siikajoki, Huhtavaara 1 +5kv ja 1 2–3kv (Kari Haataja)
  • 1983: 09.05. Siikajoki, Tauvo 1subad m (Jari Heikkinen)

 

Käärmekotka (Circaetus gallicus)

RK-laji

  • 1993: 08.06. Pudasjärvi, Kokkokylä 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 2001: 08.07. Liminka, Virkkula 1E/SW (Petri Lampila)
  • 2011: 09.06. Oulu, Kaakkuri, Siipipeilintie 1 NE (Juhani Karvonen)
  • 2016: 22.06. Hailuoto, Patelanselkä, 1m, (Juha Markkola)
  • 2016: 24.06. Pyhäjoki, Oulaistentie 300-350, 1m, (Kimmo Hotulainen)
    Tulkitaan samaksi kuin Hailuodossa.

 

Arosuohaukka (Circus macrourus)

RK –1999 kaikki; 2000–2006 ei tark. +2kv koiraita; 2007– ei tark

ARK 2000–2006 +2kv koiraat; 2007– kaikki; 2011– ei tark. +2kv koiraita

  • 1945: Kempele (PLV)
  • 1973: n.25.05.–05.06. Lumijoki, Kari 1ad k (englantilaiset)
  • 1984: 11.05. Siikajoki, Tauvo 1ad k (Arto Vuorjoki, Veijo Törnroos)
  • 1985: 04.05. Pattijoki, Kotiranta 1ad k (Kyösti Karjalahti)
  • 1986: 15.08. Muhos, Kurkiperä 1ad k (Jorma Pessa)
  • 1987: 30.04. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +2kv k NE (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1988: 03.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Jari Peltomäki, Perttu Koski, Pertti Väyrynen)
  • 1988: 05.05. Liminka, Kedonperä 1ad k (Toivo Kirkkomäki, Samuli Kirkkomäki)
  • 1988: 20.05. Lumijoki, Pitkänokka 1ad k (Jorma Pessa, Petteri Polojärvi)
  • 1988: n.10.–16.07. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Kari Haataja ym.)
  • 1989: 22.04. Lumijoki 1ad k (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1989: 23.04. Lumijoki, Kari 1 +2kv k (Esko Pasanen, Mika Bruun, Jyri Heino, Asko Rokala)
  • 1989: 28.08. Liminka, Virkkula 1k (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1990: 29.04. Liminka, Virkkula 1ad k (Esa Hohtola)
  • 1990: 07.–10.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1 3kv k (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1992: 06.05. Liminka, Järvenpää 1ad k (Jan-Erik Bruun)
  • 1993: 31.07.–n.10.09. Ruukki, Revonlahti 1 +2kv k (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 28.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 +2kv k (Paavo Liimatta, Kari Saukkonen)
  • 1995: 25.–30.04. Kempele, Teppola 1 +2kv k (Esko Strömmer)
  • 1995: 26.04. Pattijoki, Yrjänä 1 +2kv k NE (Kari Varpenius)
  • 1995: 30.04. Liminka, Tupos 1 +2kv k W (Veli-Pekka Viklund)
  • 1996: 03.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv n N (Heikki Tuohimaa)
  • 1996: 28.05. Pattijoki, Yrjänä 1 +2kv k S (Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa)
  • 1997: 01.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv k NE (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1997: 02.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Esko Strömmer)
  • 1997: 08.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv n NE (Heikki Tuohimaa, Risto Nevasaari, Kari Varpenius)
  • 1997: 10.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1–3 +2kv k N (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1997: 12.05. Siikajoki, Karinkanta 1 +2kv k (Jan-Erik Bruun)
  • 1997: 12.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 +2kv N k (Jarmo Pirhonen)
  • 1997: 21.05. Haukipudas, Kraaseli 1 +2kv k (Arvo Ohtonen, Jukka Piispanen, Sami Timonen)
  • 1998: 25.–26.04. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv k, lähti N (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1998: 25.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 +2kv k SE (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Hanna Soikkeli)
  • 1998: 25.04. Liminka, Virkkula 1 +2kv k E (Harri Taavetti, Jari & Ulla Peltomäki, Tom Pöysti ym.)
  • 1998: 27.04. Oulunsalo, Kylänpuoli–Kylänpäänlahti 1 +2kv k (Ari Kakko)
  • 1998: 28.04. Liminka, Virkkula 1 +2kn k NE (Timo Karkiainen, Harri Kontturi, Ilkka Sten)
  • 1998: 03.05. Tyrnävä, Jokisilta 1 3kv k NW (Harri Taavetti, Jari Peltomäki ym.)
  • 1998: 03.05. Tyrnävä, Luonunki 1 3kv k (Antti Below, Pekka Ikonen)
  • 1998: 07.05. Muhos, Matokorpi 1 +2kv k (Eino Riikola, Heikki Riikola, Juhani Tolonen, ilm. Reijo Kylmänen)
  • 1999: 23.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 +2kv k (Juho & Jukka Könönen, Arto Kajander, Matti Sulko)
  • 1999: 02.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Aappo Luukkonen, Antti Vierimaa)
  • 1999: 14.05. Liminka, Temmesjokisuu 1 +2kv k (Aappo Luukkonen, Juhani Karvonen)
  • 1999: 06.06. Lumijoki, Sannnanlahti 1 +2kv n (Tom Lindroos ym.)
  • 2000: 26.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 +2kv n (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 2000: 29.04. Muhos, Soson pellot 1 2kv (Sami Timonen, Toni Uusimäki, Mikko Ala-Kojola)
  • 2000: 01.06. Ylikiiminki, Yliperä 1ad k (Mika Vainio, Kirsti Vainio)
  • 2001: 25.04. Kempele, Riihivainio 1ad k E (Harri Taavetti)
  • 2001: 28.04. Liminka, Virkkula 1ad k E (Harri Taavetti ym.)
  • 2001: 03.05. Liminka, Temmesjokisuu 1ad k lähti SE (Antti Pesola ym.)
  • 2001: 05.05. Liminka, Virkkula 1ad k SW (Ville Suorsa ym.)
  • 2001: 24.05. Siikajoki, Karinkanta 1 +2kv n (Jari Peltomäki ym.)
  • 2002: 26.04. Kestilä, Pihkala 1ad k (Antero Autio)
  • 2002: 22.05. Kempele, Sarkkiranta 1 2kv (Juha Sjöholm ym.)
  • 2003: 04.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 +2kv n SE (Jari Peltomäki, Erkki Toppinen)
  • 2003: 14.05. Siikajoki, Säärenperä 1 +2kv n W (Harri Taavetti, Matti Komulainen)
  • 2003: 17.05. Liminka, Selkämaa 1 2kv E (Jari Peltomäki)
  • 2003: 18.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +2kv n (Petri Lampila, Esa Hohtola, Jukka Piirainen)
  • 2003: 25.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +2kv n (Petri Lampila, Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Helge Eskelinen)
  • 2003: 09.06. Ruukki, Saarikoski 1 2kv (Reijo Kylmänen, Kari Varpenius, ilm. Jari Kontiokorpi)
  • 2003: 16.08. Liminka, Ojanperä 1ad k S (Harri Taavetti, Kaisa Nurmi)
  • 2003: 06.09. Hailuoto, Pökönnokka 1 1kv lähti SW (Jouni Pursiainen, Paavo Liimatta)
  • 2004: 24.04. Tyrnävä, Jokisilta 1k S (Antti Pesola, Esa Aalto ym.)
  • 2004: 30.04. Oulu, Karinkanta 1 3kv k NE (Jouni Pursiainen)
  • 2004: 17.09. Lumijoki, Maijala 1 1kv SSE (Juha Sjöholm)
  • 2005: 21.–25.04. Kempele, Teppola 1p (Jukka Piirainen ym.)
  • 2005: 23.–24.04. Oulainen, Piipsjärvi 1ad k (Markku Leppäjärvi, Minna Leppäjärvi, Vesa Heikkilä)
  • 2005: 27.04. Oulainen Takalonkylä ad k (v) (ilm. ARK)
  • 2005: 04.–05.05. Tyrnävä, Parras 1ad k (Tuomas Väyrynen, Miia Luukkonen)
  • 2005: 05.05. Hailuoto, Järventauksen pellot 1 +2kv n (Ville & Pekka Suorsa)
  • 2005: 05.05. Hailuoto, Ojakylänlahti 1 2kv NW (Ville & Pekka Suorsa)
  • 2005: 05.05. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 +2kv n NE (Petri Lampila, Harri Taavetti)
  • 2005: 05.05. Siikajoki, Karinkanta 1 2kv n (Aappo Luukkonen, Juhani Karvonen)
  • 2005: 06.05. Liminka, Temmesjoki ja Oulunsalo, Papinkari 1 2kv (Juha Sjöholm, Sami Timonen)
  • 2005: 07.05. Oulunsalo, Papinkarin lintutorni 1 2kv (Ari Kakko, Jukka Piispanen, Esko Strömmer, Merja Ylönen)
  • 2005: 07.05. Liminka, Virkkula 1 2kv (Teemu Fyrstén, Sami Timonen, Juhani Törmi, Minna Takalo)
  • 2005: 10.05. Muhos, Hyrkäs 1ad k (Teemu Saarenpää, Kaarlo Saarenpää)
  • 2005: 10.05. Oulainen, Vesiheikki 2ad k (Markku Leppäjärvi)
  • 2005: 11.05. Siikajoki, Kaasan kalasatama 1 2kv (Tuomas Väyrynen)
  • 2005: 12.05.-08.06. Vihanti, Lampinsaaren rist. 1k (Sami Kalliokoski, Toni Eskelin)
  • 2005: 01.06.–01.07. Oulainen, Vesi-Heikki 1 2kv (Mika I. Koskinen ym.)
  • 2006: 23.–25.04. Tyrnävä, Murto, Heikkiläntie 19 1 +2kv k (Toni Eskelin ym.)
  • 2006: 29.04. Lumijoki, Liminka–Lumijoki tie 1 ad k (Reijo Kylmänen)
  • 2006: 29.04. Siikajoki, Tauvon risteys 1ad k (Reijo Kylmänen)
  • 2006: 07.05. Siikajoki, Alhonmäki 1 +2kv k ESE/NW (Petri Lampila)
  • 2006: 28.05. Piippola, Kortteinen, venevalkama 1ad k (Antti Pesola, Mikko Ala-Kojola)
  • 2006: 28.05. Liminka, Virkkula 1 3kv k (Juhani Karvonen, Sami Kalliokoski, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 30.05. Oulu, Karinkanta 1ad k (Jouni Pursiainen, Päivi Pirilä)
  • 2006: 18.–20.08. Muhos, Hyrkäs 1k (Teemu Saarenpää)
  • 2007: 13.04. Hailuoto, Patelanselkä 1 +2kv k (Juha Markkola, Maija Aalto)
  • 2007: 16.04. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 +2kv k N (Harri Taavetti, Vesa Heikkilä, Reijo Kylmänen)
  • 2007: 19.04. Hailuoto, Kirkkosalmen lintutorni 1 +2kv k S/ESE (Juha Markkola, Aappo Luukkonen, Ari Rajasärkkä)
  • 2007: 21.–28.04. Liminka, Virkkula 1 ad k (Tuomas Väyrynen, Hanna-Riikka Ruhanen, Aappo Luukkonen)
  • 2007: 23.–28.04. Lumijoki, Puhkiavanperä 1 +2kv k (Jouni Pursiainen, Reijo Kylmänen, Jouni Riihimäki ym
    • (Todennäköisesti sama kuin Virkkulassa 21.–28.4.2007)
  • 2007: 28.04. Lumijoki, Lappi Varjakan th 1 +2kv k (Teemu Fyrstén, Jenni Perkiö)
  • 2007: 02.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 +3kv k (Aappo Luukkonen, Veli-Matti Pakanen)
  • 2007: 04.05. Hailuoto, Viinikanlahti Kutukarin lintutorni 1 2kv NNW (Roni Väisänen)
  • 2007: 05.05. Ii, Hiastinlahden lintutorni 1 +2kv k (Pauli Jussila, Tapani Tapio)
  • 2007: 05.05. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 +2kv k (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa, Reijo Kylmänen, Kari Varpenius, Tuomo Jaakkonen)
  • 2007: 05.05. Utajärvi, Ahmasjärven lintutorni 1ad k NE (Teemu Saarenpää, Veli-Pekka Honkanen, Raija Kurtti, Kari Honkanen, Mauri Hiltunen, Reino Rajala)
  • 2007: 05.05. Haukipudas, Kello, Kiviniemi 1 k +3kv N (Jouni Meski, Saana Meski, Juha Lindfors, Jari Wilenius, Teppo Komulainen, Pekka Rahko)
  • 2007: 13.05. Muhos, Korivaara 1 +2kv k (Jouni Pursiainen)
  • 2007: 09.07. Vihanti, Kinttukangas 1 +2kv k (Osmo Heikkala, Jaana Heikkala)
  • 2007: 09.08. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 1kv N (Hannu Kianen, ilm. Juha Markkola)
  • 2007: 30.08. Hailuoto, Pökönnokka 1ad n (Harry Nyström)
  • 2007: 02.09. Hailuoto, Potti Pökönnokka 1 1kv NW (Juha Markkola)
  • 2008: 18.04.–27.06. Liminka, Liminganlahti – Rantakylä +2kv k (Tapani Tapio ym.)
  • 2008: 19.04.–21.05. Lumijoki, Sannanlahti – Vältti – Puhkiavanperä +2kv k (Harry Nyström ym.)
  • 2008: 23.04. Muhos, Suokylä +2kv k (v) (Veli-Pekka Honkanen)
  • 2008: 24.04. Muhos, Kurkiperä +2kv k (v) (Veli-Pekka Honkanen)
  • 2008: 25.04. Pyhäjoki, Parhalahti, ks +2kv k NE (Tuomas Väyrynen, Reijo Kylmänen)
  • 2008: 25.–26.04. Kempele, Teppola +2kv k (Antti Ihantola, Mikko Viinanen ym.)
  • 2008: 28.04. Tyrnävä, Kiviojan pellot +2kv k (Tapani Tapio ym.)
  • 2008: 30.04. Pyhäjoki, Parhalahti, ks +2kv k NE (Tuomas Väyrynen ym.)
  • 2008: 01.05. Haukipudas, Kello +2kv n S (Harri Taavetti, Marja Kuosa)
  • 2008: 02.05. Pyhäjoki, Yppärin pellot +3kv k (William Velmala)
  • 2008: 03.05. Muhos, Matokorpi +2kv k (Teemu Saarenpää, Reijo Kylmänen ym.)
  • 2008: 03.05. Muhos, Matokorpi 2kv SE (Reijo Kylmänen, Mirja Palkki, Teemu Saarenpää, Jorma Siira)
  • 2008: 03.05. Lumijoki, Vältti +2kv k (Esa Hohtola ym.)
  • 2008: 05.05. Hailuoto, Marjaniemi 2kv SW/SE (Petri Lampila)
  • 2008: 10.05. Ii, Ulkokrunni 1 n ad (Ville Suorsa)
  • 2008: 24.05. Siikajoki, Savilahti +2kv k (Petri Lampila, Samuli Lehikoinen, Janne Aalto, Harry Nyström)
  • 2008: 11.06. Ii, Ulkokrunni 2kv n (Harri Taavetti)
  • 2008: 21.06. Liminka, Rantakylä +2kv k (Esa Hohtola, Anja Hohtola)
  • 2008: 05.07. Rantsila, Hyttikoski +2kv k (Tapani Tapio, Pekka Järvelä, Ville Suorsa, Erkki Sarviaho)
  • 2009: 16.04. Pyhäjoki 1 +2kv k S(v) (Tero Kotajärvi, Markus Hurme)
  • 2009: 25.04. Pyhäjoki, Viirre 1 +2kv k (Vesa Heikkilä)
  • 2009: 26.04.-02.05. Muhos, Matokorpi 1 +2kv k (v) (Veli-Pekka Honkanen, Reijo Kylmänen, Esko Strömmer, Mirja Palkki)
  • 2009: 29.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 +2kv k (Matti Sissonen, Olli Pasanen)
  • 2009: 30.04. Haapavesi, Humaloja 1 +2kv n N (Osmo Heikkala)
  • 2009: 02.05. Oulu, Iinatin moottoriurheilukeskus 1 +2kv n N (Juhani Karvonen)
  • 2009: 03.05. Liminka tupos 1 +2kv k (Pekka Järvelä)
  • 2009: 06.05. Liminka, Virkkula, 1 +2kv k (Eelis Rissanen, Inka Ahonen, Anu Huttunen, Paavo Jaakkola ym. opiskelijat)
  • 2009: 06.05. Lumijoki, Sannanlahti, 1 +2kv k (v) (Esko Kaappola, Päivi Kaappola)
  • 2009: 08.05. Tyrnävä, Laholainen 1 +2kv k (Tuomas Väyrynen)
  • 2009: 14.05. Lumijoki, kivikasan pellot 1 +2kv k (Pirita Latja)
  • 2009: 22.05. Merijärvi, Ylipää, Sääskenneva 1 +2kv k (Vesa Heikkilä, Kaarlo Ojala)
  • 2009: 23.05. Pyhäjoki, Viirret 1 +2kv k (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa, Jouni Meski)
  • 2009: 26.05. Lumijoki Pitkänokka 1 +2kv k (Aappo Luukkonen)
  • 2009: 10.07. Haukipudas Kello 1 2kv k N>NE (Harri Taavetti)
  • 2009: 10.08. Tyrnävä, Parras, Ruosteoja 1 +2kv n (Tuomas Väyrynen)
  • 2009: 03.09. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1 1kv (v) (Reijo Kylmänen, Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2009: 05.09. Raahe, Olkijokisuu 1 1kv (Tuomas Väyrynen)
  • 2009: 06.09. Oulunsalo, Riuttu, lauttasatama 1kv SE (Toni Eskelin)
  • 2009: 10.09. Tyrnävä, Parras 1 1kv (Tuomas Väyrynen)
  • 2010: 16.–18.04. Haapavesi, Piipsanneva ja Lehonsaari 1 k +2kv (v) (Osmo Heikkala, Iikka Heikkala, Mika Soppela, Timo Hannula)
  • 2010: 17.04. Tyrnävä, Ängeslevä, Vuoti, pellot 1k +2kv kiert (Antti Vierimaa, Kuisma Orell)
  • 2010: 17.–18.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 k +2kv (Jukka Leinonen, Kuisma Orell, Pekka Järvelä)
  • 2010: 17.–19.04. Tyrnävä, Jokisilta 1 k +2kv (v) (Kalle Rainio, Miia Koivula). Tulkitaan samaksi kuin edellä.
  • 2010: 18.04. Hailuoto Rytijärvi 1 k +2kv (Juha Markkola, Maija Aalto)
  • 2010: 18.04. Tyrnävä, Ritokorpi 1k +2kv kiert (Antti Vierimaa, Harry Nyström)
  • 2010: 18.04. Tyrnävä, Murto, peltoalue 1 k +2kv kiert (Pekka Järvelä)
  • 2010: 19.04. Tyrnävä, Parras 1 k +2kv kiert (Pekka Tuhkanen, Anneli Tuhkanen)
  • 2010: 22.04. Oulu, Iinatin kasa 1 n +2kv N->SW (Juhani Karvonen)
  • 2010: 22.04. Liminka, Temmesjoen varsipellot 1 k ad W (v) (Reijo Kylmänen)
  • 2010: 23.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 k kiert,E (Timo Lahti)
  • 2010: 24.–26.04. Haukipudas, Kello 1 k (v) (Juha Lindfors)
  • 2010: 24.04. Liminka Tupos 1 k ad (v) (Teemu Fyrstén)
  • 2010: 24.04. Tyrnävä, Ängeslevä Niitynmaantie 1k +2kv (Tuomas Väyrynen, Miia Luukkonen)
  • 2010: 01.05. Liminka, Virkkula,torni 1 k +2kv (v) (Veli-Pekka Honkanen)
  • 2010: 03.05. Oulu, Kaijonharju 1 k ad m,NNW (Ville Suorsa)
  • 2010: 08.05. Haukipudas, Kell`on Lintutorni 1 2kv m,N (v) (Jouni Meski, Harri Taavetti, Jari T Heikkinen, Saana Meski)
  • 2010: 09.05. Tyrnävä, Ängeslevä 1 ad n kiert (Tuomas Väyrynen, Miia Luukkonen)
  • 2010: 11.05. Haukipudas, Kell`on Lintutorni 1 2kv m,N (Jouni Meski)
  • 2010: 16.05. Kiiminki, Välikylä ad k (Ari Latja, Cliff Waller)
  • 2010: 03.08. Liminka, Virkkula,torni 1 k ad p (Risto Heikkinen)
  • 2010: 20.08. Liminka Virkkula ad k (Ulla Matturi)
  • 2010: 31.08. Liminka, Arvolan pellot 1 k +2kv kiert (Antti Peuna)
  • 2010: 07.09. Tyrnävä, Laholainen 1 ad n (Tuomas Väyrynen)
  • 2011: 17.04. Hailuoto, Järventakusta, Niitty 1 +2kv n kiert, NNE (Juha Markkola, Pekka Roine)
  • 2011: 24.04. Hailuoto, Patelanselkä 1 2kv m,N (Juha Markkola, Hannu Luotonen, Kuisma Orell, Petri Hottola, Sauli Asikainen, Mirja Asikainen)
  • 2011: 04.05. Raahe, Hummastinvaara 1 +2kv n m (v) (Ville Suorsa)
  • 2011: 08.05. Raahe, Hummastinvaara 1 2kv n kiert,NNE (v) (Ville Suorsa)
  • 2011: 13.05. Siikajoki, Säären ranta 1 ad n ENE (v) (Harri Taavetti, Reijo Kylmänen, Risto Karvonen)
  • 2011: 14.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 2kv n N (v) (Pekka Leinonen, Timo Leinonen)
  • 2011: 06.–12.06. Oulainen Piipsjärvi 1 3kv k (v) (Anssi Hietaharju, Vesa Heikkilä, Markku Leppäjärvi, Hannu Varo)
    • Tarkistettiin, koska iästä epäselvyyttä. +2kv koiraathan eivät enää kuulu tarkastettavien havaintojen piiriin.
  • 2011: 13.07. Siikajoki, Vartti Pesintä 1k2n3’4′ (v) (Jari Peltomäki)
  • 2011: 07.08. Taivalkoski, Kisoslampien lintutorni 1 1kv (v) (Kalevi Hirvonen)
  • 2011: 11.-14.08. Taivalkoski, Mustavaaran kuonakenttä (ent. kaivosalue) 1 1kv p (v) (Unto Laitala, Kalevi Hirvonen)
  • 2011: 11.09. Ii, Myllykangas 1 1kv kiert,m,SE (Kalle Simonen, Teemu Simonen)
  • 2011: 20.09. Ii, Olhava, Seljänperä 1 1kv p,E (Roni Väisänen)
  • 2012: 17.04. Haukipudas, Halosenperä +2kv n NE (Harri Taavetti)
  • 2012: 20.04. Pyhäjoki, Mäkikangas +2kv n N (v) (Harri Taavetti)
  • 2012: 23.04. Siikajoki Vartinhaka 1/2 m (v) (Ville Suorsa)
  • 2012: 24.04. Oulu, Toppilansatama ad n (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2012: 28.04. Muhos, Jokirinne n +2kv N (v) (Jouni Meski, Saana Meski)
  • 2012: 28.04. Muhos, Jokirinne 2kv m, N (Jouni Meski, Saana Meski)
  • 2012: 29.04. Siikajoki kivikasapellot ad n p (Jouni Pursiainen, Pekka Roine)
  • 2012: 29.04. Haukipudas Rapankari ad n (v) (Juha Lindfors, Harri Taavetti)
  • 2012: 30.04. Pyhäjoki, Sunin Karvasti 2kv n NNE (v) (Harri Taavetti)
  • 2012: 05.05. Hailuoto, Kutukari, lintutorni ad n m,N (Juha Markkola, Sami Timonen, Pekka Roine, Tapani Tapio)
  • 2012: 05.05. Liminka, Virkkula 2kv (Jouni Pursiainen, Antti Vierimaa, Ulla Matturi, Esa Hohtola, Mikko Ala-Kojola)
  • 2012: 05.05. Liminka, Virkkula ad n (Jouni Pursiainen, Antti Vierimaa, Ulla Matturi, Esa Hohtola, Mikko Ala-Kojola)
  • 2012: 05.05. Vihanti, Rantasenjärvi, lintutorni 1 2kv (v) (Sami Kalliokoski, Kari Varpenius, Jaakko Koistinen)
  • 2012: 08.05. Kiiminki, Alakylä 2kv k (v) (Anna Saikkonen)
  • 2012: 08.05. Muhos, Jokirinne 2kv NE (v) (Jouni Meski, Saana Meski)
  • 2012: 13.–14.05. Ii, Ulkokrunni, Länsikari +2kv n (v) (Harri Taavetti, Aappo Luukkonen)
  • 2012: 24.08. Ii, Myllykangas 1kv m,SE (Kalle Simonen)
  • 2012: 25.08. Oulu, Kiviniemi, lintutorni 1kv k S (Johannes Hänninen, Christa Granroth)
  • 2012: 30.–31.08. Haukipudas, Halosenperä 1kv (v) (Harri Taavetti, Marja Kuosa)
  • 2012: 14.09. Liminka, Virkkula 2kv k (Petri Lampila, Syyslintukursilaiset)
  • 2012: 23.09. Vihanti, Lampinsaari, kaivosalueen kasa ad n S (Sami Kalliokoski, Vesa Heikkilä)

 

Niittysuohaukka (Circus pygargus)

RK-laji vuoden 1996 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1980: 19.–21.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv n (Juhani Hannila, Arvo Ohtonen, Jukka Ylikarjula)
  • 1980: 27.05. Ii, Ulkokrunni 1n (Esa Borén, Kari Koivula, Ilkka Vatanen)
  • 1983: 10.05. Lumijoki, Säikkälänperä 1ad k (Tuomas Lukkarinen, Pertti Uusivuori)
  • 1989: 24.05. Lumijoki, Kari 1ad k (Kari Tornikoski, Henry Ekholm, Kimmo Hotulainen)
  • 1989: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1ad k (Jari Heikkinen, Heikki Pakkala)
  • 1989: 23.07.–29.08. Liminka, Selkämaa kn + 3 pull r (Dick Forsman, Toivo Kirkkomäki, Jouni Ruuskanen)
  • 1990: 22.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv n (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1990: 27.05. Hailuoto, Marjaniemi 1ad n NE (Juha Sjöholm, Jari Peltomäki)
  • 1990: 14.06. Pattijoki, Pattijokisuu 1 +2kv k (Kari Varpenius)
  • 1990: 02.07. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k (Panu Kuokkanen, Jyrki Pynnönen, Petteri Tolvanen)
  • 1991: 12.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1 +2kv n N (Jukka Jantunen)
  • 1991: 18.05. Liminka, Virkkula 1 2kv (Tom Lindroos, Hannu Kormano)
  • 1992: 10.05. Liminka, Selkämaa 1n (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1992: 10.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv n (Jari Peltomäki, Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen)
  • 1992: 29.05. Hailuoto, Pökönnokka 1 +2kv n (Ari Kakko, Arvo Ohtonen)
  • 1993: 03.–04.05. Haukipudas, Uikulaisjärvi 1 +2kv k (Arvo Ohtonen, Ari Kakko)
  • 1993: 14.05. Pattijoki, Yrjänä 1 +2kv k (Kari Varpenius)
  • 1993: 17.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv SE (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto, Markus Keskitalo)
  • 1993: 23.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo ym.)
  • 1993: 23.05.–15.08. Oulunsalo, Letto kn + 2juv pesintä (Jouni Pursiainen)
  • 1993: 29.05. Hailuoto, Tömppä 1n (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola, Ari Kakko ym.)
  • 1993: 19.06. Siikajoki, Tauvo 1ad k (Jukka Jantunen, Markku Nurminen, Kari Varpenius)
  • 1993: 28.08. Raahe, Tasku 1ad k E (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Kari Varpenius)
  • 1994: 15.05. Siikajoki, Säärenperä 1 +2kv n (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 1994: 17.05. Lumijoki, Karvonlahti 1 +2kv n (Panu Kuokkanen)
  • 1994: 21.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Antti Vierimaa, Jari Peltomäki)
  • 1994: 21.05.–14.08. Liminka, Selkämaa–Virkkula kn + 4juv pesintä (Jari Peltomäki)
  • 1994: 22.05.–17.08. Oulunsalo kn + 2juv pesintä (Jouni Pursiainen, Jari & Ulla Peltomäki, Kari Kivirinta)
  • 1994: 08.06. Vihanti, Kirkkojärvi 1 +2kv k W (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 24.08. Liminka, Virkkula 2juv (Jari Peltomäki)
  • 1995: 20.05. Kempele, Rajakorpi 1 +2kv k (Jari & Ulla Peltomäki, Asko Rokala)
  • 1995: 27.05. Pudasjärvi, Sumusuo 1 +2kv k (Veli-Pekka Viklund, Antti Huttunen, Kari Rannikko ym.)
  • 1995: 01.06.–25.08. Liminka, Temmesjokisuu kn + juv pesintä (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen, Kari Kivirinta)
  • 1996: 09.05. Liminka, Rantakylä 1 +2kv k W/SW (Heikki Helle)
  • 1998: 14.06. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Ulla Peltomäki ym.)
  • 2000: 28.04. Tyrnävä, Peräoja 1 +2kv n (Harri Taavetti)
  • 2000: 29.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 n-puk (Juhani Karvonen, Joel Karvonen)
  • 2000: 01.05. Muhos, Hyrkäs 1 n-puk SW (Jouni Pursiainen, Päivi Pirilä)
  • 2000: 15.05. Liminka, Pitkänokka 1ad n E/SE (Aappo Luukkonen, Petri Lampila, Kristjan Niitepõld, Sami Timonen)
  • 2000: 17.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 +2kv n (Heikki Tuohimaa)
  • 2000: 30.07. Muhos, Muhoksen ja Oulun raja, Kajaanintien varsi 1 2kv k (Jouni Meski, Saana Kukkola, Ari Rajasärkkä)
  • 2000: 14.09. Siikajoki, Säärenperä 1ad n (Janne Aalto, Harri Taavetti)
  • 2001: 03.05. Tyrnävä, Ängeslevä 1 +2kv n (Jouni Meski, Antti Pesola)
  • 2001: 17.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 +2kv n (Petri Lampila)
  • 2001: 27.05.–08.08. Liminka, Virkkula 1ad k ja 1ad n (naaras 25.07.–08.08.) (Aappo Luukkonen, Juhani Karvonen, Jari Peltomäki, Jari Wilenius ym.)
  • 2001: 06.06. Siikajoki, Tauvo 1ad k SE (Ville Suorsa)
  • 2001: 04.08. Liminka, Virkkula 1 1kv (Toni Uusimäki)
  • 2002: 04.09. Lumijoki, Sannanlahti 1 +2kv k (Juhani Karvonen)
  • 2003: 14.05. Siikajoki, Säärenperä–Niitynmaa 1ad n W (Harri Taavetti, Matti Komulainen)
  • 2003: 17.–29.05. Lumijoki, Säärenperä 1ad k p (Petri Lampila, Liinu Nurmi, William Velmala)
  • 2003: 17.05. Lumijoki, Sannanlahti 1n SE (Tapani Pirinen, Harri Taavetti)
  • 2003: 22.05. Lumijoki, Sannanlahti 1k W (Jari Peltomäki, ABA)
  • 2003: 23.05. Lumijoki, Sannanlahti +2kv k (Janne Aalto, Mikko Ala-Kojola, Antti Vierimaa)
  • 2003: 24.–29.05. Lumijoki, Varjakantienvarsi 1ad n (Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Petri Lampila)
  • 2003: 04.07. Siikajoki, Säärenperä 1ad k (Juhani Karvonen)
  • 2004: 03.05. Liminka, Virkkula 1k E (Markus Keskitalo, Eelis Rissanen ym.)
  • 2004: 05.05. Muhos, Matokorpi 1k p (Teemu Saarenpää)
  • 2004: 07.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +2kv k (Juha Markkola)
  • 2004: 17.09. Lumijoki, Puhkiavanperä 1ad n 1juv (Juha Sjöholm )
  • 2005: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 1ad k NW (Juha Sjöholm)
  • 2005: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 1ad k (Juha Sjöholm)
  • 2005: 08.08. Vihanti, Rantasenjärvi 1k p (Jouni Majuri)
  • 2005: 20.08. Siikajoki, Tauvo 1juv (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen, Annikki Tynjälä, Liisa Ojanen)
  • 2006: 10.05. Siikajoki, Karinkanta 1ad k (Matti Aalto, Esa Aalto)
  • 2006: 15.05.–13.08. Kempele, Sarkkiranta kn + 3juv pesintä (Juhani Karvonen, Sami Kalliokoski, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 27.05. Kempele, Sarkkiranta 2 +2kv k, toinen paikalla pesivä koiras (Juhani Karvonen, Sami Kalliokoski, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 27.05. Tyrnävä, Jokisilta 1 ad k (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa, Tuomo Jaakkonen)
  • 2006: 13.07. Kempele, Isoaukea 1ad k W (William Velmala, Petri Lampila, Seppo Rytkönen)
  • 2007: 05.05. Hailuoto, Kirkkosalmen lintutorni 1 2kv N (Juha Markkola, Sami Timonen, Teemu Fyrstén, Markku Niiranen)
  • 2007: 10.06.–23.06. Oulunsalo, Sarkkiranta 1 +2kv k (Juhani Karvonen)
  • 2007: 20.06. Siikajoki, Karinkanta 1 +2kv k (Aappo Luukkonen, Veli-Matti Pakanen)
  • 2007: 28.06. Kestilä, Rajalankangas 1 ad k (Tuomas Väyrynen)
  • 2007: 18.07. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Jouni Kannonlahti)
  • 2007: 30.07. Tyrnävä, Nikulantie–Kuusela 1 +2kv k (Tapani Tapio)
  • 2008: 14.–17.05. Kempele, Sarkkiranta +2kv k (Tapani Tapio ym.)
  • 2008: 25.05. Haapavesi, Ainali +2kv k (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2008: 22.07. Haapavesi, Salmenniemi +2kv k (Osmo Heikkala)
  • 2009: 22.05. Hailuoto, Pökönnokka 1 +2kv k (Taina Siltanen, Jukka Siltanen)
  • 2009: 02.05. Siikajoki, Sääri 1 2kv NE (Tom Lindroos, Hannu Kormano)
  • 2009: 08.05. Tyrnävä, Laholainen 2 +2kv n (Tuomas Väyrynen, Reijo Kylmänen, Veli-Pekka Honkanen, Eino Riikola)
  • 2009: 10.05. Siikajoki, Karinkanta, Niittytie 1 2kv n (Esa Aalto)
  • 2010: 02.05. Lumijoki, Lumikarinkorpi 1 n +1kv m,N (Reijo Kylmänen)
  • 2010: 21.06. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 2 kv k (v) (Reijo Kylmänen)
  • 2011: 14.05. Siikajoki, Säären ranta 1 ad n kiert (v) (Harri Taavetti, Risto Karvonen)
  • 2011: 27.05. Siikajoki, Säärenperä 1 +2kv k (v) (Aija Lehikoinen, Kari Koivula, Nelli Rönkä)
  • 2011: 28.05. Siikajoki, Vartti +2kv k, +2kv n (Petri Lampila, Samuli Lehikoinen, Antto Mäkinen, Kari Soilevaara)
  • 2011: 31.05. Lumijoki, Korvenkylä 1 +2kv k (v) (Toni Eskelin)
  • 2011: 08.07. Siikajoki, Säären länsinokka 1 +2kv k (Veli-Matti Pakanen)
    • Vuoden 2011 Siikajoen Säärenperän ja Lumijoen koiraat tulkittiin samaksi yksilöksi.
  • 2012: 12.05. Ii, Ulkokrunni, Vatunki +2kv n N (Harri Taavetti)
  • 2012: 12.–15.05. Liminka, Virkkula +2kv n (Jari Peltomäki, Timo Lumme, Tuija Wáren, Jonna Mononen)
  • 2012: 19.05. Siikajoki, Karinkanta k kiert (Timo Lahti, Matti Lahti, Eve Lahti)
  • 2012: 19.05. Muhos, Jokirinne +2kv n W (Jouni Meski, Saana Meski)
  • 2012: 23.05. Siikajoki, Savilahti k kiert (Tuomas Herva)
  • 2012: 24.05. Pyhäjoki Mäkikangas +2kv k NW (Petri Lampila)
  • 2012: 26.05. Siikajoki, Savilahti ad k (Jouni Pursiainen, Sami Timonen, Jukka Piispanen)
  • 2012: 26.05.–28.07. Siikajoki, Savilahti +2kv k ja +2kv n (Petri Lampila, Samuli Lehikoinen, Kari Soilevaara ja Toni Uusimäki)
    • Siikajoen Savilahden ja Karinkannan koiraat tulkitaan samaksi.
  • 2012: 26.05. Siikajoki, Vartti ad k (Jouni Pursiainen, Sami Timonen, Jukka Piispanen)
  • 2012: 26.–27.05. Siikajoki, Vartti 2 ad k (Harry Nyström, Jari Kiljunen, Janne Aalto, Antti Vierimaa)
  • Siikajoen Vartin yksinäisen koiraan tulkitaan olevan sama kuin toinen kahdesta ilmoitetusta.
  • 2012: 14.08. Hailuoto Kirkkosalmen lt juv W (Juha Markkola, Veijo Nissilä)
  • 2013: 09.05. Siikajoki, Karinkanta 1 n +2kv p (Petri Lampila, Samuli Lehikoinen, Sini Tuoriniemi)
  • 2013: 15.05. Liminka, Haaransilta Rauhala 1 n 3kv p (v) (Kalle Hiekkanen)
  • 2013: 23.07.–11.08. Liminka, Selkämaa 1k, 2n, 3pm (v) (Kalle Hiekkanen)
  • 2013: 29.07. Liminka, Kirkonkylä +1kv n (v) (Pauli Jokikokko)
  • 2014: 16.05. Liminka Virkkula +2kv n (Petri Lampila)
  • 2014: 21.05. Lumijoki Sannanlahti +2kv n (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2014: 21.–25.05. Liminka Virkkula lt. +2kv n (v) (Lauri Hiekkanen, Kalle Hiekkanen)
  • 2014: 22.05. Liminka Virkkula +2kv n (Pekka Majuri)
  • 2014: 27.05. Lumijoki Säikkälänperä Sannanhamina +2kv n (v) (Kalle Hiekkanen)
  • 2015: 14.05. Liminka, Haaransilta, Perälä 1 ad n E (Tuomas Väyrynen)

 

Arosuohaukka / niittysuohaukka (Circus macrourus / pygarcus)

ARK-lajipari vuoden 2001 loppuun asti

  • 1985: 05.06. Liminka, Temmesjokisuisto 1 n-puk (Juha Markkola, Esa Malila)
  • 1987: 29.05. Siikajoki, Ylikylä 1n (Kari Salonen)
  • 1990: 06.05. Siikajoki, Tauvo 1n (Sami Timonen, Kimmo Soppela)
  • 1992: 04.05. Liminka, Virkkula 1 n-puk (Jari Peltomäki)
  • 1992: 05.05. Liminka, Virkkula 1 n-puk (Jari Peltomäki)
  • 1992: 10.05. Lumijoki, Sannanlahti 1n E (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen)
  • 1992: 18.08. Oulunsalo, Riuttu 1 n-puk WSW (Panu Kuokkanen)
  • 1993: 07.05. Liminka, Virkkula 1 2kv W (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto, Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 1993: 20.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 2kv (Arvo Ohtonen)
  • 1993: 10.08. Liminka, Rusilankanava 1 n-puk (Jari Peltomäki, Esko Pasanen)
  • 1993: 12.08. Pattijoki, Pöllän pellot 1 +1kv n S (Heikki Tuohimaa)
  • 1993: 20.08. Liminka, Virkkula 1n S (Panu Kuokkanen, Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 1994: 12.05. Pattijoki, Yrjänä 1 n-puk S (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 11.08. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv S (Jukka Hauru, Jaakko Koistinen, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1994: 26.09. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 29.09. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Jorma Pessa)
  • 1995: 19.05. Lumijoki, Varjakka 1 2kv N (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen)
  • 1997: 08.05. Kempele, Teppola 1ad n (Toni Eskelin)
  • 1997: 19.05. Liminka, kk 1 2kv NW (Jari Peltomäki, Harri Taavetti)
  • 1999: 19.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 +2kv n (Jouni Meski, Jukka Hauru)
  • 2000: 29.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1 n-puk (J & J.Karvonen)
  • 2000: 09.05. Kestilä, Rasinperä 1 n-puk S (Jari Peltomäki ym.)
  • 2000: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk E (Jari Peltomäki, Markku Paso)
  • 2001: 20.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 n-puk NE (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2014: 29.04. Raahe Möykkyperä 1 (Ari Latja)
    • niittysuohaukkana ilmoitettu hyväksyttiin kauttalajina

Pikkukiljukotka (Aquila pomarina)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2002: 14.05. Liminka 1subad/ad (Killian Mullarney, Toni Eskelin ym.)
  • 2005: 10.06. Kärsämäki, Siltaneva 1imm (Juha Sjöholm)
  • 2009: 02.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 2kv N (Juha Markkola, Elias Holmi, ym.)
  • 2010: 25.05. Hailuoto Patelanselkä 2kv NW (Juha Markkola)
  • 2010: 23.06.–26.07. Utajärvi, Sotkajärvi, Parpala 1p (v) (Jouni Pursiainen, Päivi Pirilä, Martti Raekunnas, Teemu Saarenpää)
  • 2013: 17.05. Siikajoki, Alhonmäki 1 NE (Harri Taavetti)
  • 2016: 23.5.–4.6. Oulu, Sanginjoki, Loppulan pellot 3kv (Petri Tamminen ym.)

Kiljukotka (Aquila clanga)

RK-laji vuoden 2003 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1885: 02.06. Pudasjärvi pesä (Lindman) (PLV)
  • 1951: 14.06. Haapavesi, Ainali (Einari Merikallio) (PLV)
  • 1957: 16.–17.06. Siikajoki, Säikänlahti (Fritzén ja Merikallio) (PLV)
  • 1978: 13.05. Lumijoki, kk 1ad (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1986: 10.05. Lumijoki, Liminganlahti 1subad (Pekka Suhonen, Tuija Sorsa)
  • 1989: 23.05. Siikajoki, Tauvo 1subad/ad NW (Hannu Koskinen, Timo K. Palomäki)
  • 1997: 09.05. Haukipudas, Virpiniemi 1subad/ad (Kari Rannikko)
  • 1997: 22.06. Liminka, Virkkula 1 2kv WNW/SW (Aleksi, Petteri & Sakari Lehikoinen ym.)
  • 1997: 11.10. Pyhäjoki, Eteläkylä 1ad S (Veli-Pekka Viklund, Kari Rannikko, Kalevi Tunturi)
  • 2000: 17.05. Liminka, Rantakylä 1 2kv E (Petri Lampila)
  • 2000: 06.06. Liminka, Virkkula 1 2kv SW (Toni Uusimäki, Toni Eskelin, Antti Aholainen, Kimball Garrett ym.)
  • 2000: 27.08. Liminka Virkkula 1subad N (Arto Niemi)
  • 2001: 27.04. Hailuoto, Järventaus 1 2–3kv NE/E (Aappo Luukkonen, Erkki Toppinen)
  • 2002: 25.04. Tyrnävä, Korkalan pellot 1 2kv (Juha Sjöholm)
  • 2003: 07.05. Siikajoki, Karinkanta 1 subad/ad W (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2003: 14.05. Kempele, Köykkyri 1 2–3kv E/SE (Harri Taavetti, Matti Komulainen)
  • 2003: 26.06. Oulunsalo, Papinkarin lintutorni 1 2kv (Juha Sjöholm, Heikki Holmström, Sami Timonen, Antti Pesola ym.)
  • 2003: 03.07. Liminka, Hirvineva 1 2kv (Petri Lampila)
  • 2003: 26.–30.08. Liminka, Temmesjokisuu – Virkkula 1 2kv (Ari Kakko, Jarno Saarinen, Mikko Ala-Kojola, Antti Pesola)
  • 2004: 29.04. Pohjois-Pohjanmaa 2 tarkka paikka salattu (Reijo Kylmänen)
  • 2006: 28.04.–23.09. paikka salattu ad kn + 2 1kv (v) (Reijo Kylmänen, Eino Riikola)
  • 2008: 02.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 ad NNE/N (Juha Markkola, Reijo Ruokonen, Veijo Nissilä)
  • 2008: 16.06. Haukipudas 4-tie Martinniemen liittymästä vähän N 3kv W (v) (Jouni Pursiainen)
  • 2008: 22.06. Kempele, Linnakangas 1 3–4kv N (Jukka Piirainen)
  • 2009: 07.05. Oulu Kaijonranta 1 +2kv ei ad (Kari Rannikko, Seija Rannikko)
  • 2009: 19.07. Oulu, Oulun tulli 1 subad/ad W (Tuomas Väyrynen, Miia Luukkonen)
  • 2009: 06.09. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 subad p (Jouni Pursiainen, Juha Markkola)
  • 2010: 08.–14.05. PPLY:n alue, tarkka paikka salattu 1p (v) (Reijo Kylmänen, Jukka Österberg, Pauli-Pekka Österberg, Samuli Österberg, Veikka-Valtteri Österberg)
  • 2012: 24.04. Raahe, Pihlajakangas 5kv (ilm. ARK)
  • 2012: 25.04. Kiiminki, Välikylä 5kv (ilm. ARK)
  • 2012: 26.04. Ii Myllykangas 1 NW (v) (Ville Suorsa, Kalle Simonen)
    • Havainnot koskevat samaa virolaista satelliitti-kiljukotka Tönniä.
  • 2012: 21.05. Vihanti, Rantasenjärvi subad/ad W (Sami Kalliokoski)
  • 2014: 03.05. Haapavesi Haapajärvi (Kirkkojärvi) ad (Mikael Soppela, Perttu Hautala)
  • 2014: 03.05. Hailuoto Kutukari +2kv N (Juha Markkola, Minna Mikkola, Pekka Roine)
  • 2014: 24.05. Kempele Teppola 2kv E (v) (Pietari Kinnunen, Tuure Kinnunen)
  • 2016: 28.05. Kempele, Rajakorpi 1 ad NNE (Janne Aalto, Pirkka Aalto, Harry Nyström, Miska Loippo)

 

Pikkukilju-/kiljukotka (Aquila pomarina/clanga)

ARK-lajipari vuoden 2006 loppuun asti.

  • 2002: 15.05. Liminka, Virkkula 1subad/ad (Aappo Luukkonen, Harri Taavetti, Olli Karhu, Ari Latja ym.)
  • 2005: 07.05. Pyhäjoki, Parhalahti Kalasatama 1SE (Heikki Tuohimaa, Reijo Kylmänen, Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 28.05. Liminka, Virkkula 1 +3kv SW (Juhani Karvonen, Sami Kalliokoski, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 20.08. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Juha Markkola)
  • 2012: 20.04. Siikajoki, Tauvo, Tauvon lintuasema 1m (Mikko Ojanen)

 

Arokotka (Aquila nipalensis)

RK-laji

  • 2006: 27.–30.05. Oulu, Pateniemi – Tyrnävä, Murto 1subad, myös Haukipudas, Kraaseli (Jouni Pursiainen, Juha Sjöholm, Jukka Piispanen, Jari Nummelin, Aarne Ohtonen ym.)
  • 2013: 08.07. Oulu, Kiiminki, Kieloranta subad N (Reijo Pantsar, Sonja Pantsar)

 

Pikkukilju-/kilju-/arokotka (Aquila pomarina/clanga/nipalensis)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1975: 03.08., 06.08. ja 12.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Martti Lagerström, Heikki Parviainen)
  • 1978: 11.06. Lumijoki, Hirvaslahti 1 (Antti Rönkä, Matti Tynjälä)
  • 1993: 08.05. Liminka, Virkkula 1 (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki, Sami Timonen)
  • 1995: 29.04. Siikajoki, Tauvo 1E (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1995: 09.09. Siikajoki, Karinkanta 1subad/ad (Jouni Pursiainen)
  • 1996: 04.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 +2kv NW (Petri Lampila, Toni Eskelin, Sami Timonen ym.)
  • 1999: 19.04. Pyhäjoki, Parhalahti 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 22.06. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1NE/E (Jouni Meski)

 

Keisarikotka (Aquila heliaca)

RK-laji

  • 2006: 20.05. Hailuoto, Riisinnokka 1 2–4kv (Juha Markkola, Hannu Salonen, Joel Salonen)

 

Pikkukilju-/kilju-/aro-/keisarikotka ”Rarikotka” (Aquila pomarina/clanga/nipalensis/heliaca)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 2001: 06.05. Pyhäjoki, Viirre 1S (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2004: 17.05. Oulu, Karinkanta 1N (Jouni Pursiainen)
  • 2006: 26.05. Oulu, Kirkkokangas 1m (Jukka Piirainen)

 

Maakotka (Aquila chrysaetos)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1979: 19.04. Siikajoki, Tauvo 1subad (Matti Tynjälä)
  • 1980: 28.09. Kuivaniemi, Oijärvi 1 (Timo Karjalainen)
  • 1981: 22.05. Kiiminki, Kummunlammet 1subad (Timo Karjalainen)
  • 1983: 19.04. Oulunsalo, Letto 1subad m (Heikki Pakkala)
  • 1983: 21.09. Oulu, Sanginjoki 1m (Heikki Pakkala ym.)

 

Pikkukotka (Aquila pennata)

RK-laji

  • 2005: 27.05. Liminka, Hirvineva 1 vaalea muoto, lähti NW (Ari Latja, Steve Lister, Jeff Curtis, Colin Selway ym.)

 

Kotkalaji (Aquila/Haliaetus)

ARK tarkasti kotka sp -havainnot vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1980: 16.07. Liminka, Liminganlahti 1 (Veli-Pekka Viklund)

 

Punajalkahaukka (Falco vespertinus)

ARK-laji

  • 1854: 01.05. Oulu 1n ammuttu (Nylander) (PLV)
  • 1898: Pudasjärvi lentopoikue, josta yksi ammuttu (Stenbäck) (PLV)
  • 1899: IV Temmes 1k (Pentzin) (PLV)
  • 1952: 25.08. Hailuoto, Mäntylammet 1n (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1953: Hailuoto, Mäntylammet kn + 3 pull (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1955: 09.07. Hailuoto, Mäntylammet 1k (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1955–58: Siikajoki, Tauvo yht. 6 (Törnroos) (PLV)
  • 1958: 03.10. Siikajoki (Törnroos) (PLV)
    • => PLV:n kirjoittajat tunsivat 13 havaintoa Oulun seudulta
  • 1973: 02.09. Hailuoto, Itänenä (Antti Rönkä) (A)
  • 1976: 07.06. Liminka, Pelso 1ad n (Jouni Ruuskanen, Kari Haataja)
  • 1976: 01.07. Yli-Ii, Naurua 1ad n (Seppo Huttunen, Eero Kokko)
  • 1978: 13.08. Pattijoki, Kotiranta 1ad k (Ilkka Ala-Vainio, Kyösti Karjalahti)
  • 1978: 15.08. Siikajoki, Tauvo 1ad k (Markku Huhta-Koivisto)
  • 1980: 27.09. Pattijoki, Kotiranta 1ad k W (Ilkka Ala-Vainio)
  • 1981: 26.05. Kempele, Salmioja 1 2kv k (Seppo Neuvonen, Arvo Ohtonen)
  • 1984: 15.04. Kempele, Rajakorpi 1 2kv k (Toivo Kirkkomäki)
  • 1984: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1ad k W (Jorma Pessa)
  • 1985: 21.05. Lumijoki, Sannanlahti 1n (Jorma Pessa)
  • 1988: 05.06. Pulkkila, Laakkola 1 +2kv k (Reijo Kylmänen)
  • 1988: 07.–08.06. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k (Mikko Ojanen)
  • 1988: 11.06. Pudasjärvi, Jaalanka 1n (Toivo Kirkkomäki)
  • 1988: 10.07. Siikajoki, Tauvo 1ad k m (Tom Lindroos)
  • 1988: 23.07. Liminka, Liminganlahti 1n (Harri Kontkanen, Kari Kärkkäinen, Ari Parviainen)
  • 1989: 16.04. Pattijoki, Kirkonkylä 1n (Kari Varpenius)
  • 1989: 14.05. Lumijoki 1n SE (Toni Eskelin)
  • 1989: 22.05. Siikajoki, Tauvo 1n (Heikki Pakkala)
  • 1989: 27.05. Kiiminki, Sivusuo 1 2kv n (Veli-Pekka Viklund, Antti Huttunen, Kari Rannikko ym.)
  • 1989: 08.06. Liminka, Tupos 1n (Hannu Koskinen)
  • 1989: 29.06. Pattijoki, Olkijoki 1 +2kv k (Kari Varpenius)
  • 1990: 04.06. Liminka, Virkkula 1 2kv k (Jari Peltomäki, Ulla Matturi, Jarmo Jokela ym.)
  • 1990: 06.06. Liminka, Virkkula 1 2kv k (Jari Peltomäki)
  • 1991: 26.05. Pulkkila, Honkaniska 1 2kv n (Reijo Kylmänen)
  • 1992: 20.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1ad k N (Jukka Hauru)
  • 1993: 15.05. Raahe, Koninkari 1n N (Heikki Tuohimaa)
  • 1993: 12.07. Pattijoki, Mikonkari 1 2kv k W-S (Jukka Hauru)
  • 1993: 14.07. Pattijoki, Yrjänä 1 2kv k E (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 02.–11.07. Liminka, Iso Veneneva kn (Pirkka Aalto, Reijo Kylmänen, Pentti Manninen ym.)
  • 1994: 08.07. Liminka, Iso Veneneva 1n (Reijo Kylmänen, Kari Kivirinta)
  • 1994: 12.09. Lumijoki, kk–Lappi 1 +1kv n (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 09.10. Raahe, Tasku 1 +1kv k NW (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1995: 12.05. Pattijoki, Mikonkari 1ad k NE (Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 24.05. Liminka, Virkkula 1n (Dick Forsman, Mauro Bailo ym.)
  • 1995: 06.06. Liminka, Virkkula 1 2kv k E (Dick Forsman, Killian Mullarney ym.)
  • 1996: 23.05. Haukipudas, Martinniemi 1n N (Jukka Hauru)
  • 1996: 29. ja 31.05. Kärsämäki, Venetpalo ja Pulkkila, Uljuan allas 1 +2kv k (Toivo Kirkkomäki)
  • 1996: 27.08.–01.09. Lumijoki, Letto 1 1kv (Kari Kivirinta, Jarmo Pirhonen ym.)
  • 1996: 05.–12.09. Oulu, Hietasaari ja Vihreäsaari 1 1kv (Kari Kivirinta, Petri Lampila, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1997: 23.05. Haukipudas, Martinniemi 1n N (Jukka Hauru)
  • 1997: 13.09. Pyhäjoki, Yppärin uimaranta 1 1kv (Petri Lampila, Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1998: 02.09. Kempele, Honkanen 1ad n SE (Jouni Meski)
  • 1999: 26.05. Kempele, Teppola 1n (Jari Peltomäki ym.)
  • 2000: 21.05. Liminka, Virkkula 1ad n NE (Toni Uusimäki)
  • 2000: 25.05. Oulu, Pateniemi 1ad k (Janne Aalto)
  • 2000: 03.09. Pyhäjoki, Elävisluoto 1 1kv SW (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2001: 21.06. Tyrnävä, Suuri Veneneva 1ad k (Ari Rajasärkkä)
  • 2001: 15.09. Liminka, Virkkula 1 1kv (Jouni Meski)
  • 2002: 21.08. Liminka, Hirvineva 1ad n S (Petri Lampila)
  • 2003: 18.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv koiras (Jarmo Yliluoma, Kalevi Asikainen, Aaro Väänänen, Juha Koponen)
  • 2003: 24.05. Lumijoki, Säärenperä 1n N (Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Petri Lampila)
  • 2003: 30.07.–04.08. Liminka, Veneneva kn + 4juv (Juha Siekkinen ym.)
  • 2004: 24.–27.05. Muhos, Muhoskylä, Lakkapää 1ad k (Veli-Pekka Honkanen, Juha Ollila ym.)
  • 2004: 02.–07.06. Liminka, Hirvineva 1 2kv n p (Pekka Saikko, Ville Suorsa ym.)
  • 2004: 05.–07.06. Liminka, Hirvineva 1 2kv k p (Ville Suorsa, Tuomas Väyrynen ym.)
  • 2006: 02.07. Liminka, Hirvineva 3; 1ad k, 2 2kv k (Antti Pesola, Daniel Burgas ym.)
  • 2007: 08.06. Piippola, Ylijoki 1 n (Reijo Kylmänen, Antero Autio)
  • 2007: 09.09. Oulu, Jäteveden puhdistamo ja Toppilansaari (Samuli Lehikoinen, Sini Tuoriniemi, Ville Suorsa)
  • 2008: 15.06. Ylikiiminki, Iso Seluska +2kv k (Esa Hohtola, Anja Hohtola)
  • 2008: 18.-21.06. Vihanti, Saarelanjärvi 2kv k (v) (Pekka Järvelä ym.)
  • 2008: 21.07.–17.08. Kärsämäki, Nurmesjärvi 1/ 2kv (v) (ilm. ARK)
  • 2009: 21.05. Liminka, Hirvineva 1 +2kv k (Veli-Pekka Viklund)
  • 2009: 22.06. Lumijoki Vältti 1 +2kv k (Antti Rönkä)
  • 2009: 26.06. Haapavesi, Kuljunsaari 1 n (Reijo Kylmänen, Eino Riikola)
  • 2010: 23.–26.05. Oulu Ylikiiminki, Hirvisuo /1 p (Tuula Granroth, Liisa Kilpeläinen, Marjatta Suominen)
  • 2010: 14.08. Hailuoto Pökönnokka ad n WSW (Juha Markkola)
  • 2010: 24.08. Ii, Myllykangas 1 1kv N (Kalle Simonen)
  • 2011: 10.07. Kärsämäki, Yläranta 1 ad k p (Kimmo Kumpulainen)
  • 2011: 10.09. Raahe Mikonkarin lintutorni 1 1kv (Harri Taavetti, Jouni Meski)
  • 2012: 25.05. Utajärvi, Sotkajärvi 1 ad k S (Toni Eskelin)
  • 2012: 27.05. Oulu, Ylikiiminki, Hirvisuo k (v) (Antti Jaako, Elina Seppänen)
  • 2013: 18.09. Raahe, Hummastinvaara 1 1kv S (Tuomas Väyrynen)
  • 2014: 25.05. Hailuoto Järventakusta Vanhanpappilantie 2kv k (v) (Jarmo Veijola)
  • 2014: 28.06. Hailuoto Keskiniemi +2kv k (v) (Juha Markkola)
  • 2014: 12.08. Liminka, Temmesjokisuisto 2kv k (Juha Markkola, Jorma Pessa)
  • 2014: 15.–24.08. Kärsämäki, Nurmesperä 3 1kv (v) (Jukka Österberg)
  • 2014: 18.08. Liminka, Temmesjokisuisto 2kv k (Juha Markkola)
    • tn. sama kuin 12.08.
  • 2014: 20.–21.08. Liminka Virkkula 1kv (v) (Christa Granroth, Johannes Hänninen)
  • 2014: 21.08. Hailuoto Kirkkosalmi 1kv (Petri Lampila)
  • 2015: 21.09. Oulu, Yli-Ii, Pahkakoski 1 1kv m (Petri Lampila)

 

Tunturihaukka (Falco rusticolus)

RK: –1996 ei tark. Tunturi-Lapista (tarkistetaan siis PPLY:n alueelta). 1997– ARK-laji

  • 1925: 20.09. Oulu (Hellemaa) (PLV)
  • 1947: 19.09. Kempele (Hellemaa) (PLV)
  • 1975: 03.04. Kempele, IBB 1m (Tuomo Turpeenniemi) (A)
  • 1975: 17.04. Kempele, IBB 1m (Tuomo Turpeenniemi) (A)
  • 1975: 18.05. Kempele, IBB 1m (Tuomo Turpeenniemi) (A)
  • 1976: 30.04. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä) (A)
  • 1977: 09.04. Kempele, IBB 1m remmijalkainen (Ilari Kaarto, Antti Rönkä, Matti Tynjälä) (A)
  • 1978: 26.04. Siikajoki, Tauvo 1 (Ilari Kaarto)
  • 1981: 09.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Kari Rannikko)
  • 1984: 01.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv (Pekka Suhonen ym.)
  • 1987: 24.04. Liminka, Kedonperä 1 (Toivo Kirkkomäki, Tapio Lehtinen)
  • 1987: 14.10. Oulu, Linnanmaa 1 1kv (Kimmo Kumpulainen)
  • 1988: 09.–10.04. Pattijoki, Kotiranta 1 2kv (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 02.02. Muhos, Suuri Veneneva 1 2kv (Ossi Juvonen)
  • 1991: 11.05. Liminka, Rantakylä 1 +2kv (Antero Lindholm, Osmo Huupponen, Heikki Kotilainen ym.)
  • 1991: 12.05. Liminka, Virkkula 1 (Panu Kuokkanen, Antero Kurikka)
  • 1991: 28.09. Hailuoto, Virpiniemi–Mäntyniemi 1 lähti NE (Juha Markkola, Eino Merilä, S.Murtoniemi)
  • 1992: 11.04. Tyrnävä, Murto 1 2kv (Esko Pasanen, Jorma Pessa, Jukka Pessa)
  • 1993: 04.04. Tyrnävä, Murto–Jokisilta 1 2kv (Ari Kakko, Toni Eskelin, Jouni Pursiainen)
  • 1993: 04.09. Pattijoki, Yrjänä 1 +1kv SE (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1995: 15.10. Hailuoto, Itänenä 1ad S (Sami Timonen)
  • 1995: 15.10. Siikajoki, Tauvo 1ad (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä, Petri Suorsa)
  • 1996: 31.01. Tyrnävä, Murto 1ad (Arvo Ohtonen)
  • 1996: 24.–25.02. Oulu, Sääskensuo 1 2kv (Jouni Pursiainen, Annika Forsten, Jussi Kuusela ym.)
  • 1997: 01.05. Tyrnävä, Murto 1 (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen ym.)
  • 1998: 22.02. Tyrnävä, Murto 1 +2kv (Petri Lampila, Satu Käsmä, Oriol Clarabuch)
  • 1998: 22.02. Kempele, Isoaukea 1 +2kv (Jouni Meski)
  • 2000: 22.04. Oulu, Peltola 1 2kv (Janne Aalto, Kari Kivirinta)
  • 2000: 23.10. Pyhäjoki, Elävisluoto 1 1kv S (Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 18.05. Muhos, Laitasaari 1 2kv (Jouni Meski, Alpo Kukkola)
  • 2002: 13.05. Liminka, Virkkula 1 2kv (Aappo Luukkonen, Mikko Heikkinen)
  • 2002: 09.10. Hailuoto, Järventaus 1 1kv W (Aappo Luukkonen)
  • 2005: 01.10. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 1kv p (Juha Markkola ym.)
  • 2005: 17.10. Hailuoto, Virpiniemi 1 (Juha Markkola)
  • 2006: 02.04. Oulu, Jätäri 1p (Ari Leinonen)
  • 2006: 30.09. Hailuoto, Järventaus 1 1kv SW (Juhani Karvonen, Heikki Vuonokari, Tuomo Jaakkonen)
  • 2006: 06.10. Siikajoki, Tauvo, Munahieta 1 1kv SE (Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 28.10. Hailuoto, Virpiniemi 1 1kv (Juha Markkola)
  • 2006: 27.11. Oulu, Pyykösjärvi 1 +1kv (Juhani Karvonen, Esa Aalto, Hanna-Riikka Ruhanen ym.)
  • 2006: XII–II 2007 Utajärvi 1juv kotkahaaskalla (Ari Kakko, Jari Peltomäki, Kari Rannikko ym.)
  • 2007: 06.04. Tyrnävä, Kuusela 1ad (Tapani Tapio)
  • 2007: 26.09. Hailuoto, Ulkokarvo 1 1kv (Harry Nyström)
  • 2007: 07.11. Raahe, Kultalanlahti 1 1kv (Jouni Majuri)
  • 2008: 10.05. 1 2kv N Siikajoki, Tauvon kalasatama (Aappo Luukkonen, Jouni Pursiainen, Teemu Fyrstén)
  • 2008: 25.09. Liminka, Virkkula 1 1kv (Tuomas Väyrynen)
  • 2009: 18.05. 1 2kv p Lumijoki, Pitkänokka (Aappo Luukkonen, Veli-Matti Pakanen)
  • 2009: 03.10. Hailuoto, Kirkkosalmi, 1 +1kv m (Juha Markkola)
  • 2010: 04.11. Oulu, Iinatin moottoriurheilukeskus 1 1kv S (Juhani Karvonen)
  • 2011: 06.10. Taivalkoski, Taljajärvi (+1kv) (Kalevi Hirvonen)
  • 2011: 30.10. Hailuoto, Riisinnokka 1 SW (Juha Markkola, Minna Mikkola, Pekka Roine)
  • 2012: 02.10. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1kv p (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2012: 06.10. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1kv p (v) (Petri Lampila)
  • 2015: 22.10. Hailuoto, Ontonperä, 1kv (Juha Markkola)
    • em.kaksi havaintoa koskevat samaa yksilöä.
  • 2012: 07.10. Hailuoto, Marjaniemi 1kv p (v) (Petri Hottola, Marja Järvelä, Pekka Järvelä, Tuomo Annunen)
  • 2014: 05.10. Oulu, Kello, Kraaseli, Ulkonokka 1kv (Esa Aalto)
  • 2015: 27.10. Ii, Olhava, Parviaisenkangas 1 1kv SE (Ville Suorsa)

 

Muuttohaukka (Falco peregrinus)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1967: 12.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arto Rinttilä, Eino Merilä) (A)
  • 1969: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1ad (A)
  • 1971: 22.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Martti Lagerström) (A)
  • 1974: 25.09. Siikajoki, Tauvo 1ad (Martti Lagerström) (A)
  • 1978: 29.04. Haukipudas, Kello 1 (Timo Karjalainen, Esko Kaappola, Jouko Kortetjärvi)
  • 1979: 18.04. Siikajoki, Tauvo 1m (Matti Tynjälä)
  • 1979: 15.05. Oulu, Välkkylä 1 (Harri Hongell)
  • 1979: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1979: 12.09. Liminka, Lapinkangas 1ad n (Veli-Pekka Viklund)
  • 1981: 26.04. Siikajoki, Huhtavaara 1 (Kari Haataja, Veli-Pekka Viklund)
  • 1981: 27.04. Kempele 1 (Kari Rannikko, Arvo Ohtonen)
  • 1981: 23.08. Siikajoki, Tauvo 1 1kv (Arvo Ohtonen, Jari Heikkinen, Kari Rannikko)
  • 1982: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä)
  • 1983: 28.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Arto Vuorjoki, Unto Vuopala)
  • 1983: 04.09. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1983: 13.09. Oulu, Jätäri 1m (Jorma Pessa, Arvo Ohtonen)
  • 1983: 17.09. Hailuoto, Tömppä 1ad (Annamari Markkola, M.Manninen, Antti Rönkä)
  • 1983: 22.09. Oulu, Oritkari 2m (Arto Vuorjoki)

 

Luhtakana (Rallus aquaticus)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1946: Kempele (Törnroos) (PLV)
  • 1976: 20.06. Liminganlahti 1k (Olavi Eskelinen, Jouko Siira)
  • 1976: 06.09. Liminganlahti 1k (eläinmuseo)
  • 1983: 13.08. Oulu, Nallikari 1 (Toni Eskelin, Sanna Ojalammi)

 

Luhtahuitti (Porzana porzana)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1856: Haukipudas (M. v. Wright) (PLV)
  • 1887: Hailuoto pesivä (Sandman) (PLV)
  • 1890: Hailuoto pesivä (Sandman) (PLV)
  • 1899: Ii (Nordberg) (PLV)
  • 1907: Pyhäjoki pesivä (Lindman) (PLV)
  • 1912: Haukipudas (Merikallio) (PLV)
  • 1921: Haukipudas, Kello pesivä (Valli) (PLV)
  • 1931: 02.07. Hailuoto (A.Hellemaa) (OLY)
  • 1946: Haapavesi, Korkatti (Merikallio)
  • 1948: 25.09. Lumijoki (PLV)
  • 1953–1960: Liminganlahdella 1–2 Ä joka vuosi (Siira), ja ”muualtakin Oulun seudulta on useita havaintoja” (PLV)
  • 1953: Hailuoto, Likakurkku (T.Ruonala) (OLY)
  • 1954: V–VI Hailuoto, Likakurkku ja Mäntylammet (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1955: Hailuoto, Likakurkku (T.Ruonala) (OLY)
  • 1973: VI Hailuoto n.10Ä (Juha Markkola)
  • 1973: VI Liminganlahti 3Ä (Juha Markkola, Arvo Ohtonen, Jouko Siira)
  • 1976: 21.06. Liminganlahti 1k (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 16.05.–16.06. Kempele, Myllyoja–Vihiluoto 1k (monet)
  • 1977: 28.06. Hailuoto, Ojakylänlahti 1k (Juha Markkola)
  • 1978: 11.06. Liminka, Temmesjokisuu 1k (Antti Rönkä, Matti Tynjälä)
  • 1978: 17.06. Siikajoki, Siikajokisuu 1k (Juha Markkola, Antti Rönkä, Annamari Piipponen ym.)
  • 1982: 20.06. Kuivaniemi, Lamminperä 1 (?)
  • 1983: 01.07. Siikajoki, Tauvo 3Ä (Mikko Ojanen, Annikki Tynjälä, Matti Tynjälä)
  • 1983: 13.10. Siikajoki, Tauvo 1 (Ari Vienonen, Arto Hakkarainen)

 

Pikkuhuitti (Porzana parva)

RK-laji vuoden 1996 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1995: 19.–21.04. Oulunsalo, Ervastinkylä 1k (Pirkka Aalto, Pentti Kinnunen)
  • 2001: 03.06. Oulunsalo, Akionlahti 1k Ä (Jouni Meski, Saana Kukkola)
  • 2004: 08.–10.06. Hailuoto, Kirkkosalmi 1k Ä (Heikki Holmström, Ari Leinonen, Pekka Peussa, Juho Karvosenoja, ilm. Juha Markkola)
  • 2004: 08.08. Hailuoto, Kirkkosalmi 1n Ä (Juha Markkola)
  • 2015: 14.06. Oulu, Oulunsalo, Akio 1 Ä (v) (Pietari Kinnunen)

 

Liejukana (Gallinula chloropus)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1915: 27.04. Kempele, tiilitehdas (PLV)
  • 1956: Oulujoki (H.Eskelinen ja Lahdenperä) (PLV)
  • 1978: 14.–30.04. Oulu, useat sulat 1 (Esko Rajala, Terttu Karjalahti ym.)
  • 1983: 02.–04.06. Hailuoto, Salmenpohja 1, kuoli (Annamari Markkola, Arvo Ohtonen)
  • 1987: 14.05.* Pyhäjoki, Yppäri 1 (Tapani Karvonen)
  • 1988: 22.05.* Pyhäjoki, Yppäri 1 (Ilkka Ala-Vainio, Pekka Parvinen)
  • 1989: 10.04.–25.05.* Pyhäjoki, Hanhikivi 1–3 (Kari Varpenius, Jukka Hauru, Seppo Sirviö, M.Flinck)
  • 1989: 14.05.* Raahe, Someronlahti 1 (Juha Repo, Jari Heikkinen)
  • 1989: 15.05.* Hailuoto, Viinikanlahti 1 (Juha Markkola)
  • 1989: 24.05.* Liminka, Temmesjokisuu 1 (Kari Rannikko)
  • 1989: 08.07.* Siikajoki, Säikänlahti 1 (Petteri Polojärvi, Teemu Fyrstén, Mikko Ojanen, Pekka Parvinen)
  • 1991: 22.05. Raahe, Saloinen Oravajärvi 1 (Reijo Kylmänen, Pekka Kärenaho)
  • 1995: 30.04.–04.05. Oulu, Hollihaka 1 (Jukka Piispanen, Ilari Kaarto, Pirkka Aalto, Toni Eskelin ym.)
  • 1995: 01.05. Raahe, Kuljunlahti 1 (ilm. Kari Varpenius)
  • 1995: 27.–28.05. Pyhäjoki, Rajalahti 1Ä (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1999: 13.05. Hailuoto, Keskikylä 1 (Seppo ja Martti Haapala)
  • 2000: 05.–19.04. Raahe, Kuljunniemi 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 06.–17.04. Pyhäjoki, Etelänkylä 1 (Reino Tuikkala, ilm. Heikki Tuohimaa)
  • 2002: 14.06. Oulu, Hietasaari 1ä (Jari Peltomäki, Larry Dalziel)
  • 2003: 28.04–27.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1p (Martti Eskelinen ym.)
  • 2004: 25.04.–02.05. Raahe, Paskalahti 1p (Erja Laakkonen-Lehto, Tapani Tapio)
  • 2005: 20.04. Oulainen, Piipsjärvi 1p (Markku Leppäjärvi, Minna Leppäjärvi)
  • 2006: 29.05.–04.06. Liminka, Virkkula 2p (Juha Sjöholm, Harri Taavetti ym.)

 

Hietakurki (Grus canadensis)

RK-laji

  • 2013: 07.05. Pyhäjoki Välimaanperä (v) (Toni Eskelin ym.)

 

Neitokurki (Grus virgo)

RK-laji

  • 2001: 09.06. Liminka, Selkämaantie 1 (Ville Salakka, Tuulianna Alhoke)
  • 2009: 31.05. ja 02.06. Lumijoki Karin pellot ad (Veli-Matti Pakanen ym.)
  • 2009: 01.06. Tyrnävä Jokisilta (v) (Tapani Tapio)
    • sama yksilö kuin Lumijoella.

 

Isotrappi (Otis tarda)

RK-laji

  • 1806: VII Ii 1 ammuttu (Sadelin) (PLV)

 

Pitkäjalka (Himantopus himantopus)

RK-laji

  • 2011: 09.06. Liminka, Virkkula 1p (Heikki Luokkamäki, Matti-Pekka Luokkamäki, Markku Kiviluoto)

 

Avosetti (Recurvirostra avosetta)

RK-laji vuoden 1993 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1985: 18.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Arto Vuorjoki, Markku Koskela, Raimo Koskela)
  • 1986: 02.–03.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Toni Eskelin, Jari Heikkinen, Juha Repo)
  • 1991: 25.–26.05. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Sami Timonen)
  • 1993: 15.–16.05. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola, Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo)
  • 1993: 16.–29.05. Hailuoto, Ulkokarvo 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo)
  • 1993: 29.05. Hailuoto, Ojakylänlahti 1 (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola, Ari Kakko ym.)
  • 1993: 06.–13.06. Oulu, Taskilan puhdistamo 1 (Ari Kakko, Ari Rajasärkkä, Antti Below, Helmi Kuittinen ym.)
  • 1994: 09.05. Hailuoto, Kaarannokka 1 (Sami Timonen, Esko Strömmer)
  • 1995: 30.04. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1995: 01.10. Oulu, Hietasaari 1juv (Ari Rajasärkkä, Arvo Ohtonen, Jari Peltomäki ym.)
  • 2002: 05.05. Oulunsalo, Koivukari 1 (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2002: 12.05. Siikajoki, Säärenperä 2 +1kv p (Juhani Karvonen)
  • 2003: 11.05. Hailuoto, Kaara 2p (Ville Suorsa, Olli Suorsa, Pekka Suorsa)
  • 2003: 23.–24.05. Hailuoto, Kaara 1ad p (Juhani Karvonen, Riku Halmeenpää, Sami Timonen)
  • 2003: 24.05. Haukipudas, Kraaseli 3p (Esko Strömmer, Jouni Pursiainen, Jukka Piispanen)
  • 2004: 06.05. Liminka, Virkkula 6m (Markus Keskitalo)
  • 2004: 07.–08.05. Liminka, Virkkula 1p (Markus Keskitalo, Ilkka Ruuska ym.)
  • 2004: 08.05. Pyhäjoki, Parhalahti Kalasatama a9 hetken p, lähti N (Tuomas Väyrynen, Jaakko Koistinen, Heikki Tuohimaa)
  • 2004: 08.05. Siikajoki, Varessäikkä 9m (Esa Hohtola, ilm. ARK)
  • 2004: 08.05. Lumijoki, Sannanlahti 10p, Pyhäjoen ja Limingan linnut yhdessä (Juhani Karvonen, Riku Halmeenpää, Ilkka Ruuska, Pekka Ruuska, Petri Kääriä, Ville Suorsa)
  • 2004: 09.05. Hailuoto, Ojakylänlahti 10p (Juha Sjöholm, Sami Timonen, ilm. ARK)
  • 2006: 08.05. Hailuoto, Potinlahti 2 (Harri Taavetti + Brittiryhmä)
  • 2006: 10.–11.05. Liminka, Virkkula 2 ad (v) (Vesa Heikkilä)
  • 2006: 01.06. Hailuoto, Kaarannokka 1p (Juha Sjöholm, Heikki Tuohimaa)

 

Paksujalka (Burhinus oedicnemus)

RK-laji

  • 1996: 08.07. Kestilä, Pelso 1 (Jouni Ruuskanen, ilm. Seppo Niiranen ja Pekka Rusanen)
  • 1999: 18.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Ulla Peltomäki, Antti Vierimaa ym., ilm. Jari Peltomäki)

 

Aropääskykahlaaja (Glareola nordmanni)

RK-laji

  • 1960: 22.–25.07. Kempele (Oulu, Kempeleenlahti) 1 1kv (Mikko Ojanen)
  • 1977: 28.–30.08. Siikajoki, Tauvo 1 1kv r (Antti Rönkä, Markku Huhta-Koivisto, Raija Strömmer)
  • 1980: 31.05. Liminka, Hirvasniemi 1 (Seppo Niiranen, Arto Aaltonen, Jari Korhonen, Ari Lavinto)
  • 2002: 21.05.–06.06. Hailuoto, Kirkkosalmi 2 (Ahti Valpas, Markku Luotonen, Petri Lampila ym.)
  • 2002: 03.06. Lumijoki, Pitkänokka 1, sama kuin yllä (Antti Pesola, Sami Timonen)

 

Tylli (Charadrius hiaticula)

  • 2011: 27.11. Ii, Kantola 1 kiert (v) (Ilkka Kärkkäinen).
    • Tarkistettiin poikkeavan ajankohdan takia.

 

Mustajalkatylli (Charadrius alexandrinus)

RK-laji

  • 1965: 04.06. Kempele (Oulu, Kempeleenlahti)
  • 1977: 20.07. Hailuoto, Marjaniemi 1ad k (Juhana Piha, Jaakko Virtanen)
  • 1991: 11.05. Siikajoki, Tauvo 1k (Kalle Ruokolainen, Heikki Kotilainen, Antero Lindholm ym.)
  • 1991: 13.05. Hailuoto, Pökönnokka kn (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén, Matti Tynjälä)
  • 1992: 12.–14.05. Siikajoki, Tauvo 1n ja 1 n-puk (Jukka Jantunen, Risto Horneman, Panu Kuokkanen)
  • 1992: 07.–11.06. Pattijoki, Pattijokisuu 1k (Jukka Hauru, Kyösti Karjalahti, Heikki & Matti Tuohimaa ym.)
  • 1992: 07.–15.06. Pattijoki, Pattijokisuu 1n (Jukka Hauru, Kyösti Karjalahti, Heikki & Matti Tuohimaa ym.)
  • 1992: 02.–20.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Panu Kuokkanen, Harri Taavetti, Jukka Hauru)
  • 1996: 30.05. Pattijoki, Olkijoki 1 n-puk (Ari Rajasärkkä, Jarmo Pirhonen)
  • 1998: 07.06. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Heikki Pakkala, Kari Koivula)
  • 2001: 14.–28.06. Siikajoki, Tauvo Ulkonokka 1k ja 1 n-puk (Ville Suorsa, Aleksi Päivärinta, Kari Koivula, Antti Rönkä ym.)
  • 2002: 10.–20.06. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Ville Suorsa, Kari Koivula, Veli-Matti Pakanen, Mikko Ojanen ym.)
  • 2008: 13.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 n-puk (Veli-Matti Pakanen)

 

Aavikkotylli (Charadrius leschenaultii)

RK-laji

  • 2001: 06.–11.07. Siikajoki, Tauvo Munahieta 1k (Esa Hohtola, Petri Lampila, Kari Varpenius ym.)

 

Keräkurmitsa (Charadrius morinellus)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1886: 23.05. Pudasjärvi 25–30 (Hortling) (PLV)
  • 1902: 07.06. Oulujoki (Hägg) (PLV)
  • 1909: 21.08. Ii, Maakrunni 1 (Merikallio) (PLV)
  • 1925: 07.05. Raahe, Kirkkolahti 1 (Aune Jääskä, Martta Vartio, Alma Ranta, Aimo Nurminen) (A)
  • 1933: 19.09. Haukipudas, Kello 1 (OLY)
  • 1933: 24.09. Haukipudas 1 (OLY)
  • 1938: 21.05. Raahe, Seminaarin ranta 1 (Liisi Nurmi) (A)
  • 1969: 21.08. Siikajoki, Tauvo 2 (Jyrki Savolainen) (A)
  • 1971: Hailuoto, Pöllä 1r (Eero Helle, Pekka Helle)
  • 1973: 02.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Martti Lagerström)
  • 1976: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Ilari Kaarto, Kari Haataja)
  • 1980: 17.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Esa Hohtola, Ilari Kaarto, Matti Tynjälä ym.)
  • 1981: 17.–18.08. Siikajoki, Tauvo 2 1kv (Arvo Ohtonen, Petri Hottola, Matti Tynjälä)
  • 1981: 04. ja 06.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv (Matti Tynjälä)
  • 1983: 16.–18.08. Oulu, Öljysatama 1 1kv (ilm. Toni Eskelin)

 

Siperiankurmitsa (Pluvialis fulva)

RK-laji

  • 1991: 11.09. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv (Kari Varpenius)
  • 1992: 19.–26.09. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Ari Rajasärkkä, Aino Kananen, Risto Karvonen, Juha Markkola)
  • 1994: 17.–19.09. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1 1kv (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa)
  • 1996: 20.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv S/SE (Kari Haataja, Nicolas van Dugen)
  • 1996: 29.09. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv lähti S (Jouni Pursiainen, Urban Friberg, Petri Lampila ym.)
  • 1996: 29.09. Pattijoki, Mikonkari 1 1kv (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1996: 03.10. Raahe, Koninkari 1 1kv lähti S (Heikki Tuohimaa)

 

Amerikankurmitsa (Pluvialis dominica)

RK-laji

  • 2009: 18.–27.10. Hailuoto, Tömppä / Isomatala 1 1kv (v) (Veijo Nissilä, Harri Taavetti, Petri Lampila ym.).
    • Suomen ensihavainto.
  • 2013: 22.09. Lumijoki Lamunkari 1kv (v) (Petri Lampila, Jari Peltomäki)

 

Siperian-/amerikankurmitsa (Pluvialis fulva/dominica)

RK-laji

  • 2004: 17.09. Lumijoki, Pitkänokka 1 (Juha Sjöholm)
  • 2009: 25.07. Lumijoki, Lamunkari 1 ad (Tuomas Herva)

 

Suohyyppä (Vanellus leucurus)

RK-laji

  • 1990: 15.05. Siikajoki, Säärenperä 1 (Toni Eskelin)

 

Isosirri (Calidris canutus)

ARK tarkasti keväthavainnot vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1952: 19.06. Hailuoto, Matikanniemi 1jp (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1954: 16.06. Hailuoto, Piekkolankari 1 (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1975: 27.05. Ii, Ulkokrunni 7 (Arvo Ohtonen, E.Rajala)
  • 1975: 30.05. Ii, Ulkokrunni 4 (Arvo Ohtonen, E.Rajala)
  • 1975: 31.05. Ii, Ulkokrunni 14m (Arvo Ohtonen, E.Rajala)
  • 1977: 18.06. Siikajoki, Tauvo 2 (Arto Vuorjoki)
  • 1978: 13.05. Lumijoki, Hirvaslahti 8ad (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1978: 28.05. Hailuoto, Isomatala 5p8m (Juha Markkola)
  • 1981: 13.05. Siikajoki, Tauvo 2jp (Petri Hottola, Arvo Ohtonen)
  • 1981: 30.05. Ii, Ulkokrunni 1jp (Matti Tynjälä)

 

Pulmussirri (Calidris alba)

ARK tarkasti keväthavainnot vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1950: 28.05. Hailuoto, Mustaletto 2 (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1952: 29.06. Hailuoto, Kaarannokka (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1955: 09.06. Hailuoto, Keskiniemi (Veijo Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1974: 22.05. Kempeleenlahti 4 (Matti Ryhtä)
  • 1976: 19.05. Siikajoki, Tauvo 4 (Antti Rönkä)
  • 1976: 28.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1976: 30.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1977: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1977: 26.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1977: 30.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1977: 11.06. Siikajoki, Tauvo 2 (Arto Vuorjoki)
  • 1978: 19.05. Siikajoki, Tauvo 4 (Matti Tynjälä)
  • 1978: 20.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Matti Tynjälä)
  • 1978: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1979: 19.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1979: 20.05. Siikajoki, Tauvo 3 (Mikko Ojanen, Matti Tynjälä)
  • 1979: 21.05. Siikajoki, Tauvo 4 (Mikko Ojanen, Esko Strömmer)
  • 1979: 23.05. Siikajoki, Tauvo 3 (Esko Strömmer, Matti Tynjälä)
  • 1979: 29.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1980: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Arvo Ohtonen, J.Hannila, J.Ylikarjula)
  • 1980: 24.05. Siikajoki, Tauvo 3 (Ilari Kaarto, Kari Haataja)
  • 1980: 01.06. Siikajoki, Tauvo 4 (Esa Hohtola ym.)
  • 1981: 23.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Petri Hottola)
  • 2005: 03.12. Hailuoto, Pöllän Kuivasäikkä 1 SW (Juha Markkola). Tarkastettu myöhäisen ajankohdan vuoksi.

 

Valkoperäsirri (Calidris fuscicollis)

RK-laji

  • 1994: 20.–21.07. Siikajoki, Tauvo 1 +1kv (Heikki Pakkala, Pekka Rintamäki, Andre Thomson)
  • 2010: 09.–10.07. Oulu, Oritkarin satama 1 +1kv (v) (Veli-Matti Pakanen)

 

Eskimosirri (Calidris bairdii)

RK-laji

  • 1998: 20.–22.09. Hailuoto, Virpiniemi 1 1kv (Jouni Pursiainen, Kari Kivirinta ym.)

 

Palsasirri (Calidris melanotos)

RK-laji vuoden 2011 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1977: 09.–17.07. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti, Ilpo Aapola, Pekka Parvinen)
  • 1977: 27.09. Pattijoki, Kotiranta 1 (Juhani Vainio, Kyösti Karjalahti)
  • 1988: 30.07.–10.08. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1 (Kari Rannikko, Ari Kakko ym., ilm. Jari Peltomäki)
  • 1993: 13.–19.09. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv (Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 10.05. Liminka, Temmesjokisuu – Kempele, Nenä 1 (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen)
  • 1998: 07.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Ilkka Sahi, Veijo Törnroos)
  • 2003: 09.–12.09. Hailuoto, Tömppä ja Isomatala 2 1kv (v) (Sami Tuomela ym.)
  • 2004: 01.–02.06. Hailuoto, Isomatala ja Tömppä 1 (Aappo Luukkonen, Juha Markkola, Heikki Holmström)
  • 2007: 04.06. Ii Tasasenletto 1 +1kv (Heikki Tuohimaa, Jorma Pessa, Sami Timonen)
  • 2008: 02.05. Hailuoto, Viinikanlahti (Juha Markkola, Veijo Nissilä)
  • 2008: 14.05. Siikajoki, Tauvo (Sami Timonen, Mikko Ojanen, Petri Lampila, Satu Lampila, Hanna Kokko)
  • 2008: 24.09. Siikajoki, Tauvo Munahieta 1 1kv (v) (Jouni Majuri)
  • 2011: 04.08. Siikajoki, Tauvo, Munahieta 1 1kv p (v) (Petri Lampila)
  • 2012: 07.10. Lumijoki, Pitkänokka 1kv p (v) (Petri Lampila)
  • 2013: 29.05. Oulu, Haukiputaan Kraaseli 1 (Jukka Piispanen, Sami Timonen)
  • 2013: 26.08. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola)

 

Kuovisirri (Calidris ferruginea)

ARK tarkasti keväthavainnot vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1948: 24.05. Taivalkoski, Metsäkylä (Merikallio) (KLKA)
  • 1955: 12.06. Hailuoto, Munakulju (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1974: 22.05. Kempeleenlahti 2 (Matti Ryhtä)
  • 1975: 26.05. Ii, Ulkokrunni 1 (Arvo Ohtonen, E.Rajala)
  • 1977: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1 (monet)
  • 1977: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1 (monet)
  • 1977: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1 (monet)
  • 1981: 14.–15.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Petri Hottola, Arvo Ohtonen)

 

Merisirri (Calidris maritima)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti

  • 1933: 25.05. Haukipudas, Kattilankalla (Hellemaa) (PLV)
  • 1950: 27.05. Hailuoto, Marjaniemi (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1972: 08.10. Hailuoto, Mäntyniemi 2 (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä)
  • 1975: 18.10. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Matti Tynjälä)
  • 1978: 17.10. Hailuoto, Itara 1 (Juha Markkola)
  • 1978: 05.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Seppo Neuvonen)
  • 1978: 18.11. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Juha Markkola, M.Vuorinen)’
  • 1981: 27.10. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Juha Markkola)
  • 1983: 01.10. Hailuoto, Keskiniemi 1ad (Juha Markkola, Arvo Ohtonen)
  • 1988: 30.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Toni Eskelin, Ari Kakko)
  • 1990: 10.11. Hailuoto, Virpiniemi 1 (Jukka Piispanen, ilm. Juha Markkola)
  • 1992: 26.09. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Ari Rajasärkkä, Aino Kananen, Helmi Kuittinen)
  • 1992: 01.10. Siikajoki, Tauvon Ulkonokka 1 (Pirkka Aalto, Ari Kakko, Arto Vuorjoki ym.)
  • 1992: 03.10. Hailuoto, Itänenä 2 (Toni Eskelin, Jyrki Mäkelä, Sami Timonen)
  • 1993: 14.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Jouni Pursiainen ym.)
  • 1993: 27.10. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1993: 19.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1994: 09.10. Raahe, Tasku 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1994: 23.10. Siikajoki, Kaasa 1tp S (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 07.10. Siikajoki, Tauvon Ulkonokka 2 (Janne Aalto, Juha Heimovirta)
  • 1996: 11.10. Hailuoto, Marjaniemi 1SW (Jukka Jantunen, Hanna Soikkeli)
  • 1996: 11.10. Hailuoto, Pökönnokka 6 (Jukka Jantunen, Hanna Soikkeli)
  • 1996: 17.10. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto)
  • 1996: 18.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Toni Eskelin, Jari & Ulla Peltomäki, Jouni Pursiainen)

 

Tundravikla (Tryngites subruficollis)

RK-laji

  • 1976: 17.–20.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Martti Lagerström, Heikki Parviainen, Aki Vuoristo)
  • 2008: 27.–28.09. Siikajoki, Tauvo Munahieta, 1kv (v) (Veli-Pekka Honkanen, Tuula Wäli, Mika I. Koskinen)
  • 2010: 03.09. Liminka, Virkkula,torni 1p (Harri Taavetti, Jorma Hämäläinen)
  • 2011: 17.06. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1 +1kv (v) (Kari Koivula)
  • 2012: 01.06. Haukipudas Kraaseli Ulkonokka (v) (Esa Aalto, Antti Virtanen, Mikko Viitanen)

 

Heinäkurppa (Gallinago media)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1940: 15.09. Oulu (OLY)
  • 1952: 25.07. Ii, Maakrunni (Törnroos) (PLV)
  • 1953: 19.07. Hailuoto (Ilppo Kangas) (OLY, PLV)
  • 1954: 10.06. Hailuoto, Syökari (Törnroos) (OLY, PLV)
  • 1958: 08.06. Hailuoto (Törnroos) (PLV)
  • 1959: 19.06. Oulunsalo, Laaja (Merikallio) (PLV)
  • 1975: 26.08. Hailuoto 1ad (Pertti Uusivuori, Tuomas Lukkarinen, Markku Vickholm)
  • 1976: 16.09. Siikajoki, Tauvo 1m (Juha Markkola) (A)
  • 1983: 25.06. Liminka, Tikkaperä 1 (Veli-Pekka Viklund)
  • 1983: 10.09. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1984: 18.08. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1991: 24.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1992: 10.–12.05. Liminka, Virkkula 1Ä (Jorma Pessa, Arvo Ohtonen)
  • 1992: 28.05. Tyrnävä, Jokisilta 1k Ä (Ari Kakko, Esa Hohtola, Arvo Ohtonen)
  • 1994: 17.–19.09. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Kari Varpenius)
  • 1997: 12.09. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Hanna Soikkeli, Janne Aalto)
  • 1998: 19.08. Siikajoki, Tauvon lintuasema (Heikki Pakkala, Esa Halttunen, Seija Räsänen)
  • 1998: 31.08. Oulu, Vihreäsaari 1 (Kari Kivirinta)
  • 2001: 19.09. Oulu, Vihreäsaari 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 2002: 15.–21.09. Oulu, Taskila 1 (Ville Suorsa, Tuomo Jaakkonen, Juha Sjöholm, Minna Takalo ym.)
  • 2003: 13.09. Pyhäjoki, Suni 1p (Tuomas Väyrynen, Seppo Sirviö ym.)
  • 2004: 08.09. Oulunsalo, Nenännokka 1p (Juha Sjöholm)
  • 2006: 27.04. Tyrnävä, Ängeslevä 1k Ä (Ari Leinonen)
  • 2006: 30.09.–01.10 Hailuoto, Marjaniemi 1p (Samuli Lehikoinen, Sini Tuoriniemi, Jaakko Junikka ym.)

 

Tundrakurppelo (Limnodromus scolopaceus)

RK-laji

  • 1983: 10.09. Oulu, Taskilan puhdistamo 1tp (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola)
  • 2013: 13.05. Siikajoki Merikylänlahti jp (v) (Harri Taavetti ym.)

 

Mustapyrstökuiri (Limosa limosa)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1941: VI Muhos (Goethe) (PLV)
  • 1955: 18.05. Oulujoki 4 (Lahdenperä) (PLV)
  • 1955: 03.07. Oulu, Oulunlahti (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1955: 05.–07.07. Hailuoto, Satamaperä kn hät. (Veijo Törnroos) (PLV)
  • 1955: 06.08. Siikajoki, Tauvo (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1956: 13.10. Oulu (Törnroos) (PLV)
  • 1957: Hailuoto (Törnroos) (PLV)
  • 1959: Hailuoto (Törnroos) (PLV)
  • 1960–65: Liminka (Siira) (PLV)
  • => 1960 (Fritzén) ja 1964 (A. ja S. Pasanen) pesä löydetty Liminganlahdelta (PLV)
  • 1977: 15.05. Siikajoki, Tauvo 1m (A)
  • 1978: 16.05. Siikajoki, Tauvo 1m (A)
  • 1978: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1m (A)
  • 1978: 09.09. Siikajoki, Tauvo 1m (A)
  • 1981: 13.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Arvo Ohtonen, Petri Hottola, Matti Tynjälä)
  • 1981: 20.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Johanna Juntunen, Minna Styrman, Tiina Tonkeri)

 

Mustapyrstökuiri (Limosa limosa islandica)

RK-alalaji

  • 2013: 13.05. Siikajoki Merikylänlahti +2kv jp (v) (Petri Lampila, Pauli-Pekka Österberg, Pekka Järvelä, Harry Nyström, Sami Timonen ym.)

 

Lampiviklo (Tringa stagnatilis)

RK-laji vuoden 1993 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1955: 11.08. Siikajoki, Tauvo (Törnroos) (PLV)
  • 1959: 23.06. Haukipudas, Kello (Rautkari) (PLV)
  • 1974: 02.–05.07. Oulu, Syväsatama (Juha Markkola, Teemu Paavola ym.) (A)
  • 1975: 31.07. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1977: 21.07. Siikajoki, Tauvo 1juv (Heikki Parviainen)
  • 1977: 29.07. Ruukki, Revonlahti 1 (Paavo Hartikka)
  • 1978: 20.05. Haapavesi, Ainali 1 (Pertti Rassi)
  • 1980: 29.–31.05. Siikajoki, Merikylänlahti 3 (Ari Lavinto, Arto Aaltonen, Jari Korhonen, Seppo Niiranen)
  • 1982: 15.05. Oulu, Syväsatama 1 (Pekka J. Nikander)
  • 1983: 04.07. Liminka 1 (Antero Topp, Matti Ryynänen, Erkki Topp, Pekka Topp)
  • 1984: 16.05. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Esa Hohtola)
  • 1985: 22.05. Pyhäjoki, Yppäri 1 (Tom Lindroos, Hannu Friman)
  • 1985: 25.05. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola, Esko Strömmer, Annamari Markkola)
  • 1985: 07.06. Liminka, Liminganlahti 1 (Riku Lehtinen, Jorma Mättölä)
  • 1986: 12.05. Oulunsalo, Salmioja 1 (Jorma Pessa)
  • 1986: 23.–26.05. Siikajoki, Tauvo 1n (Asko Vuorjoki, Arto Vuorjoki, Veijo Törnroos)
  • 1986: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Tom Lindroos, Markku Huhta-Koivisto, Jouko Lundén)
  • 1987: 23.05. Liminka, Letto 1 (Kari Salonen, Toni Eskelin, Seppo Huttunen)
  • 1988: 15.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Sami Timonen, Juha Markkola)
  • 1988: 17.05. Hailuoto, Tömppä 1 (Juha Markkola)
  • 1988: 23.05. Oulunsalo 1 hätäilevä (Jorma Pessa)
  • 1988: 16.07. Liminka, Virkkula 1 (Markus Keskitalo, Jarmo Komi, Olli Vesikko)
  • 1988: 20.07. Liminka, Virkkula 1 (Hannu Koskinen, Jorma Pessa, Jukka Pessa)
  • 1989: 14.–15.05. Oulu, Syväsatama 1 (Reijo Kylmänen, Mikko Ojanen, Kari Rannikko, Veli-Pekka Viklund)
  • 1989: 22.05. Hailuoto, Tömppä 1W (Juha Markkola)
  • 1990: 16.05. Liminka, Liminganlahti 1 (Antero Topp, Olli Taipale)
  • 1990: 27.05.–01.06. Oulu, Syväsatama 2Ä (Jukka Jantunen, Pirkka Aalto, Sami Timonen)
  • 1990: 31.05. Liminka, Virkkula 2 (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 1990: 09.06. Liminka, Virkkula 1 (Tom Lindblom, Jukka Nurmi, Soili Leveelahti)
  • 1991: 15.05. Liminka, Virkkula 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1991: 25.05. Oulu, Pyykösjärvi 1 (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1991: 24.06. Pattijoki, Pöllä 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1992: 04.05. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1992: 28.05. Raahe, Siniluoto 1 (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa)
  • 1992: 16.–17.06.Hailuoto, Patelanselkä 1 (Pentti Zetterberg, Teija Zetterberg)
  • 1992: 25.06. Liminka, Virkkula 2 (Matti Lempiäinen)
  • 1992: 01.07. Siikajoki, Tauvo 1S (Jukka Hauru, Harri Taavetti)
  • 1993: 14.05. Hailuoto, Ulkokarvo 1 (Kari Kivirinta)
  • 1993: 17.05. Siikajoki, Tauvo 2 (Pirkka Aalto, Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen)
  • 1993: 18.05. Siikajoki, Karinkanta 2 (Jari Peltomäki)
  • 1993: 19.05.Oulu, Vihreäsaari 1 (Veli-Pekka Viklund, Matti Häkkinen, Juhani Koski ym.)
  • 1993: 23.05. Oulu, Vihreäsaari 1 (Ari Kakko)
  • 1993: 29.05. Hailuoto, Ojakylänlahti 1 (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola, Ari Kakko ym.)
  • 1993: 29.05. Hailuoto, Kirkonkylän pellot 1 (Jari & Ulla Peltomäki, Toni Eskelin ym.)
  • 1993: 06.–07.07. Liminka, Heiskarin haka 1ad (Jari & Ulla Peltomäki, Panu Kuokkanen)
  • 1994: 25.04. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 (Kari Varpenius)
  • 1994: 01.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Ari Rajasärkkä, Aino Kananen)
  • 1994: 02.05. Oulunsalo, Akionlahti 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 19.05. Raahe, Tiirannokka 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 28.05. Hailuoto, Patelanselkä 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 01.06. Oulunsalo, Letto 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 1995: 11.–12.05. Liminka, Virkkula 1 (Kari Kivirinta, Jari & Ulla Peltomäki)
  • 1995: 15.05. Liminka, Virkkula 1 (Jari Peltomäki ym.)
  • 1995: 17.05. Oulu, Kempeleenlahti +1kv (Heikki Seppänen)
  • 1996: 13.05.–25.05. Oulunsalo, Akionlahti kn (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1996: 15.05. Liminka, Virkkula 1 (Jari Peltomäki)
  • 1996: 28.05. Kempele, Nenä 1 (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto)
  • 1997: 01.06. Liminka, Virkkula 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1998: 25.05. Oulunsalo, Akionlahti 1 (Hanna Soikkeli ym.)
  • 1999: 05.05. Hailuoto, Huikku 1 (Harri Taavetti)
  • 1999: 09.05. Hailuoto, Kirkonkarit–Patelanselkä 1 (Esko Strömmer, Arsi Liimatta, Jouni Haverinen)
  • 1999: 18.05. Oulunsalo, Letto 1 (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2000: 20.05. Liminka, Virkkula 1 (Petri Lampila, Marko Dahlman ym.)
  • 2000: 27.05.–02.06. Pattijoki, Jokisuu 1 (Heikki Tuohimaa, Hannu Kormano, Heikki Suni, Kari Varpenius ym.)
  • 2000: 02.06. Oulu, Hietasaari 2 (Hannu Kormano, Paavo Liimatta)
  • 2001: 06.05. Lumijoki, Pitkänokka 1 (Petri Lampila)
  • 2001: 08.05. Oulu, Vihreäsaari 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 2002: 27.04. Siikajoki Tauvo p (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2002: 04.05. Liminka, Virkkula 1 (Markus Keskitalo, Petri Lampila, Jari Peltomäki, Harri Taavetti ym.)
  • 2002: 26.05. Oulu, Taskila 1 (Markus Keskitalo, Petri Lampila, Panu Kuokkanen, Markku Leppäjärvi ym.)
  • 2002: 02.06. Oulu Vihreäsaari p (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2002: 11.06. Liminka, Virkkula 1 (Aappo Luukkonen, Tom Lindroos)
  • 2002: 17.06.–09.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Ville Suorsa, Kari Koivula, Juhani Karvonen)
  • 2002: 21.07. Oulu, Toppila 1 1kv (Juha Sjöholm, Minna Takalo)
  • 2003: 04.05. Liminka, Virkkula 1ad p (Seppo Rajaniemi)
  • 2003: 09.–11.05. Hailuoto, Patelanselkä 1p (Jukka Hauru, Heikki Holmström & Suorsat)
  • 2003: 11.05. Hailuoto, Huikku 1p (Ville Suorsa, Olli Suorsa, Pekka Suorsa)
  • 2003: 17.05. Oulunsalo, Nenännokka 1 (Jari Peltomäki)
  • 2003: 20.05. Hailuoto, Pökönnokka 1p (Markus Keskitalo)
  • 2003: 24.05. Hailuoto, Pökönnokka 2p (Markku Leppäjärvi, Teemu Fyrstén, Juhani Törmi)
  • 2003: 24.05.–19.06. Oulu, Oritkari 4p (Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Petri Lampila).
    • 24.5.–25.5. 4 lintua, 19.6. vielä 1p.
  • 2005: 23.05. Oulu, Pateniemi 1 +1kv (Petri Lampila, Esa Hohtola, Jyrki Lukkari)
  • 2005: 13.08. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1juv p (Jouni Majuri)
  • 2006: 29.04. Pyhäjoki, Parhalahti, kalasatama 1 (Petri Lampila)
  • 2006: 14.05. Oulunsalo, Kempeleenlahti, lintutorni 1 +1kv (Juhani Karvonen, Hanna Karvonen)
  • 2006: 23.05. Liminka, Virkkula 1 (Petri Lampila)
  • 2006: 26.05. Hailuoto, Pökönnokka 1 k Än (Aappo Luukkonen, Kari Koivula, Veli-Matti Pakanen)
  • 2006: 28.05. Piippola, Kortteinen, Kangaskylä 1 (Antti Pesola, Mikko Ala-Kojola)
  • 2006: 26.06. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1 (Aappo Luukkonen)

 

Keltajalkaviklo (Tringa flavipes)

RK-laji

  • 1978: 14.10. Oulu, Nuottasaari 1 (Arto Vuorjoki)

 

Rantakurvi (Xenus cinereus)

RK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1976 loppuun asti.

  • 1970: 15.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri)
  • 1975: 24.07. Hailuoto, Mäntyniemi 1m (Heikki Karhu)
  • 1975: 17.–19.08. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti, Pekka Parvinen)

 

Amerikansipi (Actitis macularius)

RK-laji

  • 1982: 03.06. Ii, Ulkokrunni 1 (Mikko Mönkkönen, Seppo Rytkönen, Jan Storbacka, Esa Taskinen, Ilkka Vatanen)
  • 1989: 14.–22.05. Oulunsalo, Peuhu 1 (Mikko Ojanen, Ari Kakko, Arvo Ohtonen)

 

Isovesipääsky (Phalaropus fulicarius)

RK-laji

  • 1975: 16.11. Raahe, Lapaluoto 1tp p (Kyösti Karjalahti)
  • 1983: 01.–04.08. Siikajoki, Tauvo 1ad vp (Esko Martikainen, Antti Lammi, Antti Mikala, Petri Willman)
  • 1983: 28.08. Siikajoki, Tauvo 1ad vp (Anssi Vähätalo, Heikki Kotilainen, Osmo Nyyssönen, Ari Parviainen)
  • 1991: 10.–11.10. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 1kv (Timo Karjalainen, Ari Kakko ym., ilm. Jari Peltomäki)
  • 1993: 25.–26.09. Hailuoto, Pöllä 1juv/tp (Ari Rajasärkkä, Sami Timonen)
  • 1997: 17.10. Pattijoki, Yrjänä 1tp hetken p, lähti NE (Heikki Tuohimaa)
  • 2000: 14.09. Siikajoki, Säärenperä 1vp S (Janne Aalto, Harri Taavetti)
  • 2002: 21.09. Hailuoto, Virpiniemi 1 1kv p (William Velmala, Katja Kangas, Petri & Satu Lampila)
  • 2005: 01.–03.06. Hailuoto, Pöllän Kuivasäikkä 1jp (Veijo Nissilä ym.)
  • 2007: 28.05. Oulu Pyykösjärvi k (v) (Samuli Lehikoinen, Sini Tuoriniemi ym.)

 

Leveäpyrstökihu (Stercorarius pomarinus)

RK: –1979 ei tark. ad-pukuisia 10.05.–10.06.; 1980–1985 ei tark. ad-pukuisia 01.05.–15.06.; 1986- ; ei tark. Sen jälkeen ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • PLV:n toimituskunnalla oli tiedossa 8 lepyhavaintoa Perämereltä
  • 1908: 17.07. Haukipudas 6 (Y.Hellman) (PLV)
  • 1976: 27.05. Hailuoto, Pöllä 1m (Pentti Vikberg)
  • 1977: 23.05. Oulunsalo, Riuttu 1m (Juha Markkola, Annikki Mattila)
  • 1978: 13.05. Lumijoki, Hirvaslahti 1ad p (Matti Kapanen, Visa Rauste)
  • 1978: 14.05. Taivalkoski, Kostonjärvi 1ad p (Jussi Niskanen)
  • 1981: 19.05. Oulunsalo, Riutunkari 1 (Kari Rannikko, Matti Tynjälä)
  • 1985: 04.–08.11. Oulunsalo, Riutunkari 3 1kv (Ari Kakko, Kalevi Tunturi ym., ilm. Jari Peltomäki)
  • 1985: 04.–10.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 ad + 5 1kv (v) (Juha Markkola, Jorma Pessa, Toni Eskelin, Matti Tynjälä, Jukka Piispanen, Martti Nikkinen)
  • 1985: 16.11. Kuivaniemi, Ihanalampi 1juv (Pentti Rauhala, Toivo Hyry)
  • 1987: 31.05. Siikajoki, Kaasa 1ad m (Kari Salonen, Panu Kuokkanen)
  • 1988: 30.10. Pudasjärvi, Ruottisenharju 1 1kv, tumma värimuoto, reng (Juha Markkola)
  • 1988: 05.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Panu Kuokkanen, Arvo Ohtonen, Juha Markkola)
  • 1988: 13.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Juha Markkola, Annamari Markkola, Olli Koskinen, Esko Strömmer, Jukka Piispanen)
  • 1991: 07.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Markus Keskitalo)
  • 1994: 17.09. Taivalkoski, Tyrämäen kylä 1ad SW (Jorma Räisänen)
  • 1994: 29.11. Kempele, Kirkonkylä 1juv (ilm. Pirkka Aalto)
  • 1999: 05.10. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 1kv S (Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 18.10. Pulkkila, Uljuan tekoallas 1 1kv (Petri ja Satu Lampila, Harri Taavetti)
  • 1999: 24.10. Kuivaniemi, Vatunginnokka 1 1kv (Janne Aalto, Jukka Hauru, Hanna Soikkeli)
  • 1999: 27.10. Pyhäjoki, Elävisluoto 1 1kv S (Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 13.11. Oulu, Vihreäsaari 1 1kv (Ari Rajasärkkä)
  • 2000: 27.07. Oulu/Kempele, Vihiluoto 1 3kv NW (Harri Taavetti, Saana Kukkola, Jouni Meski)
  • 2001: 18.05. Siikajoki, Kaasa vaalea 1ad NE (Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 23.05. Hailuoto, Santonen 1ad jp vaalea (Juha Markkola)
  • 2004: 19.05. Siikajoki, Kaasa, Haikarannokka 1ad vaalea NE (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa)
  • 2004: 22.05. Ii, Laitakari 1N (Jouko Tuominen)
  • 2004: 29.05. Yli-Ii, Oijärvi 1 +3kv (Veli-Pekka Viklund ym.)
  • 2004: 01.06. Hailuoto, Isomatala 1ad tumma (Juha Markkola, Heikki Holmström )
  • 2005: 05.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Juha Markkola)

 

Tunturikihu (Stercorarius longicaudus)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1878: 28.09. Haukipudas (PLV)
  • 1884: Pudasjärvi 1 ammuttu (PLV)
  • 1885: Pudasjärvi 1 ammuttu (PLV)
  • 1949: 23.09. Taivalkoski, Jurmunkylä 1 (Hellemaa) (OLY, PLV)
  • 1955: Perämerellä järjestetyssä ryhmähavainnoinnissa todettiin ainakin 42 varmaa tunturikihua (21.–25.05., pääjoukko 21.–22.05.). Enimmät Siikajoen Tauvossa (Törnroos ym.) (PLV)
  • 1955: V Hailuoto, Keskiniemi 1 (Martti ja Eino Annunen) (OLY)
  • 1961: VI alku Kempele, Kempeleenlahti 1 (Siira) (PLV)
  • 1976: 26.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Matti Tynjälä ym.) (A)
  • 1976: 05.06. Ylikiiminki 2m (E. & H.Kokko) (A)
  • 1976: 13.06. Pudasjärvi, Iso Leväsuo 1m (Antti ja Seppo Huttunen, E. & H.Kokko) (A)
  • 1976: 30.08. Siikajoki, Tauvo 1m (Juha Markkola) (A)
  • 1977: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1m (A)
  • 1977: 04.09. Siikajoki, Tauvo 1m (Arto Vuorjoki) (A)
  • 1981: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Heikki Pakkala)
  • 1981: 03.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Juha Rantaharju, Rauli Lumio)
  • 1981: 19.06. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Heikki Pakkala, Heidi Gustafsson, Ilari Kaarto)
  • 1982: 02.10. Hailuoto, Itänenä 1juv kuollut (Juha Markkola, Martti Nikkinen ym.)
  • 1983: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arto Vuorjoki, Veijo Törnroos)
  • 1983: 23.05. Hailuoto, Tömppä 1m (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1983: 24.05. Hailuoto, Marjaniemi 2m (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1985: 24.05.* Lumijoki 1
  • 1985: 03.09.* Siikajoki, Tauvo 2m
  • 1986: 18.05.* Raahe 1
  • 1986: 21.05.* Siikajoki, Tauvo 1m
  • 1986: 23.08.* Hailuoto Kaarannokka 1juv NE (Juha Markkola)
  • 1986: 28.08.* Hailuoto Kaarannokka 1juv NE (Juha Markkola)
  • 1988: 05.10.* Haukipudas 1 kuollut
  • 1990: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1ad N (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1990: 20.05. Hailuoto, Marjaniemi 1N (Jorma Pessa)
  • 1990: 25.08. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv r (Jukka Jantunen)
  • 1991: 25.05. Hailuoto, Potti 1ad NE (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1991: 25.05. Pudasjärvi, Iso-Saarisuo 3ad E/NE (Veli-Pekka Viklund, Antti Huttunen, Kari Rannikko, Kalevi Tunturi)
  • 1991: 26.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Jorma Pessa, Esa Hohtola, Arvo Ohtonen)
  • 1991: 27.05. Haukipudas, Kraaseli 1NNE (Jorma Pessa, Ilari Kaarto, Arvo Ohtonen)
  • 1991: 20.08. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv S (Kari Varpenius)
  • 1991: 08.09. Siikajoki, Tauvo 1ad (Olli-Pekka Pietiläinen, Jyrki Lausamo, Visa Rauste, Matti Rekilä)
  • 1991: 11.10. Hailuoto, Itara–Haaralammenkari 1 1kv kuollut (Juha Markkola)
  • 1991: 24.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv kuollut (Toni Eskelin)
  • 1991: 31.10. Hailuoto, Itänenä 1 1kv kuollut (Toni Eskelin, Juha Markkola, Sami Timonen)
  • 1992: 21.05. Lumijoki, Säärenperä 4ad (Juha Markkola)
  • 1992: 21.05. Liminka, Virkkula 1ad (Ulla Peltomäki)
  • 1993: 04.06. Siikajoki, Tauvo 3ad (Jari Peltomäki)
  • 1994: 22.05. Ruukki, Paavola 2ad (Jorma Pessa)
  • 1994: 27.05. Siikajoki, Karinkanta 1ad NE (Kari Varpenius)
  • 1994: 28.08. Pattijoki, Yrjänä 1ad SW (Kari Varpenius)
  • 1994: 03.09. Raahe, Tasku 1 1kv N (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 09.06. Raahe, Paskalahti 1ad NE (Kari Varpenius)

 

Isokihu (Stercorarius skua)

RK-laji

  • 1988: 28.06. Hailuoto, Isomatala 1NE (Juha Markkola, Eino Merilä)

 

Mustanmerenlokki (Larus melanocephalus)

RK-laji

  • 1989: 30.05. Pattijoki, Yrjänä 1ad jp (Kari Varpenius, Kauno Siltala)
  • 1999: 07.11. Oulu, Pyykösjärvi 1 1kv (Petri Lampila)
  • 2012: 08.–09.01 Hailuoto Marjaniemi +3kv (v) (Kari Varpenius, Jaakko Koistinen, Juha Markkola ym.)

 

Preerianaurulokki (Larus pipixcan)

RK-laji

  • 1997: 31.05. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1 +2kv (Pekka Saikko, Toni Eskelin)
  • 1999: 14.11. Oulu, Taskila 1 +1kv (Petri Lampila, Markus Keskitalo)

 

Välimerenlokki (Larus audouinii)

RK-laji

  • 2011: 22.10. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1 1kv p (v) (Petri Lampila, Harri Taavetti)

 

Tiiralokki (Xema sabini)

RK-laji

  • 2001: 22.10. Pyhäjoki, Suni 1 1kv SSW (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2004: 13.–14.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Veijo Nissilä, Juha Markkola, Pekka Peussa ym.)
  • 2008: 21.–27.10. Utajärvi Ahmasjärvi 1kv (v) (Reijo Kylmänen ym.)

 

”Tanskanselkälokki” (Larus fuscus intermedius)

RK-alalaji

  • 2006: 29.07. Oulu, Rusko 1 7kv, rengastettu poikasena Norjassa (Petri Lampila)

 

Aroharmaalokki (Larus cachinnans)

RK-laji

  • 2003: 19.10. Oulu, Taskilan jätevedenpuhdistamo 1 2kv (Petri Lampila)

 

Grönlanninlokki (Larus glaucoides)

RK-laji

  • 2000: 10.–13.01. Raahe, Lapaluoto ja Maivaperä 1 3kv (Petri Lampila, Satu Lampila, Harri Taavetti, Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa ym.)
  • 2000: 17.01. Oulu, Vihreäsaari ja Oritkarin satama 1 2–3kv (Ari Rajasärkkä, Janne Aalto)
  • 2000: 01.–10.12. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1 2kv (Petri Lampila, Markus Keskitalo, Esa Hohtola, Aappo Luukkonen ym.)
  • 2005: 04.–06.05. Oulu, Taskila 1 2kv (Jouko Tuominen, Paula Niemelä, Ari Leinonen, Mikko Ojanen ym.)
  • 2013: 18.05. Oulu, Pateniemi, venesatama 2–3kv S (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2014: 29.10. Raahe Lapaluoto (v) (ilm. RK)

 

Isolokki (Larus hyperboreus)

ARK-laji vuoden 1991 loppuun asti.

  • Oulun seudulta PLV:n tekijät tunsivat 2 havaintoa 12.–16.10. ja 15 havaintoa 26.04.–01.06. (Törnroos) (PLV)
  • 1976: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1m (Matti Tynjälä)
  • 1976: 30.10. Hailuoto, Itänenä 1juv (Juha Markkola)
  • 1978: 09.05. Oulu, Hietasaari 1 2kv (Harri Hongell)
  • 1979: 07.05. Siikajoki, Säikänlahti 1tp m (Matti Tynjälä)
  • 1979: 11.05. Hailuoto, Huikku 1tp (2kv?) (Kari Haataja, Arvo Ohtonen, Martti Rikkonen)
  • 1981: 02.05. Oulu, Rommakonselkä 1ad (Kari Haataja)
  • 1981: 17.05. Oulunsalo, Riuttu 1 3kv (Kari Haataja)
  • 1984: 19.04. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1 2kv (Arvo Ohtonen)
  • 1985: 23.04. Oulu, Rusko 1 +3kv (Toni Eskelin, Jorma Pessa)
  • 1985: 01.06. Oulunsalo, Riutunkari 2–3 2kv (Jorma & Jukka Pessa, Hannu Koskinen, Juhani Vartiainen)
  • 1985: 20.06. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1 2kv (Kari Reinikainen, Hannu Hellsten, Jukka Nurmi)
  • 1985: 27.10. Oulu, Vihreäsaari 1ad (Veli-Pekka Viklund, Ilari Kaarto, Kari Rannikko)
  • 1987: 29.04. Hailuoto, Syökari, Pirttiperä 1 2–3kv N (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1987: 08.05. Hailuoto, lauttaväylä Huikusta vähän Riuttuun päin 1 2–3kv (Juha Markkola, Jari Tolin, Ilkka Ikonen)
  • 1987: 09.05. Hailuoto/Oulunsalo, lauttaväylä 2 2–3kv (Jyrki Normaja ym.)
  • 1987: 27.05. Oulunsalo, Riutunkari 1 2kv (Juha Markkola)
  • 1988: 05.04. Oulu, Oritkari 1ad (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen)
  • 1988: 08.04. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Ari Kakko)
  • 1988: 15.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2–3kv (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen)
  • 1988: 13.11. Hailuoto, Marjaniemi 2 1kv (Juha Markkola, Annamari Markkola, Olli Koskinen, Esko Strömmer, Jukka Piispanen)
  • 1989: 22.03. Oulu, Pyykösjärvi 1 2kv (Panu Kuokkanen, Arvo Ohtonen)
  • 1989: 02.04. Raahe, Kaatopaikka ja Lapaluoto 1 2kv p (Jukka Hauru, Ilkka Ala-Vainio, Matti Rekilä ym.)
  • 1989: 05.–13.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 3kv (Panu Kuokkanen)
  • 1989: 05.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2kv (Ari Kakko)
  • 1989: 26.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2–3kv (Toni Eskelin)
  • 1989: 07.09. Pattijoki, Mikonkari 1 2kv (Jukka Hauru)
  • 1989: 02.12. Hailuoto, Marjaniemi 1 3kv (Veli-Pekka Viklund, Mikko & Liisa Ojanen, Kari Rannikko)
  • 1990: 01.01. Raahe, Lapaluoto 1 2kv (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto, Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1990: 23.02. Pattijoki, Pattijokisuu 1 2–3kv (Kari Varpenius)
  • 1990: 20.03. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Toni Eskelin, Pirkka Aalto, Jukka Jantunen, Jorma Pessa)
  • 1990: 24.03. Oulu, Syväsatama 1ad (Ari Kakko)
  • 1990: 28.03.–02.04. Oulu, Syväsatama–Pyykösjärvi–Rusko 1 3kv (Jukka Jantunen, Pasi Hilli)
  • 1990: 28.03.–02.04. Oulu, Syväsatama–Pyykösjärvi 1 2kv (Jukka Jantunen, Pasi Hilli)
  • 1990: 29.03. Oulu, Pyykösjärvi 1 2–3kv (Panu Kuokkanen)
  • 1990: 29.03. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Toni Eskelin, Pirkka Aalto, Jukka Jantunen, Jorma Pessa)
  • 1990: 08.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2kv (Jukka Jantunen)
  • 1990: 12.–13.04. Oulu, Pyykösjärvi–Syväsatama 2; 2kv ja 3kv (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Jyrki Mäkelä)
  • 1990: 22.04. Siikajoki, Tauvo 1 n.2kv N (Jukka Jantunen, Matti Niemelä)
  • 1990: 28.04. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 n.4kv N (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1990: 07.05. Pattijoki, Pöllä 1 2kv N (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Matti Tuohimaa)
  • 1990: 11.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Juha Markkola, Seppo Haapala, Esko Strömmer, Olli Koskinen)
  • 1991: 11.03. Raahe, Lapaluoto 1 2kv S (Kari Varpenius)
  • 1991: 03.04. Oulu, Syväsatama 1 2–3kv (Toni Eskelin)
  • 1991: 05.04. Pyhäjoki, Suni 2 2kv (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén, Petteri Polojärvi)
  • 1991: 05.04. Pyhäjoki, Ulkoharmi 1 3kv N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 07.04. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Jorma Pessa)
  • 1991: 08.04. Oulu, Syväsatama 1ad 1 2kv (Panu Kuokkanen)
  • 1991: 09.04. Oulu, Öljysatama 1 2kv (Ari Kakko)
  • 1991: 13.04. Hailuoto, Huikku 1 2kv (Toni Eskelin, Sami Timonen)
  • 1991: 15.–25.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2kv (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen)
  • 1991: 15.04. Oulu, Pyykösjärvi 1 2kv (Panu Kuokkanen, Jukka Jantunen)
  • 1991: 20.04. Oulu, Syväsatama 1 3kv (Jukka Jantunen)
  • 1991: 20.04. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 2kv (Toni Eskelin, Sami Timonen)
  • 1991: 04.05. Pattijoki, Yrjänä 1 2–3kv (Kari Varpenius)
  • 1991: 08.09. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Matti Rekilä, Jyrki Lausamo, Olli-Pekka Pietiläinen, Visa Rauste)
  • 1991: 05.12. Oulunsalo, Riuttu 1 2kv (Toni Eskelin)
  • 1991: 05.–08.12. Oulu, Rusko–Jätäri 1 1kv (Pirkka Aalto, Jyrki Mäkelä, Jorma Pessa ym.)
  • 1991: 22.12. Hailuoto, Huikku 1 1kv (Pirkka Aalto, Jyrki Mäkelä)

 

Pikkukajava (Rissa tridactyla)

RK-laji vuoden 1985 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1949: 30.08. Hailuoto, Huilu 1 (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1951: 26.08. Hailuoto, Santonen 1 (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1959: 12.03. Oulu, Madekoski 1 (OLY)
  • 1962: Oulu (Pulliainen) (PLV)
  • 1975: 02.03. Oulu, Kauppatori 1ad p (Arto Vuorjoki, Leena Hyvönen, Ahti Pyörnilä)
  • 1975: 30.08. Raahe, Satamakangas 2ad (Kyösti Karjalahti)
  • 1977: 20.11. Raahe, Saloinen 1juv (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio)
  • 1977: 03.12. Raahe, Lapaluoto 1ad (Ilkka Ala-Vainio)
  • 1981: 09.04. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Kari Haataja, Jukka Vääräniemi)
  • 1982: 18.06. Ii, Ulkokrunni 1ad kuollut (Matti Tynjälä, E.Taskinen, Annikki Tynjälä ym.)
  • 1983: 02.09. Raahe, Heikinkari 1 1kv (Pekka Parvinen)
  • 1985: 20.04.–02.05. Oulu, Tuira 1 2kv (Esa Hohtola)
  • 1985: 01.06. Oulunsalo, Riutunkari 1 2kv (Jorma Pessa, Hannu Koskinen, Jukka Pessa ym.)
  • 1988: 05.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv NE (Juha Markkola, Annamari Markkola, Arvo Ohtonen)
  • 1991: 03.05. Lumijoki, Säärenhieta 1 2kv kuollut (Juha Markkola, Petteri Polojärvi, Sami Timonen ym.)
  • 1991: 25.09. Siikajoki, Kaasa 1ad N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 05.10. Pattijoki, Yrjänä 1ad S (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Tuulikki Taavetti)
  • 1991: 27.10. Oulunsalo, Riuttu 1 1kv S (Mats Björklund, Tom Backlund, Jan Hägg, Leo Saarijärvi)
  • 1993: 03.02. Oulu, Syväsatama 1ad (Jouni Pursiainen, Jari Helstola ym.)
  • 1993: 11.09. Pattijoki, Pöllän kalasatama 1 1kv (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo, Kari Varpenius)
  • 1993: 17.10. Pyhäjoki, Veteraanimaja 1juv (Kari Varpenius)
  • 1993: 22.10. Oulu, Ruskon kaatopaikka 1 1kv (Toni Eskelin)
  • 1997: 21.04. Oulu, Syväsatama 1 2kv (Ari Rajasärkkä)
  • 2000: 27.05. Pyhäjoki, Ulkoharmi 1 2kv N (Heikki Tuohimaa, Heikki Suni, Kari Varpenius)
  • 2000: 27.05. Hailuoto, Marjaniemi 1 2kv (Janne Aalto, Esa Hohtola, Aappo Luukkonen)
  • 2001: 15.11. Pattijoki, Mikonkari 1 1kv SW (Heikki Tuohimaa)
  • 2002: 18.05. Pyhäjoki, Elävisluoto 1ad N (Heikki Tuohimaa)
  • 2006: 29.10. Pyhäjoki, Suni 1 1kv SE (Heikki Tuohimaa, Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 03.12. Pyhäjoki, Suni 1 1kv SE (Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa, Tuomas Väyrynen)

 

Jäälokki (Pagophila eburnea)

RK-laji

  • 1879 Haukipudas
  • 1889 Hailuoto elävänä kiinni (Sandman) (OLY)
  • 1916: V Hailuoto, Selkäletto 1 ammuttu (E.Wirkkula) (OLY)
  • 1951: 02.09. Hailuoto, Santonen 1 (Siira, Törnroos) (OLY)
  • 2000: 05.02. Raahe, Lapaluoto 1 2kv (Heikki Tuohimaa, Jussi Tuohimaa, Kari Varpenius)

 

Hietatiira (Gelochelidon nilotica)

RK-laji

  • 2010: 17.–18.06. Lumijoki, Puhkiavanperä lintutorni 1 (v) (Hannu Kivivuori, Kari Antikainen, Kimmo Martiskainen, Jouni Ahlholm)
  • 2010: 17.06.–04.07. Lumijoki, Puhkiavanperä–Sannanlahti–Karvonlahti 1 (Risto Suksi, Sami Timonen, Jorma Pessa, Heikki Holmström, Antti J. Lind, Ville Suorsa, Vesa Heikkilä, Esa Hohtola, Juha Lehto)
  • 2011: 02.–05.06 Liminka Virkkula (Antti Vierimaa, Janne Aalto, Ari Latja, Pirita Latja ym.)
  • 2012: 03.08. Lumijoki Lamunkari +1kv (Petri Lampila, Jari Peltomäki)
  • 2013: 02.06.–10.08. Lumijoki Lamunkari ad (Tuomas Herva)
  • 2013: 23.08. Hailuoto Isomatala ad (Juha Markkola)
  • 2014: 15.5.-16.7. Liminka Virkkula (v) (Petri Lampila, Ville Suorsa, Kari Rannikko)
    • Havainnon tulkitaan koskevan todennäköisesti samaa lintua kuin vuosina 2010–2013.

 

Riuttatiira (Sterna sandvicensis)

RK-laji

  • 1980: 10.07. Hailuoto, Huikku 1 (Jorma Kirjonen)
  • 1995: 28.05. Siikajoki, Kaasa 1S (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 1998: 15.08. Oulu, Taskila 1ad (Petri Lampila, Markus Keskitalo)
  • 2000: 31.07. Oulu, Vihreäsaari 1ad (Ari Rajasärkkä)
  • 2008: 03.05. Siikajoki, Tauvo, lintuasema 2 +1kv NNE (William Velmala ym.)

 

Valkoposkitiira (Chlidonias hybrida)

RK-laji

  • 1986: 10.06. Liminka, Virkkula 1ad (Markku Vickholm, Ari Rajasärkkä, Erkki Virolainen)
  • 2011: 23.–24.05. Utajärvi, Ahmasjärvi, Sadelahti 1 +2kv p (v) (Petri Lampila, Heikki Holmström)

 

Mustatiira (Chlidonias niger)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1936: 05.06. Hailuoto 7 (Pease) (PLV)
  • 1953: 23.05. Liminka 1 (Herva ym.) (PLV)
  • 1960: 17.06. Oulunsalo 2 (Merikallio) (PLV)
  • 1973: V Liminganlahti 1 (Arto Vuorjoki)
  • 1973: 18.07. Oulu, Syväsatama 1ad (Matti Tynjälä)
  • 1974: 05.–07.07. Oulu, Syväsatama 2 (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä)
  • 1976: 08.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Mikko Ojanen)
  • 1976: 09.06. Liminganlahti 2 (Esko Strömmer, Arvo Ohtonen)
  • 1976: 21.07. Siikajoki, Tauvo 1ad (Martti Lagerström, Heikki Parviainen)
  • 1979: 19.05. Siikajoki, Säikänlahti 1jp (monet)
  • 1979: 31.05. Kempele, Liminganlahti 3 (Esko Strömmer)
  • 1979: 05.06. Siikajoki, Säikänlahti 1 (Heikki Parviainen)
  • 1979: 23.06. Pyhäjoki, Pyhäjokisuu 3jp (Harri Hongell)
  • 1979: V–VII Kempele, Liminganlahti kn pesintä (monet)
  • 1980: 04.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, A.Jokinen)
  • 1981: 19.05. Liminka, Hirvaslahti 1 (Arto Vuorjoki, Jouko Vuorjoki)
  • 1982: 25.05. Liminka, Virkkula 3 ad (Arto Keskinen, Ari Veijalainen, Timo Wegelius, Jukka Lehtimäki)
  • 1983: 20.05. Oulunsalo, Papinjärvi 1 (Heikki Pakkala, Tarja Väyrynen)
  • 1983: 12.06. Oulainen, Pyhäjoki 1 (Jukka Kangas, Jouko Hintsala)
  • 1983: 11.07. Liminka, Temmesjokisuu 1ad (Juha Markkola)
  • 1983: 27.07. Hailuoto, Rautaletto 1 ad (Juha Markkola, Antti Rönkä)
  • 1983: 29.07. Hailuoto, Rautaletto 2juv (Juha Markkola)

 

Valkosiipitiira (Chlidonias leucopterus)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1974: 27.–28.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1ad (Teemu Paavola, Ilkka Tolpanniemi, Ilkka Vatanen)
  • 1983: 22.05. Liminka, Temmesjokisuu 1jp (Antti Rönkä, Jouko Siira)
  • 1996: 24.05. Liminka, Virkkula 1jp E (Ari Rajasärkkä)
  • 1998: 26.05. Liminka, Virkkula 1jp (Petri Lampila ym.)
  • 2000: 09.–10.09. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1 +2kv vp (Sami Timonen, Jouni Pursiainen, Toni Eskelin ym.)
  • 2002: 13.–15.06. Ylikiiminki, Jolosjärvi 2 +2kv jp (Matti Sulko, Auvo Seppänen ym.)
  • 2006: 22.05. Ii, jätevedenpuhdistamo 1 +2kv jp (Pauli Jussila, Mikko Ala-Kojola, Jussi Järvinen, Virpi Tallman ym.)
  • 2006: 24.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv jp (Teppo Mutanen)

 

Etelänkiisla (Uria aalge)

ARK-laji

  • 1954: 16.10. Oulu, Nuottasaari 1 kuollut (Merikallio) (OLY, PLV)
  • 1976: Kesä (kesä–heinäkuu luultavasti) Hailuoto Marjaniemi 1 +1kv kuollut verkkoon 8m syvyyteen (Antti Komsi, Kankaan veljekset)
  • 1982: 05.10.* Siikajoki, Tauvo 1 kuoli (A)
  • 1985: noin 25.06 Hailuoto, Korkea Sunikari 1 +1kv hukkui verkkoon (ilm. Juha Markkola)
  • 1989: 27.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 +1kv, kuollut (Juha Markkola, Annamari Markkola, Heli Karjalainen)
  • 1993: 05.11. Pyhäjoki, Elävisluoto 1 juv/tp (Kari Varpenius)
  • 1997: 02.10. Ii, Ulkokrunni 1tp (Toni Eskelin, Sami Timonen)
  • 2004: 20.05. Siikajoki, Kaasa 1m (Markku Leppäjärvi, Teemu Fyrstén, Reijo Pantsar, Markus Keskitalo ym.)
  • 2007: 19.05. Pyhäjoki, Suni 1 (Vesa Heikkilä)
  • 2008: 12.10. Ii, Ulkokrunni 1kv/tp (Harri Taavetti, Marja Kuosa)

 

Pohjankiisla (Uria lomvia)

RK-laji

  • 1902: XII alku Raahe, Salo (I.Veisell)
  • 1902: 01.12. Pudasjärvi, Livojoki (J.Mäntyjärvi)
  • 1902: 02.12. Temmes, Pörhänneva (E.Vitali)
  • 1902: XII Utajärvi, Määtänvirta (K.Holappa, J.Juntunen)

 

Ruokki (Alca torda)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1991 loppuun asti.

  • 1976: 22.05. Siikajoki, Kaasa (A)
  • 1979: 21.06. Lumijoki, Rokonkari 1 (Ilari Kaarto, Matti Wirkkala)
  • 1979: 04.06. Siikajoki, Kaasannokka 2 (Heikki Parviainen)
  • 1980: 07.06. Ii, ulkosaaristo 2 (Ilari Kaarto, Raimo Hämeenaho, Matti Wirkkala)
  • 1985: 27.05.* Hailuoto, Iso Sunikari, kalasatama 3p (Juha Markkola)
  • 1987: 31.05.* Siikajoki, Tauvo 1m
  • 1988: n.27.09.–04.10.* Ii, Krunnit 1 (Toni Eskelin, Jorma Pessa)
  • 1989: 28.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 +1kv, kuollut (Sinikka Tikkinen, Juha Markkola, Annamari Markkola, Heli Karjalainen)
  • 1990: 29.04. Pyhäjoki, Hanhikivi 7N (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1990: 05.05. Pyhäjoki, Hanhikivi 3N (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1990: 27.05. Siikajoki, Varessäikkä 2N (Veli-Pekka Viklund, Antti Huttunen, Kari Rannikko)
  • 1990: 01.06. Pattijoki, Yrjänä 1m (Kari Varpenius)
  • 1990: 02.06. Siikajoki, Kaasa 2N (Ari Kakko, Jari Peltomäki, Jorma Pessa)
  • 1991: 19.05. Siikajoki, Kaasa 4N (Jukka Jantunen, Risto Horneman)

 

Riskilä (Cepphus grylle)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1991 loppuun asti.

  • 1979: 04.06. Siikajoki, Kaasannokka 2 (Heikki Parviainen)
  • 1979: 05.06. Siikajoki, Kaasannokka 1 (Heikki Parviainen)
  • 1983: 15.–18.08. Hailuoto, Huikun kalasataman allas 1 1kv (Annamari Markkola, Anna-Liisa Ä, Juha Markkola, Jouko Alestalo, Matti Tynjälä, Jouko Ervasti)
  • 1984: 20.05. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Seppo Rytkönen, ilm. Juha Markkola)
  • 1984: 27.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 +1kv kuollut (Osmo Timola, Juha Markkola)
  • 1986: 02.05.* Raahe 2
  • 1987: 03.05.* Raahe, Lapaluoto 3
  • 1988: 29.–30.04.* Raahe, Lapaluoto 1 (Ilkka Ala-Vainio, Paavo Hartikka ym.)
  • 1988: 08.05.* Pattijoki, Mikonkari 1 (Ilkka Ala-Vainio)
  • 1988: 08.05.* Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Ilkka Ala-Vainio)
  • 1988: 30.05.* Hailuoto, Marjaniemi 1 (Esko Strömmer, Kari Haataja)
  • 1989: 16.05. Hailuoto, Tömppä 1 NE (Juha Markkola)
  • 1989: 16.09. Pyhäjoki, Ulkoharmi 1 (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto, Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1991: 01.02. Raahe, Lapaluoto 1ad tp (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 19.07. Raahe, Pikku-Elkko 1ad (Jukka Hauru, Reino Rajamäki, Seppo Sirviö)
  • 1991: 15.09. Pattijoki, Yrjänä 1ad vp (Jukka Jantunen, Antti Luukkonen, Kari Varpenius)
  • 1991: n.20.09. Pattijoki, Pattijokisuu 1vp (Veikko Karjaluoto)

 

Pikkuruokki (Alle alle)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1943: 29.11. Oulu (Hellemaa) (PLV)
  • 1947: talvi Oulu, Oulu OY (OLY)
  • 1981: 03.01. Oulu, Pateniemi 1tp (ilm. Pirkka Aalto)
  • 1982: 07.04. Oulu, Tuira 1tp (Väinö Heikkinen, ilm. Pirkka Aalto)
  • 1983: 07.05. Oulainen, Matosaari 1tp (Jukka Kangas, Jouko Hintsala, Paavo Kangas)
  • 1984: 29.05. Hailuoto, Marjaniemi 1 kuollut (Matthias Klemm, ilm. Pirkka Aalto)
  • 1987: 04.01. Ylikiiminki, Somerovaara 1 (Seppo Huttunen, Antti Huttunen, Kari Rannikko)
  • 1990: 04.11. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 18.–29.10. Siikajoki, Varessäikkä–Merikylänlahti 1 (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen)
  • 1991: 23.10. Hailuoto, Rautaletto 1tp (Juha Markkola, Risto Karvonen)
  • 1997: 18.11. Pyhäjoki, Hanhikivi 1tp S (Heikki Tuohimaa)
  • 1997: 21.11. Pyhäjoki, Elävisluoto 1tp S (Harri Taavetti, Kari Varpenius)
  • 1998: 30.10. Raahe, Kultalanlahti 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1998: 05.11. Pyhäjoki, Pyhäjokisuu 1 (Tauno Tuomikoski, ilm. Pirkka Aalto)
  • 1998: 06.11. Siikajoki, Tauvo 1+1 N/NE (Harri Taavetti)
  • 1998: 07.11. Oulunsalo, Riutunkari 1 (Kari Kivirinta, Veijo Törnroos, Unto Vuopala)
  • 1998: 07.–08.11. Oulu, Taskila 1 (Hanna Soikkeli ym.)
  • 1998: 08.–10.11. Oulu, Toppilansalmi 1 (Petri Lampila, Kuisma Orell, Satu Käsmä ym.)
  • 1998: 20.11. Raahe, Preiskari 1+1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1998: 31.11. Taivalkoski, Metsäkylä 1 (Tarmo Moilanen, Jani Suua)
  • 1999: 05.02. Taivalkoski, kk 1 (Tarmo Moilanen, Jani Suua)
  • 2003: 16.–17.02. Oulu, Toppila 1tp harakka tappoi (Tiina Mäkelä ym.)
  • 2007: 04.11. Siikajoki, Tauvon kalasatama 1 tp (Tuomas Väyrynen)
  • 2008: 01.11. Hailuoto, Ulkokarvon laituri 1 (Juha Markkola, Tuomo Jaakkonen)
  • 2009: 13.11. Pyhäjoki, Elävisluoto, Tulennokka 1p (Vesa Heikkilä)
  • 2010: 16.10. Pyhäjoki, Takaranta 1p (Heikki Tuohimaa)
  • 2010: 30.10. Yli-Ii, Karjalankylä, Kälkäjänoja 1p (Mikko Kakko, Ari Kakko, Reijo Kylmänen)
  • 2010: 16.11. Raahe, Lapaluodon satama 1p (v) (Jussi Tuohimaa, Jaakko Koistinen, Reijo Kylmänen, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)

 

Lunni (Fratercula arctica)

RK-laji

  • 1950: 10.01. Taivalkoski, Tyräjärvi 1juv (PLV)
  • 1977: XII Raahe, Smittisaari 1 (Tenho Merikanto, ilm. Kyösti Karjalahti)
  • 2001: 28.10. Pyhäjoki, Elävisluoto 1tp SW (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)

 

Turkinkyyhky (Streptopelia decaocto)

ARK tarkasti pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1967: 10.07. Oulu, Sanginsuu 1 (A)
  • 1973: 08.06. Oulu, Kaakkuri 2 (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä)
  • 1974: 26.05. Siikajoki, Kaasa 2 (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä, Veijo Törnroos)
  • 1975: 16.05.–06.10. Oulu 1–3 (monet)
  • 1976: 26.05. Oulu, Heinäpää 1 (Kari Haataja)
  • 1976: kesän Lumijoki, kk 1 (monet)
  • 1977: 18.06. Lumijoki, Varjakka 1juv (Arto Vuorjoki)
  • 1977: 27.06. Siikajoki, Tauvo 1 (M.Wikman)
  • 1978: VI–VII Siikajoki, kk 2 (Arto Vuorjoki, Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 18.09. Liminka, Virkkula 1 (M.Pirkola)
  • 1979: 11.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Matti Tynjälä)
  • 1979: 18.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Merja Vuorinen)
  • 1979: 02.09. Lumijoki, kk 1 (Esko Strömmer, Matti Tynjälä, Arvo Ohtonen)
  • 1980: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1980: 02.–03.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Esa Hohtola, Antti Rönkä)
  • 1981: 22.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Kari Rannikko ym.)
  • 1981: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Kari Haataja)
  • 1981: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Petri Hottola)
  • 1981: 07.06. Oulu, Kaukovainio 2 (Veli-Pekka Viklund)
  • 1982: 29.05. Oulunsalo 1 (Juha Markkola)
  • 1982: 02.07. Oulu, Hupisaaret 1
  • 1983: 26.–28.05. Hailuoto, Ketolanmännikkö (Mamrentammisto) 1 (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1983: 05.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Heikki Pakkala)

 

Turturikyyhky (Streptopelia turtur)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • PLV:n kirjoittajat tunsivat Oulusta 7 havaintoa, esim.
  • 1924: 12.12. Oulu 1 (PLV)
  • 1933: 13.11. Oulu, Toppila 1 (OLY)
  • 1940: X Oulu 1 (OLY)
  • 1947: V Oulu 1 (OLY)
  • 1973: 14.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Pekka Helle)
  • 1974: 25.05. Siikajoki, Kaasa 1 (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä)
  • 1975: 05.01. Oulu, Karhin puisto 1 (Juha Markkola)
  • 1976: 22.05. Siikajoki, Tauvo 1m (monet)
  • 1978: 18.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Kari Haataja, Heikki Pakkala)
  • 1978: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1p1m (monet)
  • 1980: 24.10. Oulu, Raksila kn (Esko Strömmer, Matti Tynjälä ym.)
  • 1981: 25.–26.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Kari Haataja, Petri Hottola, Heikki Pakkala, Martin Helin)
  • 1983: 19.06. Hailuoto 1Ä (Juha Markkola, Esko Strömmer)
  • 1985: 29.05.* Liminka 2
  • 1985: 03.09.* Raahe 1m
  • 1986: 08.–11.06.* Siikajoki, Tauvo 1Ä (lintuasema)
  • 1986: 29.07.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1987: 01.06.* Siikajoki, Tauvo 2 (lintuasema)
  • 1987: 17.06.* Ruukki, Revonlahti 1 (Paavo Hartikka)
  • 1987: 21.06.* Pulkkila 1 (Reijo Kylmänen)
  • 1988: 09.07.* Liminka, Virkkula 1 (Hannu Kormano)
  • 1988: 18.07.* Ruukki, Revonlahti 1 (Paavo Hartikka)
  • 1988: 05.10.* Hailuoto, Potti 1 (Eero Vierikko)
  • 1989: VI* Utajärvi, Kälväsvaara 1 (Einari Väyrynen)
  • 1989: VI* Ii, Iijokisuu 1 (Eino Merilä)
  • 1989: 21.07.* Pudasjärvi, Ruottisenharju 1 (Silveri Jussila)
  • 1989: XI* Pudasjärvi 1 (eläinmuseo)
  • 1987: 24.05. Liminka, Virkkula 1 (Jukka Hauru, Ilkka Ala-Vainio, Tapani Karvonen, Kari Varpenius)
  • 1988: 05.10. Hailuoto, Pökönnokka 1 (Eero Vierikko, ilm. Juha Markkola)
  • 1990: 02.06. Ylikiiminki, Somerovaara 1 (Seppo Huttunen, E.Kokko)
  • 1990: 30.09. Temmes, kirkonkylä 1 1kv (Reijo Kylmänen, Kristian Koski)
  • 1991: 14.06. Pattijoki, Yrjänä 1m (Jukka Jantunen, Kari Varpenius)
  • 1991: 22.06. Oulunsalo, Riuttu 1Ä lähti N (Pirkka Aalto)
  • 1992: 26.05. Hailuoto, Trupukka 1 (Juha Markkola, Risto Karvonen)
  • 1992: 11.06. Oulunsalo, Pajulahti 1Ä (Pirkka Aalto)
  • 1992: n.01.–07.06. Haukipudas, Asemakylä 1 (Arvo Ohtonen, Helge Eskelinen)
  • 1992: 26.06. Kempele, Ristisuo 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 1992: 28.06. Siikajoki, Tauvo 1SSE (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1992: 28.06. Pattijoki, Olkijoki 1 (Jukka Hauru, Harri Taavetti)
  • 1992: 05.09. Kempele, Zeppelin 1 (Jorma Pessa, Jukka Pessa, Eija Nikkilä)
  • 1992: 03.–04.10. Hailuoto, Keskikylä 1 1kv (Toni Eskelin, Jyrki Mäkelä, Sami Timonen)
  • 1992: 25.10.–08.11. Pattijoki, Kotiranta 1 1kv (Ari Kakko, Jukka Hauru ym.)
  • 1993: 21.05. Siikajoki, Kaasa 1Ä (Kari Varpenius)
  • 1993: 09.09. Siikajoki, Tauvo 1 +1kv (Jorma Pessa)
  • 1994: 07.06. Pudasjärvi, Livo 1Ä (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 22.06. Kempele, Letto 2 (Pirkka Aalto, Janne Aalto)
  • 1994: 27.08. Raahe, Maafantti 1 (Jukka Hauru)
  • 1995: 30.06. Pattijoki, Pattijokisuu 1SW (Kari Varpenius)
  • 1995: 10.07. Pattijoki, Yrjänä 1ad (Kari Varpenius)
  • 1995: 03.10. Oulu, Saarela 1 1kv (Pentti Nissilä, ilm. Esa Hohtola)
  • 1995: 01.–31.10. Oulu, Jätevedenpuhdistamo–Hietasaari 1 (Petri Lampila, Kuisma Orell)
  • 1996: 11.06. Tyrnävä, Juurussuo 1 (Markku Ojala, Antti Mähönen, Biti Ojala)

 

Idänturturikyyhky (Streptopelia orientalis)

RK-laji

  • 1980: 02.10. Utajärvi, Särkijärvi 1 1kv meena (Esko Männikkö, ilm. Lasse J. Laine)
  • 2013: 24.11. Pudasjärvi Kankaanpääntie 30 1kv ssp. Meena (v) (ilm. RK)

 

Tornipöllö (Tyto alba)

RK-laji

  • 2006: 03.11. Taivalkoski, Majovansuo 1 2kv k, löytyi kuolleena (Tyyne ja Valto Tyni, ilm. Jani Suua)

 

Tunturipöllö (Bubo scandiacus)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • Vaelluksia Oulun seudulle mm.1887/88, 1888/89, 1920/21 (PLV)
  • 1933: 19.11. Hailuoto 1n ammuttu (Törnroos) (OLY)
  • 1940: talvi Liminka, kirkonkylä 2 (Viljo Mäki-Hirvelä, ilm. Juha Markkola)
  • 1945: Liminka 5 ammuttua (PLV)
  • 1950-luvulla Hailuoto ”lähes jokatalvinen vieras” (Törnroos) (OLY)
  • 1973: I Hailuoto, Marjaniemi 1 (Tuomo Turpeenniemi, Ilari Kaarto)
  • 1974: 08.04. Kempele, Myllyoja 1 (Ilari Kaarto)
  • 1979: 18.04. Siikajoki, Tauvo 1 2kv (Matti Tynjälä)
  • 1984: 28.04. Oulu, Pohjantie 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1986: 07.11. Hailuoto, Huikku 1 n-puk (Hannu Tikkanen, ilm. Juha Markkola)
  • 1989: 26.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Ari Kakko, Hans Colliander)
  • 1991: 05.01. Haapavesi, Ojakylä 1 2kv (Mikko Ojanen, Kari Rannikko)
  • 1992: 01.01. Hailuoto, lauttaväylä 1 (Ari Kakko, Arvo Ohtonen, Kari Rannikko ym.)
  • 1992: 25.04. Liminka, Virkkula 1 (Jari Peltomäki)
  • 1992: 27.06.–09.07. Ii, Ulkokrunni kn (Pasi Anttila, Petri Karppinen, Mika Koivisto, Kari Koivula)
  • 1992: n.20.07. Hailuoto, Sunijärvi 1 (Kai Lehto)
  • 1992: n.20.07. Hailuoto, Itänenä 1 (Lauri Sipilä, Eino Kalaja)
  • 1992: 20.07. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Heikki Järvelä)
  • 1992: 23.–24.07. ja 31.07. Hailuoto, Mäntyniemi 1 n-puk (Jukka Piispanen, Veli-Pekka Viklund ym.)
  • 1992: n.05.08. Hailuoto, Itänenä 1 (Lauri Sipilä)
  • 1992: mm.21.08. Hailuoto, Pöllä 1 (Kalevi Askeli)
  • 1992: 22.08. Hailuoto, Itänenä 1 n-puk (Ari Rajasärkkä, Jouni Annala, Helmi Kuittinen)
  • 1992: 24.08. Hailuoto, Itänenä 1 (Toni Eskelin, Sirkku Vesterinen)
  • 1992: 27.08. Hailuoto, Isomatala 1 (Pekka Saloranta, Timo Tuominen)
  • 1992: 27.08. Hailuoto, Riisinnokka 1 (Eero Vierikko, Hille Vuorinen)
  • 1992: n.28.08. Hailuoto, Härkäsäikkä 1 (Juha Heikkinen, Seppo Heikkinen)
  • 1992: 05.09. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Harri Taavetti)
  • 1992: 19.09. Lumijoki, Sannanlahti 1 n-puk (Jorma Siira)
  • 1992: 20.09. Hailuoto, Isomatala 1 n-puk (Juha Markkola, Marko Hyvärinen, Risto Karvonen)
  • 1992: 26.–27.09. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Ari Kakko, Jorma Pessa)
  • 1992: 28.09. Oulunsalo, Nenännokka 1 n-puk (Jorma Siira)
  • 1992: 13.12. Pattijoki, Pöllä 1 n-puk (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1992: 23.12. Hailuoto, Pajuperä 1 (Britta Rankka, Lauri Rankka)
  • 1992: 25.12. Hailuoto, lauttaväylä 1 n-puk (Jouni Pursiainen)
  • 1993: n.10.–20.01. Hailuoto–Oulunsalo, lauttaväylä 1 n-puk (ilm. Juha Markkola & Eino Merilä)
  • 1993: 13.02. Pattijoki, Yrjänä 1 2kv (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo, Liina Lehto, Kari Varpenius)
  • 1993: n.04.03. Hailuoto, Hiidenniemi 1 (Viljo Havana, ilm. Juha Markkola)
  • 1993: 19.03.–03.04. Oulu, Syväsatama-Vihreäsaari 1 (Toni Eskelin, Jouni Pursiainen, Ari Kakko)
  • 1993: 20.03. Hailuoto, Kestinperä-Pajuperä 1 (Seppo Heikkala, ilm. Juha Markkola)
  • 1993: 04.04. Hailuoto, lauttaväylä 1 n-puk (Juha, Annamari, Iiris & Petteri Markkola, Petteri Polojärvi)
  • 1993: 10.04. Liminka, Temmesjokisuisto 1 (Pentti Kämäräinen, ilm. Juha Markkola)
  • 1993: 14.05. Liminka, Virkkula 1 (Pirkka Aalto, Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Kalle Kytölä)
  • 1994: 02.12. Raahe, Preiskari 1 (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1994: 13.–14.12. Liminka, Virkkula 1 n-puk (Jukka Hauru, Juha Ollila, Jari & Ulla Peltomäki)
  • 1994: 30.12. Raahe, Lapaluoto 1 n-puk (Jukka Hauru ym.)
  • 1995: 31.03. Pattijoki, Pattijokisuu 1 n-puk (Jukka Hauru)
  • 1995: 11.04. Pattijoki, Yrjänä 1 n-puk (Kari Varpenius)
  • 1995: 20.04. Oulunsalo, lauttaväylä 1 n-puk (Jorma Räisänen, Pentti Viikinen)
  • 1996: 02.–12.01. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Toni Eskelin, Miiro Eskelin, Ilari Kaarto ym.)
  • 1996: 19.02.–19.03. Tyrnävä, Murto 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Antti Huttunen ym.)

 

Minervanpöllö (Athene noctua)

RK-laji

  • 1983: 26.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)

 

Lehtopöllö (Strix aluco)

ARK-laji

  • 1914: XII Vihanti (PLV)
  • 1955: pesimäaikaan Hailuoto (PLV)
  • 1957: pesimäaikaan Oulujoki (PLV)
  • 1958: pesimäaikaan Hailuoto (PLV)
  • 1978: 17.10. Oulu 1 (eläinmuseo/J.Norrbacka)
  • 1979: III–IV Lumijoki, Hirvasniemi 1Ä (Juhani Hirvelä, Kari Haataja, Ilari Kaarto, Arvo Ohtonen)
  • 1980: 05.01. Oulu, Raksila 1 (Jukka Ihanus)
  • 1985: 25.05.* Siikajoki 1
  • 1988: kevät* Utajärvi, Juorkuna 1Ä (Heino Hanhela)
  • 1989: kesä* Vihanti, Latvalampi pesä (???)
  • 1989: kesä* Muhos, Suokylä poikue (???)
  • 1989: 24.06.* Raahe, Vasankari 1 (Pekka Parvinen, Pekka Kärenaho, Kauno Siltala)
  • 1994: 26.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto)
  • 2002: 24.04. Pyhäjoki, Keskikylä 1Ä (Harri Taavetti ym.)
  • 2010: 10.07. Siikalatva, Uljuan tekojärvi, Rankakangas 1Ä (Petri Ahlroth, Arne Rannaoja)
  • 2010: 30.07. Siikalatva, Uljuan tekojärvi 1ä (Jouni Pursiainen).
    • Tulkitaan samaksi kuin edellä.
  • 2011: 07.–12.04. Haukipudas, Kello, Korvalantie 28 1Ä,ä (Timo Karjalainen)

 

Kehrääjä (Caprimulgus europaeus)

ARK-laji

  • 1884: Kärsämäki pesä (Merikallio) (PLV)
  • 1892: Oulu (Merikallio) (PLV)
  • 1923: 01.06. Raahe, Mangerinkatu 1 (Aino Nikko) (A)
  • 1929: Oulujoki (Hortling) (PLV)
  • 1951: 09.06. Pudasjärvi (Rautkari) (PLV)
  • 1967: 23.–26.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Heikki Kerkelä, Martti Lagerström) (A)
  • 1969: 23.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Kerkelä) (A)
  • 1976: 22.–27.07. Siikajoki, Tauvo 1k (Martti Lagerström, Heikki Parviainen)
  • 1977: 23.07. Siikajoki, Tauvo 1k (Heikki Parviainen)
  • 1979: 24.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1983: kesä Oulunsalo, Papinjärvi 1k (Heikki Pakkala)
  • 1985: 02.08.* Hailuoto Viinikantie, Louekari 1 (Juha Markkola, Petri Piipponen, Antti Rönkä)
  • 1987: 17.08.* Hailuoto, Marjaniemi 1k (Juha Markkola, OKL:n biologian maastokurssi)
  • 1987: 19.08.* Hailuoto, Ojakylä 1 (Juha Markkola)
  • 1988: 13.06.* Hailuoto, kk 1 (Juha Markkola)
  • 1988: 29.07.* Hailuoto, Marjaniemi 1 (Panu Kuokkanen, Juha Repo)
  • 1989: 26.08.* Siikajoki, Tauvo 1 (Jari Heikkinen, Marika Niemelä)
  • 1993: 12.07. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Torbjörn West, Monica Sjöström)
  • 1998: 02.06. Hailuoto, Pöllä 1Ä (Jouko Alhainen, Jorma Kettunen)
  • 2004: 26.05. Lumijoki, Pitkänokka 1p (Aappo Luukkonen, Veli-Matti Pakanen)
  • 2009: 14.05. Haukipudas, Putaankylä 1k (Harri Järvelä)
  • 2015: 28.09. Hailuoto, Santonen, Vasken itäpuoli, n tai 1kv k, (Juha Markkola, Maija Aalto)

 

Kafferikiitäjä (Apus caffer)

RK-laji

  • 1968: 18.11. Kestilä, Järvikylä 1k (Ilkka Mustonen, ilm. Mikko Ojanen)

 

Kuningaskalastaja (Alcedo atthis)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1974: Raahe
  • 1975: Revonlahti
  • 1977: Revonlahti
  • 1984: 28.–29.04.* Oulu, Oulujoki 1
  • 1986: 16.05.* Siikajoki, Tauvo 1r
  • 1993: n.16.08. Ruukki, Revonlahti 3 (Arvo Ohtonen, Antti Pellikka ym.)
  • 1994: 24.05. Ruukki, Revonlahti 1 (Jukka Hauru, Harri Taavetti)
  • 2002: 13.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Pekka Suorsa, Olli Suorsa)
  • 2003: 12.05. Siikajoki, Säikänlahti 1p (Harri Taavetti)
  • 2005: 14.05. Siikajoki, Tauvo, kalasatama 1 (Petri Lampila, Ilpo Kojola, Risto Karvonen)
  • 2006: 26.05. Siikajoki, Merikylänlahden kalasatama 1 (Ari-Pekka Auvinen)

 

Mehiläissyöjä (Merops apiaster)

RK-laji vuoden 1999 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1949: 12.07. Haukipudas 1n kuollut (PLV)
  • 1967: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Eino Merilä)
  • 1997: 27.05. Kiiminki, kk 1 (Lilli Hanhela, Ilmari & Rami Kyllönen, Riitta Puirava-Kyllönen, ilm. Markus Keskitalo)
  • 2003: 25.06. Hailuoto, Marjaniemi 1S (William Velmala)
  • 2005: 19.–20.05. Taivalkoski, Jurmu 1p (Tarmo Moilanen, Kalevi Hirvonen ym., ilm. Minna Takalo)
  • 2006: 27.05. Siikajoki, Sääri 1p (Juha Lehto, Erja Laakkonen-Lehto)
  • 2009: 02.05. Pyhäjoki, Parhalahti 1 NNE (v) (Tuomas Väyrynen, Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa, Reijo Kylmänen, Pauli-Pekka Österberg, Johanna Murtoperä)
  • 2009: 10.05. Oulunsalo, Salonpää 1 +1kv p (v) (Hannu Aaltomaa)
  • 2009: 23.05. Oulu, Kiviniemi, lintutorni 1 +1kv SW (Juhani Karvonen, Sami Kalliokoski, Osmo Heikkala, Jarno Rasmus)
  • 2011: 23.–25.05. Oulu, Pöllönkangas a7p (v) (Kari Moisala)
  • 2012: 07.06. Haukipudas, Halosenperä nous, S (Harri Taavetti)

 

Sininärhi (Coracias garrulus)

ARK-laji

  • PLV:n mukaan Pohjois-Pohjanmaan rannikolta on 5 havaintoa
  • 1868: Ii
  • 1885: Hailuoto, kuollut (Sandman) (OLY)
  • 1935: 21.05. Oulu, Hiirosoja 1 (OLY)
  • 2003: 21.09. Kempele, Teppola 1SW (Petri Lampila)

 

Harjalintu (Upupa epops)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1919: IX Taivalkoski (L.Nieminen/Merikallio) (KLKA)
  • 1930: Haapavesi, Ollila (OLY)
  • 1947: 23.09. Haukipudas, Kello (OLY)
  • 1970: 27.09. Paavola 1 (eläinmuseo)
  • 1970: 14.10. Pudasjärvi, Sotkajärvi 1 (eläinmuseo)
  • 1973: 13.05. Pyhäntä, kk 1 (eläinmuseo)
  • 1973: 12.10. Pudasjärvi, Hirvaskoski 1 (eläinmuseo)
  • 1980: IX Siikajoki, kk 1 (Lauri Nikola, Seija Toppila)
  • 1987: 27.09.* Oulu, Linnanmaa 1 (Esa Hohtola)
  • 1987: 20.10.* Lumijoki 1
  • 1987: 08.10.–01.11.* Raahe 1
  • 1988: 10.09.* Utajärvi, kk 1 (Antti Moisander, ilm. Heikki Seppänen)
  • 1988: 30.10.* Raahe, Lapaluoto 1m (Matti Rekilä, Seppo Sirviö, Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1989: IX–X* Pattijoki 1
  • 1989: IX–X* Tyrnävä 1
  • 1989: 14.10.* Temmes, Koskelankylä 1 (Panu Kuokkanen ym.)
  • 1989: 15.10.* Hailuoto, Keskiniemi 1m (Jari Heikkinen, Marika Niemelä)
  • 1990: 19.–24.09. Hailuoto, Ojakylä 1 (Juha Markkola, Pekka Nieminen, Tuula Paltakari-Piekkola, Tuomo Piekkola)
  • 1990: 19.10. Pattijoki, Mikonkari 1 (Anja Tikkanen, Paavo Hartikka, Tuulikki Taavetti, ilm. Jukka Hauru)
  • 1991: 15.11. Haukipudas, Virpiniemi 1 (Ari Kakko, Arvo Ohtonen)
  • 1992: 22.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jorma Pessa)
  • 1992: n.28.09.–04.10. Raahe, Saloinen 1 (Jukka Hauru, Valma Ketonen, Seppo Sirviö)
  • 1993: 13.05. Piippola, Leskelä 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo, Reijo Kylmänen, Arvo Ohtonen)
  • 1993: 26.09. Pattijoki, Yrjänä 1E (Jukka Hauru)
  • 1993: 02.10. Hailuoto, Kirkonkylä 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo, Satu Salminen)
  • 1993: 20.10. Hailuoto, Patelanselkä 1 (Juha Markkola, Petteri Polojärvi)
  • 1994: 05.11. Oulu, Kuivasjärvi 1 (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen ym.)
  • 1996: 12.11. Ii, kk 1 löydetty kuolleena (Pirjo Tuurihalme, ilm. Sami Timonen)

 

Harmaapäätikka (Picus canus)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • PLV:n mukaan pesinyt Pudasjärvellä (1889 ja 1955) sekä Kärsämäellä. Havaittu usein Pohjois-Pohjanmaalla syys- ja talvivaelluksillaan.
  • 1977: 05.01. Taivalkoski, kk 1 (Koillissanomat)
  • 1977: 10.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Juha Markkola)
  • 1978: 17.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Tuomas Manninen)
  • 1986: 05.11.* Yli-Ii, Porkanniemi 1 (Reino Tihinen)
  • 1988: I* Kärsämäki, Saviselkä 1
  • 1988: 02.01. ja 10.03.* Piippola, Lamu 1 (Antero Autio)
  • 1988: 18.02.* Ruukki, Revonlahti 1 (Maija Kurikka)
  • 1991: 25.–31.12. Muhos, Kirkkosaari 1k (Esa Holopainen, Mirja Palkki)
  • 1992: 01.01.–24.03. Muhos, Kirkkosaari 1k (Esa Holopainen, Mirja Palkki)
  • 1992: III–IV Taivalkoski, kirkonkylä 1n (M.Alaloukusa, ilm. Pertti Mattila)
  • 1993: 10.10. Lumijoki, Varjakka 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo)
  • 1994: 05.01. Lumijoki, Karinkanta 1 (Arvo Ohtonen, Jukka Piispanen)
  • 1994: 10.01.–22.03. Liminka, Virkkula 1 2kv k (Jari Peltomäki)
  • 1995: I Taivalkoski, Majovasuo 1k (Tarmo Moilanen)
  • 1995: 22.03. Kiiminki, Ussurintie 1n r (Ari Kakko, Arvo Ohtonen, Tauno Savikko)

 

Valkoselkätikka (Dendrocopos leucotos)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1945: 05.02. Oulu, Ainola (OLY)
  • 1957: pesimäaikaan Hailuoto (Kumpulainen) (PLV)
  • 1966: 23.–24.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1975: 19.03.–n.25.04. Oulu, Hietasaari 1 (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1976: 24.10. Siikajoki, Tauvo 1m (Antti Rönkä)
  • 1979: 17.09. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä)
  • 1983: 31.03. Temmes, Heinimaa 1
  • 1987: II–III Oulu, Nuottasaarenkatu 1n (ilm. Toni Eskelin)
  • 1987: 12.09. Pattijoki, Hummastinvaara 1k (Kari Varpenius)
  • 1987: 27.12. Pattijoki, Pattijokisuu 1k (Kari Varpenius, Jukka Hauru, Matti Tuohimaa)
  • 1988: 30.01. Raahe, Varvi 1k (Ilkka Ala-Vainio)
  • 1989: 25.03. Pattijoki, Pattijokisuu 1k (Heikki Tuohimaa, Matti Tuohimaa)
  • 1993: 01.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo)
  • 1993: 29.09. Pattijoki, Yrjänä 1k (Kari Varpenius)
  • 1993: 05.10. Siikajoki, Tauvo 1SSE (Arvo Ohtonen, Kari Varpenius)
  • 1993: 12.10. Siikajoki, Tauvo 1n SE (Jukka Hauru)
  • 1993: n.20.10. Oulunsalo, Koppana 1 (Seppo Sulkava)
  • 1993: 30.10 Raahe, Hakotauri 1S (Heikki Tuohimaa)
  • 1993: XII Siikajoki, Karinkanta 1 (Esko Kulma, ilm. Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 05.–n.10.02. Raahe, Ämmä–Pitkäkari 1 (Heikki Tuohimaa ym.)
  • 1995: 05.03.–15.05. Oulu, Äimärautio 1 (Teppo Mutanen, Jukka Hauru ym.)
  • 1997: 11.01.–15.02. Haukipudas, Jokikylä 1k (Jari Wilenius ym.)
  • 1998: 19.09. Siikajoki, Varessäikkä 1k (Johan Hassel, Petri Nikupaavo, Marko Pohjoismäki)
  • 2002: 27.04. Liminka, Virkkula 1 (Jouni Pursiainen, Mikko Ala-Kojola, Antti Vierimaa)
  • 2004: 09.10. Oulu, Taskila 1N (Antti Pesola)
  • 2004: 09.10. Oulu, Karinkanta 1N (Jouni Pursiainen)
  • 2004: 09.10. Hailuoto, Kujalannurkka, Pölläntie 1 (Juha Markkola, Hanna-Riikka Ruhanen)
  • 2005: 10.01. Oulu, Linnanmaa 1n p (Teppo Rämä)
  • 2006: 13.04. Pyhäjoki, Parhalahden kalasatama 1k N (Tuomas Väyrynen)

 

Arokiuru (Melanocorypha calandra)

RK-laji

  • 1977: 02.10. Raahe, Saloinen 1 (Pekka Parvinen)

 

Lyhytvarvaskiuru (Calandrella brachydactyla)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1987: 31.10. Pattijoki, Mikonkari 1 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio, Jukka Hauru ym.)
  • 1995: 08.06.–18.07. Ii, Ulko-Krunni 1 (Markus Keskitalo, Marita Ahola, Mika Koivisto)
  • 1996: 15.06. Pattijoki, Olkijokisuu 1 (Jarmo Pirhonen)
  • 1998: 02.–04.05. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Harri Taavetti, Jari Peltomäki ym.)
  • 2000: 27.04. Oulunsalo, Riutunkari 1 (Jouni Meski, Saana Kukkola)
  • 2001: 26.10. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Aappo Luukkonen, Janne Aalto, Tuomo Jaakkonen, Eino Mikkonen)
  • 2003: 01.–04.06. Oulu, Oritkari, syväsatama 1 (Eino Mikkonen, Kyösti Karjalahti ym.)
  • 2007: 29.05. Hailuoto, Itänenä 1 (Aappo Luukkonen, Kari Koivula, Veli-Matti Pakanen)
  • 2009: 17.05. Ii Ulkokrunni 1 +1kv (v) (Harri Taavetti, Ville Suorsa, Petri Lampila)
  • 2011: 02.08. Hailuoto, Hiidenniemi (Vesankari) 1 1kv p (Pekka Roine, Juha Markkola)

 

Pikkukiuru (Calandrella rufescens)

RK-laji

  • 2004: 25.–26.09. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Jari Peltomäki, Juha Sjöholm, Toni Uusimäki)

 

Töyhtökiuru (Galerida cristata)

RK-laji

  • 1935: 24.12. Oulu, Heinätori (OLY)
  • 1965: 20.06. Raahe
  • 1972: 01.–06.06. Saloinen
  • 1982: 04.06. Raahe, rautatieasema 1 (Paavo Hartikka)
  • 1995: 24.07.–22.10. Raahe, Keskusta 1 (Heikki Vasamies ym.)
  • 2001: 04.07. Oulu, Oritkari 1 (Håkan Eklund, Robert Eklund ym.)
  • 2002: 27.04.–01.08. Oulu, Oritkari 1k Ä (Eino Mikkonen, Tarmo Lehtilä, Risto Suksi ym.)
  • 2003: 09.01.–29.07. Oulu, Äimärautio ja Oritkari 2 (Reijo Pantsar, Mikko Jaukkuri, Heikki Holmström, Jukka Hauru ym.)

 

Kangaskiuru (Lullula arborea)

ARK-laji vuoden 2001 loppuun asti

  • 1955–59: Oulu, Kempele, Liminganlahti ja Siikajoki useita keväthavaintoja (Törnroos) (PLV)
  • 1965: 27.05. Siikajoki, Haikarannokka 1 (A)
  • 1972: 09.08. Hailuoto, Itänenä n.8 (Hailuodon lintuasema)
  • 1972: 14.08. Hailuoto, Mäntyniemi 1 (Hailuodon lintuasema)
  • 1972: 15.–18.08. Hailuoto, Itänenä 1–4 (Hailuodon lintuasema)
  • 1976: 08.05. Siikajoki, Tauvo 2m (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 02.06. Siikajoki, Vartinvaara 1k (Seppo Neuvonen)
  • 1977: 20.08. Siikajoki, Tauvo 2p (Arto Vuorjoki)
  • 1978: kesä Siikajoki, Turpeenperä poikue (G.Olioso)
  • 1979: 12.05. Liminka, Rantakylä 1 (Veli-Pekka Viklund)
  • 1988: 17.05.* Hailuoto, Pökönnokka 1 (Jukka Jantunen)
  • 1989: 01.05.* Siikajoki, Tauvo 1m (Kari Rannikko ym.)
  • 1989: 04.07.* Hailuoto, Marjaniemi 1Ä (?)
  • 1989: 04.10.* Siikajoki, Tauvo 1m (Heikki Pakkala)
  • 1991: 01.06. Oulunsalo, Riuttu 1Ä (Visa Rauste, Sampo Laukkanen)
  • 1992: 05.05. Pattijoki, Pöllä 2 (Jukka Hauru)
  • 1994: 04.04. Pattijoki, Pattijokisuu 1N (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1998: 08.05. Siikajoki, Alhonmäki 2 (Harri Taavetti)
  • 1999: 14.05.–kesäk. alku Siikajoki, Alhonmäki 2 (Ari Rajasärkkä, Kari Rannikko, Jari Peltomäki ym.)
  • 1999: 03.–25.09. Siikajoki, Varessäikkä 2 (Janne Aalto, Harri Taavetti, Jukka Hauru)
  • 2000: 09.04. Lumijoki, Sannanlahti 1NE (Janne Aalto)
  • 2001: 07.04. Siikajoki, Alhonmäki 1Ä (Petri Lampila, Markus Keskitalo, Robert Thomson, Toni Uusimäki)
  • 2001: 23.04. Siikajoki, Tauvo, aseman torni 1N (Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 04.11. Raahe, Paskalahti 1 (Seppo Sirviö, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)

 

Ruostepääsky (Cecropis daurica)

RK-laji

  • 2004: 27.05. Haukipudas, Kraaseli 1NW (Juha Sjöholm)
  • 2007: 09.–10.05. Liminka jätevedenpuhdistamo 2 (v) (Mikko Ala-Kojola, Helena Ala-Kojola, Mauri Kallio, Olavi Heikkuri ym.)
  • 2013: 10.–11.05. Raahe Siniluodonlahti ssp. rufula (v) (Jouni Majuri ym.)
  • 2014: 19.5. Siikajoki Varessäikkä ssp. daurica/japonica (v) (Petri Lampila)

 

Isokirvinen (Anthus richardi)

RK-laji vuoden 1993 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1967: 26.08. Hailuoto, Pöllä 3
  • 1977: 24.09. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio)
  • 1982: 17.10. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1983: 01.10. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1987: 04.10. Oulu, Oritkari 1 (Kyösti Karjalahti)
  • 1988: 17.09. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Jukka Jantunen, Kai Hilditch, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1992: 19.09. Raahe, Lapaluoto 1S (Matti Rekilä, Juhani Hannila, Jukka Vierimaa)
  • 1993: 03.10. Pattijoki, Pöllä 1S (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 11.09. Oulu, Oritkari 1 (Esa Hohtola)
  • 1994: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1S (Jukka Hauru, Rane Olsén, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1994: 13.–14.09. Siikajoki, Tauvo 3 (Jukka Hauru, Pirkka Aalto, Rane Olsén, Heikki Pakkala ym.)
  • 1994: 23.09. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1995: 24.09. Pattijoki, Yrjänä 1m (Kari Varpenius)
  • 1996: 28.–29.09. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv (Petri Lampila ym.)
  • 1996: 09.10. Oulu, Vihreäsaari 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 1996: 03.–10.11. Oulu, Jätäri 2 1kv (Jouni Pursiainen, Kuisma Orell, Toni Eskelin, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1999: 15.09. Raahe, Tasku a2 lähtivät N (Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 25.09. Hailuoto, Mäntyniemi 1 (Jouni Pursiainen)
  • 2000: 22.10. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1p, Antgod ei suljettu pois (Petri Lampila ym.)
  • 2001: 11.09. Kempele, Teppola lähti 1S (Jouni Meski)
  • 2001: 14.10. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1S (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2002: 11.09. Hailuoto, Tömppä 1 (Aappo Luukkonen)
  • 2002: 02.10. Oulu, Taskilan jätevedenpuhdistamo 1m (William Velmala, Liinu Nurmi, Rasmus Mäki)
  • 2003: 10.09. Hailuoto, Mäntyniemi 1p (Sami Tuomela)
  • 2003: 13.09. Pyhäjoki, Viirre 1p (Antti Pesola, Aappo Luukkonen, Riku Halmeenpää ym.)
  • 2005: 01.10. Haukipudas, Kello, Halosenperä 1 S/SE (Jouni Meski)
  • 2011: 25.09. Liminka, Virkkula, torni SW (v) (Kari Varpenius)
  • 2011: 30.09.–01.10. Hailuoto Keskiniemi 1p, Antgod ei suljettu pois (Harry Nyström, Janne Aalto)
  • 2015: 12.9. Pyhäjoki, Yppärijokisuu 1 S, Antgod ei suljettu pois (Petri Lampila, Harri Taavetti, Antti Peuna)

 

Mongoliankirvinen (Anthus godlewskii)

RK-laji

  • 2005: 13.–27.11. Lumijoki, Varjakka 1 1kv (Jari Peltomäki, Tuomo Jaakkonen ym.)
  • 2009: 04.–06.11. Taivalkoski, kk, Koulukeskus 1 1kv (v) (Kalevi Hirvonen, Unto Laitala)

 

Nummikirvinen (Anthus campestris)

RK-laji

  • 1984: 22.05. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1p (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä, Mikko Ojanen, Eero Kaakinen)
  • 1992: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo, Marika Niemelä ym.)
  • 1999: 23.09. Raahe, Tasku 1E (Harri Taavetti, Jukka Hauru)

 

Suuri kirvinen (Anthus campestris/godlewskii/richardi)

RK-laji

  • 1978: 17.09. Pattijoki, Kotiranta 1 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio)
  • 2005: 01.10. Oulu , Taskila 1p (Jukka Piirainen)
  • 2006: 07.10. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1p (Matti Häkkilä, Jyrki Torniainen)

 

Taigakirvinen (Anthus hodgsoni)

RK-laji

  • 1993: 12.06.–06.07. Oulu, Kalimenoja 1k Ä r (Jouni Pursiainen, Jari Peltomäki ym.)
  • 2008: 02.–03. ja 05.10. Ii Ulkokrunni (v) (Petri Lampila, Harri Taavetti, Marja Kuosa, Aappo Luukkonen)
  • 2009: 20.09. Siikajoki, Tauvo (r,v) (ilm. RK)
  • 2011: 29.09. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1 reng (v) (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2011: 03.10. Hailuoto, Rautaletto 2p (Juha Markkola, Minna Mikkola, Pekka Roine)
  • 2013: 07.10. Oulu Oritkari (Juhani Karvonen)
  • 2014: 09.09. Oulu Kempeleenlahti (r,v) (Sami Timonen, Petri Tamminen)
  • 2014: 17.09. Liminka Temmesjokisuu (r,v) (Ilm. RK)
  • 2014: 03.10. Hailuoto Virpiniemi (v) (Juha Markkola)

 

Luotokirvinen (Anthus petrosus)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1951: 28.08. Hailuoto, Kengänperä 1 (Jouko Siira, Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1978: 22.04. Oulu, Syväsatama 1 (Kari Haataja, Antti Rönkä)
  • 1985: 23.04. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1 (P.Impiö, V.Karttunen, P.Räinä)
  • 1986: 01.06. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Esa Hohtola ym.)
  • 1991: 01.–02.04. Raahe, Lapaluoto 2 (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1992: 29.03. Raahe, Pitkäkari 1 (Heikki Tuohimaa, Matti Tuohimaa)
  • 1992: 16.04. Oulu, Taskila 1 (Panu Kuokkanen)
  • 1993: 20.03. Raahe, Lapaluoto 1 (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1993: 27.03.–13.04. Oulu, Syväsatama 1 (Toni Eskelin ym.)
  • 1993: 09.–13.04. Oulu, Syväsatama 1r (Toni Eskelin, Esko Pasanen ym.)
  • 1993: 21.04. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Toivo Kirkkomäki)
  • 1993: 16.10. Pattijoki, Yrjänä 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1993: 17.10. Oulunsalo, Riuttu 1 (Toni Eskelin)
  • 1994: 31.03. Oulu, Syväsatama 3 (Toni Eskelin)
  • 1994: 03.04. Oulu, Syväsatama 1 (Ari Rajasärkkä)
  • 1995: 01.04. Oulu, Syväsatama 2 (Pirkka Aalto)
  • 1995: 04.04. Pyhäjoki, Elävisluoto 1 (Kari Varpenius)
  • 1995: 07.–09.04. Oulu, Linnanmaa 1 (Jouni Pursiainen, Helmi Kuittinen, Ari Rajasärkkä)
  • 1995: 13.04. Pyhäjoki, Parhalahti 1 (Jukka Hauru)
  • 1996: 04.04. Oulu, Syväsatama 1 (Sami Timonen, Toni Eskelin)

 

Keltavästäräkki (Motacilla flava lutea/flavissima)

RK-alalaji

  • 1954: 05.07. Ii, Krunnit 1 (Tenovuo) (PLV)
  • 1958: 25.05. Haukipudas 1 (Törnroos) (PLV)
  • 1966: 03.07. Hailuoto 1 (H. & K.Mikkola) (PLV)

 

Keltavästäräkki (Motacilla flava feldegg)

RK-alalaji

  • 1956: 10.06. Kempele 1 (Sammalisto) (PLV)
  • 1957: VI Liminka 1 (Siira) (PLV)

 

Sitruunavästäräkki (Motacilla citreola)

RK-laji vuoden 1999 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1988: 07.07. Oulu, Taskila 1k (Pirkka Aalto, Mikko Huju, Samuel Kallionpää)
  • 1990: 31.05.–25.06. Oulu, Syväsatama 1 2kv k (Ari Kakko ym.)
  • 1990: 02.06. alkaen Oulu, Syväsatama 1 (Lassi Eloranta, Antero Eloranta, Hannu Eloranta ym.)
  • 1991: 31.05. Oulu, Syväsatama 1k (Ari Kakko ym., ilm. Jari Peltomäki)
  • 1994: 15.09. Raahe, Koninkari 1 1kv (Heikki Tuohimaa)
  • 1996: 08.–09.09. Raahe, Kaatopaikka 1 1kv (Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa)
  • 1996: 11.09. Pattijoki, Yrjänä 1 1kv (Kari Varpenius)
  • 1997: 01.08. Kempele, Vihiluoto 1 +1kv n (Harri Taavetti, Bryan Bland, Jari Peltomäki ym.)
  • 1998: 03.05. Oulu, Taskila 1n (Jouni Meski ym.)
  • 1998: 29.08. Hailuoto, Kaarannokka 1 +1kv (Jukka Hauru, Jouni Meski)
  • 1999: 25.05. Oulunsalo, Riuttu 1k (Harri Taavetti ym.)
  • 1999: 28.07. Oulu, Oritkari 1 +1kv (Jukka Hauru, Kyösti Karjalahti)
  • 2001: 02.07. Liminka, Virkkula 1 +1kv (Petri Lampila)
  • 2002: 15.05. Kempele, Sarkkiranta 2k (Juhani Karvonen, Juha Markkola, Mikko Heikkinen)
  • 2003: 12.05. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1n (Jouni Majuri)
  • 2003: 13.–25.05. Kempele, Sarkkiranta 2k (Teppo Mutanen, Tapani Tapio ym.)
  • 2003: 10.09. Hailuoto, Isomatala 1 1kv p (Sami Tuomela)
  • 2004: 27.04. Kempele, Sarkkiranta 1k p Ä (Tapani Tapio)
  • 2004: 23.06. Kempele, Sarkkiranta 2k2n + 2juv pesintä (Rasmus Mäki ym.)
  • 2005: 08.05.–18.06 Kempele, Sarkkiranta 4; 2k1n1 n-puk (Antti Pesola, Tapani Tapio, William Velmala ym.)
  • 2005: 26.05. Kempele, Sarkkiranta 3; 2k1n p (Ari Kakko)
  • 2005: 11.06. Oulunsalo, Riuttu 1 +1kv p (Harri Taavetti + Brittiryhmä)
  • 2006: 27.04.–27.05. Kempele, Sarkkiranta 1k, 04.05. 2k (Tapani Tapio, Esa Aalto, Juhani Karvonen, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 17.05. Lumijoki, Aurannokka 1k (Juha Sjöholm)
  • 2006: 26.05.–07.06. Kempele, Sarkkiranta 1 n (Mikko Ala-Kojola, Reijo Kylmänen, Jouni Majuri, Eino Riikola)
  • 2006: 01.06. Hailuoto, Kaarannokka 1n (Heikki Tuohimaa, Juha Sjöholm)
  • 2007: 02.–11.06. Oulunsalo, Sarkkiranta kn + pesä ja 6 munaa pesintä (William Velmala)
  • 2008: 14.06.–02.07. Oulu, Vihriäsaari 1 k (v) (Veli-Matti Pakanen)
  • 2009: 12.09. Oulunsalo, Shellin piha 1 1kv p (Reijo Kylmänen)
  • 2010: 29.05.–05.08. Siikalatva, Rantsila, jätevesipuhdistamo 1/ p (v) (Reijo Kylmänen, Teemu Fyrstén)
  • 2011: 11.05. Siikajoki, Säären ranta 1k (Harri Taavetti, Reijo Kylmänen)
  • 2012: 23.04.–24.04. Siikajoki Vartinhaka 2 ad k (24.4. 1 ad k) (Ville Suorsa ym.)
  • 2013: 08.05. Liminka, Virkkula 1 k p (Petri Lampila)
  • 2013: 11.05. Lumijoki, Sannanlahti 1 k (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2013: 22.05.–27.06. Lumijoki Pitkänokka kn + 1kv (v) (Kari Koivula)
  • 2013: 04.–14.07. Liminka, Virkkula 3 1kv p (v) (Petri Lampila)
  • 2013: 22.05.–27.06. Lumijoki Pitkänokka kn + 1kv (v) (Kari Koivula)
  • 2014: 13.09. Raahe, kaatopaikka 1kv (Harri Taavetti, Antti Peuna, Mikko Ala-Kojola, Jaakko Koistinen, Juhani Suni)
  • 2015: 19.8. Liminka, Aapinaho 1 p (Ville Suorsa)
  • 2016: 18.05. Liminka, Virkkula, 1n, v (Pauli Jokikokko)

 

Virtavästäräkki (Motacilla cinerea)

RK-laji vuoden 1993 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji vuoden 2004 loppuun.

  • 1948: 17.08. Oulu (Hellemaa) (PLV)
  • 1974: 28.04. Oulu, Sanginjoki 1n (Arvo Ohtonen, Juha Markkola, R. & R. Strömmer)
  • 1978: 21.10. Ruukki, Revonlahti 1 (Paavo Hartikka)
  • 1982: 19.05. Siikajoki, Tauvo 1k (Matti Tynjälä, Arvo Ohtonen)
  • 1983: 02.10. Pattijoki 1 (Pekka Parvinen)
  • 1984: 26.05. Hailuoto, Rautaletto 1k N (Juha Markkola, Jukka Piispanen, Esko Strömmer)
  • 1985: 12.–13.06. Siikajoki, Tauvo 1n r (Jari Heikkinen, Panu Kuokkanen, Reijo Kylmänen, Juha Repo)
  • 1990: 13.10. Oulu, Taskila 1 (Panu Kuokkanen)
  • 1993: 16.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1n NNE, hetken p (Panu Kuokkanen, Markus Keskitalo)
  • 1995: 25.05. Raahe, Preiskari 1k SW (Kari Varpenius, Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa)
  • 2001: 16.07. Liminka, Wanha Liminka 1ad n (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 2001: 23.09. Liminka, Wanha Liminka 1p (Jari Peltomäki, Ulla Peltomäki)
  • 2003: 17.05. Hailuoto, Marjaniemi 1k (Juha Markkola)
  • 2003: 25.05. Hailuoto, Huilunnokka 1n (Juha Markkola)

 

Mustakurkkurautiainen (Prunella atrogularis)

  • 2014: 8.12. Hailuoto Marjaniemi (v) (Juha Markkola, Riitta Rantapirkola, Tuomo Annunen)

 

Satakieli (Luscinia luscinia)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1917: Haapavesi (Merikallio) (PLV)
  • 1970: 26.05.–03.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä r (A)
  • 1973: V Siikajoki, Tauvo 1r (A)
  • 1973: V–VI Hailuoto, Maasyvä 1 (Juha Markkola, Martti Nikkinen ym.)
  • 1974: 26.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri)
  • 1976: 17.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1976: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1r (monet)
  • 1976: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1976: 10.06. Kempele, Vihiluoto 1k Ä (Esko Strömmer)
  • 1976: 17.06. alk. Liminganlahti 1k Ä (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 16.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Kari Haataja, Matti Tynjälä ym.)
  • 1977: 22.–28.05. Oulu, Laanila 1k Ä (Juhani Itämies)
  • 1977: 28.05. Oulu, Puolivälinkangas 1k Ä (Eino Merilä)
  • 1978: 31.05. Siikajoki, Säikänlahti 2k Ä (Teemu Paavola)
  • 1978: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Mikko Ojanen ym.)
  • 1979: 29.05. Oulu, Kempeleenlahti 1Ä (Esko Strömmer)
  • 1979: 29.05. Kempele, Kempeleenlahti 1Ä (Esko Strömmer)
  • 1979: 02.06. Oulu, Myllyoja 1k Ä (Matti Tynjälä, Esko Strömmer)
  • 1979: 03.06. Kempele, Vihiluoto 1k Ä (Matti Tynjälä, Esko Strömmer)
  • 1980: 19.05. Siikajoki, Tauvo 1 (J.Hannila, J.Ylikarjula)
  • 1980: 03.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Mikko Ojanen, Timo Karjalainen, Esa Hohtola, Antti Rönkä)
  • 1981: 22.05. Siikajoki, Tauvo 2Ä (Kari Rannikko, Esa Hohtola)
  • 1981: 22.05. Pattijoki, jokisuu 2Ä (Kari Rannikko, Esa Hohtola)
  • 1981: 16.06. Oulu, Lämsänjärvi 1 (Alpo Parttimaa, Eija Parttimaa)

 

Etelänsatakieli (Luscinia megarhynchos)

RK-laji

  • 1976: 24.05. Hailuoto, Isohärkäsäikkä 1k Ä r (Pekka Helle, Matts Finlund, Eino Merilä)
  • 1979: 19.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv r (Matti Tynjälä, Esko Strömmer ym.)
  • 1981: 20.–24.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä r (Heikki Pakkala, Martin Helin, Petri Hottola ym.)
  • 2012: 04.10. Hailuoto Marjaniemi ikv (v) (ilm. RK)

 

Rubiinisatakieli (Luscinia calliope)

RK-laji

  • 2000: 12.10. Oulu, Hietasaari Nallikari 1k (Riku Halmeenpää, Antti Pesola ym.)

 

”Valkotäpläsinirinta” (Luscinia svecica cyanecula)

RK-alalaji

  • 1977: 16.05. Raahe, Rautaruukki 1k (Auvo Seppänen, Martti Leinonen, Pekka Nurro, Veli-Pekka Vuorialho)
  • 1985: 26.05. Oulu, Kaukovainio 1k (Kyösti Karjalahti)
  • 1992: 03.06. Liminka, Virkkula 1 2kv k r (Jari Peltomäki, Hannu Jännes, Ulla Matturi)
  • 1997: 09.–21.06. Oulu, Madekoski 1k (Matti Tynjälä, Tuomas Herva, Tomi Muukkonen, Sami Timonen ym.)
  • 2009: 20.05. Ii, Ulkokrunni, Luusinokka k (Petri Lampila, Ville Suorsa, Harri Taavetti)
  • 2010: 22.05.–27.06. Kempele Teppola 1Än (v) (Pietari Kinnunen)

 

Sinipyrstö (Tarsiger cyanurus)

RK: –1982 ei tark. vakinaisilta pesimäpaikoilta; 1983–1996 kaikki tarkastetaan. ARK: -.

  • 1953: VI–VII Oulujoki 1k (Seppänen) (PLV)
  • 1971: 29.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Heikki Haveri, A.Manninen)
  • 1973: 25.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Heikki Haveri)
  • 1976: 16.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 24.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 05.06. Siikajoki, Tauvo ilm. 1n r (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1979: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 13.06. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k r (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1981: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Kari Haataja, Petri Hottola, Ilari Kaarto, Heikki Pakkala)
  • 1989: 24.05. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Heikki Pakkala)
  • 1993: 27.06. Pudasjärvi, Olkimaan aarnialue 2 2kv k Ä (Jyrki Mäkelä)
  • 1994: 08.06. Taivalkoski, Tunturivaara 1 +2kv k Ä (Jyrki Mäkelä)
  • 1994: 28.06. Taivalkoski, Baabelinälkky 1 +2kv k Ä (Panu Kuokkanen)

 

Mustaleppälintu (Phoenicurus ochruros)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1981: 19.04. Kempele 1n (Eero Vierikko, Kimmo Martiskainen)
  • 1984: 04.05. Ylikiiminki, Somerovaara 1 (Seppo Huttunen ym.)
  • 1984: 03.07. Oulu, Isko 1 n-puk (Jorma Pessa)
  • 1986: 02.11. Kempele, Santamäki 1n (Toivo Kirkkomäki)
  • 1987: 05.08.–05.11. Ylikiiminki, Somerovaara 1n (Seppo Huttunen, Antti Huttunen, Veli-Pekka Viklund)
  • 1990: 14.06. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k r (Ari Kakko)
  • 1992: 09.–n.16.10. Oulu, Toppila 1 +1kv k (Panu Kuokkanen, Ari Kakko ym.)
  • 1993: 05.05. Pattijoki, Yrjänä 1n (Kari Varpenius)
  • 1994: 07.–10.07. Raahe, Rautaruukki 1 +2kv k (Kari Varpenius)
  • 1998: 10.06. Liminka, Virkkula 1 n-puk (Ulla Peltomäki, Markus Keskitalo, Antero Topp ym.)
  • 1998: 07.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 n-puk (Petri Lampila, Kuisma Orell)
  • 1999: 11.04. Oulu, Taskilan jätevedenpuhdistamo 1 n-puk (Petri Lampila)
  • 1999: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Aappo Luukkonen, Hanna Aalto, Esa Hohtola)
  • 2000: 29.10. Oulu, Vihreäsaari 1 +1kv k (Veli-Pekka Viklund)
  • 2003: 25.05.–09.06. Oulu, Oritkari 1 2kv k Ä (Juhani Karvonen, Antti Pesola, Petri Lampila ym.)
  • 2005: 24.04. Pyhäjoki, Parhalahti Kalasatama 1 n-puk (Teemu Fyrstén, Markku Leppäjärvi, Vesa Heikkilä)
  • 2006: 13.04. Taivalkoski, Kostonjoen laskukanava 1 2kv k Än (Kalevi Hirvonen, Unto Laitala)
  • 2006: 14.04. Hailuoto, Kirkonkylä 1k (Ewa Zajac-Parvinen, Pekka Parvinen)
  • 2006: 20.04. Raahe, Lapaluoto 1 n-puk (Jouni Majuri)

 

Mustapäätasku (Saxicola rubicola)

RK-laji vuoden 1999 loppuun. Sen jälkeen RK tarkastaa alalajiryhmän rubicola/hibernans ja ARK alalajin maurus.

RK:n tiedote 27.12.2011: ”Aiemmin lajilistalla ollut mustapäätasku jakautuu kahdeksi lajiksi: läntiset rubicola- ja hibernans -alalajien mustapäätaskut kuuluvat jatkossa lajiin Saxicola rubicola (“mustapäätasku”) ja itäiset alalajit armenicus, maurus, stejnegeri, variegatus sekä läntisellä palearktisella alueella tapaamattomat indicus ja przewalski lajiin Saxicola maurus (“sepeltasku”).”

RK:n kokous Helsingissä 14.1.2012: ”RK ei tarkasta 1.1.2012 alkaen havaintoja lajista mustapäätasku Saxicola rubicola.”

  • 1993: 31.07. Ruukki, Revonlahti 1ad n (Harri Taavetti)
  • 2006: 29.04. Siikajoki, Varessäikkä 1 2kv k (Jouni Pursiainen, Jari Peltomäki, Jari Wilenius ym.)
  • 2011: 17.09. Siikajoki Tauvo 1 1-kv k reng (v) (Tuomo Jaakkonen, Sami Uusikylä, Liisa Ojanen, Mikko Ojanen)
  • 2015: 21.7. Oulu, Oritkari, 1k  (ilm. ARK)

 

Sepeltasku (Saxicola maurus)

ks. mustapäätasku

  • 1978: 10.06. Siikajoki, Tauvo 1k r (Arvo Ohtonen, Ilari Kaarto)
  • 1987: 16.05. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k (Heikki Pakkala ym.)
  • 1991: 25.–27.05. Hailuoto, Pökönnokka 1k (Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1994: 01.06. Ii, Ulkokrunnit 1k (Pekka Rahko, Tiina Laine, Merja Nieminen)
  • 1994: 11.06. Lumijoki, Pitkänokka 1k Ä (Jari Peltomäki)
  • 1994: 02.07.–n.03.08. Liminka, Virkkula 1 +1kv k (Antti Vierimaa, Jari Peltomäki, Tuomas Vierimaa)
  • 1994: 23.07.–15.08. Liminka, Virkkula 1 +1kv k (Jari Peltomäki, Rane Olsén, Esko Pasanen)
  • 1995: 06.09. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Janne Kilpimaa, Toni Eskelin, Kari Kivirinta ym.)
  • 2001: 11.09. Pyhäjoki Viirre p (v) (ilm. ARK)
  • 2006: 15.10. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1 1kv k r (Mikko & Liisa Ojanen, Matti & Annikki Tynjälä)
  • 2008: 05.10. Ii, Ulkokrunni 1n (Petri Lampila ym.)
  • 2008: 18.10. Oulu, jätäri 1p (v) (ARK)
  • 2011: 17.09. Siikajoki Tauvo 1 1-kv k reng (v) (Tuomo Jaakkonen, Sami Uusikylä, Liisa Ojanen, Mikko Ojanen)
  • 2011: 10.09. Hailuoto Virpiniemi +1kv k (Juha Markkola, Pekka Roine, Minna Mikkola ym.)
  • 2013: 22.–23.09. Utajärvi, Ahmas 1 k 1kv p (v) (Teemu Saarenpää, Veli-Pekka Honkanen)
  • 2014: 20.05. Oulu, Pateniemen vs 1k (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2015: 30.05.-02.06. Tyrnävä, Parras, Partaantie 36 A 1 k p, Ä (Juha Markkola, Tuomas Väyrynen, Petri Hottola ym.)
  • 2015: 09.09. Siikajoki, Karinkanta +1kv vp k (v) (Kari Haataja, Jouni Majuri)

 

Mustapäätasku / Sepeltasku (Saxicola rubicola / maurus)

ks. mustapäätasku

  • 1982: 10.10. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk (Pekka Helo ym.)
  • 1984: 17.06. Oulu, Oritkari 1k (Unto Vuopala)
  • 2014: 21.04. Raahe/Pyhäjoki Hanhikivi, Takaranta 1 (v) (Kari Varpenius)
  • 2014: 06.06. Taivalkoski Tyrämäki (v) (Unto Laitala, Jorma Räisänen)
  • 2014: 13.06. Utajärvi Alakylä Likasuo (v) +1kv k (Teemu Saarenpää, Veli-Pekka Honkanen, Veli Matti Kangas)
  • 2015: 05.05. Taivalkoski, Kovio, Siltalan pellot k (Kalevi Hirvonen)

 

Arotasku (Oenanthe isabellina)

RK-laji

  • 1977: 08.–10.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Kari Haataja, Ilari Kaarto)
  • 2001: 15.09. Siikajoki, Karinkanta 1 (Toni Uusimäki, Sami Kalliokoski, Antti Tuominen, Kari Varpenius ym.)
  • 2007: 06.10. Siikajoki Tauvo, Munahieta (v) (Harri Taavetti, Petri Lampila, Jouni Pursiainen ym.)
  • 2011: 19.-28.08. Taivalkoski, Aseman kenttä 1 +1kv p (v) (Kalevi Hirvonen, Unto Laitala, Juha Markkola ym.)

 

Nunnatasku (Oenanthe pleschanka)

RK-laji

  • 1997: 11.10. Oulu, Taskila 1n (Petri Lampila, Jukka Hauru, Satu Käsmä)
  • 2004: 15.–17.09. Hailuoto, Isomatala 1n (Aappo Luukkonen, Heikki Holmström, Juhani Karvonen, Jarno Saarinen ym.)
  • 2008: 07.–14.11. Oulu Taskila n tn. 1kv reng (v) (Tapani Tapio, Tuomo Jaakkonen ym.)
  • 2010: 30.10. Taivalkoski, Aseman kenttä k 1kv p (v) (Unto Laitala, Kalevi Hirvonen)
  • 2010: 31.10. Taivalkoski, Koitilantie 42–44 k 1kv p (v) (Kalevi Hirvonen, Jyrki Mäkelä)
  • 2014: 09.10. Hailuoto Itänenä (v) (Peter Uppstu, Päivi Sirkiä)

 

Aavikkotasku (Oenanthe deserti)

RK-laji

  • 2011: 31.10. Raahe Pöllä Välimatala (v) (Kari Varpenius))

 

Kivikkorastas (Monticola saxatilis)

RK-laji

  • 1991: 21.10.–03.11. Hailuoto, Marjaniemi 1 1kv k r (Toni Eskelin ym.)

 

Kirjorastas (Zoothera dauma)

RK-laji

  • 1961: 30.09. Oulunsalo 1 ammuttu (Oulun yliopisto/Seppo Sulkava) (PLV)
  • 1999: 29.09. Raahe, Piehinki 1 1kv (Juha Kourilehto, ilm. Petri Lampila & Tapani Karvonen)

 

Sepelrastas (Turdus torquatus)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • PLV:n kirjoittajilla ollut tiedossa syyshavainnot Oulusta (2).
  • 1935: 17.05. Oulu, Hiirosoja (OLY)
  • 1950: 17.09. Oulu (Törnroos) (PLV)
  • 1966: 30.04. Siikajoki, Tauvo 1m (Timo Helle) (A)
  • 1966: 09.05. Siikajoki, Tauvo 10m (Timo Helle) (A)
  • 1966: 10.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Timo Helle) (A)
  • 1972: 30.04. Siikajoki, Tauvo 1k (Sauli Savisalo, Matti Tynjälä, Veijo Törnroos)
  • 1972: 01.05. Oulu, Rajakylä 1 kuollut (eläinmuseo)
  • 1973: 08.05. Hailuoto, Marjaniemi 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1973: 09.05. Hailuoto, Itänenä n. 5 (Arvo Ohtonen)
  • 1973: 10.05. Hailuoto, Marjaniemi 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1975: 04.05. Hailuoto, Ojakylä 1 (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä, Rauni Ohtonen)
  • 1977: 09.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arto Vuorjoki)
  • 1978: 02.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen)
  • 1978: 04.05. Siikajoki, Tauvo 1m (Arvo Ohtonen)
  • 1980: 01.06. Liminka, Liminganlahti 1k (Veli-Pekka Viklund)
  • 1981: 03.05. Oulainen, Irvanperä 1k (Paavo Kangas)
  • 1981: 07.05. Siikajoki, Tauvo 1k (Kari Rannikko, Petri Hottola, Ilari Kaarto)
  • 1981: 10.05. Siikajoki, Tauvo 1k (Kari Rannikko, Mikko Ojanen, Matti Tynjälä)
  • 1981: 11.05. Siikajoki, Tauvo 1n m (Petri Hottola, Kari Haataja)
  • 1981: 12.05. Siikajoki, Tauvo 1k m (Petri Hottola)
  • 1981: 16.05. Hailuoto, Itänenä 3p (Juha Markkola)
  • 1981: 17.05. Hailuoto, Itänenä 2p (Juha Markkola)
  • 1981: 03.06. Pudasjärvi kn (Timo Karjalainen)
  • 1982: 01.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Jukka Piispanen)
  • 1983: 20.04. Siikajoki, Tauvo 1k (Jari Heikkinen, Arvo Ohtonen)
  • 1983: 23.04. Siikajoki, Tauvo 1k (Mikko Ojanen ym.)
  • 1983: 24.04. Hailuoto, Isomatala 2k (Juha Markkola, Hannu Salonen, Eero Vierikko)
  • 1983: 14.05. Lumijoki, Kari 1 (Kari Haataja, Kari Rannikko, Ilari Kaarto, Matti Tynjälä)

 

Harmaakurkkurastas (Turdus obscurus)

RK-laji

  • 1995: 01.–05.11. Oulu, Hietasaari 1 1kv (Hannu Kettunen, Mika I. Koskinen, Lasse Kosonen, Elisa Keto ym.)

 

Ruostesiipirastas (Turdus eunomus)

RK-laji

  • 2005: 27.–30.12. ja 15.01.2006 Raahe, Pitkäkari 1 1kv eunomus (Heikki Tuohimaa ym.)

 

Mustakaularastas (Turdus atrogularis)

RK-laji

  • 1981: 09.05. Siikajoki, Tauvo 1k N atrogularis (Petri Hottola)
  • 1988: 05.–30.01. Raahe, Ulkofantti 1 2kv n (Matti Rekilä, Paavo Hartikka)
  • 2007: 15.01.–13.03. Oulu, Korvensuora +2kv k (v) (Tapani Tapio, Pekka Järvelä, Jorma Suorsa, Pentti Häikiö ym.)
  • 2008: 05.10. Ii, Ulkokrunni 1kv n (v) (Harri Taavetti, Marja Kuosa, Petri Lampila, Aappo Luukkonen)
  • 2009: 10.04. Oulu, Pikisaari lähti NE (Toni Eskelin)

 

Sarasirkkalintu (Locustella certhiola)

RK-laji

  • 2013: 06.09. Siikajoki Tauvo lintuasema 1kv (r,v) (Matti Tynjälä)
    • Suomen ensihavainto lajista.

 

Viirusirkkalintu (Locustella lanceolata)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2000: 29.–30.06. Hailuoto, kirkonkylä 1k Ä (Juha Markkola, Seppo Haapala, Sami Timonen ym.)
  • 2000: 30.06. Hailuoto, Ojakylä 1k Ä (Sami Timonen, Seppo Haapala, Juha Markkola)
  • 2000: 06.07. Siikajoki, Merikylän pellot 1k Ä (Harri Taavetti, Toni Eskelin, Kaisa Nurmi)
  • 2002: 23.07. Liminka, Virkkula 1k Ä (Seppo Rytkönen, ilm. Petri Lampila)
  • 2003: 04.–09.07. Pyhäjoki, Asikkaperä 1k Ä r (Petri Pelttari ym.)
  • 2004: 17.–26.07. Tyrnävä, Keskikylä 1k Ä (William Velmala, Hannu Huhtinen)
  • 2012: 02.07. 28.07. Muhos, Muhoskylä (kirkonkylä) Än (v) (Tomi Säily, Teemu Saarenpää, Reijo Kylmänen, Veli-Pekka Honkanen, Reino Rajala ym.)
  • 2015: 01.07. Oulu, Oulunsalo, Lassilanranta 1 Än (v) (Tuomas Herva, Kalle Hiekkanen)

 

Pensassirkkalintu (Locustella naevia)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun.

  • 1889: kesä Pudasjärvi pesä? (Lindman/PLV)
  • 1966: 22.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Erkki Kaartinen)
  • 1973: 02.–09.06. Hailuoto, Kirkkosalmi 1Ä (monet)
  • 1974: 08.06. Kempele, Myllyoja 1Ä (Esko Strömmer, Juha Markkola)
  • 1976: 20.–21.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä (monet)
  • 1976: 17.06. Liminganlahti 1Ä (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 20.–21.05. Siikajoki, Tauvo 1Ä
  • 1978: 26.05.–10.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Matti Tynjälä, Arvo Ohtonen ym.)
  • 1978: 15.–30.06. Oulu, Isko 1Ä (Esa Hohtola, Markku Orell)
  • 1979: 13.06. Hailuoto, kk 1Ä (H. Hellsten)
  • 1981: 24.05.–14.08. Oulainen, keskusta 1 (Jukka Kangas, Risto Kangas, Jukka Hintsala)
  • 1981: 17.06. Liminka, Tupos 1Ä (Veli-Pekka Viklund)

 

Viitasirkkalintu (Locustella fluviatilis)

ARK-laji vuoden 2010 loppuun asti.

  • 1988: 19.07. Siikajoki, Ylipää 1Ä (Panu Kuokkanen, Reijo Kylmänen, Antero Kurikka)
  • 1993: 13.06.–03.07. Siikajoki Tauvo 1Ä (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Rannikko, ilm. Mikko Ojanen)
  • 1994: 19.06. Pattijoki, Yrjänä 1Ä (Kari Varpenius)
  • 1998: 02.–07.06. Haukipudas, Takkuranta 1Ä (Pekka ja Tiina Rahko)
  • 1998: 03.–20.07. Utajärvi, Kormu 1Ä (Tuomas Herva, Heikki Seppänen)
  • 2002: 25.07. Haukipudas, Virpiniemi 1Ä (Minna Takalo)
  • 2005: 11.–22.06. Merijärvi, Kalapudas 1k Ä (Vesa Heikkilä, Kari Rannikko ym.)
  • 2005: 26.–27.06. Muhos, Kirkkosaari 1k Ä (Teemu Saarenpää, Reino Rajala, Veli-Pekka Honkanen, Tuula Wäli, Jouni Pursiainen)
  • 2007: 23.05.–16.07. 1k Ä Oulainen, Irva (Vesa Heikkilä, Markku Leppäjärvi ym.)
  • 2007: 02.06. Pyhäjoki, Pirttikoski 1k Ä (Vesa Heikkilä)
  • 2007: 08.–22.06. Raahe, Aittaniemi Ä (ilm. ARK)
  • 2007: 13.06. Haapavesi, Salmenniemi, Apaja 1 k Ä (Tuomas Väyrynen)
  • 2007: 17.06.–01.07. Pyhäjoki, Parhalahti, Heinikarinlampi 1k Än (Ilkka Ruuska, Pekka Ruuska)
  • 2008: 05.–06.7. Pyhäntä, Tavastkenkä Ä (ilm. ARK)
  • 2010: 29.05.–02.06. Lumijoki, Karintie Ä (ilm. ARK)
  • 2010: 06.–24.06. Pyhäjoki, Asikkaperä, Peurala 1Ä (Petri Pelttari)
  • 2010: 15.06. Hailuoto, Kirkkosalmi, lintutorni 1Ä (Hannu Kivivuori)
  • 2010: 15.06. Pyhäntä, Itämäki 1Ä (Taina Nyman, Pekka J. Nyman)
  • 2010: 20.06.–01.07. Siikajoki, Ylipää 1Ä (Jouni Majuri, Harri Taavetti, Antero Kurikka)
  • 2010: 30.06. Siikajoki, Revonlahti, Alapää 1Ä (Harri Taavetti, Antero Kurikka)
  • 2010: 01.–06.07. Siikajoki, Hernekangas 1Ä (Ari Leinonen)

 

Ruokosirkkalintu (Locustella luscinioides)

RK-laji vuoden 2006 loppuun asti. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2008: 30.05.–02.06. Oulunsalo, Multasuo 1 k p, Ä (v, äänite) (Tapani Tapio ym.)

 

Viitakerttunen (Acrocephalus dumetorum)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1978: 13.07. Oulainen, Isojärvi 1Ä (Kirsti Virtanen)
  • 1979: 23.06. Oulu, Kiviniemi 1Ä (Esko Strömmer)
  • 1980: 21.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Merja Vuorinen)

 

Luhtakerttunen (Acrocephalus palustris)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1985: 13.06. Hailuoto, Itara 1Än (Juha Markkola)
  • 2004: 13.06. Haapavesi, Hietalanperä 1k laulava (Reijo Kylmänen)
  • 2004: 19.–23.06. Hailuoto, Kestinperä 1Ä (Juha Markkola)
  • 2005: 09.06.–18.06. Oulainen, Irvanperä 1k p Ä (Markku Leppäjärvi)

 

Rytikerttunen (Acrocephalus scirpaceus)

ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1970: 02.06. Siikajoki, Tauvo 2 (A)
  • 1973: 24.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström) (A)
  • 1982: 19.06.–10.07.* Ii, Ulkokrunni 1–2 (?)
  • 1985: 11.06.* Hailuoto 1Ä (Juha Markkola)
  • 1985: 19.06.* Siikajoki 1r (?)
  • 1986: 31.05.* Raahe 1Ä (?)
  • 1988: 25.07.* Siikajoki, Tauvo 2r (lintuasema)
  • 1990: 07.07. Oulu, Oritkari 1Ä (Ari Kakko, Jorma Pessa)
  • 1991: 03.07. Liminka, Temmesjokisuu 1 (Jorma Pessa)
  • 1992: 18.06. Liminka, Virkkula 1r (Pirkka Aalto, Ulla Matturi)
  • 1993: 17.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1995: 28.05. Pyhäjoki, Heinikarinlahti 1Ä (Jukka Hauru, Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1995: 05.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv r (Toni Eskelin, Janne Kilpimaa, Jutta Tschierske)
  • 1996: 27.07. Liminka, Rusilankanava 1 +1kv k r (Jari Peltomäki, Esko Pasanen)
  • 1997: 22.06. Vihanti, Lampinsaari 1k Ä (Seppo Pudas, Marja Maarala)
  • 2000: 23.05. Liminka, Virkkula 1k (Jari Peltomäki, Ari Latja ym.)
  • 2000: 20.–22.08. Pattijoki, Yrjänä 2; 1 +1kv k (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2001: 09.–16.07. Pattijoki, Yrjänä 1Ä (Heikki Tuohimaa, Jaakko Koistinen ym.)
  • 2003: 24.05.–11.06. Oulu, Taskila 1Ä (Kari Rannikko, Antti Pesola ym.)
  • 2004: 19.08. Oulu jätäri p (v) (ilm. ARK)

 

Rastaskerttunen (Acrocephalus arundinaceus)

ARK-laji

  • 1989: 15.–n.25.06. Ii, Laitakari 1 (Toni Eskelin)
  • 2003: 07.–09.06. Siikajoki, Munahieta 1p Ä (Petri Lampila)
  • 2006: 14.–21.06. Oulunsalo, Akionlahti 1k r (Juha Sjöholm, Minna Takalo, Tuomo Jaakkonen, Jouni Meski, Matti Sillanpää, Harri Taavetti, Sami Timonen ym.)
  • 2007: 02.–08.06. Haukipudas, Virpiniemi 1k Än (Reijo Pantsar, William Velmala, Petri Lampila, Eevert Pantsar, Sonja Pulkkinen)

 

Pikkukultarinta (Hippolais caligata)

RK-laji vuoden 2003 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji paitsi syyshavainnot RK:lle.

  • 1987: 01.–07.07. Oulu, Raatti 1k Ä r (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1988: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Juha Repo, Kari Varpenius)
  • 1997: 12.–22.06. Siikajoki, Tauvo 1k Ä r (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä ym.)
  • 2013: 27.05. Siikajoki, Tauvon lintuasema +1kv k (v) (Matti Tynjälä)
  • 2013: 16.–19.06. Lumijoki Pitkänokka 1 Än (v) (Kari Koivula)
  • 2013: 20.–27.06. Lumijoki, Puhkiavanperä 1 Än (v) (Otso Häärä ym.)

 

Pikku-/aavikkokultarinta (Hippolais caligata/rama)

RK-lajipari vuoden 2003 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji paitsi syyshavainnot RK:lle.

  • 1988: 17.–18.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Jukka Jantunen, Kai Hilditch, Panu Kuokkanen, Kari Varpenius)
  • 1991: 19.10. Pyhäjoki, Suni 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)

 

Kultarinta (Hippolais icterina)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1913: Haukipudas 1k Ä (Merikallio) (PLV)
  • 1923: Hailuoto 1k Ä (Stuart-Baker) (PLV)
  • 1924: 01.07. Haapavesi 1 (Merikallio) (PLV)
  • 1953: 05.06. Hailuoto 1k Ä (Veijo Törnroos) (PLV, OLY)
  • 1958: Oulu 1k Ä (H.Haapala, S.Jokinen) (PLV)
  • 1960: Oulu 1k Ä (Siira, H.Tyrväinen) (PLV)
  • 1962: Oulu 1k Ä (Stjernberg) (PLV)
  • 1964: Pudasjärvi 1k Ä (Linkola) (PLV)
  • 1964: Hailuoto 1k Ä (Helle, Kaakinen) (PLV)
  • 1965: 18.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Jaakko Syrjänen) (A)
  • 1966: 07.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1966: 02.09. Siikajoki, Tauvo 2 (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1967: 18.–27.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström, Jaakko Syrjänen) (A)
  • 1967: Hailuoto 1r (E.Helle) (PLV)
  • 1967: Lumijoki kn (Croxall) (PLV)
  • 1965–67: Siikajoki, Tauvo yht. 5r (Erkki Kaartinen ym.) (PLV)
  • 1966: 02.09. Siikajoki, Tauvo 2r (Erkki Kaartinen) (PLV)
  • 1970: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1r (A)
  • 1973: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri, Arto Rinttilä)
  • 1976: 31.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1977: 21.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Mikko Ojanen ym.)
  • 1978: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Annamari Piipponen)
  • 1978: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)
  • 1978: 29.06. Haukipudas, Kraaseli 1 (Arvo Ohtonen, Timo Karjalainen)
  • 1979: 05.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 07.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 08.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 09.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 01.06.–14.07. Oulu, Isko kn pesintä (Esa Hohtola, Jukka Ihanus, Mikko Ojanen)
  • 1979: 12.–18.06. Oulu, Hupisaaret 1Ä (Seppo Neuvonen)
  • 1979: 13.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1979: 23.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1980: 15.06. Oulu, Kiviniemi 1Ä (Esko Strömmer)
  • 1981: 10.06.–07.07. Ii, Ulkokrunni 1Ä (Matti Tynjälä ym.)
  • 1982: 31.05. Hailuoto, Viinikanlahti, Lemmes 1Ä (Juha Markkola)
  • 1982: 04.06. Hailuoto, Papinperä 1Ä (Juha Markkola)
  • 1983: 24.05. Hailuoto, Rautaletto 1k Ä (Juha Markkola)
  • 1983: 25.05. Hailuoto, Rautaletto 2k Ä (Juha Markkola, Hannu Salonen)
  • 1983: 30.05. Oulu, Ainola 1k Ä (Juha Markkola)
  • 1983: 02.06. Hailuoto, Marjaniemi 1k Ä (Juha Markkola)
  • 1983: 07.06. Hailuoto 1k Ä (Juha Markkola, Ilkka Koivisto)

 

Mustapääkerttu (Sylvia atricapilla)

ARK-laji vuoden 1980 loppuun asti.

  • 1924: Raahe, Isokraaseli (Hortling) (PLV)
  • 1954: Ii, Ristikari mahd. pesivänä (Reinilä) (PLV)
  • 1954: 27.05. Hailuoto, Ristop 1n (Veijo Törnroos) (OLY)
  • 1963: 24.12. Oulu 1n vastikään kuollut (Siira) (PLV)
  • 1965: 27.09. Siikajoki, Tauvo (A)
  • 1966: Utajärvi pesä (E.Kemilä, E.Nyholm) (PLV)
  • Syksyllä on mm. Siikajoen Tauvossa 1964–68 rengastettu kymmeniä yksilöitä. (PLV)
  • 1973: 01.06. Lumijoki, Kari 1k (Arvo Ohtonen, M.Raitio)
  • 1975: 15.06. Oulu, Nokela 1k (Antti Rönkä, Esko Strömmer)
  • 1976: 26.06. Oulunsalo 1k (Matti Tynjälä)
  • 1976: 14.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv k r (Juha Markkola)
  • 1976: 01.10. Siikajoki, Tauvo 1 1kv k r (Matti Tynjälä)
  • 1976: 17.10. Siikajoki, Kaasa 1k (Arvo Ohtonen, Tuomo Turpeenniemi)
  • 1976: 14.11.–20.01.77 Oulu, Nokela 1 (Juha Markkola)
  • 1977: 27.01. Kempele 1 kuollut (O. Sumen)
  • 1977: 08.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 10.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 04.–10.07. Hailuoto, Marjaniemi 1k (Antti Rönkä, Juha Markkola)
  • 1977: 12.07. Lumijoki, Varjakka 1k (Arto Vuorjoki)
  • 1978: 24.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 28.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 02.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1k r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 07.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)
  • 1978: 13.06. Siikajoki, Tauvo 3r (Arvo Ohtonen, Timo Karjalainen)
  • 1978: 17.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 08.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Jukka Vääräniemi, A.Nousiainen)
  • 1978: 09.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 11.07. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen, Jukka Vääräniemi, Seppo Haavisto)
  • 1978: 12.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 13.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 25.07. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Ilari Kaarto)
  • 1978: 05.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 16.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Matti Tynjälä ym.)
  • 1978: 27.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Markku Huhta-Koivisto, Ilari Kaarto, Arvo Ohtonen)
  • 1978: 28.08. Siikajoki, Tauvo 2r (Markku Huhta-Koivisto, Juha Markkola, Arvo Ohtonen)
  • 1978: 03.09. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1978: 04.09. Siikajoki, Tauvo 2r (Arvo Ohtonen)
  • 1978: 07.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Mikko Ojanen, Pekka Rusanen)
  • 1978: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä, Pekka Rusanen)
  • 1978: 20.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Ilari Kaarto)
  • 1978: 12.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 17.10. Oulu, Pateniemi 1 n-puk (Timo Karjalainen)
  • 1978: 05.12. Oulunsalo, Salonpää 1 n-puk kuollut (Kari Haataja, Ilari Kaarto, Erkki Elomaa)
  • 1979: 26.05. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 01.06. Oulu, Hupisaaret 1k Ä (Mikko Ojanen)
  • 1979: 02.06. Oulu, Hupisaaret 2k Ä (Seppo Neuvonen)
  • 1979: 03.06. Oulu, Ainola 2Ä (Esko Strömmer)
  • 1979: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 07.06. Siikajoki, Tauvo 2n r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 08.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1979: 13.06. Siikajoki, Tauvo 1k r (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1979: 16.06. Oulu, Taskila 1k Ä (Mikko Ojanen, Markku Orell, L.Sasvari)
  • 1979: 22.06. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1979: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv n r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 21.09. Siikajoki, Tauvo 1 1kv n r (Matti Tynjälä)
  • 1980: 26.05. Siikajoki, Karinkanta 1k (Kari Haataja)
  • 1980: 31.05. Siikajoki, Tauvo 2r (Seppo Niiranen ym.)
  • 1980: 01.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen ym.)
  • 1980: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola, Antti Rönkä)
  • 1980: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Mikko Ojanen, Timo Karjalainen)
  • 1980: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)
  • 1980: 20.06. Siikajoki, Tauvo 2r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Merja Vuorinen)
  • 1980: 26.10. Siikajoki, Tauvo 1n (Matti Tynjälä, Mikko Ojanen)
  • 1980: 09.11. Oulu, Hupisaaret 1 1kv (Kari Haataja)

 

Kirjokerttu (Sylvia nisoria)

RK-laji

  • 1966: 14.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1966: 31.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1966: 01.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Erkki Kaartinen) (A)
  • 1966: 24.–26.08. Siikajoki, Tauvo 1juv r (Heikki Kerkelä) (A)
  • 1968: 22.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri, Jyrki Savolainen) (A)
  • 1970: VIII Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström) (A)
  • 1977: 13.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Annikki Mattila)
  • 1985: 10.08. Siikajoki, Tauvo 1r (lintuasema)
  • 1985: 03.09. Siikajoki, Tauvo 1r (lintuasema)
  • 1988: 03.11. Oulu, Koskela 1 1kv (J.Silvennoinen)
  • 1990: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Peltomäki, Ulla Matturi)
  • 2001: 08.10. Oulu, Jätevedenpuhdistamo 1kv k r (ilm. ARK)
  • 2002: 15.09. Pattijoki, Pöllä 1 1kv (Harri Taavetti, Kaisa Nurmi)
  • 2012: 18.08. Oulu, Oulunlahti 1kv reng (v) (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä)
  • 2012: 22.08. Hailuoto, Pöllän Kuivasäikkä 1kv (Juha Markkola, Minna Mikkola, Kaisa-Marja Stöckel, Paula Niemelä)

 

Ruskokerttu (Sylvia undata)

RK-laji

  • 1993: 01.08. Siikajoki, Tauvo 1n r (Matti Tynjälä, Arvo Ohtonen, Jorma Pessa, Jukka Pessa)

 

Rusorintakerttu (Sylvia cantillans)

RK-laji

  • 2011: 15.05. Liminka, Virkkula 1 +2kv k (Petri Lampila, Esa Hohtola, Petri Hottola, Pauli-Pekka Österberg)

 

Mustakurkkukerttu (Sylvia rueppelli)

RK-laji

  • 1962: 07.–08.06. Oulu, Hupisaaret 1k Ä (SLY:n retkikunta) (PLV)
  • 1985: 30.05. Oulu, Kaukovainio 1k (Liisa & Panu-Ossi Karjalahti)

 

Idänuunilintu (Phylloscopus trochiloides)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1973: kesä Ii, Maakrunni pesä (Eero Helle, Arvo Ohtonen ym.)
  • 1975: 23.05. Ii, Ulkokrunni 1k Ä (Arvo Ohtonen, E.Rajala)
  • 1976: 05.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 07.06. Siikajoki, Tauvo 1k Ä (Arvo Ohtonen)
  • 1977: 19.06. Pudasjärvi, Hattusuo 1k Ä (Matti Tynjälä)
  • 1977: 04.07. Hailuoto, Marjaniemi 1k Ä (Juha Markkola, Antti Rönkä)
  • 1977: pesä Oulu, Sanginjoki pesä (Kimmo Kaakinen)
  • 1978: 20.06. Pyhäntä, Itämäki 1Ä (Kari Haataja)
  • 1978: 31.07. Siikajoki, Tauvo 2r (Matti Tynjälä, Markku Huhta-Koivisto ym.)
  • 1979: VI Raahe, Saloinen 1k Ä (Kyösti Karjalahti, Pekka Parvinen, A. Lyytikäinen)
  • 1980: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Mikko Ojanen, Timo Karjalainen)

 

Lapinuunilintu (Phylloscopus borealis)

RK-laji 1985 loppuun paitsi ei laulavat. ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1973: VII Ii, Maakrunni 1k + pesä (Eero Helle, Arvo Ohtonen ym.)
  • 1974: 10.06. Rantsila 1k Ä (Matti Tennilä)
  • 1976: 15.06. Oulu, keskusta 1k Ä (Olavi Eskelinen)
  • 1976: 27.06. Hailuoto, Pöllä 1k Ä (Juha Markkola, Antti Rönkä ym.)
  • 1978: 24.06. Hailuoto, Lemmes 1k Ä (Juha Markkola)
  • 1979: VII Pattijoki, Kotiranta 1k Ä (Kyösti Karjalahti, Pekka Parvinen, Ilkka Ala-Vainio)
  • 1981: 26.06. Ii, Ulkokrunni 1k Ä (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä)
  • 2010: 27.05. Lumijoki Pitkänokka 1p (v) (Aappo Luukkonen, Robert Thomson).
    • Tarkastettu poikkeuksellisen havaintoajankohdan takia.

 

Hippiäisuunilintu (Phylloscopus proregulus)

RK-laji vuoden 1993 loppuun paitsi ei tark. pyydystettyjä ja rengastettuja. Muuten ARK-laji.

  • 1980: 01.–03.11. Oulu, Hupisaaret 1 (Kari Haataja ym.)
  • 1986: 30.09. Siikajoki, Tauvo 1r
  • 1986: 02.11. Hailuoto 1r
  • 1989: 10.10. Hailuoto, Syökari 1 (Juha Markkola)
  • 1996: 27.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Pirkka Aalto)
  • 1996: 04.10. Pyhäjoki, Tervon kalasatama 1S (Jukka Hauru)
  • 1996: 06.10. Raahe, Yrjänä 1 (Esa Hohtola, Petri Lampila, Jouni Pursiainen)
  • 1996: 08.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Peltomäki, Jouni Meski, Raine & Martti Mikkola)
  • 1996: 05.11. Haukipudas, Vitsakangas 1 (Panu Kuokkanen)
  • 1997: 03.10. Ii, Ulkokrunni 3 (Sami Timonen, Toni Eskelin)
  • 1999: 05.10. Ruukki, Revonlahti 1 (Harri Taavetti)
  • 1999: 05.10. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 06.10. Haukipudas, Halkokari 1 (Janne Aalto, Jukka Hauru)
  • 1999: 07.10. Raahe, Maapauha 3 (Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa)
  • 1999: 07.10. Raahe, Ulkopauha 1 (Harri Taavetti, Heikki Tuohimaa)
  • 2003: 07.10. Ii, Ulkokrunni 2 liikkuvaa (Harri Taavetti, Markus Keskitalo, Petri Lampila, Toni Uusimäki)
  • 2003: 09.–10.10. Ii, Ulkokrunni 1p (Markus Keskitalo, Harri Taavetti, Petri Lampila, Toni Uusimäki)
  • 2003: 10.10. Ii, Ulkokrunni a4p (Toni Uusimäki, Markus Keskitalo, Harri Taavetti)
  • 2003: 10.10. Oulu, Karinkanta 1p (Jouni Pursiainen)
  • 2003: 10.10. Siikajoki, Haikarannokka 1 hiljalleen S (Tuomas Väyrynen )
  • 2003: 11.10. Hailuoto, Marjaniemi 1E (Ville Suorsa)
  • 2003: 11.10. Oulu, Karinkanta 1p (Jouni Pursiainen)
  • 2003: 11.10. Siikajoki, Munahieta 2 tinttien mukana S (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2003: 14.10. Raahe, Yrjänä 1p (Tuomas Väyrynen)
  • 2007: 15.10. Hailuoto, Salmenrannantie 1 (Juha Markkola, Tapani Tapio)
  • 2008: 06.10. Ii, Ulkokrunni 1p (Harri Taavetti ym.)
  • 2010: 06.10. Ii, Ulkokrunni, Varesnokka 1 (v) (Harri Taavetti)
  • 2010: 09.10. Hailuoto Keskiniemi 1p (Juha Markkola)
  • 2010: 09.10. Haukipudas, Virpiniemi merivartioasema 1p (Petri Hottola, Reijo Kylmänen, Tuomas Herva)
  • 2012: 22.10. Oulunsalo, Salonpää, Koppana Leirikeskus än (Kalle Hiekkanen)
  • 2013: 19.09. Ii, Kuivaniemi, Vatunginnokka 1 (Harri Taavetti)
  • 2013: 05.10. Hailuoto, Keskiniemi 1p (v) (Juha Markkola)
  • 2013: 07.10. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1 1kv r (Matti Tynjälä)
  • 2014: 05.10. Oulu, Oulunsalo, Riuttu (v) (Juhani Karvonen)
  • 2016: 02.10. Raahe, Iso-Kraaseli 1 p v (Hanna-Riikka Ruhanen, Henri Ukonaho, Petri Haapala , Ari Rajasärkkä, Arto Niemi)

 

Taigauunilintu (Phylloscopus inornatus)

RK-laji vuoden 1993 loppuun paitsi ei tark. pyydystettyjä ja rengastettuja. Muuten ARK-laji vuoden 2006 loppuun asti.

  • 1967: 08.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri)
  • 1968: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri)
  • 1969: 25.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström, Jyrki Savolainen)
  • 1974: 28.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström)
  • 1982: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä)
  • 1983: 17.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Jari Heikkinen, Arvo Ohtonen, Annikki & Matti Tynjälä)
  • 1984: 22.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1984: 29.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1984: 04.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri)
  • 1985: 14.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1985: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1985: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Jorma Pessa, Heikki Pakkala, Juha Repo)
  • 1985: 24.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1986: 07.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1986: 13.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Reijo Kylmänen)
  • 1986: 30.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Heikkinen)
  • 1986: 24.09. Hailuoto, Kirkonkylä 1 (Hannu Hellstén)
  • 1986: 09.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Heikkinen)
  • 1987: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin)
  • 1988: 02.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Heikkinen)
  • 1988: 04.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Panu Kuokkanen, Jari Heikkinen)
  • 1988: 10.–11.09. Hailuoto, kirkonkylä, Kalajan talo 4 (Juha Markkola, Olli Koskinen, Seppo Haapala)
  • 1988: 11.09. Siikajoki, Tauvo 4r (Heikki Haveri)
  • 1988: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä, Merja Ylönen)
  • 1988: 14.09. Raahe, Pitkäkari 1 (Kari Varpenius)
  • 1988: 14.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Heikkinen)
  • 1988: 17.09. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Kari Varpenius, Jukka Jantunen, Panu Kuokkanen ym.)
  • 1988: 17.–18.09. Pattijoki, Yrjänä 3 (Kyösti Karjalahti, Jukka Jantunen, Kari Varpenius ym.)
  • 1988: 19.09. Pattijoki, Mikonkari 1 (Jukka Hauru)
  • 1988: 19.09. Siikajoki, Tauvo r (Mikko Ojanen)
  • 1988: 22.09. Raahe, Ulkofantti 1 (Kari Varpenius)
  • 1988: 23.09. Raahe. Lapaluoto 1 (Kari Varpenius)
  • 1989: 14.09. Pattijoki, Pattijokisuu 1 (Kari Varpenius)
  • 1989: 28.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Juha Repo)
  • 1990: 05.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Mikko Ojanen)
  • 1990: 09.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jari Heikkinen)
  • 1990: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1990: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Ari Kakko)
  • 1990: 25.09. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Kari Varpenius ym.)
  • 1991: 13.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1991: 14.09. Pyhäjoki, Ulkoharmi 1 (Kyösti Karjalahti, Auvo Seppänen, Jari Seppänen)
  • 1991: 18.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1992: 12.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Panu Kuokkanen)
  • 1992: 13.09. Raahe, Koninkari 1 (Heikki Tuohimaa, Kari Koppinen)
  • 1992: 19.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1992: 19.09. Pattijoki, Pöllä 1 (Jukka Hauru, Heikki Tuohimaa, Kari Koppinen)
  • 1993: 31.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1993: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Jorma Pessa)
  • 1993: 11.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kyösti Karjalahti, Unto Vuopala, Arto Vuorjoki)
  • 1993: 12.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Jukka Hauru)
  • 1993: 15.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Pirkka Aalto)
  • 1993: 15.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1993: 16.09. Ruukki, Revonlahti 1 (Harri Taavetti)
  • 1993: 26.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)
  • 1994: 07.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1994: 07.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1994: 08.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 1994: 11.09. Siikajoki, Tauvo 2r (Heikki Pakkala, Matti Tynjälä)
  • 1994: 11.09. Pattijoki, Yrjänä 3 (Kari Varpenius)
  • 1994: 18.09. Oulu, Hupisaaret 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1994: 21.09. Oulu, Sanginsuu 1 (Jukka Hauru)
  • 1994: 27.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Pirkka Aalto)
  • 1994: 29.09. Siikajoki, Tauvo 2 (Jorma Pessa)
  • 1994: 01.10. Siikajoki, Tauvo 2 (Jorma Pessa)
  • 1995: 05.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1995: 19.09. Pattijoki, Yrjänä 1 (Kari Varpenius)
  • 1996: 23.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Pirkka Aalto, Kari Haataja)
  • 1996: 27.09. Kuivaniemi, Jokikylä 1 (Asko Mäenpää)
  • 1996: 12.10. Raahe, Pitkäkari 1 (Jukka Hauru, Jarmo Pirhonen)
  • 1997: 11.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Oriol Clarabuch, Hanna Soikkeli)
  • 1999: 11.09. Siikajoki, Hautausmaa 1 (Toni Uusimäki, Antti Pesola, Sami Kalliokoski)
  • 1999: 14.09. Raahe, Kuljunniemi 1 (Harri Taavetti)
  • 2000: 09.09. Pyhäjoki, Ulkoharmi 2 (Jouni Pursiainen, Toni Eskelin, Sami Timonen, Antti Pesola ym.)
  • 2000: 14.09. Pyhäjoki, Hanhikivi 1 (Heikki Tuohimaa)
  • 2000: 14.09. Pattijoki, Pöllä 1 (Janne Aalto, Harri Taavetti)
  • 2000: 14.09. Siikajoki, Haikarannokka 1 (Janne Aalto, Harri Taavetti)
  • 2001: 20.09. Lumijoki, Varjakka 1 (Harri Taavetti)
  • 2002: 14.09. Oulunsalo, Kotaniemi 1 (Harri Taavetti, Markku Hukkanen)
  • 2003: 06.09. Hailuoto, Itänenä 1 (Petri Lampila, Harri Taavetti)
  • 2003: 13.09. Utajärvi, Juorkuna 1 tiaisparven mukana W (Eino Mikkonen)
  • 2003: 25.09. Kempele, Riihivainio 1p (Harri Taavetti)
  • 2003: 01.10. Siikajoki, Tauvo 2r (William Velmala, Liinu Nurmi, Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2003: 03.10. Hailuoto, Itänenä 1m (William Velmala, Rasmus Mäki, Mikael Nordström)
  • 2003: 04.10. Hailuoto, Pöllä 1m (Petri Lampila, Harri Taavetti)
  • 2003: 08.10. Ii, Ulkokrunni 1 (Markus Keskitalo, Petri Lampila)
  • 2004: 06.09. Haukipudas, Ilo, Kiviniemi 1 (Petri Lampila)
  • 2004: 02.10. Oulu, Oritkari 1m (Eino Mikkonen)
  • 2004: 02.10. Siikajoki, Karinkanta 1m (Esa Hohtola, Anja Hohtola)
  • 2005: 10.09. Hailuoto, Virpiniemi 1 (Juha Markkola)
  • 2005: 10.09. Pyhäjoki, Takaranta 1p (Esa Hohtola, Teemu Fyrsten, Jouni Pursiainen)
  • 2005: 10.09. Pyhäjoki, Halusenpuhto 1 (Heikki Tuohimaa, Jouni Meski, Kari Varpenius)
  • 2005: 10.09. Pyhäjoki, Maunus 1 (Petri Lampila, Harri Taavetti, Markus Keskitalo)
  • 2005: 10.09. Pyhäjoki, Hanhikivi, uimaranta 1 (Petri Lampila, Harri Taavetti, Markus Keskitalo)
  • 2005: 10.09. Pyhäjoki, Yppäri 1 (Toni Uusimäki, Sami Kalliokoski, Jarno Rasmus, Mikko Karvonen)
  • 2005: 11.09. Raahe, Hanhikivi 1 (Tuomas Väyrynen, Heikki Tuohimaa)
  • 2005: 11.09. Siikajoki, Kaasa, Haikarannokka 1 (Tuomas Väyrynen)
  • 2005: 11.09. Hailuoto, Keskiniemi 1 (Juha Markkola)
  • 2005: 12.09. Haukipudas, Isoniemi 1p (Tuomas Herva)
  • 2005: 16.09. Hailuoto, Salmenrannantie 1 (Juha Markkola)
  • 2005: 16.09. Oulu, Kaukovainio 1r (Sami Timonen, Jorma Pessa, Kari Rannikko, Tapani Tapio)
  • 2005: 19.09. Siikajoki, Tauvo, Munahieta 1 (Tuomas Väyrynen)
  • 2005: 22.09. Haukipudas, Rivinnokka 1 (Harri Taavetti)
  • 2005: 24.09. Hailuoto, Pöllä 1 (Harri Taavetti, Frank Wichmann)
  • 2005: 25.09. Raahe, Yrjänä 1 (Janne Aalto, Harry Nyström, Miika Suojarinne)
  • 2006: 07.09. Raahe, Laivakangas 1 (Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 18.09. Oulu, Hiironen 1p r (Sami Timonen, Toni Eskelin)
  • 2006: 24.09. Oulunsalo, Nenännokka 1 (Juhani Karvonen)
  • 2006: 24.09. Siikajoki, Kaasa 1 (Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 29.09. Pyhäjoki, Suni 1 (Heikki Tuohimaa, Tuomas Väyrynen)
  • 2006: 30.09. Hailuoto, Marjaniemi 1 (Juhani Karvonen, Tuomo Jaakkonen, Heikki Vuonokari)
  • 2006: 16.10. Siikajoki, Tauvo, Haikarannokan tie 1 (Petri Lampila)
  • 2009: 25.08. Oulu, Puolivälinkangas 1 (Harry Nyström)
  • 2011: 16.06. Oulu, Intiö, Tornipolku 6 1Än (v) (Pauli-Pekka Österberg)
    • Tarkistettiin poikkeavan ajankohdan takia.

 

Kashmirinuunilintu (Phylloscopus humei)

RK-laji

  • 2005: 07.–11.11. Raahe, Ankkurinnokka 1r (William Velmala, Heikki Tuohimaa, Sami Timonen, Esa Hohtola ym.)
  • 2007: 30.–31.10. Raahe, Hanhikivi (v) (Heikki Tuohimaa, Kari Rannikko, Harri Taavetti ym.)
  • 2008: 19.10. Ii, Ulkokrunni 1 (v) (Harri Taavetti, Marja Kuosa)
  • 2008: 26.10. Hailuoto, Patelanselkä 1 (Juha Markkola)

 

Ruskouunilintu (Phylloscopus fuscatus)

RK-laji

  • 1990: 05.–07.10. Pattijoki, Yrjänä 1 (Jukka Jantunen, Jukka Hauru, Kari Varpenius)

 

Balkaninuunilintu (Phylloscopus orientalis)

RK-laji

  • 2004: 09.10. Siikajoki, Tauvon kalasatama 1 (Juha Sjöholm, Harri Taavetti, Jari Peltomäki ym.)

 

”Idäntiltaltti” (Phylloscopus collybita tristis)

RK-alalaji

  • 1995: 27.10. Siikajoki, Tauvo 1 1kv r (Jari Peltomäki, Juha Ollila)
  • 2008: 25.09. Liminka, Virkkula 1 (Harry Nyström, Tuomas Väyrynen)
  • 2012: 16.09. Hailuoto Keskiniemi (v) (Juha Markkola, Tuomo Jaakkonen, Minna Mikkola, Pekka Roine)
  • 2012: 25.–26.09. Ii Ulkokrunni +1kv (v) (Harri Taavetti)
  • 2013: 21.09. Hailuoto Keskiniemi k (v) (Juha Markkola, Jouko Tuominen)

 

Tulipäähippiäinen (Regulus ignicapilla)

RK-laji

  • 1990: 08.06. Siikajoki, Tauvo 1n r (Jari Heikkinen, Mikko Ojanen)
  • 2004: 03.06. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1 2kv n r (Matti & Annikki Tynjälä, Kari & Seija Rannikko)

 

Pikkusieppo (Ficedula parva)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1960: V–VI Oulu (K.Sirola) (PLV)
  • 1971: 21.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Haveri, A.Manninen)
  • 1976: 03.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, T.Koistinaho)
  • 1978: 10.06. Pudasjärvi, Jaalanka 1Ä (Juhani Hirvelä, Tapio Kostet, Jari Kostet)
  • 1978: 17.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1978: 21.06. Pyhäntä, Itämäki 1Ä (Kari Haataja)
  • 1979: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Lasse Kosonen, Heikki Parviainen, Erkki Mikkola)
  • 1979: 22.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä ym.)
  • 1980: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Esa Hohtola, Antti Rönkä)
  • 1981: 20.05. Siikajoki, Tauvo 1n (Heikki Pakkala, Petri Hottola, Martin Helin)
  • 1985: 10.05.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1985: 30.05.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1985: 05.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1985: 18.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1986: 28.05.* Siikajoki, Tauvo 1r (lintuasema)
  • 1986: 03.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1986: kesä* Ylikiiminki 1
  • 1987: 07.06.* Taivalkoski 1
  • 1987: 09.06.* Liminka 1
  • 1988: 29.05.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1988: 23.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1988: 12.06.* Pudasjärvi, Jaalankajoen varsi 1Ä (Toivo Kirkkomäki)
  • 1989: 08.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1989: 23.05. alk. * Haukipudas, Kalimenoja 1k Ä (Mikko Mönkkönen, Sami Timonen, Timo Karjalainen)
  • 1989: 25.06.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1991: 19.05. Pattijoki, Yrjänä 1ad k (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1993: 18.05. Siikajoki, Niitynmaan ranta 1 n-puk (Jari Peltomäki)
  • 1994: 13.06. Taivalkoski, Koivuoja 1ad k Ä (Panu Kuokkanen)
  • 1996: 29.05. Oulunsalo, Kylänpuolenlahti 1k Ä (Petri Lampila, Arto Huhta, Ville Kälviäinen)
  • 1996: 12.06. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Janne Aalto, Jari Heikkinen)
  • 1996: 15.06. Siikajoki, Tauvo 1 n-puk r (Janne Aalto, Jari Heikkinen)

 

Sepelsieppo (Ficedula albicollis)

RK-laji vuoden 2006 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2010: 16.–17.05. Hailuoto, Mäntyniemi 1 k +2kv (v) (Juha Markkola, Veijo Nissilä, Petri Hottola, Toni Eskelin)
  • 2010: 18.05. Siikajoki, Säärenperä 1 k Än (Jouni Majuri)

 

Viiksitimali (Panurus biarmicus)

ARK-laji vuoden 1996 loppuun asti.

  • 1991: 23.–25.10. Hailuoto, Isomatala 8 (Juha Markkola, Risto Karvonen ym.)
  • 1991: 25.10. Hailuoto, Pöllä kn E (Panu Kuokkanen, Pirkka Aalto, Leila Paavola)
  • 1991: 30.10. Hailuoto, Tormelan E-osa–Vesa 12–15 yks. (Juha Markkola, Risto Karvonen, Heidi Kitti ym.)
  • 1992: I Hailuoto, Isomatala 2–6 (Jyrki Mäkelä, Jorma Pessa, Jorma Siira ym.)
  • 1992: 01.02. Hailuoto, Isomatala 1k + 1 (Toni Eskelin, Sami Timonen)
  • 1992: 21.03. Hailuoto, Isomatala kn (Toni Eskelin, Esko Strömmer)
  • 1992: 22.03. Hailuoto, Väntelänkari 8; kn + 2k + 1n + 3 (Juha Markkola, Elja Herva, Jukka Piispanen ym.)
  • 1992: 22.03. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Ulla Ahonen, Saara Keränen)
  • 1992: 22.03. Hailuoto, Kirkkosalmen perukka 1k (Juha Markkola, Jukka Piispanen)
  • 1992: 11.04. Lumijoki, Sannanlahti 1 (Elja Herva)
  • 1992: 12.04. Hailuoto, Väntelänkari 3k1n + 8 (Antti Rönkä, Kari Koivula)
  • 1992: 13.04. Hailuoto, Väntelänkari kn (Pirkka Aalto, Panu Kuokkanen)
  • 1992: 14.04. Hailuoto, Väntelänkari kn (Juha Markkola, Eino Merilä)
  • 1992: 04.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1k (Ari Kakko)
  • 1992: 14.05. Hailuoto, Kirkkosalmi 1 (Kari Karhu)
  • 1992: 24.05. Hailuoto, Isomatala 1 (Juha Markkola, Risto Karvonen, Petteri Polojärvi)
  • 1992: 25.06. Hailuoto, Isomatala 1k (Juha Markkola)
  • 1992: 28.07. Lumijoki, Sannanlahti 2n (Ari Rajasärkkä, Anneli Leivo, Harri Lötjönen)
  • 1992: 17.09. Hailuoto, Väntelänkari 3; 1ad n + 2 (Petteri Polojärvi)
  • 1992: 18.09. Hailuoto, Isomatala 3; 1ad k + 1ad n + 1 (Petteri Polojärvi, Sami Timonen)
  • 1992: 19.09. Hailuoto, Tormela–Vesa 11 (Petri Piipponen)
  • 1992: 19.09. Lumijoki, Sannanlahti 1k + 1 (Jorma Siira)
  • 1992: 25.–26.10. Pattijoki, Yrjänä 6; 2ad k + 4 (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 1993: 10.04.–30.05. Lumijoki, Sannanlahti 2 (Arvo Ohtonen, Toni Eskelin, Pirkka Aalto ym.)
  • 1993: 23.04. Lumijoki, Säärenhieta >2ä (Juha Markkola, Jarmo Pyykkö)
  • 1993: 25.04. Lumijoki, Pitkänokka 1k (Elja Herva)
  • 1993: 17.06. Lumijoki, Pitkänokka 6; kn + 4ä (Jorma Pessa, Jukka Pessa)
  • 1993: 17.–25.06. Lumijoki, Sannanlahden eteläkulma kn (Jorma Pessa, Jukka Pessa)
  • 1993: 05.–18.08. Liminka, Rusilankanava 22 (Jorma Pessa, Jukka Pessa, Esko Pasanen).
  • 1993: 14.11. Siikajoki, Kaasa 1ä (Ari Rajasärkkä, Helmi Kuittinen).
  • 1993: 21.11. Lumijoki, Soinilannokka 2 (Arvo Ohtonen)
  • 1995: 07.–12.02. Lumijoki, Pitkänokka n. 26 (Teppo Mutanen, Pirkka Aalto, Esa Hohtola ym.)
  • 1995: 09.04. Hailuoto, Vesa 1 (Elja Herva)
  • 1995: 09.04. Lumijoki Puhkiavanperä lintutorni 4p (Jouni Pursiainen)
  • 1995: 12.04. Lumijoki, Puhkiavanperä kn (Elja Herva)
  • 1995: 12.04. Lumijoki, Pitkänokka 1 (Elja Herva)
  • 1995: 13.04. Lumijoki, Pitkänokka 2 (Pirkka Aalto, Janne Aalto, Juha Heimovirta)
  • 1995: 20.06. Lumijoki, Sannanlahti 1ä (Pirkka Aalto)
  • 1995: 11.07. Lumijoki, Puhkiavanperä >2; 1ad k + 1ad n + ä (Pirkka Aalto)
  • 1995: 11.07. Lumijoki, Puhkiavanperä väh. 4juv (Pirkka Aalto)
  • 1995: 29.07.–05.08. Liminka, Rusilankanava 8; 3 1kv k + 5 1kv n r (Esko Pasanen, Toni Eskelin, Jari Peltomäki, Ari Kakko)
  • 1995: 05.08. Hailuoto, Tömppä 3juv (Ari Rajasärkkä, Harri Hongell)
  • 1996: 13.–27.04. Lumijoki, Pitkänokka n. 10 (Elja Herva)
  • 1996: 30.06. Lumijoki, Pitkänokka 5; 4 1kv k + 1 1kv n (Pirkka Aalto)
  • 1996: 25.07.–01.08. Liminka, Rusilankanava 22; 1 +1kv k + 12 1kv k + 9 1kv n r (Esko Pasanen, Toni Eskelin, Jorma Pessa, Jari Peltomäki)

 

Pyrstötiainen (Aegithalos caudatus europaeus)

RK-alalaji

  • 1973: 04.10. Siikajoki, Tauvo 1 pyydystetty (Martti Lagerström)

 

Viitatiainen (Parus cyanus)

RK-laji

  • 2010: 01.10. Raahe, Kylmäniemi 1 NE (Heikki Tuohimaa, Kari Varpenius)
  • 2010: 05.10. Oulu, Toppilansaari 1p (Tapani Tapio)
  • 2010: 06.10. Hailuoto, Virpiniemi 1p (Juha Markkola)
  • 2010: 07.10. Siikajoki Tauvon lintuasema 1p (Reijo Kylmänen)
  • 2010: 23.10.–20.11. Oulu, Pateniemi, Jalopuunkuja 1p (Jouni Pursiainen)
  • 2010: 23.10.–08.11. Oulu, Mäntylä, Kenttäpostintie 3 1p (v) (Matti Tynjälä, Annikki Tynjälä, Mikko Ojanen, Liisa Ojanen)
  • 2010: 25.–26.10. Taivalkoski, kk, Suoperä 1p (v) (Esa Räisänen)
  • 2010: 06.11. Oulu, Oritkari 1p (Eino Mikkonen)
  • 2014: 27.10.-22.12. Oulu Hietasaari (v) (Pauli-Pekka Österberg)

 

Valkopäätiainen (Parus cyanus)

RK-laji

  • 1976: 03.–05.10. Raahe, Lapaluoto 2 (Kyösti Karjalahti, Ilkka Ala-Vainio)
  • 1992: 19.–29.04. Ruukki, Revonlahti 1 (Jari Nummelin ym.)
  • 2005: 19.11. Pudasjärvi, Jonku 1 (Asta ja Aimo Pesiö ym., ilm. Petri Lampila)
  • 2006: 06.12.–31.01.2007 Oulu, Taskila–Raja-Taskila 1 (Esa Aalto ym.)
  • 2007: 31.01.–09.04. Hailuoto Hiidenniemi–Vesa 2 (v) ainakin toinen koiras (Reijo Kylmänen, Juha Markkola, Mikko Ala-Kojola, Sami Timonen, Veijo Nissilä ym.).
  • 2009: 29.11. Siikajoki, Tauvo 2 (Reijo Kylmänen)
  • 2010: 30.01.–10.04. Siikajoki, Munahieta 1p (Reijo Kylmänen, Juha Korhonen, Veli-Pekka Honkanen ym.)

 

Pähkinänakkeli (Sitta europaea)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun asti.

  • Pohjois-Pohjanmaalla vaelluksia mm. talvina 1900/01, 1944/45, 1951/52, 1962/63 ja 1968/69 (A).
  • 1931: Oulu, Hiironen (OLY)
  • 1945: 05.01. Oulu, Alalaanila 1 (OLY)
  • 1976: 30.09.–18.10. Siikajoki, Tauvo n.11 (A)
  • 1976: 17.10. Pattijoki, hautausmaa 1 (A)
  • 1981: 23.10. Oulu, Karjasilta 1 (Arto Vuorjoki)
  • 1981: 25.10. Oulainen, keskusta 1 (Jukka Kangas, Jari Hintsala, Jouko Hintsala)
  • 1981: 11.11.–25.12. Oulu, Kuivasjärvi 1 (Kari Haataja)
  • 1981: 16.11.–08.01.1982 Oulu, Tuira 1 (Kari Haataja)

 

Pussitiainen (Remiz pendulinus)

RK-laji vuoden 2003 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 2001: 12.–14.08. Oulunsalo, Nenännokka 2 (Petri Lampila, Satu Lampila, Antti Pesola, Jarno Saarinen ym.)
  • 2001: 17.10. Hailuoto, Pöllä, Kuivasäikkä 1 (Juha Markkola)
  • 2003: 24.05.–10.06. Oulu, Oritkarin syväsatama 1k (Juha Markkola, Esa Hohtola, Sami Timonen, Väinö Raappana ym.)
  • 2007: xx.12. Oulu, Vihriäsaari 1 koiraspesä, talletettu Oulun eläinmuseoon (Veli-Matti Pakanen)
  • 2009: 12.05. Lumijoki Puhkiavanperä 1 +1kv (Veikko Isomursu)
  • 2013: 08.09. Liminka, Virkkula 1p (v) (Mika Ilari Koskinen, Jari Nummelin, Tarmo Lehtilä, Risto Suksi, Pauli-Pekka Österberg)

 

Kuhankeittäjä (Oriolus oriolus)

ARK-laji vuoden 2001 loppuun asti

  • 1912: n.25.05. Temmes (Merikallio) (PLV)
  • 1950: Kempele (Merikallio) (PLV)
  • 1960: 07.06. Oulu (S.Jokinen) (PLV)
  • 1966: 18.07. Siikajoki, Tauvo (Martti Lagerström, Jyrki Savolainen) (A)
  • 1969: 22.09. Siikajoki, Tauvo kuollut (Heikki Haveri, Jyrki Savolainen) (A)
  • 1979: 19.06. Lumijoki, Letto 1Ä (Juhani Hirvelä)
  • 1982: 18.07*. Oulu, Isko 1Ä (Esa Hohtola)
  • 1985: 21.06.* Lumijoki 1k Ä (?)
  • 1988: VI* Utajärvi, Marttisjärvi 1Ä (Heino Hanhela, Martti Hanhela)
  • 1988: 08.07.* Siikajoki, Tauvo 1 (lintuasema)
  • 1988: 23.10.* Oulu, Heinäpää 1r (Toni Eskelin)
  • 1989: 05.06.* Oulunsalo, Mustaniemi 1k Ä (Mikko Ojanen, Liisa Ojanen, Juha Repo)
  • 1989: kesä* ”Oulun pohjoispuolen atlasruutu” 1
  • 1992: 04.06. Siikajoki, Tauvo 1Ä (Jorma Pessa)
  • 1992: 16.06. Oulu, Mustasuo 1Ä (Juha Markkola, Annamari Markkola)
  • 1992: 19.06. Oulu, Hietasaari 1Ä (Ari Kakko)
  • 1992: 28.06. Hailuoto, Santonen 1Ä (Sami Timonen)
  • 1994: 22.06. Pattijoki, Pyhtilä 1k SE (Jukka Hauru, Kari Varpenius)
  • 1995: 22.06. Oulu, Keskusta 1k Ä (Martti Eskelinen)
  • 1999: 26.05. Oulunsalo, Papinkari 1k (Jari Peltomäki ym.)
  • 2001: 15.06. Haukipudas, Halosenniemi 1Ä (Pekka Rahko)

 

Punapyrstölepinkäinen (Lanius isabellinus)

RK-laji

  • 2005: 24.–26.05. Oulunsalo, Kempeleenlahti (myös Kempele, Vihiluoto ja Sarkkiranta) 1k isabellinus (Ari Latja, Steve Lister, Jeff Curtis, Colin Selway ym.)
  • 2011: 21.11.-03.12. Oulunsalo, Karhuoja 1 +1kv k (v) (Pentti Kinnunen ym.)

 

Mustaotsalepinkäinen (Lanius minor)

RK-laji vuoden 1999 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1953: 19.06. Liminka 1 (Rauno Tenovuo) (PLV, OLY)
  • 1961: Siikajoki 1 (PLV)
  • 1981: 24.–26.07. Siikajoki, Tauvo 1 (Hannu Tikkanen, Kari Haataja, Hannu Jännes ym.)
  • 1989: n.10.07.–kuun loppu Vihanti, Lumimetsä 1ad k (Toivo Kirkkomäki)
  • 1994: 04.–09.08. Liminka, Virkkula 1 +1kv (Jari Peltomäki, Arvo Ohtonen, Ulla Peltomäki)
  • 1995: 18.06.–29.07. Lumijoki, Hirvasniemi 1 (Harri Taavetti, Tarmo Lehtilä, Risto Suksi ym.)
  • 1998: 12.–15.09. Siikajoki, Karinkanta 1 1kv (Markus Keskitalo, Panu Kuokkanen, Petri Lampila ym.)
  • 2005: 23.–24.05. Pyhäjoki, Yppäri 1 (Kari Varpenius, Heikki Tuohimaa, Markku Leppäjärvi)
  • 2007: 26.-27.05. Pyhäjoki Yppäri 1 (v) (Kari Varpenius, Jaakko Koistinen, Risto Nevasaari)
  • 2009: 12.–16.07. Pyhäjoki, Yppärin pellot 1 +1kv p (v) (Jouni Majuri, Vesa Heikkilä)
  • 2011: 01.10. Oulu, Jätäri 1 k p (v) (Pauli-Pekka Österberg)
  • 2013: 25.05. Siikajoki, Tauvo Ulkonokka 1p (Samuli Lehikoinen, Petri Lampila, Harri Taavetti)
  • 2013: 07.–20.06. Lumijoki, Pitkänokka 1p (Juha Markkola, Pekka Roine)
  • 2014: 13.05. Hailuoto Tömppä 1 NNW (Petri Lampila)
  • 2014: 10.06. Hailuoto Huilunnokka 1p, S (Samuli Lehikoinen)
  • 2014: 25.09. Hailuoto, kirkonkylä, Viinikantie N-pää – Ketokuja 1kv (v) (Juha Markkola, Maija Aalto, Eero Suvilehto, Antero Alho, Helge Hakala, Kari Hakala, Hannu Kianen, Risto Salonen , Pertti Väyrynen, Raija Väyrynen, Veijo Nissilä)

 

Pähkinähakki (Nucifraga caryocatactes)

ARK-laji vuoden 1980 loppuun asti.

  • 1907: 20.09. Hailuoto ammuttu (OLY)
  • 1933: 26.10. Haukipudas, Kello (OLY)
  • 1976: 13.08. Siikajoki, Tauvo (A)
  • 1977: syksy Siikajoki, Tauvo (A)
  • 1980: 30.08. Siikajoki, Tauvo 1 (Mikko Ojanen)

 

Nokivaris (Corvus corone corone)

RK-alalaji

  • 2013: 11.–12.10. Hailuoto Ojakylänlahti ssp. corone (Janne Aalto, Pirkka Aalto, Antti Vierimaa ym.)

 

Varis X nokivaris (Corvus corone cornix x Corvus corone corone)

RK-risteymä

  • 2009: 19.10. Oulu, Rusko 1p (Toni Eskelin)

 

Punakottarainen (Sturnus roseus)

RK-laji vuoden 2003 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1955: 07.06. Ylikiiminki, Marttilanharju (OLY)
  • 1962: 24.05. Kempele (Mehtonen) (PLV)
  • 1989: 13.–14.08. Haukipudas, Martinniemi 1 +1kv (Panu Kuokkanen, Mikko Ojanen, Liisa Ojanen ym.)
  • 1991: 13.–14.06. Muhos, Kärnä, Ratapellontie 1 2kv (v) (Reijo Kylmänen, Marko Pohjoismäki, Juhani Hirvinen, Juhani Hannila)
  • 1995: 04.–05.06. Lumijoki, Kirkonkylä 1 (Pirkka Aalto)
  • 1997: 08.05. Oulu, Taskila 1 +1kv (Ville Suorsa, Pekka Suorsa, Kuisma Orell)
  • 2000: 23.–25.06. Hailuoto, kirkonkylä 1 +1kv (Juha Markkola, Toni Eskelin, Seppo Haapala ym.)
  • 2001: 08.06. Liminka, Virkkula 1 +1kv (Marko Dahlman, Tom Lindroos ym.)
  • 2001: 11.–14.06. Raahe, Lehmiranta 1 +2kv k (Heikki Tuohimaa, Jaakko Koistinen, Pekka Kärenaho, Kari Varpenius ym.)
  • 2001: 05.–12.08. Oulu, Oritkari 1 +1kv (Ari Rajasärkkä ym.)
  • 2002: 19.06. Siikajoki, Tauvo, Ulkonokka 1 +1kv SW (Ville Suorsa, Veli-Matti Pakanen)
  • 2002: 25.07. Hailuoto, Keskikylä, Kirkkosalmi 1 +1kv (Seppo Haapala)
  • 2002: 28.–29.07. Oulu, Oritkari 1 +1kv (Markus Keskitalo ym.)
  • 2002: 31.07. Oulu, Oritkari 2 +1kv (Harri Taavetti, Mika I. Koskinen ym.)
  • 2004: 29.07.–30.07. Siikajoki, Tauvo 1p (Eino Mikkonen ym.)
  • 2008: 05.–06.06. Taivalkoski, Metsäkylä 1 +1kv (v) (Veli-Pekka Honkanen, Mauno Latvajärvi ym.)
  • 2008: 08.–10.06. Oulu, Oritkari 1 +1kv (v) (Ilpo Kojola ym.)
  • 2011: 08.–10.07. Tyrnävä, Jokisilta 1 +1kv p (v) (Antti Peuna, Japanilaisryhmä)
  • 2011: 10.08. Liminka, kirkonkylä ad (v) (Mika Jokikokko, Pauli Jokikokko)
  • 2012: 16.–18.07. Pudasjärvi, Hetekylä +1kv (v) (Juha Heikkilä, Sirpa Kivilahti)
  • 2014: 22.05. Oulunsalo Varjakka Akionlahti ad (v) (Aimo Ronkainen)
  • 2015: 01.06. Raahe, Pattijoki 1 ad (v) (Raimo Lehtimäki, Pekka Tervonen)

 

Pikkuvarpunen (Passer montanus)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1896: Pudasjärvi (Virkkula/Kivirikko) (KLKA)
  • 1923: Taivalkoski (Merikallio/Kivirikko) (KLKA)
  • 1971: Hailuoto, Marjaniemi pesi, syksyllä enimmillään 12 yks. (monet)
  • 1974: –IV Oulu, Nokela 3
  • 1976/77: talvi Oulu, Kaukovainio 1 (Matti Tynjälä)
  • 1977/78: talvi Oulu, Kastelli 3 (E.Elomaa, J.Vääräniemi)
  • 1978/79: talvi Oulu, Kastelli 1 (E.Elomaa, J.Vääräniemi)
  • 1979: 03.04. Oulu, Kastelli 1 (Matti Tynjälä)
  • 1979: 05.06. Oulu, Taka-Lyötty 1 (Harri Hongell)
  • 1981: 25.01. Oulu, Myllyoja 1 (Kimmo Martiskainen)

 

Keltahemppo (Serinus serinus)

RK-laji vuoden 1975 loppuun. Sen jälkeen ARK-laji.

  • 1966: 04.–05.06. Oulu (O.Eskelinen) (PLV)
  • 1980: 16.–31.07. Oulu, Oulunsuu 1Ä (Esa Hohtola, Mikko Ojanen)
  • 1981: 10.–17.05. Oulu, Intiö 1p Ä (Esa Hohtola ym.)
  • 1984: 08.06. Oulu, Hietasaari 1k (Kyösti Karjalahti)
  • 1986: 18.05. Lumijoki, Kirkonkylä 1k (Tomi Muukkonen ym.)
  • 1995: 20.09. Pattijoki, Yrjänä 1n (Kari Varpenius)
  • 2001: 21.06. Oulu, Oritkari 1 (Petri Lampila, Satu Lampila)
  • 2004: 26.04. Kuivaniemi, Vatunginnokka 1k lähti N (Markus Keskitalo)
  • 2011: 11.05. Liminka, Virkkula,torni 1 +1kv k (Antti Vierimaa)
  • 2016: 07.06. Oulu, Hupisaaret, 1k Ä, (Tuukka Pahtamaa)

 

Vuorihemppo (Carduelis flavirostris)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1936: 27.03. Oulu 1k (OLY)
  • 1973: 01.–27.04. Kempele, Myllyoja 1–14 (monet)
  • 1974: 12.03.–09.04. Oulu, Limingantulli 2 (monet)
  • 1974: 26.10. Oulu, Syväsatama 1 (Arvo Ohtonen)
  • 1975: 21.04. Oulu, Syväsatama 3 (Matti Ryhtä)
  • 1977: 26.03. Oulu, Limingantulli 4 (Ilari Kaarto, Kari Haataja)
  • 1977: 27.04. Oulu, Limingantulli 2 (Ilari Kaarto, Kari Haataja)
  • 1978: 24.04. Siikajoki, Kaasa 1k (Juha Markkola, Annamari Piipponen)
  • 1978: 22.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Juha Markkola, Annamari Piipponen)
  • 1979: 29.–30.09. Oulu, Oritkari n.20 (Kari Haataja)
  • 1981: 02.04. Oulu, Oritkari 2 (Kari Haataja)
  • 1981: 04.04. Oulu, Taskila 2k (Kimmo Martiskainen)
  • 1981: 03.05. Liminka, Tupos 1 (Veli-Pekka Viklund)
  • 1981: 18.10. Oulu, Syväsatama 3 (Kari Haataja)
  • 1981: 29.10. Oulu, Syväsatama 4 (Kari Rannikko)
  • 1982: 17.10. Hailuoto, Rautaletto 2 (Juha Markkola)

 

Tundraurpiainen (Carduelis hornemanni)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1937: 13.03. Oulu (OLY)
  • 1945: 08.10. Oulu (OLY)
  • 1976: syksy Siikajoki, Tauvo 31r (A)
  • 1977: 30.04.–21.05. Siikajoki, Tauvo 9 (A)
  • 1977: syksy Siikajoki, Tauvo 33r (A)
  • 1978: 21.10. Siikajoki, Tauvo 2r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto, Esko Strömmer)
  • 1979: 08.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Kari Haataja, Ilari Kaarto)
  • 1979: 26.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä, Annikki Mattila, Arvo Ohtonen)
  • 1979: 28.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 05.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen, Kari Haataja, Ilari Kaarto)
  • 1979: 11.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Matti Tynjälä)
  • 1980: 05.04. Siikajoki, Tauvo n. 20 (Kari Haataja)
  • 1980: 19.04. Siikajoki, Tauvo 11r (Kari Haataja ym.)
  • 1980: 20.04. Siikajoki, Tauvo 6r (Kari Haataja ym.)
  • 1980: 26.04. Siikajoki, Tauvo 7r (Kari Haataja ym.)
  • 1980: 11.05. Siikajoki, Tauvo 1r (Kari Haataja, Matti Tynjälä)
  • 1980: 01.10. Siikajoki, Tauvo 2r (Kari Haataja)
  • 1980: 04.10. Siikajoki, Tauvo 2r (Heikki Pakkala)
  • 1980: 10.10. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Pakkala)
  • 1980: 17.10. Siikajoki, Tauvo 2r (Kari Haataja)
  • 1980: 18.10. Siikajoki, Tauvo 2r (Kari Haataja)
  • 1980: 20.10. Siikajoki, Tauvo 5r (Kari Haataja)
  • 1981: 01.04. Oulu, Syväsatama 1 (Kari Rannikko)
  • 1981: 19.04. Siikajoki, Tauvo 3 (Kari Haataja)

 

Kirjosiipikäpylintu (Loxia leucoptera)

ARK-laji vuoden 1981 loppuun asti.

  • 1889: pesimäaika Pudasjärvi pesi (PLV)
  • 1890: pesimäaika Pudasjärvi tod. näk. pesi (Lindman) (PLV)
  • 1902: pesimäaika Oulu (PLV)
  • 1903: pesimäaika Oulu, Kiiminki, Haukipudas ja Ii (PLV)
  • 1914: pesimäaika Oulu (PLV)
  • 1916: pesimäaika Oulu pesi (Merikallio, Wallenius) (PLV)
  • 1916: pesimäaika Pyhäjoki pesi (Merikallio, Wallenius) (PLV)
  • 1921: pesimäaika Taivalkoski pesi (Teräsvasara) (PLV)
  • 1927: pesimäaika Oulu ja Haukipudas (PLV)
  • 1931: pesimäaika Oulu (PLV)
  • 1966: VIII Siikajoki, Tauvo 37 (A)
  • 1968: pesimäaika Oulunsalo pesi (Densley ym.) (PLV)
  • 1971: syksy Siikajoki, Tauvo 13 (A)
  • 1974: syksy Siikajoki, Tauvo 10 (A)
  • 1977: –19.08. Siikajoki, Tauvo ”runsas vaellus” (A)
  • 1978: –27.10. Siikajoki, Tauvo ”runsas vaellus” (A)
  • 1978: 15.06. Pudasjärvi, Iso-Syöte 1ad k (Kari Reinikainen)
  • 1979: 05.03. Oulu, Pateniemi kn (Timo Karjalainen)
  • 1979: 25.03. Oulainen, Pyrrö 1k (Kari Haataja)
  • 1979: 05.06. Siikajoki, Tauvo 1juv (Ilari Kaarto, H.Parviainen, E.Mikkola)
  • 1979: 04.08. Siikajoki, Tauvo 2; 1ad n + 1 1kv r (Matti Tynjälä)
  • 1979: 11.09. Siikajoki, Tauvo 1r (Arvo Ohtonen)

 

Nokkavarpunen (Coccothraustes coccothraustes)

ARK-laji vuoden 1983 loppuun asti.

  • 1978: 17.03.–15.04. Oulu, Hietasaari 4–6 (Eino Merilä)
  • 1978: 16.06. Oulainen, Oulaskangas 1 (Kirsti Virtanen)
  • 1979: 28.10. Oulu, Ainola 2 (Esko Strömmer, Antti Rönkä)
  • 1979: 19.12 Haukipudas, Pohjola-opisto 1 (Jukka Ihanus)
  • 1979: 30.12. Oulu, Lammassaari 1 (Mikko Ojanen ym.)
  • 1980: 12.11. Oulu, Hupisaaret 1 (Kari Haataja)
  • 1983: 08.10. Oulu, Ainola 3 (Arto Vuorjoki)

 

Pikkusirkku (Emberiza pusilla)

RK tarkastaa pesimäpaikkojen ulkopuoliset havainnot vuoden 1985 ja ARK vuoden 1989 loppuun asti

  • 1951: 29.05. Oulunsalo 1k Ä (Törnroos) (PLV)
  • 1957: 16.06. Liminka 1k Ä (Siira) (PLV)
  • 1958: 07.05. Siikajoki, Tauvo 1 (Törnroos) (PLV)
  • 1958: 29.05. Oulujoki kn (Lahdenperä) (PLV)
  • 1958: 14.06. Siikajoki 1k Ä (Ornitologokongr.) (PLV)
  • 1967: 16.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Martti Lagerström) (A)
  • 1967: VIII Siikajoki, Tauvo 1r (A)
  • 1968: 16.06.–04.07. Oulu, Taskila kn + 2pull pesintä (Mikko Ojanen, Markku Orell) (A)
  • 1968: 26.07.–27.08. Siikajoki, Tauvo 7r (A)
  • 1969: 09.08. Siikajoki, Tauvo 1r (Heikki Kerkelä) (A)
  • 1977: 23.–24.08. Siikajoki, Tauvo 1 1kv r (Markku Huhta-Koivisto, Juha Markkola, Annamari Piipponen)
  • 1984: 02.06. Siikajoki, Tauvo 1r (Toni Eskelin, Arvo Ohtonen, Heikki Pakkala, Esko Strömmer)
  • 1984: 04.09. Oulu, Taskila 1 (Jorma Pessa, Pekka Räinä)
  • 1985: 09.06. Lumijoki, Sannanlahti 1k Ä (Veli-Pekka Viklund, Kaarlo Savolainen)
  • 1985: 05.07. Oulunsalo, Varjakka kn (Jan Södersved)
  • 1986: n.10.06. Siikajoki, Tauvo 1 (Jari Heikkinen, Juha Repo)
  • 1987: 13.05. Hailuoto, Ojakylä, Kaarannokka 1 (Juha Markkola)
  • 1987: 23.06. Lumijoki, Karvonlahti, lahden länsiranta melko lähellä lähimmän pellon reunaa 1k (Juha Markkola, Merja Ylönen)
  • 1987: 05.08. Siikajoki, Tauvo 2 (Mika Ohtonen, Panu Kuokkanen)
  • 1989: 23.07. Oulu, Kempeleenlahti 1 (Pirkka Aalto, Janne Aalto)
  • 2004: 14.05. Haukipudas, Kello, Halosenperä 1 (Jouni Meski, Saana Kukkola)

 

Kultasirkku (Emberiza aureola)

RK tarkasti havainnot pesimäpaikkojen ulkopuolelta vuoden 1977 loppuun asti. ARK-laji vuonna 2005, RK-laji vuodesta 2006 alkaen

  • 1920: Oulu, Kempeleenlahti 3k Ä (Merikallio, Brüning) (PLV)
  • 1965: kesä Siikajoki, Tauvon Ulkonokka (pesi) 8 r (A)
  • 1966: Siikajoki, Tauvo 1 pari pesi (A)
  • 1967: Siikajoki, Tauvo 2k Ä + poikue (A)
  • 1968: Siikajoki, Tauvo 2 paria (A)
  • 1969: Siikajoki, Tauvo 3 paria (A)
  • 1974: 04.07. Siikajoki, Tauvo 1k Ä
  • 1977: 18.07. Siikajoki, Tauvo 1 2kv k r (Matti Tynjälä, Ilari Kaarto)
  • 2005: 16.06. Liminka, Virkkula 1k (Jarkko Malin)

 

Ruskopää-/mustapääsirkku (Emberiza bruniceps/melanocephala)

RK-lajipari

  • 2005: 27.11. Taivalkoski, kirkonkylä 1 1kv (Kalevi Hirvonen)

 

Harmaasirkku (Emberiza calandra)

RK-laji

  • 1998: 05.05.–18.06. Oulu, Taskila–Syväsatama 1k (Petri Lampila, Kuisma Orell, Markus Keskitalo, Satu Käsmä ym.)
  • 1999: 20.05.–01.07. Oulu, Oritkari 1k (Jari Peltomäki, Jeff Price ym.)
  • 2008: 08.06.–02.07. Tyrnävä, Ängeslevä 1k (v) (Tuomas Väyrynen)
  • 2010: 16.–17.05. Haukipudas, Kell`on Lintutorni 1Än (v) (Saana Meski, Jouni Meski)

 

Tarha- tai häkkikarkulaisiksi tulkitut lajit; D- ja E-kategoriat

 

Lumihanhi (Anser caerulescens)

  • 2009: 21.05. Hailuoto, Kirkkosalmi lt 1p (Ilkka Railo, Outi Savolainen)
  • 2009: 22.05. Hailuoto, Kaara 1p (v) (Veijo Nissilä, Kalevi Hiironniemi, Antti Mikala)
    • Em. kaksi havaintoa koskevat samaa värirengastettua lintua.
  • 2011: 15.04. Oulu Oritkari 1 SSW (Pekka Majuri)
  • 2011: 17.–23.04. Tyrnävä Ängeslevä Pajala 1p (v) (Matti Moilanen, Juha Karjalainen, Raija Karjalainen)
  • 2011: 20.–22.04. Liminka, Virkkula 1p (v) (Ari Tervo, Pirjo Rimpinen ym.)
    • Lumihanhet tulkittiin samaksi yksilöksi. Linnulla havaittiin jalassa keltainen lukurengas, jolloin se on hyvin suurella todennäköisyydellä peräisin saksalaisesta istutusprojektista.
  • 2012: 16.05. Pyhäjoki, Tankokarin nokka 6 NE (v) (Kari Varpenius)
  • 2012: 19.05. Lumijoki, Lamunkari 6p (v) (Kari Koivula)
  • 2012: 19.05. Lumijoki, Pitkänokka 2p (Kari Koivula)
    • Rengastettuja lintuja. Alkuperä tn. Saksa. Kaikki havainnot koskevat yksilöitä, jotka kuuluivat alun perin Pyhäjoella nähtyyn kuuden linnun parveen.
  • 2013: 04.07. Oulu, Pateniemi 2 ad (Miikka Leinonen)
  • 2013: 14.08. Oulu, Oritkari 2 (Pietari Kinnunen, Taneli Seppälä)
  • 2013: 20.08. Liminka, Virkkula 2 (Juha Severinkangas)
  • 2013: 28.08. Oulu, Oritkari 1p (v) (Kalle Hiekkanen)
    • Vuoden 2013 linnut olivat lukurengastettuja (D27 ja D63) Saksassa kesä–heinäkuussa 2011. Toinen poikasena, toinen 2 kv:na. Sama pari yritti pesintää aiemmin kesällä Simossa huonoin tuloksin.
  • 2014: 13.–22.08. Oulu Äimäraution ravirata 2 +1kv (Heikki Kerkelä),
  • 23.–29.8. 1 yks. Oulu Kempeleenlahti
  • 2015: 16.05. Hailuoto, Ulkokarvo, Petsamon laituri 1 ad (v) (Jouko Kotimäki, Olli Vakkuri)
  • 2015: 11.–19.8. Oulu, Oritkari 1 (v) (Harri Kantola)

 

Pikkkanadanhanhi (Branta hutchinsii)

  • 1994: 16.–22.4.1994 Hailuoto kk (Juha Markkola, Seppo Haapala, Sami Timonen, Tiina Junkkari ym.)
  • 1998: 30.4. Lumijoki Sannanlahti (Janne Aalto, Hanna Soikkeli, Arvo Ohtonen)

 

Tiibetinhanhi (Anser indicus)

  • 1987: 03.–21.07. Hailuoto, Ojakylänlahden Lahdenperä 2 +2kv p (Juha Markkola, Paavo Sipola, Raimo Hämeenaho, Pekka Peussa, Jukka Piispanen, Esko Strömmer, Ilari Kaarto)
  • 1988: 20.05. Siikajoki, Säärenperä 2 (Toivo Kirkkomäki, Samuli Kirkkomäki)
  • 1988: 12.06. Siikajoki, Säärenperä 1 (Jorma Pessa)
  • 1988: 06.07. Hailuoto, Riisinnokka 1 +2kv (Juha Markkola) sama yksilö kuin aiemmin alueelta hyväksytty
  • 1988: 19.08.–25.09. Siikajoki, Tauvo 1 (Juha Repo)
  • 1992: 14.08. Siikajoki Tauvo lintuasema +1kv (Toni Eskelin)
  • 1995: 22.05. Raahe, Preiskari lähti 1N (Heikki Tuohimaa)
  • 1998: 27.07. Siikajoki, Säärenperä 1 (Sami Timonen)
  • 1998: 16.08.-19.08. Siikajoki, Tauvon lintuasema 1 (Heikki Pakkala, Esa Halttunen, Seija Räsänen)
  • 1998: 18.09. Taivalkoski, Kisossuo 2 (Heikki Seppänen, Jukka Makkonen, Marketta Tornberg)
  • 1998: 23.09.–05.10. Oulunsalo, Akionlahti 1 (Hannu Räsänen, Osmo Huupponen ym.)
  • 1998: 17.10. Raahe, Kultalanlahti 1S (Heikki Tuohimaa)
  • 2000: 01.–04.09. Oulu, Oritkari 2ad (Eino Mikkonen)
  • 2002: 17.06. Ylikiiminki, Jolosjärvi 1 (Reijo Vikman, Hanna Järvinen)
  • 2003: 17.06. Ylikiiminki, Jolosjärvi 1p (Reijo Vikman, Hanna Järvinen)
  • 2003: 22.–27.06. Taivalkoski, Kirkonkylä 1p (Kalevi Hirvonen ym.)
  • 2005: 22.06. Hailuoto, Tömppä 2 (Aappo Luukkonen, Kari Koivula)
  • 2005: 22.07. Raahe, Lapaluoto 1 (Heikki Tuohimaa, Jaakko Koistinen)
  • 2006: 25.–31.08. Oulu, Hietasaari 3ad (Tapani Tapio, Pekka Lankinen, Juhani Karvonen, Erkki Sarviaho)
  • 2008: 18.04. Lumijoki Sannanlahden tien varsi 1p (Kari Koivula)
  • 2008: 09.08. Pyhäjoki, Parhalahti ks 1 ad (Jouni Majuri)
  • 2009: 19.06. Taivalkoski, Hutunniemi 4 +1kv (Kimmo Huttu)
  • 2010: 29.07.–13.08. Siikajoki, Sääri–Karinkanta 1 ad p (Jouni Majuri)
  • 2011: 18.–31.05. Kempele, Teppola – Oulu, Kiviniemi 1p (v) (Pietari Kinnunen)
  • 2012: 17.08. Haukipudas, Kraaseli +1kv (v) (Johannes Hänninen, Esa Aalto)
  • 2012: 14.09. Siikajoki, Sääri 4 ad p (Tuomas Herva)
  • 2013: 04.–08.09. Liminka, Virkkula 7p (v) (Mika Ilari Koskinen, Jari Nummelin, Tarmo Lehtilä, Risto Suksi, Pauli-Pekka Österberg)
  • 2014: 26.–27.06. Ii Kuivaniemi Asemakylä 1 (v) (Severi Ylisuvanto, Esa Ylisuvanto)
  • 2014: 22.07. Ii Kuivaniemi 1 (v) (Eero Salo-oja)
    • Iin havainnot tulkitaan samaksi yksilöksi. Lisäksi samaan nippuun Tiirasta 25.6. kuvalla dokumentoitu havainto.

 

Morsiosorsa (Aix sponsa)

  • 2015: 07.–17.05. Raahe, Pattijoen kylä 2k (v) (ARK)

 

Harjakoskelo (Mergus cucullatus)

  • 1989: 22.–24.05. Oulunsalo, Koivukari 1k (Jorma Pessa)

 

Kiinanriisihaikara (Ardeola bacchus)

  • 2012: 04.08. Oulu Turkansaari ad (v) (Ville Suorsa, Aino Ventelä, Tuomas Herva, Kalle Hiekkanen)

 

Karibianhaikara (Hydranassa tricolor)

  • 1971: 10.–11.06. Oulu, Kempeleenlahti 1juv (Kalevi K. Malmström, Mikko Ojanen)

 

Flamingo (Phoenicopterus roseus)

  • 1988: 22.08. Hailuoto, Itäranta 1ad roseus (Reijo Kylmänen, Ari Kakko, Arvo Ohtonen)
  • 1988: 25.07.–27.08. Hailuoto, monta paikkaa 1 (Juha Markkola ym.)
  • 1991: 24.–25.10. Hailuoto, Pöllä 1ad roseus (Toni Eskelin)

 

Aavikkohaukka (Falco cherrug)

  • 1998: 25.–26.06. Oulu, Toppila 1 (Ari Kakko, Kari Kivirinta, Panu Kuokkanen, Arvo Ohtonen ym.)

 

Vuorileppälintu (Phoenicurus erythrogastrus)

  • 1993: 28.04. Raahe, Pitkäkari 1ad k (Jari & Anne Seppänen, ilm. Jukka Hauru)

 

Turkoosikardinaali (Passerina amoena)

  • 1968: 24.05.–02.06. Oulu, Tuira 1k (Matti Ryhtä ym.)